Stosunek wielkości do odległości

wojt88

Guest
Witam, mam wielki dylemat związany z wielkością telewizora plazmowego, którego na dniach mam zamiar zamówić. Planowana plazma będzie zawieszona we wnęce i dokładna odległość od ekranu (brałem pod uwagę grubość tv, uchwyt i jego odchylenie) do moich oczu na kanapie to 395cm. Planuję zakup 42 - calowego VT30 jednak boję się, że z tej odległości obraz może po krótkim czasie okazać się za mały.

Na Tym forum przeczytałem, że choć 42VT30 ma rozdziałke FullHD to na tych calach jej nie zobacze... Ponoć dopiero od 46' ma sens kupno tv w tej rozdzielczości? Niestety VT30 nie ma tego rozmiaru więc pozostaje 46GT30...

A czemu nie 50VT30? Dochodzimy do sedna sprawy moja żona stwierdza, że bolą ją oczy jak patrzy w sklepie na 46 cali, twierdzi że 42 nawet ją "męczy" :blagam: Uwielbiam profesjonalne kino HD. Mam LTE neta i ściągam 24/h, 365 dni w roku filmy po 47GB z neta - acha oczywiście mam oryginały i pobieram dla kopi zapasowej :hihi: i tu mi możesz naskoczyć acta... Dotychczas oglądałem je na plazmie ojca 42 FullHD.

Moje pytanie do Was Kinomaniacy - Czy przepaść 10cm na przekątnej rzeczywiście da efekt FullHD, czy na 42' tego nie zobacze? Jeżeli potwierdzicie to będe musiał zamówić 46'GT30 i tłumaczyć się żonie z pół roku... Ach te kobity - nie piszę baby bo mają dziś swój dzień...;)

Dzięki za subiektywne opinie, pozdroski
 
Ostatnia edycja:

Adrian85

New member
Bez reklam
do moich oczu na kanapie to 395cm. Planuję zakup 42 - calowego VT30 jednak boję się, że z tej odległości obraz może po krótkim czasie okazać się za mały.

Wszyscy odpiszą jednakowo,czyli 42'' do tej odległości będzie za mały,min.50'' żeby po rzech dniach nie żałować;)
 

garob

New member
Moje zdanie jest takie: 42'' do tej odległości będzie za mały,min.50'' żeby po trzech dniach nie żałować.

A na powaznie 4 m do ekranu to ja bym bral MINIMUM 50 cali. Obraz nawet nie "po krotszym czasie", jak sam piszesz, tylko od razu po wlaczeniu okaze sie za maly przy takiej odleglosci.
Swoja 50" plazme ogladam z mniej niz 3 metrow i nie powiem, nawet wiekszy by sie nadal.

Zrob tak: kup 46 albo 50, przywiez jak zony nie bedzie w domu, powies na scianie i mow ze to 40" :))
 

wojt88

Guest
Te 46' jakoś jeszcze uda mi się wybłagać... Później może kanapa na środek pokoju :) Tylko zostaje ten dylemat bo tyle się naczytałem o różnicy jakości obrazu 2/3D VT nad GT, że marzył mi się VT... Czy te 10cm większego ekranu zrekompensuje mi słabszy obraz? Jakbyś miał do wyboru tylko te dwie plazmy: 42VT30 i 46GT30 - mam namyśli tylko różnicę jakości obrazu 2D

Zrob tak: kup 46 albo 50, przywiez jak zony nie bedzie w domu, powies na scianie i mow ze to 40" :))

Tia ale chyba się kapnie... Niepotrzebnie ją do sklepów brałem żeby namówić na 46... Trza się sztorcnąć jakoś.
 
Ostatnia edycja:

bielikk

New member
Bez reklam
Najbardziej komfortowo ogląda się obraz TV z odległości 3 x przekątna ekranu TV (lub odległości nieco większej) .
Z mniejszej odległości dobrze ogląda się nieruchome obrazy, czyli np: zdjęcia wyświetlane na ekranie TV.


POWTARZAM

PRZY OGLĄDANIA FILMÓW - PROGRAMÓW Z SZYBKĄ AKCJĄ ODLEGŁOŚĆ OGLĄDANIA - "KOMFORTOWA" TO 3 X PRZEKĄTNA OBRAZU.
W PRZYPADKU MNIEJSZYCH ODLEGŁOŚCI BARDZO SZYBKO MĘCZĄ SIĘ OCZY - OSOBA PATRZĄCA NA EKRAN PO KRÓTKIM CZASIE "NIE NADĄŻA ZA WYŚWIETLANĄ AKCJĄ"

Jednak znajdą się i tacy, że zaproponują ci TV 60 cali.
 

wojt88

Guest
Ehh mogłem tego nie wiedzieć. Żonie trza kupić te 42'' do salonu na serialki i inne "kity z satelity" a na strychu kiedyś kino zrobić. Nie ma co się okłamywać. Teraz nie wiem po co ściągam filmy po 50 - 80GB jak tego i tak nie zobaczę, a 720p mają po 5 - 10GB. Specjalnie kupiłem parę 3TB dysków podpiętych do routera (stacja nec). A tu uj bąbki strzelił. Jeszcze fedruja rok na grubie żeby se nazbierać na kino i masz... Dzięki za pomoc, ja pasuję

ps: zazdroszczę kawalerom, lub tym bardziej facetom, których żony lubią kino w domu... :oops:

:x
 
Ostatnia edycja:

garob

New member
Ehh mogłem tego nie wiedzieć. Żonie trza kupić te 42'' do salonu na serialki i inne "kity z satelity" a na strychu kiedyś kino zrobić. Nie ma co się okłamywać. Teraz nie wiem po co ściągam filmy po 50 - 80GB jak tego i tak nie zobaczę, a 720p mają po 5-10GB. Specjalnie kupiłem parę 3TB dysków podpiętych do routera (stacja nec). Dzięki za pomoc

ps: zazdroszczę kawalerom, lub tym bardziej facetom, których żony lubią kino w domu... :oops:

:x

Widzisz, ja ze swoja zona nawet nie dyskutowalem ani o nic sie nie pytalem, jak kupowalem tv.
Po prostu powiedzialem, ze kupuje nowy tv, ona ze ok. Powiedziala tylko, ze chyba zwariowalem jak zobaczyla jak taszcze razem z kurierem 50" tv zapakowane w karton. Nie powiem, jak kurier pokazal mi moj tv w kartonie stojacy na palecie w jego samochodzie, to sam sie lekko przerazilem wielkoscia.
Ale po wypakowaniu i ustawieniu w sypialni tv okazal sie ok, zona nic nie wspomina aby byl zbyt duzy.
 

Marian111a

New member
Wiarygodna wiadomość:

Witam, mam wielki dylemat związany z wielkością telewizora plazmowego, którego na dniach mam zamiar zamówić. Planowana plazma będzie zawieszona we wnęce i dokładna odległość od ekranu (brałem pod uwagę grubość tv, uchwyt i jego odchylenie) do moich oczu na kanapie to 395cm. Planuję zakup 42 - calowego VT30 jednak boję się, że z tej odległości obraz może po krótkim czasie okazać się za mały.

Na Tym forum przeczytałem, że choć 42VT30 ma rozdziałke FullHD to na tych calach jej nie zobacze... Ponoć dopiero od 46' ma sens kupno tv w tej rozdzielczości? Niestety VT30 nie ma tego rozmiaru więc pozostaje 46GT30...

A czemu nie 50VT30? Dochodzimy do sedna sprawy moja żona stwierdza, że bolą ją oczy jak patrzy w sklepie na 46 cali, twierdzi że 42 nawet ją "męczy" :blagam: Uwielbiam profesjonalne kino HD. Mam LTE neta i ściągam 24/h, 365 dni w roku filmy po 47GB z neta - acha oczywiście mam oryginały i pobieram dla kopi zapasowej :hihi: i tu mi możesz naskoczyć acta... Dotychczas oglądałem je na plazmie ojca 42 FullHD.

Moje pytanie do Was Kinomaniacy - Czy przepaść 10cm na przekątnej rzeczywiście da efekt FullHD, czy na 42' tego nie zobacze? Jeżeli potwierdzicie to będe musiał zamówić 46'GT30 i tłumaczyć się żonie z pół roku... Ach te kobity - nie piszę baby bo mają dziś swój dzień...;)

Dzięki za subiektywne opinie, pozdroski

Jeśli mowa o 3D, to najlepszy efekt przy odleglości "3Xwysokość ekranu +5%, nikomu nie musisz wierzyć tylko sprawdź, najlepiej na Awatar, lub podobnych nie podrabianych edycją programową, takie jak, wyprawa do wnętrza ziemi,Moje krwawe walentynki,Transformers3, Resident EVIL, obawiam sie,że o dużo musisz z korygować kasę, Proponuję Samsung, Sony, Sharp, apotem inne tylko Ty decydujesz, rynek wyregulował ceny, one nie są z powietrza, sprawdziłem!
 

ranczo

New member
Bez reklam
Z kobietami trzeba ostrożnie. Najpierw kolacja na mieście potem może jakiś drobiazg - perfum, pierścionek, kolczyki........ one to lubią, a jak zobaczysz że już zadowolona - BACH 50" na ścianę ;-)
 

krazy777

Member
Bez reklam
Z tej odległości co kolega ma to i 50 cali szału nie zrobi. Ja leżąc na kanapie mam niewiele mniej do ekranu i 50 mi mało. Chociaż przesiadka z 37 na 50 zrobiła swoje to jednak po powieszeniu i paru dniach ekran jakby zmalał. Ja chciałem Sharpa 60' i żona powiedziała, że absolutnie nie bo za duży. Więc kupilismy 50VT30. Po tygodniu stwierdziła, że mógłby być większy. :) Bądź tu mądry hehe ale w sumie nie żałuje już nawet bo obraz jest świetny.
 

don111

Banned
wytłumacz jej grzecznie że 90% filmów HD leci w formacie 2,35:1 czyli z pasami na górze i na dole a to bardzo ogranicza wielkość obrazu
zresztą po tygodniu żona przyzna Ci rację i zostaniesz z ręką w nocniku, trochę i tak już jesteś, bo 50' to też o wiele za mały ekran z 4m (do SD może być) żeby być w pełni zadowolonym

ja z 2,5m to oglądam tv 47' i filmy z pasami trochę powiększam, dopiero gdy są na pełnym ekranie to jest ok, choć wolałbym jeszcze trochę większy
 

Lorenzo

New member
Tak jak piszą przedmówcy, przy tej odległości nawet 50 cali to za mało, powiem więcej - dużo za mało. Moim zdaniem 70" to minimum jeśli chcesz się cieszyć oglądaniem filmów szczególnie, że większość jest w formacie 2,35 a nawet 2,40 do 1. Sam niestety męczę się na 42" z 3 metrów i o ile transmisje w 16:9 jeszcze ujdą to filmy we wspomnianych wcześniej formatach są żenująco małe.
Piszesz, że uwielbiasz profesjonalne kino HD; imo przy tej odległosci co podałeś jeśli nie stać Cię na tak duży tv powinieneś zainwestować w projektor, inaczej na 99% nie będziesz usatysfakcjonowany.
 
Ostatnia edycja:

Monkin

New member
Bez reklam
Wojt bierz największą przekątną na jaką cię stać i nie słuchaj kobity.Powrzeszczy i jej przejdzie. Lepiej doszporuj kasy i kupuj jak największy. Moja najpierw była przerażona 50 calami, po kilku dniach stwierdziła, że miałem rację i jest OK. Potem biadoliła "a na co ci 60 cali, jak 50 i tak jest duże". Po kilku dniach od kupna stwierdziła , że na 60 -tce jest znacznie lepiej i widzi wszystkie zmarchy na buziach jej ulubionych aktorek...:-D
Oglądamy z odl. 3,5-4,5 m. Teraz powoli oswajam ją z 70" i wmawiam, że będzie widziała dziurki na gębach celebrytek po botoksie.:hihi:
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja mam 64" z 4m i tv jest maly i nie mowie tu o kinie, a o zwyczajnych programach w tym wiadomosci, reportaze, nie wspominajac juz o Discovery, NG itp.
Tez zaczynalem od 29" crt i kazdy nastepny na chwile byl duzy, po pewnym czasie zawsze jest niedosyc i w zadnym wypadku nie chodzi tu o przerost formy nad trescia a zwyczajne komfortowe ogladanie, ktore nie zmeczy nikogo.
Lepiej kupic nizszy model a wieksza przekatna jak na odwrot (przy ograniczonym budzecie), przekatna zawsze to wynagrodzi - takie sa moje przemyslenia po wielu odbiornikach.
Do 4m idealna przekatna jest 75"-80", a 70" juz powinno zaspokoic na pewien czas.
Wiem jak to brzmi, ale tak to wyglada z perspektywy kazdego domownika ktory nie ma pojecia o temacie audio/video, najpierw jest "..o jaki duzy tv, a zaraz - "faktycznie jakby byl wiekszy nic by sie nie stalo" a ja pisze o 64", a Ty sie zastanawiasz nad 50".
Byc moze ze kazdy musi przejsc te etapy i nie rzucac sie z odrazu z 42" na 65" ale w 90% kazdy dochodzi zawsze do tego samego wniosku, im wiekszy tym lepszy, a jak juz jestes kinomaniakiem to szkoda pisac, bo wybor jest oczywisty.
 

wojt88

Guest
Chłopy, dzięki Waszym szczerym, ambicjonalnym postom postarałem się namówić Żonę do większej wielkości tv :) Jeszcze raz dzięki!! Zgodziła się na 46'' tzn... wezmę 50'' i powiem, że to 46 :D Myślę, że przesiadka z CRT Philips Match Line 27'' na 50 cali na jakieś 2 -4 lata powinna mnie zaspokoić...

Mój budżet na dzień dzisiejszy to 4,500 zł gotówki + reszta do 2,000 zł rat

Myślę o P50VT30 za 5633,00 zł (na dzień 11.03.2012); niewiem czy nie czekać na 50VT50 jednak raczej nie wyrobię z kasą... Może niższy model wersji v.50...?

Jeszcze raz dzięki za uświadomienie mi, że 42'' nie ma szans... Wiem, że i tak nie szaleję z 50'', za 2,3 lata pewnie pójdę dalej... pozdroski!
 

Marcin2000

New member
Bez reklam
Chłopy, dzięki Waszym szczerym, ambicjonalnym postom postarałem się namówić Żonę do większej wielkości tv :) Jeszcze raz dzięki!! Zgodziła się na 46'' tzn... wezmę 50'' i powiem, że to 46 :D Myślę, że przesiadka z CRT Philips Match Line 27'' na 50 cali na jakieś 2 -4 lata powinna mnie zaspokoić...

Mój budżet na dzień dzisiejszy to 4,500 zł gotówki + reszta do 2,000 zł rat

Myślę o P50VT30 za 5633,00 zł (na dzień 11.03.2012); niewiem czy nie czekać na 50VT50 jednak raczej nie wyrobię z kasą... Może niższy model wersji v.50...?

Jeszcze raz dzięki za uświadomienie mi, że 42'' nie ma szans... Wiem, że i tak nie szaleję z 50'', za 2,3 lata pewnie pójdę dalej... pozdroski!

jak ostatecznie wybierzesz i kupisz to może podziel się swoimi odczuciami na forum tj. co wybrałeś i jak Ci się sprawdza w domu?
 

wojt88

Guest
Jasne, burza mózgu trwa... Zawsze przed takim zakupem z kwartał motam się po sieci szukając maxa w moich przedziałach finansowych... Myślę, że realny jest 50VT30 ale zamawiam tv na początku kwietnia i może nowa v50 mi da nie lada dylemat ;)
 
Do góry