Spliter optyczny

raptom

New member
Witam wszystkich,

Potrzebuję małej pomocy technicznej. Mam rozdzielacz optyczny (spliter - zwyczajny trójnik) i 3 przewody optyczne. Spliter ma 1 wejście i 2 wyjścia, ale też podobno działa w obie strony. Interesuje mnie zsumowanie (oczywiście nie jednoczesne) sygnału DD z xBoxa360 i dekodera nbox do amplitunera, który ma tylko 1 optical-in. Czy będzie to działać i czy nic się nie uszkodzi kiedy przypadkowo będą włączone oba urządzenia i zsumuje się sygnał z nich do amplitunera.

Z góry dziękuję za pomoc.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Uszkodzić możesz w takim układzie jedynie kolumny, gdyż dekoder nie zrozumie połączonych sygnałów. Prawdopodobnie jednak dekoder nie przepuści takiego sygnału wcale, więc nie będzie ryzyka. Samo połączenie optyczne ma tę zaletę, że obie końcówkie są rozdzielone galwanicznie. Pomiędzy nimi jest tylko światło.

Przy takim połączeniu, jeśli w ogóle to zadziała, musisz się po prostu pilnować. Na początek podłacz tylko jedno z tych urządzeń i zobacz, czy rzeczywiście ta złodziejka działa w drugą stronę. Później dokonaj próby z drugim urządzeniem. Ale przedtem odłącz głośniki i sprawdzaj na słuchawkach.

ArtS :)
 

alde

New member
spliter

Jak przetestujesz to podziel sie informacjami... tez bede chyba musial zastosowac taki cyrk bo mam amplituner z coaxial i optykiem a do podłaczenia kamputer ( po optyku) DVD no i "N"
 

mataman

New member
Bez reklam
Ja też mam taki spliter i używam go własnie w takim celu. Działa znakomicie , jedyny warunek to dobre kable
 

raptom

New member
Witam, potrzebuję pomocy.

Czy wie ktoś może dlaczego nie działa mi dźwięk po optyku kiedy zastosuję spliter optyczny (zwykły trójnik którym wprowadzam dźwięk z Nki i xboxa360 do amplitunera) Xbox działa DD5.1 bez problemu, a z nki cisza. Jak zdejmę spliter to dźwięk wraca. Czy sygnał z Nki po optyku jest jakoś zabezpieczony przed rozdzielaniem sygnału, bądź puszczaniu przez jakieś łączniki czy mam po prostu pecha :)

Z góry dzięki za pomoc.
 

PRYZMAT

New member
mataman napisał:
Ja też mam taki spliter i używam go własnie w takim celu. Działa znakomicie , jedyny warunek to dobre kable
Rodzaj kabla nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Mam kabel za 7 złotych z Saturna i wszystko chodzi jak trzeba. Przecież ten kabel jest cyfrowy czyli albo dźwięk w najwyższej jakości jest albo nie ma dźwięku wcale.
 

pmcomp

New member
PRYZMAT napisał:
Przecież ten kabel jest cyfrowy czyli albo dźwięk w najwyższej jakości jest albo nie ma dźwięku wcale.

Ręce opadają i scyzoryk sie w kieszeni otwiera.
Adamem Mickiewiczem może jesteś ale inżynierem elektronikiem ani nawet studentem jw. na pewno nie.
Internet jest kopalnią widzy. Zanim zaczniesz forować głupoty i fałsz to poucz się troszkę.
Pozdrawiam
 

ArtS007

New member
Bez reklam
To się nazywa rozziew między teorią i praktyką... ;)

Podobnie jest np. z telefonią komórkową. Mówiono, że przesył cyfrowy daje idealną jakość przekazu lub jego brak. A jak jest w praktyce? Rzadko kiedy mamy do czynienia z czystym sygnałem. Zakłócenia istnieją wszędzie, również w świecie cyfrowym.

ArtS :)
 
Do góry