sub vs akustyka

szy

New member
hej
zamowilem jbl balboa i zanim do mnie przyjada mam pare pytan teoretycznych.
zaczalem sie zastanawiac czy sasiedzi mnie czasami nie przeklna, bo sub ma glosnik skierowany w dol. czy ktos moze napisac jaka jest roznica przy glosniku skierowanym w dol a w bok? rozumiem ze jak jest w dol wtedy bas ulega wsmocnieniu wskutek odbicia od podlogi? ale czy to poprawia jego brzmienie? czy sasiedzi bardziej sie skarza na suby z glosnikiem w podloge niz normalne? sub walacy bezposrednio w panele to chyba tragedia?, musi stac na dywanie?, czy moze panele tlumia niskie tony a odbijaja wysokie? czy cos jeszcze pochania wysokie tony oprocz ciezkich mebli i pulapek basowych? prosze o praktyczne i teoretyczne wypowiedzi :)
 

xform

Member
Mam suba, który promieniuje w podłogę (Celestion S80) i mam sąsiadkę na dole, która promieniuje w kaloryfer kiedy u mnie jest za głośno :) i powiem ci, że ze zdziwieniem stwierdzilem, że albo suba nie słyszy albo juz nie ma sily walić w kaloryfer a testowałem niedawno caly zestaw na roznych głośnościach z okazji zakupu. Nie mam porównania z subem, ktory ma glośnik z boku więc w kwestii, który lepiej gra nic nie mogę powiedzieć.
 
Do góry