sprzet dla amatorow - ciezki zyciowy wybor

matifcb

Member
Witam !

nastał ten dzień, kiedy namówiłem dziewczynę na nowe audio do naszego salonu. Temat jest o tyle trudny ponieważ kompletnie nie wiem nic o audio zestawach. Zanim pochodzę po sklepach chciałbym dzięki wam nastawić się w ogole jaka my mamy opcje wyborów.

po pierwsze: nie mam pojecia jaka jest roznica miedzy zestawem stereo a kinem domowym czy samymi kolumnami - co dla nas bedzie najwazniejsze.

chcialbym scharakteryzowac nas i o dopasowanie za czym powinnismy sie rozgladnąć.

Uzywam teraz podlaczonych Logitechow X530 jak widac na zdjeciu. Sa one podłączone przez mini jacka do tv. Nowy sprzet chcialbym w granicy 3-3,5k PLN. Zawsze wole dac troche wiecej jesli sie oplaci dla amatorow jakimi jestesmy oboje.

Ogladamy bardzo czesto seriale i filmy przez komputer w duzej rozdzielczosci. Zdaza sie ogladac cos w tv w weekend tvn turbo czy meczyki jakies na canal+. Apropo muzyki bedzie ona puszczana ale tak hmm 20-30% czasu do 70-80% ogladania we dwoje filmow i tv.

w weekend na domowce albo przy okazji sprzatania przez dziewczyne nieogaru jaki w salonie zostawiam :(

Nie mam pojecia co robia aplitunery i czy ja potrzebuje takie cos u siebie. Na zdjeciu widac ze salon jest dosc malo okolo 3m x 5m nie liczac aneksu.

Napewno to co kupie bedzie sluzylo mi wiele lat i nie zmienie tego szybko. Mozliwe nawet ze za 2-3 lata bede uzywac tego w innym mieszkaniu.

 

matifcb

Member
no przeciez specjalnie ich nie ustawilem :)

baa nawet Ci powiem wiecej.. nie 4 a 5 glosnikow bo centralny spoglada tam ze srodka na dole stolika :))

a tak powaznie to zawsze lepsze one z subwooferem obok niz glosniki z tv..

nie mam nic innego dlatego zalozylem ten temat zeby z wami omowic nas zprzyszlosciowy zakup.
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
Ja bym zajrzał na alle.. czy oxl i wybrał używany zestaw amplituner + zestaw kolumn 5.1
W tej cenie zostaniesz ładnie grający zestaw KD
Czasem w pobliżu ktoś sprzedaje można wtedy się umówić i posłuchać.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Nie mam pojecia co robia aplitunery i czy ja potrzebuje takie cos u siebie.

Amplituner to podstawa .Ogólnie mówiąc jest to radio ze wzmacniaczem wielokanałowym (np 5 lub 7 kanałów) oraz wbudowanymi dekoderami dźwięku ,amplituner umożliwia też współpracę innych podłączonych urządzeń np. blu-raya ,konsoli ,CD ,tunera satelitarnego itp .Są różne typy różnią się wyposażeniem ,mocą ,ilością kanałów ,ceną .Są też amplitunery dwukanałowe ,mogą mieć też wbudowany BR i radio internetowe

Można sobie samemu złożyć zestaw kupując amplituner i do tego kolumny ,lub kupić tzw set (zestaw) czyli amplituner już z kolumnami np. Harman BDS 776
 

matifcb

Member
no to chociaz trzeba bylo te 2 glosniki na tyl kanapy wrzucic, zreszta chyba wiesz o :)

tego nie moglem zrobic bo glosniki maja kable a naprzeciwko do sciany jest 3m :) nie bylo szans bo co z kablem zrobie...

wydaje mi sie ze ja musze szukac czegos w malej ilosci glosnikow. Nie chcialbym chyba nigdzie kombinowac z glosnikami z tylu przy scianie bo wyskakiwaly by na moja glowe odrazu ..

Teraz mam maly pokoj= czytalem dzis sporo forum waszego i probuje to ogarnac. a te kina domowe to 5 glosnikow a w malym salonie naprawde mam dziwny uklad sami widzicie. Wydaje mi sie ze dla mnie jakies kolumny na froncie, ale musze poczytac czy dla amatora jest to problem ogladac filmy na kolumnach a nie kinie domowym ?

juz sie smiejecie z takich pierdzawek plastikowych a te kina wlasnie takie sa.. wydaje mi sie ze ja zawsze myslalem duza drewniana kolumna to lepsza jakos audio :)

Wydaje mi sie ze rzeczywiscie dla mnie bedzie najlepiej kupic amplituner i do tego np 2 kolemny. Tylko wydaje mi sie ze taki uklad ludzie wybieraja pod muzyke ? prawde pisze ? wydaje mi sie ze pod filmy a one sa u mnie w przewadze z tv to chyba te kina domowe sa niby lepsze.

Nie mam pojecia jak w przyszlosci za 2 -3 lata nowy salon bo pewnie zmienie mieszkanie za pare lat i pod tym katem tez musze myslec.

A czy w przyszlosci moge dorzucic jakies inne komlumny do np 2 wysokich frontowych ?
czy juz wtedy bedzie potrzebny wzmacniacz? czy amplituner za 2000zl ogarnie z 5 glosnikow w przyszlosci ?

bo ja czytalem ze im wiecej glosnikow to sie dzieli moc chyba i glosniki gorzej graja i chyba po to sie wzmacniacz kupuje :D

bardzo czekam na wasze komentarze :) pozdroo
 
Ostatnia edycja:

SternQuest

New member
tego nie moglem zrobic bo glosniki maja kable a naprzeciwko do sciany jest 3m :) nie bylo szans bo co z kablem zrobie...

wydaje mi sie ze ja musze szukac czegos w malej ilosci glosnikow. Nie chcialbym chyba nigdzie kombinowac z glosnikami z tylu przy scianie bo wyskakiwaly by na moja glowe odrazu ..

Teraz mam maly pokoj= czytalem dzis sporo forum waszego i probuje to ogarnac. a te kina domowe to 5 glosnikow a w malym salonie naprawde mam dziwny uklad sami widzicie. Wydaje mi sie ze dla mnie jakies kolumny na froncie, ale musze poczytac czy dla amatora jest to problem ogladac filmy na kolumnach a nie kinie domowym ?

juz sie smiejecie z takich pierdzawek plastikowych a te kina wlasnie takie sa.. wydaje mi sie ze ja zawsze myslalem duza drewniana kolumna to lepsza jakos audio :)

Wydaje mi sie ze rzeczywiscie dla mnie bedzie najlepiej kupic amplituner i do tego np 2 kolemny. Tylko wydaje mi sie ze taki uklad ludzie wybieraja pod muzyke ? prawde pisze ? wydaje mi sie ze pod filmy a one sa u mnie w przewadze z tv to chyba te kina domowe sa niby lepsze.

Nie mam pojecia jak w przyszlosci za 2 -3 lata nowy salon bo pewnie zmienie mieszkanie za pare lat i pod tym katem tez musze myslec.

A czy w przyszlosci moge dorzucic jakies inne komlumny do np 2 wysokich frontowych ?
czy juz wtedy bedzie potrzebny wzmacniacz? czy amplituner za 2000zl ogarnie z 5 glosnikow w przyszlosci ?

bo ja czytalem ze im wiecej glosnikow to sie dzieli moc chyba i glosniki gorzej graja i chyba po to sie wzmacniacz kupuje :D

bardzo czekam na wasze komentarze :) pozdroo

Z tym budżetem najlepiej na razie zainwestuj w amplituner + 2fronty ( dwie duże kolumny podłogowe). Potem jak będziesz miał ochotę i fundusze dokupisz kolumny tylne i głośnik centralny. Są kina z plastikowych pierdziawek i są takie z dużych kolumn o jakie Ci chodzi. Niestety te są zdecydowanie droższe od plastików (choć też zdażają się wyjątki - niektóre plastiki które dobrze grają swoje kosztują.) Ampli za 2tyś. spokojnie poradzi sobie z 5.1. Zwróć uwagę że brzmienie systemu najbardziej zależy od kolumn i to w nie potrzeba na początku najwięcej zainwestować. Ze słabymi kolumnami to nawet amplituner za 5-6 tyś nie zagra dobrze.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Wielkość nie decyduje ,że taka kolumna będzie lepsza .Gdyby tak było to wszyscy by produkowali tylko duże kolumny .Chodzi o to aby właściwe kolumny dobrać do właściwego pomieszczenia

Dobrze kombinujesz na początek możesz kupić amplituner +2 kolumny ,potem system można rozszerzyć .Lepiej kupić dwie lepsze kolumny niż 5 gorszych
Chociaż kompaktowy system 5.1 można zastosować nawet w Twoich warunkach (coś w rodzaju Bose ,Harmana) .Głośniki przednie mocujesz na ścianie po obu stronach telewizora ,głośnik centralny pod .Głośniki tylne po obu stronach sofy ,sub na podłodze koło telewizora
 

matifcb

Member
ok czyli juz cos wiemy.

wydaje mi sie ze w moim malym waskim salonie 2 dobrej jakosci narazie starcza. Jak zmienie za pare lat to sobie dokupie.

Stawiamy na glosniki 2000-2500 i ampli za okolo 1500zl i mowicie ze poradzi sobie on z moca w przyszlosci kolejnych 3 nowych glosnikow ? obejdzie sie u mnie bez wzmacniacza w przyszlosci?


co do drugiego kolegi cos mnie te 5.1 male na sciany odrzucaja przez to ze maja kable ze je widac na scianie i ze sa takie jakby komputerowe troche jak zabawka.. dlatego cos mnie odrzuca. Ale nigdy nie slyszalem jak to moze grac..


a jakbym mial wziac pod uwage aspekt do czego mi to bedzie to co lepsze ?
bo ja w sumie filmy ogladam a muzyka to z youytuba jak impreza jest.. W sumie przewazajace za programy tv i filmy 1080p


jakich amplitunerow szukac ja bym musial ?? na allegro sa kategorie kino domowe albo stereo

czy ja musze kupic amplituner do kina domowego i podlaczyc tylko stereo narazie czyli 2 kolumny duze i w przyszlosci do tego ampli do kina dolaczyc 3 inne glosniki ?


teraz patrze na allegro i widze ze sa tez takie kina domowe 5.1 co maja duze kolumny te co mi sie podobaja. Czemu by nie kupic odrazu 5.1 i najwyzej nie podlacze wszystkiego narazie albo kupie i podlacze wszystkie :D
 
Ostatnia edycja:

matifcb

Member
chodzi mi bardziej czy do kina domowego czy stereo ? czy moj tok myslenia z poprzedniego posta jest trafna ze tylko do kina domowego ?
 

woytaski

New member
Bez reklam
a jakbym mial wziac pod uwage aspekt do czego mi to bedzie to co lepsze ?
bo ja w sumie filmy ogladam a muzyka to z youytuba jak impreza jest.. W sumie przewazajace za programy tv i filmy 1080p

W takiej sytuacji, biorąc pod uwagę awersję do kabli (jeśli nie można ich schować w ścianę albo chociaż pod listwy przypodłogowe) a także fakt praktycznie dominującej przewagi materiału TV decydowałbym się na sounbar'a z subwooferem.

W drugiej kolejności patrzyłbym na amplituner + fronty oparte na głośnikach podstawkowych...

tego nie moglem zrobic bo glosniki maja kable a naprzeciwko do sciany jest 3m :) nie bylo szans bo co z kablem zrobie...
Puścisz przy ścianie w zgrabnej listwie. Za narożnikiem nie będziesz ich widział :)

juz sie smiejecie z takich pierdzawek plastikowych a te kina wlasnie takie sa.. wydaje mi sie ze ja zawsze myslalem duza drewniana kolumna to lepsza jakos audio :)
Nikt się nie śmieje. Próbujemy dociekać skąd takie ustawienie...
Gdyby było tak jak myślisz, na rynku nie byłoby np. czegoś takiego
 
Ostatnia edycja:

Borixon

Active member
Bez reklam
woytaski ma racje, tez bralbym monitory i ampli stereo. ostatnio chyba whiplash testował hk 3770 i mówił że fajny, do tego coś monitor audio, dali, lub focale i masz fajne stereo.
 

woytaski

New member
Bez reklam
woytaski ma racje, tez bralbym monitory i ampli stereo. ostatnio chyba whiplash testował hk 3770 i mówił że fajny, do tego coś monitor audio, dali, lub focale i masz fajne stereo.
Pytanie zasadnicze, czy o takim zestawie marzy matifcb?
Skoro muzyka jedynie sporadycznie, i to w dodatku słabej jakości (youtube).
Nie każdemu zestawienie film + dźwięk 2.0 wystarcza...
Jedno dla mnie jest pewne - do tej wielkości pomieszczenia, nie pchałbym się z kolumnami podłogowymi.
 

Borixon

Active member
Bez reklam
lepsze 2.0 odda nieraz wiekszą przestrzeń we filmie niż mało poukładane kino o czym dobrze wiemy.
wybór oczywiście nie należy do nas. 2.1 i robi się przestrzeń jeszcze większa, ale suba po prostu dokupiłbym sobie po jakimś czasie.
 

woytaski

New member
Bez reklam
lepsze 2.0 odda nieraz wiekszą przestrzeń we filmie niż mało poukładane kino o czym dobrze wiemy.
wybór oczywiście nie należy do nas. 2.1 i robi się przestrzeń jeszcze większa, ale suba po prostu dokupiłbym sobie po jakimś czasie.
Masz rację, ale na tym poziomie cenowym, różnica raczej nie do wychwycenia ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
W tym konkretnym przypadku, żadne zakupy w ciemno, a wizyta w salonie audio i skonkretyzowanie swoich wymagań.
Do KD tylko i wyłącznie zestaw 5.1, owszem, przyzwoite 2.0 da więcej jak marnie dobrane 5.1, a to też działa w drugą stronę, dobry "plastik 5.1" może też dać więcej frajdy (w KD) jak dudniące skrzynki 2.0 oparte na wzmacniaczu.
 

Borixon

Active member
Bez reklam
Tylko za 2 - 2,5k kupi ładne monitory a nie "dudniące skrzynki "


Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka
 
Do góry