Spięcie w przedłużaczu - spalone kable HDMI w TV

vheider

New member
Witam, postaram się krótko opisać sytuację i bardzo proszę o wszelką pomoc elektryków i nie tylko. Dziś podłączałem do przedłużacza (zwykły 3-wejściowy z uziemieniem) kabel zasilający (z drugiej strony do niczego niepodłączony). Podczas podłączania poszło małe spięcie (zaiskrzyło przy przedłużaczu) i wyskoczyły korki we wszystkich gniazdach. W tym czasie włączony był TV Panasonic Viera TH-42PV8PA (również do zwykłego przedłużacza z uziemieniem) wraz z dekoderem. Po włączeniu korków na powrót okazało się że nie działają oba HDMI które były podłączone do TV (jeden z drugiej strony luźny, drugi do dekodera). Sprawdzałem je na innym TV. Component który w tym czasie był podłączony (ale nie używany) działa.
Moje pytania są następujące:
1. Dlaczego do tego doszło?
2. Jak się uchronić przed kolejnym razem?
3. Czy wystarczy wymienić kable HDMI (czy poszły również wejścia)?
4. Czy jeśli TV był na listwie antyprzepięciowej do by do tego nie doszło?
 

piotr818

New member
Bez reklam
Czy zostały uszkodzone układy wej. HDMI musisz sprawdzić sam na innym kabelku. Sprzęt elektroniczny powinien być podłączony przez listwę z zabezpieczeniem (może być komputerowa), w obwodach sieci elektrycznej stosować wyłącznik szybki różnicowo-prądowy.
 

vheider

New member
Małe sprostowanie, kable HDMI jednak działają. Źle sprawdziłem, oba są sprawne. Także wyjścia HDMI padły? To są te pasikoniki? Czy w ramach gwarancji mi to naprawią? Jeśli nie to ile taka naprawa powinna kosztować?
 

vheider

New member
Serwis kupa kasy. Zaniosłem do specjalisty (też zajmuje się naprawami gwarancyjnymi). Wstępnie jak się okazało - wina kota. Prawdopodobnie oznaczył teren będąc za TV i coś musiało kapnąć na płytę (tą od złącz). Facet powiedział że zobaczy czy płyta do odratowania, jak nie to do wymiany.
 

wn20

New member
Witam. Wystąpił u mnie podobny problem z TV (kota nie mam co prawda :)
Miałem podłączony laptop z TV kablem HDMI i wkładałem do kontaktu wtyczkę zasilającą od laptopa. Wysadziło korki. TV był włączony. po spięciu padł mi laptop i wszystkie 3 porty HDMI w TV Philips 47PFL9632D/10. Ma już ponad 3 lata. Gwarancja się skończyła :-/ Inne porty wejściowe działają bo sprawdziłem.
Moje pytanie: padł chip na płycie głównej czy jakiejś innej i ile może kosztować wymiana? W serwisie Philipsa powiedzieli że mogą przyjechać zdiagnozować co się stało (koszt 200zł :) Naprawa około 700zł lub więcej lub nie możliwa bo TV stary (3lata).

Dziękuję z góry za jakieś popdpowiedzi
 
Do góry