Stereo kef q100/300 yamaha as501+cdn301

roczi

Member
Witam,

Proszę o poradę obeznanych w temacie, za każdą opinie będę wdzięczny :)

Zastanawiam się nad zakupem sprzętu stereo.
Mam na oku zestaw wzmak: Yamaha A-S501 + CD Yamaha CD-N301 + kolumny podstawkowe, myślałem o KEF Q100 lub Q300 ,nie wiem które będą wystarczające. Jeżeli możecie doradźcie proszę, myślę że 100 powinny być ok ale jeżeli 300 mogłyby być również a cenowo jest mała różnica mógłbym również nad nimi pomyśleć.
Sprzęt ma służyć w głównej mierze do muzyki CD i RADIO NET ale PRZY OKAZJI chciałbym podłączyć zestaw do TV i PS3 lub PS4 jedno z nich (lub PLAYSTATION TV może byłoby najlepszym rozwiązaniem).
Ten CD Yamahy jest o tyle fajny, że ma dodatkowo radio internetowe / strumieniowanie i na tym również mi zależy a nie chciałbym dodatkowego osobnego komponentu tunera tylko dla radia.
Jedyny problem to wi-fi gdyż Yamaha go nie posiada, należy dokupić adapter (cena trochę wysoka) router mam zbyt daleko żeby ciągnąć kabel, no ale jak mus to bym kupił, chociaż cena ponad 300 zł to paranoja ze strony YAMAHY, chyba że są jakieś zamienniki, słyszeliście coś może, znalazłem Netgear WNCE2001 czy ktoś może używał, jest o połowę tańszy lub za 90 zł na alleee (Adapter moduł Wi-Fi LAN B-LINK)? Czy ktoś się orientuje jak to wi-fi działa? Mam na myśli czy nie ma z nim problemów zarówno oryginał od YAMAHY jak i "zamiennik" itp.
Sprzęt ma grać w sypialni, pomieszczenie 10m2, rodzaj muzyki wszelaki, ponieważ nie tylko ja będę słuchał.
Ważne aby można bylo podłączyć cały zestaw bez problemów do TV + WZMAK + Playstation + kolumny podstawkowe + dodatkowo możliwość używania dysku NAS. Tylko jeszcze nie wiem jak to podłączyć, jakimi kablami, aby wszystko grało jak najlepiej, nie chciałbym raczej pchać się dodatkowo w DAC.

W salonie mam KD ONKYO 636 + MA BX 5.0 dlatego chciałbym do sypialni kupić zestaw przeznaczony w głównej mierze do muzyki.
Nie brałem pod uwagę wzmacniaczy ONKYO i kolumn MA gdyż chciałbym zobaczyć jak Yamaha się sprawdzi, oczywiście z ONKYO i MA jestem zadowolony. Myślałem też o Marantz ale musiałbym zakupić 3 komponenty wzmak/cd/tuner …to za dużo i cenowo również za wysoko, wersja ONKYO to również 3 komponenty i cena.

Parę pytań:
1. Wzmacniacz: jest jeszcze opcja A-S701 różnica jest spora w cenie ale zdaje mi się że 501 powinna być wystarczająca i nie różni się dużo od 701, co myślicie?
2. Kolumny podstawkowe: zastanawiam się nad KEF Q100 lub Q300 nie wiem czy 300 nie będzie za duża czy też może akurat, co sądzicie? Myślałem jeszcze nad B&W ale opinie są podzielone i cena trochę wysoka (chociaż rozpatruje), oczywiście nie słuchałem jeszcze dlatego też tylko z przeczytanych wrażeń innych, puki moich nie znam.
3. Zastanawiałem się również nad ampli stereo ale chciałem typowo pod muzykę złożyć zestaw a dodatkowo gdybym brał ampli stereo + cd miałbym 2 razy strumieniowanie, które jest w zestawie YAMAHA CD-N301 i w AMPLI YAMAHA R-N500 (wymieniłem ten zestaw ponieważ o nim myślałem pod kontem ampli stereo). Chyba, że jestem w błędzie i zagra to podobnie lub będą minimalne różnice wtedy proszę poprawcie mnie.

Co myślicie o tym zestawie Yamaha i KEF, czy zgra się dobrze? Oczywiście udam się na odsłuch przed zakupem. Proszę o Waszą opinie na temat wyżej wymienionego zestawu.
Budżet to 5000 PLN i jak się orientowałem to by dało radę się zmieścić :)

Dziękuję i pozdrawiam,
Adam
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
1. Wzmacniacz: jest jeszcze opcja A-S701 różnica jest spora w cenie ale zdaje mi się że 501 powinna być wystarczająca i nie różni się dużo od 701, co myślicie?

Miałem okazję słuchać tego wzmacniacza AS -701 z kolumnami Heco Direct ,otóż nie jest to do końca neutralny wzmacniacz .Yamaha rozjaśnia brzmienie ,ale robi to dość subtelnie gdyż rozjaśnieniu ulegają tylko krańce górnego pasma .W kategoriach absolutnych brzmienie(szczególnie średnicy) jest trochę tępe co szczególnie słychać przy wokalach .Miałem okazję słuchać płyty Phila Collinsa "But Seroiusly" bardzo dobrze znam ten album i to co usłyszałem było inne niż to, do czego się przyzwyczaiłem .Yamaha AS 701 to jednak wciąż bardzo muzykalny i dokładny wzmacniacz jest analityczny słychać szczegóły nagrań ,ma bardzo dobry zaokrąglony bas i niezłą dynamikę .Ciekawie jest prezentowana przestrzeń gdyż Yamaha nie ucina wybrzmień tylko pozwala aby wybrzmiały do końca ,druga sprawa to, że Yamaha buduje przestrzeń za linią głośników co jeszcze dodatkowo przyczynia się do pewnej otwartości dźwięku .W stereofonii dominuje pierwszy plan - bardziej jest położony nacisk na szerokość niż głębokość sceny

Wracając do tematu ,pewne niedostatki tego wzmacniacza można usłyszeć przy podłączeniu droższych(lepszych) głośników ,ja akurat odsłuchiwałem ten wzmacniacz z Heco Direct firma określa te kolumny mianem hi-endu ,z wyglądu przypominają meble i kosztują 3000 euro .Co ciekawe dźwięk tych kolumn jest odwrotnie proporcjonalny do jakości wykonania ,tak naprawdę to stolarka nie jest nawet warta połowy tej sumy ....ale brzmienie !!!

Myślę że kolumny Kef będą dobrym partnerem dla Yamahy ,dźwięk nie będzie suchy czy ostry ,w brzmieniu będzie swoboda i muzykalność co pozwoli ,że słuchanie muzyki będzie przyjemnością :krol:

814643YMH.JPG
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Tez mialem dylemat czy kupowac 501 czy dolozyc do 701. Dolozylem i mam 701. Otóz 501 jak na swoja cene jest rewelacyjna. 701 w budowie rozni sie tym, że ma odlaczany kabel zasilajacy, dwie pary tranzystorów na kanal (501 po jednej) i jest troszke wydajniejsza pradowo, dodatkowo ma uklad CD Direct AMP, który o ile zrodłem jest CD wyłacza wszystkie regulatory dzwieku nawet selektor zródel tak aby brzmienie bylo najmniej znieksztalcane.

Brzmieniowo 701 gra inaczej niż 501. 701 jest o wiele lepiej wypelniona i rowna, 501 ma bardzo wycofany srodek pasma - gra zdecydowanie skrajami pasma, bas i sopran jest na pierwszym planie. 701 jest bardziej ambitniejsza, mniej efekciarska, nie sypie tak gora pasma.

Tak jak mowi Przemek, yamaha to dynamika, analitycznosc, szczegolowość, slychac wiele smaczków. Srednica i góra pasma jest bardzo otwarta, nie pieści sie - wali szczególami wprost. Bas nie jest efekciarski i podbity w wysokim zakresie, jest mocny ale zwarty i skupiony na tym niskim pasmie. Przez to nie spowalnia i nie maskuje srednicy ale jak trzeba uderza mocno i zdecydowanie.
 

roczi

Member
Dzięki za opinie Panowie.
A co myślicie o zestawie Cambridge Audio CXA80 lub CXA60 + CXC + KEF q100 lub q300?
Myślałem, że lepiej może CXA80 a nie 60-tka, ze względu na DAC który by się przydał pod laptopa (bo chyba tylko w 80 ma możliwość podłączenia pod laptopa, jeśli się mylę prosze poprawcie mnie), czy poza tym jest jakaś różnica w obydwu zestawach plus oczywiście zrozumiałe moc.
I czy nie zdusze zestawu przy tak małym pokoju ale za to nie musiałbym zmieniać w przyszłości gdybym zmieniał pomieszczenie na większe.
Rozważałem również rotel RA12 + RCD12 + RT12(RT12 po spłaceniu RA12+RCD12) ale z opinii które znalazłem ten Cambridge podobno jest naprawdę dobry i zamiata w swoim przedziale :p
Oczywiście dwie opcje jak wyżej poza budżetem, więc na razie myślałem o wzmak + cd + podstawki a w późniejszym czasie (po pół roku) po odbudowaniu budżetu radio + strumien Cambride CXN :)
Czy KEF`y by się sprawdziły w tym zestawie i czy 300 nie będzie za duża, czy może jakieś inne propozycje?
Myślę że ten zestaw CA byłby takim wiekowym stereo a również mi na tym zależy aby nie zmieniać klocków po 5 latach...
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Rotel jest świetnym sprzętem o wyjątkowej muzykalności i naturalnym mięsistym basie .Bardzo dobrze wpadają wysokie tony są gładkie i nasycone ,również stereofonia jest jak należy dźwięk jest swobodny
Rotel ma jeszcze jedną zaletę jest bardzo wydajny ,RA12(podobnie jak RA10) ma niby niewiele watów, ale po wpięciu w tor zachowuje się tak jakby miał ich dwa razy więcej

Jeszcze jedna uwaga ,pomieszczenie jest małe i nie potrzeba dużych mocy ,można pomyśleć o podstawowym modelu wzmacniacza RA10 ,dźwięk będzie również bardzo dobry ,RA12 ma trochę więcej watów, ale główna róznica polega na wbudowanym przetworniku c/a ,jeżeli go nie potrzebujesz nie ma sensu wydawać pieniędzy

652683Rotel.jpg
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Dzięki za opinie Panowie.
A co myślicie o zestawie Cambridge Audio CXA80 lub CXA60 + CXC + KEF q100 lub q300?
Myślałem, że lepiej może CXA80 a nie 60-tka, ze względu na DAC który by się przydał pod laptopa (bo chyba tylko w 80 ma możliwość podłączenia pod laptopa, jeśli się mylę prosze poprawcie mnie), czy poza tym jest jakaś różnica w obydwu zestawach plus oczywiście zrozumiałe moc.
I czy nie zdusze zestawu przy tak małym pokoju ale za to nie musiałbym zmieniać w przyszłości gdybym zmieniał pomieszczenie na większe.
Rozważałem również rotel RA12 + RCD12 + RT12(RT12 po spłaceniu RA12+RCD12) ale z opinii które znalazłem ten Cambridge podobno jest naprawdę dobry i zamiata w swoim przedziale :p
Oczywiście dwie opcje jak wyżej poza budżetem, więc na razie myślałem o wzmak + cd + podstawki a w późniejszym czasie (po pół roku) po odbudowaniu budżetu radio + strumien Cambride CXN :)
Czy KEF`y by się sprawdziły w tym zestawie i czy 300 nie będzie za duża, czy może jakieś inne propozycje?
Myślę że ten zestaw CA byłby takim wiekowym stereo a również mi na tym zależy aby nie zmieniać klocków po 5 latach...
Jestem za CA, dźwięk żywszy i bardziej otwarty.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Sluchalem Rotela RA 12 i jest zajebisty ale niestety kosztuje 3500 wiec zdecydowanie poza moim zasiegiem ale wart swojej ceny. Jak mowimy juz o takich klockach to proponuje NAD 356 DAC to jest dopiero potega brzmienia!
 

roczi

Member
Rotel RA-10 nie posiada pilota o ile dobrze sprawdziłem także odpada, czyli zostałby RA-12, Cambridge Audio CXA80 chociaż również myślę o 60-ce i z Yamahy 501 i 701 i znów się wybór rozszerza.
A czy biorąc te mocniejsze wzmaki może być gorzej w odsłuchu ze względu na małe pomieszczenie i nie wykorzystanie potencjału? słuchał ktoś może lub porównywał CA 80 i 60? i czy faktycznie stawiać bardzie na 80 a nie 60 bo już sam nie wiem....
Macie może jakieś propozycje co do monitorów, które byłyby najlepiej dopasowane do tych zestawów lub tak jak wymieniłem czy te KEF`y by spasowały lub miały by szanse w odsłuchu i czy lepiej 100 lub 300 (bo różnica jest mała w cenie + potargować się wyszło by pewnie fajnie:D )?
Albo może ktoś słuchał monitorów Cambridge Audio SX60 lub Aero2 albo coś z Klipsh`a: RP-150M lub RP 160M czy miało by szanse podejść do CA, Rotel?

Pozdrawiam,
Adam
 

Henry

Active member
Bez reklam
Cambridge Audio CXA80 chociaż również myślę o 60-ce
....
A czy biorąc te mocniejsze wzmaki może być gorzej w odsłuchu ze względu na małe pomieszczenie i nie wykorzystanie potencjału?
słuchał ktoś może lub porównywał CA 80 i 60? i czy faktycznie stawiać bardzie na 80 a nie 60 bo już sam nie wiem....
Słuchałem 60 i 80 następnie zestawiłem z Roksanem K3, który moim zdaniem wciągnął je nosem ;)
Inna kultura grania, przestrzeń i dynamika.
Podobnie Arcam A29 - świetna średnica i dobrze ukazuje wokale.
Posłuchaj i porównaj, a mocą się nie przejmuj, większa moc, nie musi oznaczać jedynie głośności, a lepszą współpracę z bardziej wymagającymi kolumnami.





Macie może jakieś propozycje co do monitorów, które byłyby najlepiej dopasowane do tych zestawów lub tak jak wymieniłem czy te KEF`y by spasowały lub miały by szanse w odsłuchu i czy lepiej 100 lub 300 (bo różnica jest mała w cenie + potargować się wyszło by pewnie fajnie:D )?
Wydaje mi się, że lepiej celować w 300-tki i jeśli także szukasz wzmaka, to podłącz je pod Atolla, Arcama, Roksana czy Primare + to co ci akurat wpadnie w oko, czasem najmniej spodziewane połączenie może okazać się tym najlepszym.
Odsłuchuj i porównuj :)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Najlepiej się zastanów czego naprawdę chcesz .Pojawiają się coraz droższe wzmacniacze, a tak naprawdę potrzeba sprzętu do 10 metrów kwadratowych .Czy sypialna potrzebuje aż takiej oprawy muzycznej ?

I rzecz najważniejsza - jeżeli cały budżet na sprzęt wynosi 5 tyś ,to propozycje zakupu Roksana ,Primare czy podobnych klocków są całkowice niepoważne
 

Henry

Active member
Bez reklam
.Czy sypialna potrzebuje aż takiej oprawy muzycznej ?
Do sypialni nikomu lepiej nie zaglądać...kto wie co tam robią i jakiej oprawy oczekują ;)

I rzecz najważniejsza - jeżeli cały budżet na sprzęt wynosi 5 tyś ,to propozycje zakupu Roksana ,Primare czy podobnych klocków są całkowice niepoważne
Jeśli ktoś rozważa CA 60 czy 80, to w podobnym budżecie jest właśnie Roksan czy Primare i warto przynajmniej się z tymi konstrukcjami zapoznać jako przeciwwagę dla wspomnianych przez autora albo ze zwykłej ciekawości.

a tak serio, to jeśli to ma być sprzęt typowo sypialniany aby jedynie coś sobie w tle pobrzmiewało, to ciekawymi są mini systemy z wygodną obsługą poprzez apki i funkcjami sieciowymi/ radiem internetowym.
 

SebaK1205

New member
Bez reklam
Jak zależy Ci na Q100 lub Q300 - to uzyskałem dzisiaj informacje iż mają być produkowane tylko do konca roku, potem wchodzi nowa wersja...
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Może się mylę ,może się nie znam ale nie dałbym 5000zł za sprzęt do sypialni ,pomieszczenie jest małe zapewne słabe akustycznie, więc trudno oczekiwać jakiś cudów nawet przy dobrych klockach

Bardziej bym się wziął za salon ,który na pewno jest większy i w nim się spędza więcej czasu .Za tą kwotę albo bym zrobił "tunning" kina domowego ...albo sprzedałbym wszystko i pomyślał o klasycznym stereo już oczywiście z lepszymi klockami

Do sypialni wystarczy jakaś mała fajna wieża -do słuchania w zupełności wystarczy i tez pomoże zasnąć
 
Ostatnia edycja:

roczi

Member
Henry dzięki wielkie za opinie a Roksan poza moim zasięgiem po 1, po 2 brak kloca net radio (chyba że nie zauważyłem), po 3 sam cd cena wymiata ;)
Oczywiście posłucham przed zakupem ale muszę sobie jakoś ograniczyć wybór, żeby koszty dojazdów na odsłuchy nie przekroczyły sprzętu a mieszkam w małym miasteczku :)
Wszystkie kloce chciałbym z jednej stajni czyli wzmak, cd, strumień.
Przemko pisałem, że zależy mi na sprzęcie wieloletnim, ze względu na możliwość zmiany na większe pomieszczenie, także wolałbym kupić coś mocniejszego i w razie W przenieść i cieszyć się odsłuchem, WIĘC jeżeli nie ma to znaczenia teraz przy małym pomieszczeniu to nie ma znaczenia.
Budżet jest aktualny + resztę wezmę na raty + strumień odłożę na za pół roku - takie małe sprostowanie ;)
Nie będzie to system do odsłuchu prze snem, bo będzie też tam TV, konsola, więc odsłuch w każdy możliwy sposób (ALE GŁÓWNIE DO CD I NET RADIO), myślę również o gramofonie ale to za rok może dwa. Także plan jest rozpisany i chciałbym go powoli realizować.
Sebak1205 dzięki za info, widziałem na stronie kef.pl setki są za 930 a 3setki 1160 co dziwne wybór sklepu gdzie kupić ze strony oferuje drożej, anyway targi wskazane :)
Myślę, że to dobry moment na zakupy, jeżeli wchodzi nowa seria.


Ok. takie małe summary, na urlopie jadę na odsłuch DOCELOWO CA CXA80 + CXC + CXN + KEF300 (gdzie CXN jako test i do kupna po pół roku jeżeli się sprawdzi); następnie Rotel RA-12 + RCD-12 + RT-12 + KEF300 (gdzie RT-12 jako test i do kupna po pół roku jeżeli się sprawdzi) Yamaha jeżeli będzie na stanie 701 + monitory Cambride Audio SX60 lub Aero2 - co myślicie o tym wszystkim?
Jeżeli macie napisać shit albo super to byłbym wdzięczny.

A tak propos czy ktoś słyszał te monitory od Cambridge Audio jak wyżej SX60 lub Aero2 ? To też dla mnie ważne czy w ogóle brać je pod uwagę.

Dzięki wszystkim za opinie, każda dla mnie się liczy :)

Pozdrawiam,
Adam
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ja gram juz miesiąc Yamaha 701 i bana nie schodzi z twarzy ;) Na poczatku byla troche szorstka i plytka w basie ale teraz po ok 30h gry calkiem inny wzmacniacz. Dynamika jest swietna, otwarty i szczegolowy dzwiek. Ja slucham rocka i metalu, wkoncu gitary maja wykop, perkusja brzmi tak ze ciarki ida po plecach. Bas jest potężny, super kontrolowany, mocny i nisko schodzacy. Czuc taki oddech basu i wibracie podlogi w momencie uderzenia stopy perkusji tak jakby gdzies maly subwoofer gral.
Nie ma porownania do mojego poprzedniego Denona 720. Denon gra dobrze jak na swoje 1200zl ale brakuje mu wlasnie tej energi, szczegolowości i wypelnienia basu. Moze i Yamaha to nie wzmacniacz do kazdego rodzaju muzyki ale jesli chodzi o dynamiczne granie w stylu Metallicy, Megadeth, Slayera czy Iron Maiden to jest swietna :)
 
Ostatnia edycja:

lobos

New member
Bez reklam
Henry dzięki wielkie za opinie a Roksan poza moim zasięgiem po 1, po 2 brak kloca net radio (chyba że nie zauważyłem), po 3 sam cd cena wymiata ;)
(...) Wszystkie kloce chciałbym z jednej stajni czyli wzmak, cd, strumień.
Właśnie. Szkoda, że Roksan nie ma strumieniowca.
Tradycyjne CD już niestety nie wystarcza :-(
P.s. Roczi funkcjonalnie i wizualnie to CA prezentuje się świetnie :eek:k:
 
Ostatnia edycja:
Do góry