Sprzęt studencki...

udarr

New member
Witam
Jestem tutaj nowy więc chciałbym się przywitać ze wszystkimi. Miło mi.

Chciałbym się Was zapytać o pewną kwestię jeśli chodzi o projektory.
Wiele osób pyta się o zakup taniego projektora za kwoty rzędu 1000-1500zł,
zakładają tematy i padają w nich różne odpowiedzi, jedni mówią żeby
za takie pieniądze sobie odpuścił bo nie ma sensu, drudzy polecają
zakup używanego sprzętu, jeszcze inni potrafią wskazać nowy sprzęt
w tym przedziale cenowym i nie widzą problemu z projektorem za np. 1200zł.

Jak to właściwie jest ? Przyznam, że niesamowicie się nakręciłem
na zakup projektora niestety mój studencki budżet jaki posiadam to kwotą,
którą napisałem już na wstępie, czyli teoretycznie sprzęt z najniższej półki.
Jeśli w ogóle jest sens się pakować w projektor za taką kasę ?
Przyznam, że film na projektorze widziałem tylko kilka razy,
do tego wiele prezentacji na uczelni, jakoś nigdy jakość mnie nie przeraziła.

Planuję używać go do odtwarzania filmów, 720p również.
Do tego podłączony Xbox360 oraz Cyfrowy Polsat jednak tylko
do oglądania rarytasów.
Dodam, że nie jestem maniakiem jakości,
wiadomo, że chciałbym uniknąć pikselozy, która aż kuje w oczy,
jednak nie zależy mi na kosmicznej jakości poza względnym HD.
Projektor będzie w pomieszczeniu o wymiarach ~7x3,5m (25m2 po ziemi).
Chciałbym aby projektor był zamontowany przy suficie,
odległość od ekranu nie gra roli bo pomieszczenie długie.
Chciałbym uzyskać nie mniej niż 100".
Najlepiej im więcej tym lepiej.

Oczywiście chciałbym żeby to był sprzęt nowy jednak
może istnieją jakieś kultowe modele, które sławią
się niską awaryjnością i można bez obawy kupić używkę ?
W takim przypadku musiałbym zobaczyć go na żywo
co będzie trudne aby znaleźć konkretny model we Wrocławiu.
No i zawsze strach o lampę, brak gwarancji itd..

Pozdrawiam
Kuba
 

MacVas

New member
Wypowiadałem się na intrygujący Cię temat w kilku analogicznych wątkach, by się nie powtarzać napiszę tak:

Wszystko zależy od Twoich oczekiwań. Na początek Twojej przygody z pj'ami taki budżetowy sprzęt sprawdzi się jak najbardziej, o ile zastosujesz się do kilku prostych zasad [..] Jakich? Bez zbędnej nawijki, w necie można znaleźć kilka krótkich streszczeń od czego zacząć, jaką technologię wybrać, jakiej klasy sprzęt do jakiego pomieszczenia, sugeruję abyś zgłębił chociaż jedno źródło, zanim rozkręcisz ten wątek, z reguły jest tak, że pojawi się kilku zwolenników oraz przeciwników rozwiązań budżetowych, a Ty zamiast konkretnej odpowiedzi otrzymasz mętlik, dlatego polecam najpierw zgłębić lektury "fachowej" odnośnie podstaw ;)

Co do podanych przez Ciebie parametrów to by przyzwoicie/komfortowo oglądać obraz powyżej 100 cali na projektorze nie obsługującym natywnie rozdziałki full HD/HD ready trzeba trochę się orientować w możliwościach pj'ów dostępnych na rynku.. zwykły projektor biznesowy będzie miał z tym problemy (m.in. kiepski scalling i "popularna" pikseloza), ale tak jak powiedziałem nawet w tej klasie cenowej znajdą się rodzynki zarówno w technologi DLP jak i LCD. Benq ma spore doświadczenie w tej pierwszej technologii (i kilka pj'ów SVGA, które z powodzeniem upskalują do hd ready). Co do HD ready w DLP to są jeszcze do wyrwania po okazji starsze modele z nadal popularnej serii W (w tym W500 wykonany w LCD, czy następcy W600/600+). Natomiast Epson od lat udoskonala technologię LCD/3LCD i ma całą gamę pj'ów opartych o lampę etorl. Rodzynki wsród używek to SANYO (modele plv ze znaczkiem z), które biją konkurencję kulturą pracy oraz przywoitymi parametrami projekcji. Jest w czym wybierać, ale trzeba najpierw załapać teorię ;)
 
Ostatnia edycja:

udarr

New member
Poszedłem za Twoją radą i zdobyłem trochę wiedzy teoretycznej.
Doszedłem do wniosku, że chyba w moim przypadku lepszy
może okazać się projektor DLP. Podobno są tańsze,
oferują lepszy kontrast i czerń. Mam plazmę Panasonica z matrycą neo
więc pewnie obraz z DLP będzie do mnie bardziej przemawiał.
Powinien mieć nie mniej niż 1400 lumenów aby móc obejrzeć film jeszcze
zanim słońce kompletnie się schowa i zapanuje ciemność.
Z moim budżetem pewnie nie ma co liczyć na FullHD
więc muszę zadowolić się rozdziałką półkę niżej.
Resztą parametrów chyba nie trzeba się aż tak kierować (na papierze).
Dobrze żeby miał odpowiedni kontrast, który nie męczy.
No i fajnie gdyby był cichy, nie wiem ile projektor może
wytwarzać dB ale nie chciałbym żeby chodził jak mój pochłaniacz w kuchni..
Coś jeszcze powinienem wiedzieć ? To są podstawowe informacje,
które można łatwo wygooglować, gorzej z fachową literaturą.

To znajdzie się coś za 1000-1500zł o parametrach opisanych wyżej ?
DLP, HD, 1400 lumenów, przyzwoita/wysoka kultura pracy, użytek domowy.
 

MacVas

New member
Hmm, ciężko będzie o konkretny model w pełni spełniający tak postawione warunki, ale zobaczmy:

nówki:
tutaj będzie problem cenowy (gdy filtrujemy tylko natywne hd ready), stąd chyba należy się skupić na podaniu solidnego pj'a SVGA tj. dobrze "skalujacego w górę" i spełniającego Twoje zasadnicze postulaty (DLP, minimum 1400lum, kultura pracy, opłacalność zakupu, użytek domowy)

stąd mój kandydat na start: BenQ MS500H
krótko go charakteryzując: jest to następca sprawdzonego MS500+, czyli bazowy projektor multimedialny z rozwijanej bodaj od 2009r serii 500, został uzupełniony o wejście hdmi i mocno podrasowany kontrast, powinien się sprawdzić na starcie, można go wyrwać już za ~1,4k zł

zalety:
+ 2700ansi (praktycznie daje radę w każdych warunkach projekcji domowej)
+ żywotność lampy 4500h/6000h (w pełni nacieszysz się użytkowaniem zanim zaczniesz zbierać na kolejny pj lub lampę)
+ kontrast 13k
+ hdmi
+ ~27 dB w ECO (tutaj różnie podają, ale to i tak dobra wartość)

wady:
- natywne SVGA (max to UXGA)
- natywne 4:3 zamiast 16:9 (będzie trochę główkowania z dobrze rzuconym a przede wszystkim dobrze wyskalowanym obrazem hd ready)

konkurencja godna uwagi to chyba bliźniaki Acer P1120 i Optoma DS329


używany:
tutaj imho wybór ciekawych pj'ów nie jest specjalnie szeroki z uwagi że rozmawiamy o "dogasających lampach"
chociaż z drugiej strony patrząc cenowo załapie się kilka fajnych modeli (zwłaszcza gdy mowa o hd ready), parametrami bijących natywne SVGA, ale jednak gorzej z ich dostępnością
celowałbym we wspominany wcześniej projektor "legenda" Benq W600/W600+ czasem pojawia się na allegro godna uwagi sztuka w przedziale 1,3-1,7k (zależy od stanu)
 
Ostatnia edycja:

udarr

New member
Trochę mi szkoda ładować prawie cały budżet
na projektor, który nie ma natywnego HD.
Czy nie znajdzie się coś z tym hd ?
Może być mniej żywotna lampa,
mniej ansi, trochę głośniejszy,
jedynie hdmi bym chciał zatrzymać.

Używki ciągle przeglądam na Allegro,
nie ma ich wiele z Wrocławia
a nie ma innej opcji żebym nie zobaczył
na własne oczy jak to świeci.
Jak coś ciekawego się pojawi
to zapewne wybiorę się zobaczyć.

Tak więc na obecną chwilę poszukuję
jakiegoś nowego modelu, w który
mógłbym zainwestować moją
skromną sumkę.

Dzięki wielkie MacVas,
nawet nie wiesz jak bardzo
mi pomogłeś/pomagasz :)
 

Deimos

Banned
Trochę mnie tytuł zmylił "Sprzęt studencki"
Zawsze myślałem, że sprzęt studencki - to koleżanka studentka. No w diametralnie skrajnych przypadkach - kolega student.:hmm::)
 
Ostatnia edycja:

udarr

New member
Trochę mnie tytuł zmylił "Sprzęt studencki"
Zawsze myślałem, że sprzęt studencki - to koleżanka studentka. No w diametralnie skrajnych przypadkach - kolega student.:hmm::)

No niestety ale tym razem chodzi o to,
że studencki=niskobudżetowy.
Bez żadnych dwuznaczności
odnośnie kolegów studentów ; d
 

udarr

New member
Jeszcze mam jedno pytanie co do SVGA.
Jak wygląda na nim rzucony obraz z 720p ?
Chodzi mi o nie mniej niż 100". Jest bardzo źle ?
I jak wygląda kwestia skalowania formatu ekranu,
bo SVGA ma natywne 4:3, a 720p 16:9,
więc będę mógł oglądać tylko i wyłącznie
obraz w formacie 4:3 ?
 

MacVas

New member
W tym przypadku jak ulał pasuje stwierdzenie, że "jakość widzenia zależy od punktu siedzenia" ;)

Tłumacząc na Nasze: oko ludzkie to nerw, który od początku kinematografii starano się oszukać z lepszym bądź gorszym skutkiem.. w tym przypadku, o którym wspominasz (i gdy w grę wchodzi tylko projekcja przednia) kluczowe będą:
1. możliwości optyki pj'a - o tym już trochę pisałem, (technologia + składowe parametry)
2. odległość widza od ekranu - przy 100' i więcej ujmę to prostym równaniem: niska rozdzielczość+normalny rzut (bo zakładam że short throw to byłaby osobna śpiewka)=siadaj możliwie daleko, daleko! od ekranu :eek:k:
Natomiast rzeczą jasną jest że rozdziałki HD pozwalają niwelować ten dystans do rozsądnych, salononowych parametrów-wówczas kanapa zdaje egzamin już nawet w obszarze 3m od ekranu
3. parametry ekranu - czyli właściwości powierzchni projekcyjnej. To dosyć skomplikowana materia dla kogoś stawiającego pierwsze kroki. Ciężko jest samemu idealnie trafić z ekranem. O sukcesie decyduje sporo składowych (pomieszczenie, oświetlenie, pj, subiektywne odczucia związane z oczekiwaniami i uzyskanym rezultatem). Czasem nawet potrzeba raz wybrać(pożyczyć) zły, przypadkowy, zwykły ekran, by wiedzieć czego mu brakuje w danych warunkach by było idealnie. Ja sam tak zrobiłem budując zestaw u brata - skołowałem ze szkoły językowej zwykłego prezentacyjnego "rolmopsa" i potem już wiedzieliśmy czego szukać.
Nie wchodząc zbytnio w detale - istotny jest tutaj zarówno użyty rodzaj powłoki ekranu jak i sam współczynnik wzmocnienia światła przez tą powierzchnię. Przy projektorach o niższej jasności warto rozważyć ekran o współczynniku wzmocnienia (gain) większym od 1 (w tym przypadku, nawet wybierając nowe budżetowe DLP problem nie powinien wystąpić, ale starsze, używane modele to już ryzyko). Pamiętaj również, że im większy współczynnik wzmocnienia, tym mniejszy kąt widzenia.


Co do Twojego pytania o natywny format 4:3 owszem są z tym problemy natury komfort i rozmiar projekcji. Format ten sprawdza się w zastosowaniach biznesowych, jednak imho nie ma przełożenia na kino domowe i projekcję filmów, gdzie 16:9/16:10 są wręcz wskazane.

Jeszcze mam jedno pytanie co do SVGA.
Jak wygląda na nim rzucony obraz z 720p ?
Chodzi mi o nie mniej niż 100". Jest bardzo źle ?
Tak jak pisałem wyżej, przy choć częściowym spełnieniu trzech warunków nawet na SVGA tragedi nie ma, ale w zestawieniu z pj'em dającym natywnie HD ready różnicę widać gołym okiem.

więc będę mógł oglądać tylko i wyłącznie
obraz w formacie 4:3 ?
nie, chyba że to bardzo leciwy pj będzie, który oferuje jeden format. Większość pj'ów SVGA/XGA//WXGA/UXGA skaluje//kadruje obraz z lepszym bądź gorszym skutkiem.
 
Ostatnia edycja:

udarr

New member
Wychodzi na to, że póki co przystopuję
z zakupem czegoś w tym przedziale cenowym,
dozbieram do jakiegoś np. benq w700,
lub innego projektora za kwotę ~2000zł,
może nawet 3d się trafi chociaż nie wiem po co,
do tego czasu powiększę swoją wiedzę
i może nie będzie konieczne zakładanie
nowego tematu z pj do 2000zł :)
Chyba nie ma co się 'męczyć' za 500zł mniej przez
2-3 lata okresu użytkowania i lepiej zwlekać
z zakupem, dozbierać kilka stówek
a na koniec cieszyć się nieoszukanym 16:9 HD ready.
Dzięki jeszcze raz za pomoc.
 

edi7777

Member
Sam jestem studentem - od półtora roku używam Benq mp735. Kupiłem z przebiegiem lampy 560h teraz mam koło 1200h. Używam proja do oglądania filmów i grania na xboxie360 jak jest czas. Cena to już nie pamiętam ale coś koło 1100zł dałem wtedy. Jak mam Ci coś doradzić to sprzęt conajmniej HDReady - sam trochę czasami żałuję, że nie dołożyłem do fullHD od razu ale wtedy trzeba dysponować co najmniej 2 razy większym budżetem. Nie patrz na projektory kinowe z niską jasnością chyba że masz już ekran pod projektor. Lepiej kupić projektor uniwersalny i oglądać w trybie eco a w normalnym to i w dzień przy roletach pograsz.
 
Do góry