Sub JAMO 210 przestał działać

wenciu

New member
Witam

Posiadam zestaw 5.1 Jamo 506 + Sub 210 oraz ampli Yamaha RX-V471. Do tej pory wszystko grało bez problemu, jednak ostatnio zauważyłem że SUB pomimo że jest uruchomiony (dochodzi napięcia, dioda się świeci) nie działa w ogóle. Próbowałem resetu ampli do ustawień fabrycznych, potem re-konfiguracji głośników, zmiany kabla suba na inny, zmiany zasilacza, niestety wszystko bez skutku. Gdy uruchamiam test tonów z poziomu ampli to wszędzie daje jakiś dźwięk poza subem. Czy ktoś może pomóc, odnośnie tego co jeszcze sprawdzić, albo co może być nie tak? Dodam że sub jest nowiutki, 2 miesiące.

pozdrawiam
 

wenciu

New member
Jedno tylko, pełne zdjęcie tyłu można zobaczyć w grafice googla, nie mogę niestety jeszcze dodać linku. Zastanawia mnie tylko co mogło się stać. Ampli też jest nowe, tak samo jak głośniki
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Dobrze by było podłączyć suba do innego ampli czy wzmacniacza i zobaczyć wtedy, bo tak na prawdę nie wiadomo czy sub padł czy może coś z wyjściem z ampli? A przy kalibracji wykrywa go?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Whiplash

New member
Bez reklam
Wygalda na to ze sub padl. Slyszalem ze mozna sprawdzic suba podlaczajac na probe do odtwarzacza DVD za pomoca chinch(Audio out) jesli nie zagra to umarl.
 

wenciu

New member
Czy odtwarzacz multimediów podłączony tąmetodą może być? Jakie wyjście ustawić wtedy z odtwarzacza na ekran? może być hdmi, chociaż wtedy przecież prześle również sygnał na odbiornik, czy sub jeśli jest ok powininem zadziałać na tych cinchach?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Whiplash

New member
Bez reklam
Jesli ma wyjscie stereo chinch L/R to podlacz do suba i wlacz pierwsza lepsza plytke, wtedy sub dostanie sygnal, jesli jest ok to zacznie grac.

Nie baw sie w zadne ustawienia bo analogowe wyjscie L/R dziala non stop. To tylko test ktory pokaze czy sub dziala.
 

wenciu

New member
Nie chodzi o to, że chcę coś ustawiać, ale jest do odtwarzacz mediów bez żadnego napędu (tylko HDD), także żeby coś uruchomić muszę mieć jakiś obraz żeby coś puścić

OK, podpiąłem chinch między subem a Media Playerem, dodatkowo hdmi wpięte między ampli a Media Playerem dla obrazu na TV. Niestety sub ani drgnie. Czy to ostatecznie oznacza, że coś klękło?
 
Ostatnia edycja:

mors111

Active member
Bez reklam
kiedyś u znajomego w subie Jamo PJ700 głośnik mocno charczał
oddał go mi abym go sprawdził i rzeczywiście coś było z nim nie tak

odkręciłem głośnik i z obudowy wypadł mi spory liść , od kwiatka , który to został zassany do środka suba przez bass reflex zamieszczony u dołu obudowy

ciśnienie zrobiło swoje , a on na tyle wysechł że skacząc po wewnętrznej stronie obudowy obijał się o głośnik i to powodowało charczenie

ale nie o tym rzecz

długość kabla między głośnikiem a wzmacniaczem mnie zszokowała , bo obudowa ma skromne wymiary ( tak na oko 35x35x35cm ) a kabel w środku był długości 1m

i z tego co pamiętam to chyba nie był przylutowany do głośnika , lecz na zaciskach konektorowych które to dość łatwo spadają

jak uda się Tobie odkręcić głośnik , tak aby nie było śladu ( utrata gwarancji ) zobacz czy czasem nie spadł jeden przewód z głośnika , jak tak , to zaciśnij mocniej kombinerkami konektora i załóż na gniazdo w głośniku
 

wenciu

New member
Dzięki mors111 za konkretny opis i poradę, ale wyślę go na serwis, ma gwarancję door-to-door, więc nic mnie to nie wyniesie. Jeśli dostanę potem info z serwisu co było nie tak, dam znać na forum.

dzięki
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

diuczysko

New member
Bez reklam
Mój egzemplarz buczał (wada fabryczna), serwis szybko i sprawnie usunął usterkę. Do diagnostyki można podłączyć np. do komputera (kabel jack-> 2xRCA).
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

rav126

New member
1. a sprawdzałeś w menu ekranowym czy sub jest włączony?
2. z tyłu suba masz pokrętła, nie przekręciło Ci dziecko albo ktoś inny na wartość 0?
pewnie to sprawdzałeś ale czasem nawet o najoczywistszych rzeczach się zapomina :)
 

wenciu

New member
Dokładnie czasem tak jest, że o podstawach się zapomni. Jednak w tym wypadku padł zasilacz impulsowy (serwis Jamo sprawnie usunął problem).

Mam teraz trochę poboczne pytanko do właścicieli tego Suba, jak ustawiliście pokrętła (Phase, Cut off, Level) podczas konfiguracji suba z ampli, mógłbym prosić o jakieś porady odnośnie konfiguracji ustawień?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

diuczysko

New member
Bez reklam
U mnie wygląda to tak: faza na zero, cut off na maksa i level na 50% -> po kalibracji w ampli mam dobraną fazę (odległość suba), odcięcie ustawione na 80 Hz w ampli i poziom sygnału suba na -3db (ustawione już na ucho). Pamiętaj, że dużo zależy od pomieszczenia, akustyki, ampli, itp.
Dodatkowo fronty mam przycięte na 60 Hz, także w stereo to co poniżej leci na suba.
 
Do góry