Starszy TV i nowszy odtwarzacz DVD

starykot

New member
Starszy TV Elemis 6330TMS i nowszy odtwarzacz DVD LG DVX276

Witam szanownych forumowiczów:)

W swoim domowym zaciszu posiadam telewizor marki Elemis model 6330 TMS, oraz odtwarzacz DVD LG DVX276. Standardowo podłączyłem go przez kabel który dodał producent do odtwarzacza, czyli Cinch plus przejściówka Chinch-->Euro. Jednak przeglądając dzisiaj forum zorientowałem się, że na cinchu uzyskam niestety najgorsza jakość obrazu:roll:. Odtwarzacz ma wyjścia Cinch, Euro oraz Component (YPbPr). Zbytnio na tym się nie znam, więc pytam- czy zostać przy tym kabelku, czy kupić kabel euro? Bo z tego co wyczytałem na euro mogę uzyskać lepszą jakość obrazu. Tylko jak się to ma do tego TV? Da to jakieś widoczne rezultaty, czy szkoda się w to bawić? Może jakieś przejściówki, bo w TV oprócz euro mam wejście S-Video.

I drugie pytanie, na które raczej odpowiedź już znam, ale chce się upewnić. A mianowicie- w instrukcji pisze, że po podłączeniu odtwarzacza do TV przez złącze YPbPr można włączyć skanowanie progresywne. Jednak z tego co mi się wydaje taki bajer jest dostępny tylko w telewizorach z HD, a mój takowego na pewno nie ma;). Jednak spytam, czy istnieją przejściówki z YPbPr do euro albo s-video? Czy włączenie skanowanie progresywnego da jakieś rezultaty po takim podłączeniu? Bo po włączeniu skanowanie progresywnego kiedy odtwarzacz podłączony jest przez cinche obraz jest rozdzielony na dwa "klony" w pionie.

Tyle pytań:cool:, czekam na Wasze rady i odpowiedzi.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

akofreda

New member
SCART pozwoli ci podłączyć DVD z TV jednym kablem (dźwięk i obraz jednocześnie). Jakość powinna być lepsza. Kabel nie jest zbyt drogi, zresztą pożycz go od kogoś i się przekonaj sam (ewentulanie dogadaj się ze sprzedawcą).
Dodatkowa zaleta to po włączeniu DVD tv jeśli był wyłączony (czuwanie) to się włączy i przełączy się na odpowiednie wejście av. Po wyłączeniu dvd wyłączy się. Wygodne;)
Pamiętaj by w ustawieniach dvd wybrać odpowiednią opcję dla tego kabla. (instrukcja!)

Drugie pytanie: Niektóre telewizory CRT (nie HD) miały możliwość odtwarzania sygnału progresive ale nie po cinch tylko po component (3xcinch) lub po SCART(zależy od tv). Kłania się instrukcja tv:)
 

starykot

New member
Kabel euro porzyczyłem dzisiaj od sąsiada, specialnie ściągnołem próbke filmu w wysokiej rozdzielczości, przerobiłem do możliwie najwyższej rozdzielczość jaką może czytać odtwarzacz (w instrukcji pisze że maxymalna rozdzielczośc to poniżej 720x576- chyba poniżej rozdzielczości PAL o ile się nie mylę;)) puściłem na odtwarzaczu najpierw podłączonym przez cinch, potem przez euro- i nie widzę żadnej róznicy. Nie wiem czy tak jest rzeczywiście, czy to jakieś złudzenie, ale na 25' powinienem zobaczyć różnicę obrazu, przynajmniej tą minimalną.

ps. dźwięk i tak mam podłączony do miniwieży więc to bez różnicy.

Co do skanowania progresywnego- nie mam instrukcji do TV już na 200%, bede musiał jej poszukać w internecie. Ale patrząc z bliska na obraz widać, że skacze lekko do góry i do dołu- to chyba z powodu braku skanowania progresywnego, czyli przeplot o ile znowu sie nie mylę:D.

Jak znajdę instrukcję do niego to napisze co tam jest nabadźgane na temat wejść AV.


Ale zastanawiam mnie jedno- skoro odtwarzacz może wyświetlać filmy poniżej rozdzielczości pal, to po co podnoszenie rozdzielczości skanowaniem progresywnym? To da rzeczywiście jakieś rzeultaty na tv z HD? Czy chodzi tutaj o przeplot?
 
Do góry