Stereo do 8K -propozycje do odsłuchów.

zibizeb

New member
Witam.
Zwracam się z zapytaniem i prośbą jednocześnie o pomoc w wyborze sprzętu stereo do planowanych odsłuchów. Szacowany max koszt zakupu to 8k.
Na początku wspomnę, że przez 7 lat posiadałem sprzęt KD z kolumnami 5.0 Jamo C405 HCS3. Najpierw grały ona s Denonem X-1000, a następnie z Marantz sr6009. Niedawno po podjętej decyzji o przejściu na stereo udało mi się sprzedać mój zestaw KD. Teraz chcąc przejść na 2 głośniki liczę na zakup sprzętu, który znacząco poprawi przyjemność słuchania muzyki. Użytkowanie zestawu KD powoli zaostrzało mój apetyt na jeszcze lepsze doznania ze słuchania muzyki. Brak dynamiki przy denonie x-1000, a później przy sr6009 przyostre wokale i słabe kino spowodowały, że podjąłem taką decyzję. Jak filmy to do kina. A muzyka z CD, radia i sieci – może u mnie w domu. To tak tytułem wstępu.
Słucham każdego rodzaju muzyki poza klasyczną i heavy metalem. Muzyka pop (głównie lata 80’), rock, elektroniczna (tangerine dream, JM Jarre itp.) to moje ulubione klimaty. Słucham dużo z Tidal’a, oraz zgromadzonej biblioteki plików flac, trochę CD. Winyli nie posiadam. Priorytetem przy wyborze będzie muzykalność, dynamika i przede wszystkim brak ostrości w wysokich tonach (utwory polskich wykonawców takich jak Kora czy Kozidrak nie mają kuć i świstać po uszach przy wokalach z naszymi świszczącymi : ś, ź, ć). Mile widziana jest też łatwość użytkowania (set z amplitunerem przy moim ograniczonym budżecie mógłby być chyba niezłym pomysłem).
Ze względu na mankamenty mojego 19m2 pokoju kolumny powinny mieć bass reflex z przodu. Obydwie będą stały miedzy szafkami w „otworach” o wymiarach 50cm głębokości i 33cm szerokości. Moje poprzednie kolumny w tym układzie stały tylko niecałe 15 cm od ściany, a po bokach miały 5 cm luzu z obu stron. I tu zaczynając od kolumn, w kręgu moich zainteresowań na początku byłyby:
1. Tannoy revolution XT6f –nie słuchałem ich jeszcze, ale najbardziej mi się podobają,
2. Polk audio signature s55e –miałem okazję je przesłuchać z marantz sr5012 chyba i chyba pm6006. (podobała mi się muzyka z nich płynąca. W ogóle nie kuły mnie po uszach),
3. Polk audio RTI a5 –nie słuchałem
Z elektroniką mam dylemat. Wiem, że lepiej byłoby składać osobno wzmacniacz, odtwarzacz sieciowy i cd, ale teraz pojawiło się wiele ofert amplitunerów łączących wzmacniacz z usługami sieciowymi. Dodatkowo przyznam że podłączenia takie jak w KD byłoby znacznym ułatwieniem dla mnie (stary TV plazma Panasonic, a do niej muszę podłączyć: konsolę, dvd, media playera i dekoder tv cyfrowej). Taki amplituner stereo w stylu onkyo tx-8270 ułatwiłby podłączenie, ale czy nie za dużo stracę na jakości dźwięku w stosunku do wzmacniacza + odtwarzacz sieciowy w podobnej cenie. A może coś w stylu Magnat MR 780 by tu się nadał.
Jak widzicie mami istny mętlik w głowie. Może jakieś pomysły.

PS. Zdecydowanie preferuję sprzęt nowy –najlepiej w promocyjnych cenach.
Tak więc co proponujecie abym wziął pod uwagę i gdzie ewentualnie mogę ten sprzęt przesłuchać.
 

zibizeb

New member
Ten marantz pm7000n, to rzeczywiście ciekawa propozycja. Ma prawie wszystko czego potrzebuję. Wzmacniacz, radio internetowe, serwisy streamingowe, odtwarza pliki flac z pendrive lub dysku. Sporo wejść analogowych i cyfrowych też jest atutem. Choć podłączenie przez HDMI i działanie amplitunera jako huba dla sygnału TV i audio jest mega wygodne. Pomimo tego warto by było go posłuchać. W testach wypad nieźle. Tylko jako nowość też ceną troche straszy. Musiałbym wtedy dopasować do niego kolumny w okolicach 3k za parę. I tu nasuwa się pytanie czy takie połączenie ma sens, gdy jeden komponent ogranicza działanie całego systemu.
Co do proponowanych kolumn to jestem tradycjonalistą. Te Harmany wizualnie mi nie pasują. Takie "kolumny Zygmunta". Jakoś nie bardzo mi się widzą. Ale dzięki za radę.
 

zibizeb

New member
Szybki raport z czwartkowych odsłuchów. Udał mi się odsłuchać kilka kolumn w Trójmieście. Z elektroniki słuchałem Onkyo tx 8390, nad c368, i yamaha r-n803d. Z kolumn melodika bl40 mk3, kef q750, focal chora 826, B&w 603, PSB Imagine X1T i X2T oraz Tannoy Revolution xt8f.
Najważniejszy wniosek to ten, że kolumny które najbardziej mnie oczararowały przy odsłuchu to Tannoy Revolution xt8f. Po prostu to było to czego szukałem. Słuchałem ich na końcu więc miałem do czego się odnieść. Słuchając je z amplitunerem Onkyo tx 8390 grały dla mnie rewelacyjnie. Nawet o wiele droższy zestaw złożony z Nad'a c368 i B&w 603 nie zagrał dla mojego ucha tak dobrze. Odsłuch z Tannoy'ami to klarowny, dynamiczny i nie męczący czas spędzony na słuchaniu muzyki.

Suuper. teraz tylko trzeba uzbierać kasę lub czekać na black friday. :)
 

kowal1980

New member
Najważniejszy wniosek to ten, że kolumny które najbardziej mnie oczararowały przy odsłuchu to Tannoy Revolution xt8f. Po prostu to było to czego szukałem. Odsłuch z Tannoy'ami to klarowny, dynamiczny i nie męczący czas spędzony na słuchaniu muzyki.

Suuper. teraz tylko trzeba uzbierać kasę lub czekać na black friday. :)
Do muzyki, którą podałeś to te Tannoye nie bardzo. Też byłem ich fanem przy odsłuchach ale z uwagi na kiepską dynamikę skupiłem się na słuchaniu Diamond 28. Do Twojego metrażu to raczej 25.
Więcej detali będzie w xtf ale dynamika i lepsza przestrzeń w diamondach. Gdyby tak można było wziąć z każdej kolumny co "dobre"... ;)
 

zibizeb

New member
No i stało się. Może ktoś powie, że jestem w gorącej wodzie kompany, ale w sobotę po twardych negocjacjach pojechałem odebrać sprzęt.
Wybór padł na kolumny Tannoy'a Revolution XT8f wraz z amplitunerem Onkyo tx 8390.
Co prawda zakup przekroczył mój początkowo planowany budżet, ale wyszedłem z założenia, że przede wszystkim skupię się na wybraniu lepszych kolumn, nawet kosztem ograniczenia budżetu na elektronikę. I tak wyszło że ten amplituner to kompromis wszechstronności i akceptowalnego brzmienia z kolumnami Tannoy'a.
Na szybko po 2 dniach użytkowania jestem zadowolony:
-dźwięk -zdecydowana poprawa do mojego poprzedniego zestawu,
- film -Skyfall -też super się oglądało -ścieżka dźwiękowa po prostu bajka.
- po podstawowym skonfigurowaniu amplitunera stwierdzam, że funkcje sieciowe i ich obsługa jest dziecinnie prosta nawet dla takiego Laika komputerowego przed 50 jak ja.
Coś więcej o specyfice grania może napiszę za jakiś czas. Teraz kolumny muszą trochę pograć, wygrzać się i dopasować do amplitunera.

Dziękuję wszystkim osobom za rady i podpowiedzi w moim temacie.
 
Do góry