Średnie zużycie prądu PDP vs LCD - przekrojowe badanie.

Status
Zamknięty.

JackS.

New member
Bez reklam
Tu widać że sięga prawie 330 W . Nie udało nam się ustalić dlaczego przekraczane są dane z tablicy znamionowej. Podkreślić trzeba co wynika z badań wynika, że średni pobór nie przekracza 160-180W.

Ja bym tam wolał, aby 42G20 potrafiła w porywach wziąć i 900W, ale aby miała taką samą dynamikę jasności niezależnie od tego jaka jest w danej chwili średnia jasność świecenia ekranu.

Zwróćcie uwagę, że jeśli na ekranie jest bardzo mało jasnych miejsc to dynamika jasności jest w tej plaźmie bardzo duża. Wg producenta najjaśniejszy element potrafi być aż 5 mln razy jaśniejszy niż najciemniejszy. Ale to tylko wtedy, gdy na biało świeci nie więcej niż 4% ekranu. Im więcej białego na ekranie, tym gorzej z kontrastem.

Ten model ma po prostu wmontowany ogranicznik poboru mocy i gdy pobór mocy miałby przekroczyć ok. 340W, to ekran jest przyciemniany.

Aby poobserwować, co się dzieje, wystarczy zrobić taki eksperyment: zapalić na ekranie tylko jeden kolor (niebieski, czerwony lub zielony) na full. Na przykład puszczając wyświetlanie jednokolorowego obrazka z karty SD. Pobór mocy dla takiego ekranu z zapalonym co 3-cim pikselem dochodzi do 340W (dla niebieskiego dokładnie 340W). Teraz gdyby włączyć pozostałe kolory, to pobór mocy powinien iść w górę (aż do x3). Nic z tego. Gdy przy tych samych ustawieniach telewizora wyświetla się całą białą planszę (czyli wszystkie piksele zapalone), to pobór mocy spada do właśnie ok. 280W. Im więcej białego na ekranie, tym piksele słabiej świecą. Niestety.

Jak to wpływa na kontrast najłatwiej można zobaczyć wyświetlając naprzemiennie dwa obrazki. Na każdym z nich ten sam poziomy pasek z pionowymi paseczkami zmieniającymi się od bieli do czerni, reszta ekranu czarna, naprzemiennie z takim samym paskiem, ale z resztą ekranu białą.
 
Ostatnia edycja:

TheArt

New member
Napisałem temat żeby Ci którzy się wahają między LCD, LED a plazmą mieli świadomość, że pobór energii to już nie to co kiedyś i tym tropem nie ma się co kierować. No i chciałem sprowokować KIKIego :D. Bądźmy ECO.
 

Edek Łomiarz

New member
Dajcie spokój, nie wierzę że plazmy z 2010 roku pobierają mniej prądu niż LEDy. Nie wiem jaki był cel w stworzeniu tak nieprawdziwego "testu". No chyba, że specjalnie wzięto najmniej zużywającą prądu Plazmę i najbardziej zużywającego LEDa oraz ustawiono test "pod plazmę". Innego wyjścia nie ma.
Z drugiej jednak strony równie bezsensowne jest "wyciskanie" plazmy na niemal maxymalnych ustawieniach obrazu, dlatego nie widzę większego sensu brania na serio rewelacji kiki'ego, bo nie sądzę aby ktokolwiek oglądał TV z takimi nastawami. Tego przecież nie da się oglądać.
Trzeba realnie przyjąć że plazma z 2010 roku (znaczy modele sprzedawane w 2010 roku) zużywają przy normalnym użytkowaniu, w zależności od wielkości, od ok. 120W do ok. 350W. Na pewno nie jest to mniej niż porównywalne LED-y, ale nie ma też powodu do siania paniki.

Moim zdaniem nowy, stworzony tu mit o większym zużyciu prądu przez LEDy niż przez plazmy - obalony.

PS. Posiadam plazmę z 2010 roku.
 

pkomp

New member
no dobrze koledzy plazmy nie ustawia sie na maksa - ale czy na maksa w takim razie ustawia się CCFL albo LED?też nie...możecie sobie gadać i gadać ale plazma żarła żre i będzie żreć więcej....mniej jedynie gdy wyświetla ciemny obraz(dla LCD bez wygaszania to bez różnicy)

to co macie na zdjęciach kikiego to pobór energii w danym momencie - wyniki są szokujące....pamiętam ze dwa lata temu jak w jakimś markecie LG chwalił sie energooszczędnymi LCD - i żaden nie zjechał poniżej 160 wat gdzie bez problemu można było kupić każdy inny LCD oszczędniejszy
mój 40w5500 przy obecnych ustawieniach jak wcina z 70 wat to wszystko - mniej niż mój 24 calowy monitor :)
niestety plazmy nie dorównają, mocniej się grzeją no i niestety na tych tanich migotanie jest bardzo widoczne

a gadanie jak kogoś nie stać na prąd...ech gościu...moze to nie kokosy ale jak można miec coś co żre połowe mniej albo i 3 razy mniej to czemu nie skorzystać?
owszem obraz gorszy ale coś za coś - pomijam już znacznie lepszą prace z komputerem - takiego leda nie żal zostawic odpalonego na pulpicie na dwie godziny - ani się nie wypali ani rachunku nie podbije
 
Ostatnia edycja:

digitalus

Banned
przeciez chorwaci napisali na swojej stronie www ze c3e po kalbracji w czasie gier pobiera 110 wat. czyli plazma bardzo zblizyla sie do telewizora lcd, mam na mysli pobor pradu. jesli w czasie gier pobiera max 110 wat to w czasie ogladania telewizji moze pokonac telewizor led lub lcd, mam na mysli pobor energii.
producent deklaruje maksymalny pobor energii na poziomie 150 wat
 
Ostatnia edycja:

TheArt

New member
Ten temat napisałem żeby Ci którzy myślą między oszczędnościowym kiepskim obrazem z LCD a prądożernym krystalicznym obrazem z plazmy mieli łatwiejszy wybór i te kilka Watt już nie przemawia za LCD. Akurat jestem w temacie gdyż sam zmieniam starą plazmę (bierze 360W za to obraz ma lepszy niż najnowsze i bądź tu mądry) a że ja oglądam TV godzinę do trzech dziennie to dzieciarnia i żona katują TV nonstop. Wziąłem na próbę LCD, postawiliśmy obok plazmy i się przeraziliśmy, być może to jakieś nowe technologie Motion Plus, PixelHD, Double100Hz czy jeszcze inne śmieci, które uwypuklają obraz, próbują zrobić go przestrzenniejszym jednak u mnie wszyscy chórem zawołaliśmy CO TO jest. Obraz jest sztuczniejszy a film wygląda jak sztuka teatralna. TV bierze 50-90W i to jego jedyna zaleta, ale jeśli miałbym jeździć seicento tylko dlatego że pali 3 litry mniej to dzieki. Może ktoś mi podpowie jak skalibrować tego LCD to ostatecznie przeważy czy pójdzie na śmietnik czy zostanie dla rodzinki a ja dla siebie wezme projektor.
 

arturos1970

New member
Bez reklam
Ten temat napisałem żeby Ci którzy myślą między oszczędnościowym kiepskim obrazem z LCD a prądożernym krystalicznym obrazem z plazmy mieli łatwiejszy wybór i te kilka Watt już nie przemawia za LCD. Akurat jestem w temacie gdyż sam zmieniam starą plazmę (bierze 360W za to obraz ma lepszy niż najnowsze i bądź tu mądry) a że ja oglądam TV godzinę do trzech dziennie to dzieciarnia i żona katują TV nonstop. Wziąłem na próbę LCD, postawiliśmy obok plazmy i się przeraziliśmy, być może to jakieś nowe technologie Motion Plus, PixelHD, Double100Hz czy jeszcze inne śmieci, które uwypuklają obraz, próbują zrobić go przestrzenniejszym jednak u mnie wszyscy chórem zawołaliśmy CO TO jest. Obraz jest sztuczniejszy a film wygląda jak sztuka teatralna. TV bierze 50-90W i to jego jedyna zaleta, ale jeśli miałbym jeździć seicento tylko dlatego że pali 3 litry mniej to dzieki. Może ktoś mi podpowie jak skalibrować tego LCD to ostatecznie przeważy czy pójdzie na śmietnik czy zostanie dla rodzinki a ja dla siebie wezme projektor.
czyli przeszkadza ci plynny teatralny obraz,nazywasz go sztuczniejszym,ok,wiec rozumiem,ze wolisz ogladac filmy skokami,teraz zadaj sobie pytanie jak widzisz swiat wokolo siebie?plynnie czy skokami?i masz odpowiedz co jest blizsze naturalnemu obrazowi.
 

arturos1970

New member
Bez reklam
TheArt to jest najbardziej wkurzające w lcd, że co chwila pakują x systemów udoskonalania obrazu, mega czerń, mega kontrast, mega coś tam, że niby wielki postęp, a jak wracam z roboty (pracuję w RTV) do domu i odpalam mojego dziadka 42xd1 to nie widzę aż takiej wielkiej różnicy i nie mam kompleksów jeśli natomiast odpalę plazmę na sklepie to oczy na wierzch wychodzą, i to nie które modele tv pdp za takie śmieszne pieniądze...
troche dziwne to co piszesz,wszyscy twierdza,ze to wlasnie lcd przy sklepowym oswietleniu pokazuja lepszy obraz,chyba,ze to sklep bez oswietlenia,zeby starczylo pradu dla zarlocznych plazm:)
 

Horhe Ortega

New member
Ostatnia edycja:

sezam

New member
Ja napiszę, że jestem posiadaczem Panasonica TX-P42GT20E. W ciągu tygodnia od soboty do soboty) licznik wskazał mi zużycie prądu :) kto by liczył KW+żarówki+piekarnik+TV 23 cale+dwie satelity+dwa komputery i jeszcze kij wie co, czy nie mam innego zajęcia tylko liczyć KW. I co czy mam oddać TV do sklepu każdy chwali to co ma i lubi to co ma. Panowie, po co ta agresja, po co kłótnie, czy nie może tutaj zapanować ogólnie przyjęta dobroć i poszanowanie drugiej osoby. Pozdrawiam Panie i Panów posiadacz plazmy :)
 

Marcin2000

New member
Bez reklam
Straszna sprzeczka nie wiadomo JUŻ TERAZ o co poszło. A nie można przyjąć że tak jak w relu jedni wolą blondynki, inni szatynki a jeszcze inni grube rude... :mrgreen:

PDP i LCD (LED) mają zalety i wady (mniejsze lub większe zależnie od poglądu) ale każda potwora znajdzie swego amatora i dla tego ludzie kupują i te i te... jedni się interesują co kupują (świadomi) inni nie (nieświadomi) ale to nie powód do rozpaczy i kłotni :-D

Ja na ten przykład mocno się wachałem prawie kupiłem PDP z serii G20 ostatecznie zdecydowałem się nagle na LED bo tam też szklana osłona ekranu była na której mi zależało ze wzgledu na dzieci i koty w domu...

Czy jestem zadowolony? Tak! Jak bym kupił G20 lub V20 też był bym zadowolony bo jak wiekszość zwykłych ludzi oglądam programy w jednym TV na raz i nie porównuję, przyzwyczajajac się do niego i zapominając o wadach które i tu i tu są...

Dobrej i spokojnej nocy życzę

M.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
wyniki podanego linku testu plazmy Panasonica 42VT20 uśrednionego już poboru energii
Panasonic TX-P42VT20B/ TX-P42VT20 3D TV Review



Power Consumption Default [THX] mode (2D) 234 watts Default [True Cinema] mode (3D) 220 watts Calibrated [Professional1] mode (2D) 178 watts Calibrated [Professional1] mode (3D) 256 watts Standby 1 watt
 

TheArt

New member
Kontra

wyniki testu plazmy LG PK350 uśrednionego już poboru energii
LG PK350 TV Review


Power Consumption Default [THX] mode (2D) 194 watts Default [True Cinema] mode (2D) 140 watts Calibrated [Professional1] mode (2D) 128 watts Standby 0.58 watt

A teraz LED Panasonic

Power Consumption Default [THX] mode (2D) 260 watts Default [True Cinema] mode (2D) 190 watts Calibrated [Professional1] mode (2D) 150 watts Standby 0.17 watt
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
przy lcd sprawa jest prosta bo nie ma tak dużych zmian jak przy plazmach. Z lewej LCD z prawej plazma:


010_P1090577.JPG


011_P1090578.JPG


012_P1090579.JPG


013_P1090580.JPG


014_P1090581.JPG


015_P1090582.JPG


A poprzedni link dotyczył najmniejszej plazmy Panasonica Fullhd
Panasonic TX-P42VT20B/ TX-P42VT20 3D TV Review
 

redlum

New member
Bez reklam
sorry kiki - ale wciskanie na siłę tych samych zdjęć wszędzie gdzie się da staje się nudne jak falki z olejem - proponuję następnym razem jak będziesz robił takie testy - to nie brać najbardziej ekonomicznego leda (Sharp) i najbardziej prądożernej plazmy (Panasonic) - tylko zrobić jakąś sondę jakie modele porównywać - bądź przeprowadzić test na większej ilości TV.

Bo można tej dobrać coś takiego:
Panasonic TX-P50VT20/ TX-P50VT20B/ 50VT20 3D TV Review
Power Consumption
Default [Normal] mode (2D) 137 watts*

Samsung LE40C650/ LE40C652/ LE40C654/ LE40C630 Review

Power Consumption
Default [Standard] mode 139 watts

i wychodzi że 50 cali plazma ciągnie mniej prądu niż 40 cali LED
 

kapsell

New member
Bez reklam
@ - kiki xxxxxxxxxx nie wytlumaczysz. Mozesz tlumaczyc jak krowie na rowie, zamieszczac zdjecia i to na nic.
Kupili to musza tak pisac aby poprawiac sobie samopoczucie. Tylko po co skoro jest tak wspaniale przeciez? Najlepsze jest to ze dobre lcd widzieli tylko w sklepie na polce.

Ja mam na to wypiete bo mam i bdb plazme i bdb lcd i widze to teraz na wlasne oczy. Niestety cala zgraja plazmomatolkow nie wie o czym pisze.

Jakim xxxxxxxxxxxxx zreszta trzeba byc aby zatytulowac watek "mit o ptodazernosci plazm obalony". :) Po pierwsze jaki mit, a po drugie gdzie obalony...???
 

pkomp

New member
e tam odrazu stronniczość - większość obecnych w sprzedaży plazm zjada dużo więcej - wbij to sobie do głowy - owszem pojawiają się nowe energooszczędne modele i TO BARDZO CIESZY zważywszy na bardzo ładny obraz ...niestety problem wypalania istnieje dalej ale pomijając te kwestie - większość LCD nawet byle jakich jest oszczędniejsza niż większość plazm
a sens płacenia dużo większych pieniędzy za oszczędność która nie zwróci tej różnicy w ciągu 5 lat jest już kompletnie bez sensu - no chyba że tv ma śmigać 24 na h
 

Edek Łomiarz

New member
większość obecnych w sprzedaży plazm zjada dużo więcej - wbij to sobie do głowy
Nie muszę niczego wbijać sobie do głowy, bo patrzę realnie i obiektywnie na takie rewelacje, jakie pojawiają się w tym wątku (i nie tylko w tym). Dla potwierdzenia, oto mój poprzedni post, z tego właśnie wątku: http://www.hdtv.com.pl/forum/625331-post23.html
Wbij to sobie do głowy, że zanim zaczniesz kogoś pouczać, warto byłoby choć w drobnym stopniu zapoznać się z jego zdaniem.
 
Ostatnia edycja:

Gie

Member
Bez reklam
Tak sobie patrzę na te cyferki na tych miernikach i szkoda że wykorzystano jakieś "wynalazki" a nie użyto np. ogólnodostępnych watomierzy. Na Allegro są dostępne za góra 50-60 zł. Praktycznie każdy może je sobie kupić. Można by wtedy zestawić wyniki z różnych modeli tv które posiadają userzy.
 
Status
Zamknięty.
Do góry