Stereo - muzyka, TV - pokój 15 m2

kpt.bugsy

New member
Drodzy forumowicze,

przymierzam się do skompletowania systemu audio, który miałby służyć do słuchania muzyki i do którego chciałbym podłączyć też TV. Zdecydowałem się na zestaw stereo do którego być może w przyszłości dokupiłbym subwoofer, tak by przy oglądaniu filmów mieć więcej basu.W chwili obecnej na kolumny i wzmacniacz mam przeznaczone 2000 zł.

Pokój w którym miałby stanąc sprzęt ma niecałe 15 m2.

Co do kolumn to praktycznie jestem zdecydowany na Pylon Pearl 20. Zależy mi kolumnach które będą stały na podłodze. Śledząc różne fora i mając możliwość odsłuchu w/w kolumn jestem już niemal przekonany. Nie ukrywam też że mojej piękniejszej połówce bardzo przypadł do gustu ten model w białym wydaniu. No poprostu pasuje do reszty "mebli". Zastanawiam się jedynie czy spinać się na model Topaz 15 tego producenta. Wiem że to niemal 800 zł drożej ale jeśli miałoby to znacząco porawić jakość jestem w stanie poczekać i dozbierać kasę.

Kolumn tych miałęm okazję słuchać ze wzmacniaczem yamaha AS-301 i w zasadzie jako laikowi w temacie dźwięk odpowiada.

Co do gatunków muzycznych które słucham to w grę wchodzi niemal wszytsko poza metalem. Dużo popu, jazzu, funky, hip-hopu, klasyki nie za wiele, ale akustyczne klimaty jak najbardziej.

Szukam używanego wzmacniacza i ciekaw jestem co możecie polecić do tych kolumn tak w zakresie cenowym w okolicach 600 zł. Widziałem na allegro Rotela Ra-01 a wyczytałem dużo pochlebnych opinii na temat tego wzmacniacza. Czy z tymi kolumnami będzie on dobrze współgrał? Myślałem jeszcze o używanym Denonie 500AE, 520AE, NAD-em 3020

Dodam na końcu że mój dotychczasowy "system" to przenośny JBL charge 2+ więc myślę że poprawa jakości odsłuchu będzie znacząca.

Będę wdzięczny za pomoc

pokój:
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Wybór kolumn wydaje się sensowny z tym ,że na Twoim miejscu pomyślałbym nad modelem Pylon Pearl 25 z uwagi na lepsze oparcie w basie (ale nie tylko)

Kwestia wzmacniacza - Rotel jak najbardziej, to świetne wzmacniacze o bogatym barwnym dźwięku ,dużej muzykalności i kulturze grania.Niezłą alternatywą dla Rotela może być NAD C320 - to bardzo porządny wzmacniacz
 

kpt.bugsy

New member
Super. Wielkie dzięki za odpowiedź. Tez zastanawiałem sie nad tymi 25-kami tylko miałem obawę czy to nie za bardzo bedzie dudnić bo niby piszą ze to do pomieszczeń od 16 m2. I czy te wzmacniacze są wystarczającej Moczydło tych większych kolumn?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
W przypadku Rotela nie sugeruj się podaną mocą ,te wzmacniacze wpięte w tor zachowują się tak jakby były dwa razy mocniejsze ,podobnie jest z przypadku NAD nie od dziś wiadomo ,że mają dużą wydajność prądową
Moc to jedno ,ale przede wszystkim liczy się jakość dźwięku, a Rotelowi nie wiele można wytknąć .Zarówno Rotel i NAD swobodnie "pociągną" te kolumny

Kolumny raczej nie powinny dudnić ,niemal bliźniaczą konstrukcją do Pylon Pearl 25 są Monitor Audio MR4 ,te kolumny na 99% nie będą dudnić ponieważ bas pomimo że zejdzie stosunkowo nisko jest dość lekki .Gdyby bezpośrednio porównać te kolumny Pylon ustępuje pod względem wysokich tonów i stereofonii ,nadrabia natomiast basem i ogólnie lepszym(bezpieczniejszym) zestrojeniem .W przypadku Monitor Audio MR4 dość kontrowersyjne jest odtwarzanie środka pasma ,które jest nadmiernie akcentowane
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Jakiś czas temu byłem na odsłuchu i przede mną była para która porównywała Pylon Opal 23 byli niemal pewni wyboru aż nagle sprzedawca wyskoczył z Monitor Audio MR4 zdecydowanie lepsze i dodatkowo bardziej praktyczne można bardziej dosunąć do ściany, brak kopułek dzieci nie wcisną bo nie ma co, głośnik wysoko tonowy pancerny zabezpieczony metalową siateczką.

Nie jestem pewny ale w Pylon kolce i maskownice są chyba dodatkowo płatne?zgadza się?

Ja natomiast testowałem Tannoy Mercury 7.4 to wyżej wymienione nie mają szans do nich.
 
Ostatnia edycja:

kpt.bugsy

New member
No tak tylko za Tannoy-e muszę zapłacić już ~3000. A startowałem od 1200 za Pylony Pearl 20 ;) Wiem że to zawsze tak się kończy, ale na prawdę budżet mam ograniczony. Te Monitor Audio M4 to rzeczywiście wydaje się być praktyczniejsza sprawa. Tylko pytanie czy różnica pomiędzy Perl 25 będzie tak znacząca że warto dołożyć te 200zł? No i kurcze jak pisałem na wstępie ten biały model Pylona wyglądem pasuje mi idealnie... A czy wiecie gdzie w Warszawie można posłuchać obu modeli?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Monitor Audio MR4 swobodnie kupisz za 1300zł ,więc będą tańsze od Pylon Audio Pearl 25 .Miałem kiedyś te kolumny ,ogólnie miło je wspominam ,nawet blisko dosunięte do ściany nie będą dudnić ,ale wtedy stereofonia nie będzie już taka dobra ,a właśnie efekty przestrzenne są ich największą zaletą

Tak jak pisałem w przypadku tych kolumn pewne problemy sprawia środek pasma - jest za bardzo ożywiony ,wzmacniacz nie powinien być jasny (np Yamaha AS 201 /301) nie będzie zbyt dobrym partnerem ale taki Rotel ,NAD czy Cambridge Audio to jak najbardziej .W każdym razie nie są to kolumny dla miłośników "romantycznego brzmienia" .Dużo też zależy od rodzaju słuchanej muzyki ,w przypadku MA MR4 świetnie wypadają małe składy ,muzyka wokalna ,instrumentalna ,chillout .Natomiast w przypadku szybkiej dynamicznej muzyki zaczną się gubić
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Jak słuchałeś charge 2+ to może idź w tą stronę tylko z konkretnej już półki.

JBL L8s
JBL L16s

Ciężko to pobić dźwiękowo.
 

kpt.bugsy

New member
Heheh to jednak się robi większy koszt. Znacznie przekraczający moje założone 2k. A oststnio po drugiek awarii mojego głośniczka jestem zrażony do urządzeń bluetooth.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Myślę,że skoro masz 2000zł do dyspozycji powinieneś trzymać się budżetu .Z tej kwoty 1300zł wydaj na kolumny a resztę na wzmacniacz
Na kolumny Pylon Audio Pearl 25 często jest promocja ,wtedy można je kupić za 1190zł chyba nie kupisz lepszych podłogówek (nowych) w tej cenie

Albo jest jeszcze jedna opcja - Indiana Line Nota 550, teraz te kolumny są w promocji za 1550zł musiałbyś troszkę zwiększyć budżet .Ogólnie to dobre kolumny o miłym dźwięku ,mają bas reflex z przodu, więc są bardziej bezpieczne w ustawieniu

Magnat Quantum 677 są do dużych pomieszczeń ,min 25 metrów .W Twoim metrażu się "uduszą"
 
Ostatnia edycja:

Theng

New member
Z kolumn zerknij jeszcze na STX Electrino 150. Basreflex z przodu. No i wygląd.
Nie słuchałem ale poczytaj recenzje. A jak masz możliwość, to posłuchaj.
 
Ostatnia edycja:
Do góry