Stopniowa wymiana KD - jak to dobrze "pogryźć" :)

nunezik

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wytrwałym z góry bardzo dziękuję za dobrnięcie do końca postu i podzielenie się swoimi opiniami :grin:.

Chciałbym rozpocząć stopniową wymianę mojego 9. letniego, niskobudżetowego zestawu KD 5.1.
Napiszę co posiadam i jak wygląda obecna sytuacja, żebyście mieli jakąś skalę odniesienia, dostrzegli ewentualne błędy i podpowiedzieli co zmienić. Sprzęt to: Denon AVR-1507, 2x Wharfedale Crystal 2-30, 2x Wharfedale WH-2 Surround i WH-2 Center. Wszystko to połączone Oehlbach 2x1,5mm2 typ 1061 w trybie "single wire". Całość uzupełnia ELAC SUB 50 ESP. O ile w KD spisuje się to bez wodotrysków, ale naprawdę całkiem przyzwoicie, to muzycznie szkoda mówić :???:. Budżet był wtedy niestety bardzo skąpy, nowe mieszkanie, nie posiadałem zupełnie nic, a chciałem mieć cokolwiek, więc i zestaw jaki jest każdy widzi :(

Pomieszczenie jest niewielkie 3,6 x 4,8 co daje 17,4 m2 więc szału nie ma. W chwili obecnej fronty stoją po około 2m od centrum, gdzie również stoi i nadal będzie stał amplituner. Satelity wiszą jakieś 2,6m od słuchacza, a ten siedzi 3,3m od centrum. Długość kabli do satelit to zatem około 5,5-6m. Sub stoi między frontem a centrum, jakieś 1,5m od niego.

Na raz nie udźwignę finansowo wymiany wszystkiego. Całą operację chciałbym zamknąć w maksymalnie roku czasu.
Pomyślałem, żeby zrobić to w kilku krokach:
1. Wymiana okablowania do obecnych frontów i wymiana samego amplitunera.
2. Wymiana frontów - II kwartał.
3. Wymiana okablowania do surround i być może wypuszczenie dodatkowych kabli pod głośniki sufitowe. Chce to połączyć z kapitalnym remontem saloniku i schować wtedy kable bezpośrednio albo w peszlu pod tynkiem. III kwartał.
4. Wymiana satelit, centralnego i dołożenie sufitowych - IV kwartał.

No i teraz pytania:
1. Czy taka kolejność jest zasadna? Widzicie jakieś minusy?
2. Jak rozłożyć fronty i suba w stosunku do centum?
3. Jakie kable (marka, przekrój) przy takich małych odległościach? Myślałem np. o Melodika 2x4mm2 lub 2x2,5mm2 do frontów w trybie bi-amp, a co do satelit? Może jakieś inne propozycje w rozsądnej cenie?
4. No i wreszcie jakie fronty brać pod uwagę do odsłuchu przy moim pomieszczeniu? Zainteresowały mnie po opiniach innych m.in. Cantony 509.2, ale to chyba spore kolumny do tak małego saloniku?
Słucham w zasadzie wszystkiego: New Wave, Synth Pop, Elektro, IDM, Ambient, Indie Pop, Indie Rock, Chillout, Lounge, Downtempo, POP, również klasykę jak Pink Floyd, U2, Metallica, Queen. Oglądam sporo koncertów z audio w DTS itd. Mimo małego pomieszczenia bardzo zależy mi na tym, żeby to po prostu dobrze i ładnie zagrało.
5. Amplituner - cenowo i muzykalnie na razie upatrzyłem sobie Marantza SR5010 lub max SR6010 (zależy mi na Atmos i DTS-X), choć nie wiem czy dopłacać do tego ostatniego, gdyż nie potrzebuję drugiej strefy z HDMI, a wydaje mi się że 5010 w tak małym pomieszczeniu spokojnie napędzi większość kolumn, które też chyba wielkie być nie muszą. Słyszałem 6009 i 5009 i odpowiadały mi brzmieniowo, ale ponieważ nie mam porównania to chętnie posłucham czegoś jeszcze z innych nowszych - tu również liczę na Waszą pomoc w wytypowaniu 2-3 modeli. Ważna jest dla mnie również multimedialność ampli (FLAC, streaming Bluetooth, Spotify, możliwość podłączenia po HDMI TV, konsoli, po optyku odtwarzacza mediów, po RCA tunera SAT i PC-ta). Kolor czarny :grin:
6. Co z obecnym subem? Na razie chyba zostanie...

Jeszcze raz dziękuję za wszelkie sugestie. Wytykanie błędów mile widziane :grin:
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Na początek zacznij od amplitunera, a kable jak zmienisz kolumny ;)
Marantz to dobry kierunek, myślę, że SR5010 w zupełności na ten metraż wystarczy, jeśli jednak zależy Ci na Atmosie i planujesz realizację z prawdziwego zdarzenia np. 5.1.4 to wtedy juz model SR6010, przy 5010 będziesz miał max 5.1.2

Nie zamykaj się też na innych producentów, niewykluczone, że podejdzie ci coś innej firmy ;)
 

nunezik

Klub HDTV.com.pl
VIP
...jeśli jednak zależy Ci na Atmosie i planujesz realizację z prawdziwego zdarzenia np. 5.1.4 to wtedy juz model SR6010, przy 5010 będziesz miał max 5.1.2

Dzięki za odpowiedź. No właśnie tak sobie myślę, że przy takim metrażu i rozkładzie pomieszczenia 5.1.2 w zupełności mi wystarczy. Podpowiesz jeszcze jak rozlokować fronty i sub? Dosuwać je do środka/centralnego, a sub na zewnatrz, czy tak jak teraz zostawić w kątach?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ustawienie mniej więcej takie. Z subem musisz poeksperymentować gdzie zagra najlepiej. Oczywiście po każdej zmianie robisz kalibrację.

Dolby_atmos_1.jpg


ustawienie_5_1.jpg
 
Ostatnia edycja:

nunezik

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ok. Podpowiedzcie proszę może coś odnośnie amplitunera. Jak wspomniałem podoba mi się muzycznie i funkcjonalnie Marantz SR5010. Co jeszcze warto odsłuchać przy takiej rozpiętości muzycznej jak u mnie?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Marantz to na pewno ciekawa propozycja. Dość dobrze wypadają również w stereo, mają dobre wyposażenie (w tym pre-out więc zawsze potem możesz dołożyć wzmacniacz stereo) i do tego są mało awaryjne. Z konkurencji masz np. Denon AVR-X3200W, Yamaha RX-A1050, Onkyo TX-RZ800. Musiałbyś odsłuchać.
 

tuna_nh

New member
Onkyo nie słyszałem, ale stałem przed wyborem amplitunera pomiędzy Marantzem a Denonem i przyznam, iż mimo, że jechałem na odsłuch w zasadzie żeby potwierdzić zakup Denona wróciłem do domu z Marantzem, jednak u mnie to gra na innych kolumnach więc to subiektywne odczucie
 

nunezik

Klub HDTV.com.pl
VIP
mimo, że jechałem na odsłuch w zasadzie żeby potwierdzić zakup Denona wróciłem do domu z Marantzem, jednak u mnie to gra na innych kolumnach więc to subiektywne odczucie
No ja jeszcze frontów nie wybrałem/wymieniłem, dopiero mam zamiar za jakąś chwilę, ale włąsnie njajbardziej skłaniam się ku Marantzowi.
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
Marantz to na pewno ciekawa propozycja. Dość dobrze wypadają również w stereo, mają dobre wyposażenie (w tym pre-out więc zawsze potem możesz dołożyć wzmacniacz stereo) i do tego są mało awaryjne. Z konkurencji masz np. Denon AVR-X3200W, Yamaha RX-A1050, Onkyo TX-RZ800. Musiałbyś odsłuchać.
Posłuchaj jeszcze Harmana AVR-370.
 

nunezik

Klub HDTV.com.pl
VIP
Cześć.
Wybaczcie, że odkopuję stary wątek sprzed 4,5 roku :???:, ale układ systemu i pomieszczenie jest cały czas niezmienny, i warto myślę zobaczyć w którym kierunku poszła wlekąca się niestety dłużej niż zakładałem modernizacja, żeby ponownie odpowiedzieć na pytania co zrobić dalej, żeby było lepiej :smile:.

Obecny stan to 5.1.2 w konfiguracji:
SR5010 - obsługuje centralny, tylne dipolowe surroundy i sufitowe atmosy.
PM8006 - obsługuje fronty
ND8006
Fronty: Tannoy Revolution XT 6F
Centralny: Tannoy Revolution XT C

Surround tył: stare Wharfedale WH-2 Surround
Sufit: Indiana Line RD 260

Sub: stary ale bdb grający ELAC SUB 50 ESP

Niestety nie miałem możliwości technicznych i pomieszczeniowych do rozbudowy do 5.1.4, stąd poszło w 5.1.2 w klasycznie zalecanym rozmieszczeniu. Niestety siedzisko dosunięte jest niemalże do ściany tylnej więc płaszczyzna surroundów jest w dość bliskiej odległości od głowy słuchacza. Satelity wiszą na ścianie po bokach, każdy około 120 cm od centrum kanapy i 160 cm nad podłogą, co daje mniej więcej 70 cm wysokości nad głową słuchacza.

Kolejność modernizacji pod kino (stereo nie ruszam bo gra super):
1. Satelity. Absolutnie do zmiany na przedwczoraj i od tego chcę już zacząć. Pytanie czy iść w jakieś dipole/bipole (np. coś z Monitor Audio, Paradigm, Taga) czy po prostu uzupełnić cały zestaw o Tannoy XT Mini. Zależy mi raczej na filmach. Muzyki w DTS słucham raczej incydentalnie.

2. Amplituner. Zmiana na SR5015 lub ewentualnie SR6015. Zmiana raczej czysto technologiczna, spowodowana brakiem menu serwisowego dla ustawień HDMI w SR5010, a mam problemy ze współpracą z nowymi TV i generalnie rozdzielczością 4K. Po prostu czas na zmianę.

3. Sufitowe. Niestety nie jestem do końca zadowolony z tych głośników. Mimo namowy i zapewnień znanego dostawcy, grają bardzo przeciętnie. Do tego niedawno jeden zaczął dziwnie rezonować, więc albo poluzował się sam głośnik w suficie GK albo się skończył. Indiana ma średnicę montażu 20cm i głębokość montażu 8,9mm. Dysponuję głębokością montażu 11-11,5 mm. Zabudowa GK z cieniutką matą bitumiczną. Możliwości jak widać mocno ograniczone... Macie jakieś pomysły?

Dzięki z góry za poświęcony czas :!:
 

nunezik

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wziąłem XT Mini. W przyszłym tyg montuję bo jakieś uchwyty muszę jeszcze dopasować/

A btw Marantza, co w moim przypadku przemawia za SR6015 vs SR5015?
 

Momo707

New member
Boczne masz za wysoko jeżeli masz atmosa . Nie używa się już dipoli a bipole. Przy atmosie teoretycznie nie używasz żadnych z ww tylko kierunkowe podstawkowe. W gips masz dobre glosnik i montażowe heco albo magnat.
 
Ostatnia edycja:

nunezik

Klub HDTV.com.pl
VIP
Heco INC 602 wyglądają ciekawie i z tego co widzę mają obrotowy głośniczek wysokotonowy, do tego regulacja wysokich i średnich tonów.
Dzięki za podpowiedź.
 

nunezik

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zastanawiam się jeszcze nad tą wymianą SR5010... Jeśli stereo obsługuje mi PM8006 to może do reszty, tj. do KD wystarczy mi w tym przypadku najnowszy NR1711? MA chyba wszystko co potrzebuję z Pre Outem dla frontów włącznie, czyli podłączę go z PM8006 za pomocą Power Amp Direct In. Powinien myślę poradzić sobie z satelitami, centralnym i subem w takim pokoju, a jest jednak dużo tańszy od SR5015. Co Wy na to?
 
Ostatnia edycja:

ukauka

Member
W takim tandemie PM8006+NR1711 po podłączeniu przez Power Amp Direct regulację głośności przejmuje NR1711 nawet wtedy, gdy odsłuchujemy wpięty bezpośrednio np CD do PM8006, czy tylko źródła wpięte do NR1711 ?
 

nunezik

Klub HDTV.com.pl
VIP
W takim tandemie PM8006+NR1711 po podłączeniu przez Power Amp Direct regulację głośności przejmuje NR1711 nawet wtedy, gdy odsłuchujemy wpięty bezpośrednio np CD do PM8006, czy tylko źródła wpięte do NR1711 ?


Wiem, że późno udzielam odpowiedzi, ale wierzę, że zostanie dla innych nie znających do końca tematu. Sam kiedyś miałem podobne dylematy.

W takim tandemie (Marantz, nie wiem jak jest u innych producentów) przy włączonym trybie Power Amp Direct (PAD) na wzmacniaczu, głośnością wszystkich źródeł steruje amplituner kina domowego. Pokrętło głośności wzmacniacza jest martwe i należy pamiętać, aby zawsze trzymać je w położeniu minimum, żeby nie spotkać się z niespodzianką przy przełączaniu trybów pracy wzmacniacza. Jeżeli wyłączysz tryb PAD, to automatycznie aktywują się możliwość wyboru źródła na wzmacniaczu i możliwość sterowania głośnością źródeł, ale oczywiście tylko tych podpiętych pod wzmacniacz.
 
Do góry