Soundbar czy kino domowe? (ok.3000zł)

mks73

New member
Jestem posiadaczem LCD Sony KDL-43W756C. W planach jest zakup nagłośnienia.

Mam pokój 14m2 i mało miejsca na duży sprzęt.
Do czego miałby on służyć? TV, muzyka, filmy - raczej po równo.
Kwota jaką na ten cel przeznaczyłem to ok.3000 zł.

Rozsądek podpowiada, że lepszy byłby soundbar, ale więcej wrażeń ze słuchania daje kino domowe.

Zacznę od soundbarów - zajmują mało miejsca i mają mniej okablowania.
Myślałem o Sony HT-RT5. Dźwięk przestrzenny 5.1, w tym 2 tylne satelity bezprzewodowe. Nie wiem jak wypada w praktyce pod względem odsłuchu (słyszałem w markecie jak gra bliźniaczy model HT-RT3).
Jest też projektor dźwięku Yamahy YSP-2500 7.1 na alledrogo do "wyrwania" za 3299 zł, ale tylko o nim czytałem.
Miałem możliwość odsłuchu innych soundbarów m.in. Denona DHT-S514, JBL SB400. Większość soundbarów jest w układzie dźwięku 2.1. Byłem ich dźwiękiem zawiedziony. Nie wiem czy to wina akustyki czy samych ustawień sprzętu, bo dźwięk z Samsunga HW-K550 w układzie 3.1 wydawał się zdecydowanie lepszy. Może to zaleta głośnika centralnego?

To tyle z moich osobistych doświadczeń i odczuć.

Po tym wszystkim zacząłem myśleć o kinie domowym 5.1 z amplitunerem. Jednak są pewne ograniczenia w tej kwestii.
Po pierwsze - głośniki. W grę wchodzą tylko głośniki półkowe, małych gabarytów.
Po drugie - subwoofer. Nie mam miejsca, żeby stał blisko LCD. Minimalna odległość to ok. 3m (nie wiem jak z jego okablowaniem?)

Jest zestaw Harman Kardon AVR151S + HKTS 5 BK w moim zasięgu cenowym.
Jest też model głośników tej firmy HKTS 30 (fajnie, że są też w białym kolorze, bo żona by się ucieszyła, że pasują do mebli :) Jednak ich cena to z 80% mojego budżetu, a gdzie tu jeszcze amplituner? Chyba, że coś z rynku wtórnego...
Nie mam za bardzo rozeznania co do firm. Słyszałem, że Onkyo ma dobre amplitunery.
Widziałem w necie ich zestaw HT-S5805 (amplituner HT-R494 7.1 z dekoderem Dolby Atmos + system głośnikowy HTP-588 5.1.2)

Proszę o pomoc przy wyborze zestawu.

Jakieś uwagi, propozycje?
 
Ostatnia edycja:

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Jeśli zestaw Harmana to już avr161+hkts30. Masz tam sub bezprzewodowy i możesz go dać gdzie chcesz.
W kwestii cen to pisz na PW do kolegi blackninja to pewnie zmieścisz się w budżecie lub będzie niewielka dopłata.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
HKTS30 to bardzo udany zestaw głośników , na początku przygody z kinem przyda się amplituner z automatyczna kalibracja więc model AVR-161s.
 

mks73

New member
radish - thx za propozycje, a co do tych kolumienek z olx'a, to w moim pokoju niestety odpadają ze względu na duże gabaryty...
 

mks73

New member
W sumie to, po rozeznaniu rynku, szukam zestawu z bezprzewodowym subwooferem.

Ideałem byłyby dla mnie Harman Kardon HKTS 35. Mam na oku jeden zestaw w atrakcyjnej cenie. W poniedziałek zadzwonię dowiedzieć się o szczegóły.
Drugim priorytetem to amplituner z automatyczną kalibracją - HK AVR 161s.
Chciałem się zamknąć w kwocie max3300zł - w najgorszym wypadku wyszłoby ok.3550zł co jak dla mnie, ciut za dużo. Jednak patrząc na zestawienie sprzętu cena wtedy wydaje się bardzo atrakcyjna.

Jeśli teraz temat z tym (atrakcyjnym dla mnie) zestawem kolumn nie wypali, to
rezygnuję z poszukiwań kina 5.1 i raczej będę skłonny kupić jednak soundbar. Byłby z tego na pewno jeden plus - bezprzewodowy subwoofer he, he....

Grunt to wiedzieć czego się chce i realnie oceniać sytuację. Sam jestem ciekawy co wygra - rozsądek czy 5.1
 

mks73

New member
Byłem dziś na odsłuchach.

Kolumny:
AE 301, jakiś model Jamo (prawdopodobnie Concert C 91) i jeszcze jedne, ale nie pamiętam firmy.
Z tego co mi powiedziano te dwa ostatnie modele były klasę niżej niż 301. Oczywiście szukałem tych w białym kolorze...

Amplitunery:
Pioneer VSX-830 (5.1), Onkyo TX-8130 (2.1), Onkyo TX-8150 (2.1)

Jakie wrażenia?

Najczyściej i najciekawiej, bardziej zrównoważony dźwięk wydawały z siebie AE 301.
Co do ampli to jedno jest pewne - ten wielokanałowy, a w tym przypadku Pioneer VSX-830 - odpada w przedbiegach ze względu na jakość dźwięku stereo. Przekonałem się o tym na własne uszy.
Dwa modele Onkyo sprawdziły się w tej roli znakomicie. Różnią się trochę mocą i wyposażeniem.
Jest jeszcze jeden szczegół, który jest istotny w odsłuchach, a mianowicie przewód jakimi są podłączone kolumny do ampli. W tym przypadku "wisienką na trocie" był przewód Kimber 4 VS.
 

mks73

New member
Zrobił się mały przestój w informacjach, więc nadrabiam i piszę - to dla tych, którzy borykają się z podobnymi problemami.

W poniedziałek dzwoniłem, a raczej próbowałem się dodzwonić do sklepu internetowego w sprawie HK HKTS 35, ale nie udało mi się z nimi skontaktować. Później już nie próbowałem bo w między czasie pomyślałem o... zestawie stereo. Dlaczego?

Mój pokój nie należy do dużych i miejsca za wiele też nie mam. Cały czas próbuję pogodzić jedno z drugim - sprzęt kontra metraż (nie zapominajmy też o mojej żonie, która raczej krytycznie na to patrzy). W sumie, to nie wiem jak gra ten zestaw, czyli HK ampli + te 35-ki, bo nie zetknąłem się z nimi osobiście. Moje obawy po recenzjach/komentarzach są takie, że może w tym układzie będzie za dużo basu (?) Nie wiem czy jest to uzasadnione z mojej strony, nie wiem jak gra HK, bo nie widziałem go w sklepach/salonach, w których byłem... Z drugiej strony czy w tak małym metrażu - 5.1, to nie za dużo? Wiem, że decyzję muszę podjąć sam.

Na odsłuchach fajnie wypadł OnkyoTX-8150 z AE 301. Nie ukrywam, że mi się podobało. Cenię sobie te wszystkie detale, które słychać w głośnikach. Nie jestem audiofilem, ale pewnie mam na niego jakieś zadatki, bo "słoń na ucho mi nie nadepnął".

Jak każdego w tej kwestii, mnie również, ograniczają tylko finanse. Chciałbym dobrze zainwestować te pieniądze. Szukam dla siebie jak najlepszego rozwiązania. Nie należę do osób, które często zmieniają sprzęt, więc staram się zrobić przemyślane zakupy.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
HK avr161 plus hkts30 na twój metraż bdb i to nie jest za dużo.
Pisałeś o ofertę do Blackninja ?
Nie dzwoń po sklepach.
 

mks73

New member
Zdecydowałem się na zestaw stereo. Daje to większą uniwersalność.

Co do moich poszukiwań idealnego dla mnie stereo to pozostaje kwestia kolumn.
Amplituner Onkyo TX-8150.

Dziś byłem na odsłuchach AE 301 kontra Monitor Audio Bronze 2, oczywiście z ampli j.w. + przewody Kimber 4 VS.

W Monitorach Audio - przedni Bass Reflex dostarcza nam dużo niskich tonów. Tonów wysokich też nie brakuje, ale czasami jest ich nawet nad wyraz za dużo i wydają się szeleszczące. Środek sceny wysunięty do przodu. Czasami miałem wrażenie, że trudno nad tym zapanować, żeby nie przesterować barwy dźwięku. Po pewnym czasie byłem zmęczony ich słuchaniem.

W kolumnach AE 301 - dźwięk bardziej zrównoważony, nic nie kłuje w uszy. Basy i soprany są, ale bardziej subtelne, co daje bardziej uniwersalny charakter ich brzmienia.

Moje odczucia po tych odsłuchach na korzyść AE 301.

Popytam jeszcze w salonach o możliwość odsłuchu kolumn Dali Zensor 3, żebym miał jasność w "co się pakuję" :cool:
 

mks73

New member
Znalazłem salon z Dali Zensor 3 i jutro jadę na odsłuch na Onkyo TX-8150.

Zobaczymy jak one brzmią... :cool:


Wyjaśniłem sprawę zestawu 5.1 HK HKTS.
Otóż, wygląda to tak...
Rzeczywiście nie ma już w sprzedaży modelu HKTS 35, ale.... mają na sprzedaż model HKTS 65 BQ za... jedyne 2200zł.
http://sklep.straton.pl/harman-kardon-hkts-65-bq-zestaw-glosnikow-5-1-salon-poznan.html
Tylko, że są na subwooferze dwie rysy, bo jakiś klient im go zarysował. Kolumny zapakowane w folie. Ogólnie sprzęt nowy tylko z tą skazą na subie, którą podobno można zamalować. Na życzenie babka może podesłać fotki dla zainteresowanych.
W sumie dla kogoś kto nie ma za dużo kasy, a sub stoi gdzieś, gdzie nie rzuca się w oczy, to jest nie lada gratka. Wychodzą w cenie HKTS 30.

Osobiście zostaję przy stereo.
 
Ostatnia edycja:

mks73

New member
Jestem po odsłuchu Deli Zensor 3 z Onkyo TX-8150 + przewody QED XT 400

Co mogę o nich powiedzieć?

Zacznę od tego, co można od razu zauważyć przy odsłuchu. Jest bas! Schodzi on dość nisko i potrafi zaskoczyć efektem, jest przyjemny.
Scena dobrze zaznaczona.
Dźwięk bez przejaskrawień, nad którym można zapanować.
Nic ze sobą nie koliduje.

Moje ogólne wrażenie na plus.

Mój wcześniejszy faworyt AE 301 ma dobrego konkurenta, czyli Dali Zensor 3.
 

mks73

New member
Dziś do mojego domu zagościli:

- Onkyo TX-8150

- AE 301

tam czekał już na nich Kimber 4VS

Teraz czas na "wygrzewanie" sprzętu.

THX LOCO
 
Ostatnia edycja:
Do góry