Sony XR 50X90S

Stef1

New member
Czy ktoś ma ten telewizor i podzieli się ustawieniami.
Mam trzeci dzień ten telewizor i jakoś na razie ustawiłam kolory, choć pewnie mogą być lepsze. Aczkolwiek uważam, że są całkiem ładne.
Ale ponieważ dopiero zaczynam przygodę z telewizorem Sony, mam takie podstawowe pytanie:
Czy ma znaczenie do którego HDMI jest telewizor podłączony. Mam telewizję z UPC i mam ich dekoder 4K podłączony do telewizora kablem Eternet.
Mam to podłączone do HDMI1.
I jak dostać się do ustawień głównych telewizora. Umiem dostać się tylko do ustawień szybkich.
 

Stef1

New member
To w końcu nasz podłączone kablem hdmi czy Ethernet? 😜
Mam telewizję i Internet z UPC. Kabel HDMI mam wpięty do gniazda HDMI 1 w telewizorze i jest połączony z dekoderem boxem 4K UPC (tym małym).
Mam telewizor połączony kablem (chyba Eternet) z ich modem od Internetu. Na pewno nie jest połączone po wi-fi. Bo podobno po kablu lepiej działa niż po wi-fi. Tak twierdzi UPC.
Nie znam się, dlatego pytam.
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Czy ktoś ma ten telewizor i podzieli się ustawieniami.

Zrobiłem kalibrację zasugerowaną tutaj, z małymi własnymi poprawkami: https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x90k/settings

Mam trzeci dzień ten telewizor i jakoś na razie ustawiłam kolory, choć pewnie mogą być lepsze. Aczkolwiek uważam, że są całkiem ładne.
Ale ponieważ dopiero zaczynam przygodę z telewizorem Sony, mam takie podstawowe pytanie:
Czy ma znaczenie do którego HDMI jest telewizor podłączony. Mam telewizję z UPC i mam ich dekoder 4K podłączony do telewizora kablem Eternet.
Mam to podłączone do HDMI1.
Sony zaleca podłączenie do do HDMI 4. Istotny jest kabel, najlepiej HiSpeed z obsługą HDMI 2.1

I jak dostać się do ustawień głównych telewizora. Umiem dostać się tylko do ustawień szybkich.
Gdy jesteś w szybkich ustawienia wchodzisz do głównych w ostatnim panelu po lewej. Lub po wybraniu z pilota klawisza Home wybierasz Ustawienia w lewej górnej części ekranu.
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
Kolego to jest dekoder a nie PS5 tutaj hdmi 2,1 nic nie da... Oczywiście jak podłączy takim kablem to gorzej nie będzie ale nie ma sensu naciągać się niepotrzebnie na koszty...
 

Stef1

New member
Zrobiłem kalibrację zasugerowaną tutaj, z małymi własnymi poprawkami: https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x90k/settings
Dzięki. Zaraz sobie posprawdzam i poustawiam.
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x90k/settings
Sony zaleca podłączenie do do HDMI 4. Istotny jest kabel, najlepiej HiSpeed z obsługą HDMI 2.1

Czy taki kabel jest w zestawie do telewizora czy trzeba kupić? Telewizor podłączał mi siostrzeniec. Ja się nie znam. Podłączył mi tym kablem, który był dołączony do telewizora. Ale tak czytam i wyczytałam, że jak się ma telewizor 120 Hz to lepiej podłączyć go do HDMI3 lub HDMI4.
Ja nie gram w żadne gry. Telewizor tylko do oglądania telewizji i może Viaplay.
W ogóle jak włączam telewizor pilotem od dekodera, to muszą pilotem od telewizora włączyć telewizor. Zgłasza się DOM i strzałką na dół na pilocie muszą wejść w Twoje Aplikacje i wybrać TV. I dopiero wtedy mam obraz i dźwięk. W Samsungu wcześniej tak nie miałam. Czy to może znaczyć, że pilot jest źle sparowany czy tak ma być, a może to wina HDMI1?
Gdy jesteś w szybkich ustawienia wchodzisz do głównych w ostatnim panelu po lewej. Lub po wybraniu z pilota klawisza Home wybierasz Ustawienia w lewej górnej części ekranu.
Dzięki. Teraz zadziałało. Przedtem jak próbowałam wejść, to miałam komunikat - funkcja niedostępna.
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
Czy taki kabel jest w zestawie do telewizora czy trzeba kupić? Telewizor podłączał mi siostrzeniec. Ja się nie znam. Podłączył mi tym kablem, który był dołączony do telewizora. Ale tak czytam i wyczytałam, że jak się ma telewizor 120 Hz to lepiej podłączyć go do HDMI3 lub HDMI4.
Ja nie gram w żadne gry. Telewizor tylko do oglądania telewizji i może Viaplay.
W ogóle jak włączam telewizor pilotem od dekodera, to muszą pilotem od telewizora włączyć telewizor. Zgłasza się DOM i strzałką na dół na pilocie muszą wejść w Twoje Aplikacje i wybrać TV. I dopiero wtedy mam obraz i dźwięk. W Samsungu wcześniej tak nie miałam. Czy to może znaczyć, że pilot jest źle sparowany czy tak ma być, a może to wina HDMI1?
Takiego kabla nie ma w zestawie ale nie ma sensu go kupować jeżeli nie grasz w gry. Do oglądania telewizji kabel hdmi 2.0 który zapewne masz w zupełności wystarczy. Viaplay to aplikacja którą się instaluje na tv więc tam już kompletnie kabla nie potrzeba... Powinno być tak że jak włączysz dekoder to dekoder powinien włączyć telewizor. Nie powinno być tak że za każdym razem musisz wykonać tyle czynności aby uzyskać obraz z dekodera.
 

Stef1

New member
Takiego kabla nie ma w zestawie ale nie ma sensu go kupować jeżeli nie grasz w gry. Do oglądania telewizji kabel hdmi 2.0 który zapewne masz w zupełności wystarczy. Viaplay to aplikacja którą się instaluje na tv więc tam już kompletnie kabla nie potrzeba... Powinno być tak że jak włączysz dekoder to dekoder powinien włączyć telewizor. Nie powinno być tak że za każdym razem musisz wykonać tyle czynności aby uzyskać obraz z dekodera.

Czyli to podłączenie do HDMI1 może być, bo w gry nie gram. A pilot chyba trzeba sparować jeszcze raz? Bo na poprzednim telewizorze wystarczał tylko pilot od dekodra. Włączał dekoder i telewizor. W ogóle jest jeszcze tak, że jak wchodzę z pilota od telewiora w ikonę domku, to pojawia się przełącza na APLIKACJE i jest tak: Google TV - Wyszukiwanie - Dom- Aplikacje - Sony i na końcu moje konto.
Wchodząc w DOM - nie nie da się wybrać. Dopiero po przejściu na Twoje Aplikacje wybieram TV i przechodzę do telewizora.
A i drugi pilot ten węższy w ogóle nie działa, baterie ma.
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
A pilot chyba trzeba sparować jeszcze raz? Bo na poprzednim telewizorze wystarczał tylko pilot od dekodra. Włączał dekoder i telewizor.
Tu nie chodzi o sparowanie pilota z tv. To masz zrobione bo pilot działa. Ja bym ponownie spróbował "zainstalować" dekoder na tv. Ewentualnie sprawdź czy w dekoderze jest aktywna funkcja CEC. Po włączeniu dekodera tv powinien się sam uruchamiać, a po włączeniu samego tv, na ekranie powinno być zapytanie czy chcesz włączyć dekoder...
 

sopelo

Member
Też mam ten tv i z tego co wyczytałem na forach zagranicznych i parę rozmów z sony center to ten model X90S jest tożsamy na 90% z X90J, ma tylko oprogramowanie inne bo pod kamerę i dwa piloty, więc do niego będą bardziej pasować ustawienia chyba z X90J niż z X90K. A jest to model z 2022 roku, bo X90K był tylko od 55 cali, a X90S zrobili w 50 calach no i potem też w 55 calach - to są słowa konsultanta i serwisu z sony center.
 

Stef1

New member
Też mam ten tv i z tego co wyczytałem na forach zagranicznych i parę rozmów z sony center to ten model X90S jest tożsamy na 90% z X90J, ma tylko oprogramowanie inne bo pod kamerę i dwa piloty, więc do niego będą bardziej pasować ustawienia chyba z X90J niż z X90K. A jest to model z 2022 roku, bo X90K był tylko od 55 cali, a X90S zrobili w 50 calach no i potem też w 55 calach - to są słowa konsultanta i serwisu z sony center.
Ja też sporo czytałam na temat tego telewizora i znalazłam m.in. to:

Tym się kierowałam przy ustawianiu Ruch-Motionflow
https://**********.com/test-recenzja-telewizor-sony-x90k-opinie-cena/5/

Pisałam wcześniej, że jeden pilot mi nie działa (ten z aplikacjami). Otóż już działa. Okazało się, że winne były baterie, które były w komplecie z pilotem. Były stare. Włożyłam nowe baterie i działa.
Na razie jestem zadowolona z jakości obrazu. Wreszcie ustawiłam moim zdaniem dobrze. I od tygodnia nie zmieniałam ustawień. Dla mnie najważniejsza w telewizorze jest jakość obrazu. Jam mam byle jakie nadawanie obrazu z kablówki (UPC box 4K), i pod ten dekoder/przystawkę/nadawanie - ustawiałam. Jak wrócę po umowie z kablówką do satelity to obraz będzie bajka.
Największy problem miałam z twarzami. Chciałam, żeby wyglądały naturalnie. A przy takich samych ustawieniach różnie wyglądały na różnych kanałach. Moim zdaniem wynika to z różnego oświetlenia w studio. Natomiast filmy przyrodnicze czy sport zawsze wyglądają dobrze, dlatego że oglądając je nie wiemy np. czy dany element ma mieć 50% żółtego koloru czy 60%. A na twarzach widać.
 

sopelo

Member
Ja też sporo czytałam na temat tego telewizora i znalazłam m.in. to:

Tym się kierowałam przy ustawianiu Ruch-Motionflow
https://**********.com/test-recenzja-telewizor-sony-x90k-opinie-cena/5/

Pisałam wcześniej, że jeden pilot mi nie działa (ten z aplikacjami). Otóż już działa. Okazało się, że winne były baterie, które były w komplecie z pilotem. Były stare. Włożyłam nowe baterie i działa.
Na razie jestem zadowolona z jakości obrazu. Wreszcie ustawiłam moim zdaniem dobrze. I od tygodnia nie zmieniałam ustawień. Dla mnie najważniejsza w telewizorze jest jakość obrazu. Jam mam byle jakie nadawanie obrazu z kablówki (UPC box 4K), i pod ten dekoder/przystawkę/nadawanie - ustawiałam. Jak wrócę po umowie z kablówką do satelity to obraz będzie bajka.
Największy problem miałam z twarzami. Chciałam, żeby wyglądały naturalnie. A przy takich samych ustawieniach różnie wyglądały na różnych kanałach. Moim zdaniem wynika to z różnego oświetlenia w studio. Natomiast filmy przyrodnicze czy sport zawsze wyglądają dobrze, dlatego że oglądając je nie wiemy np. czy dany element ma mieć 50% żółtego koloru czy 60%. A na twarzach widać.
Ja też się tym artykułem kierowałem na początku, ale w sony center powiedzieli co innego i w specyfikacji na stronie sony jest napisane trochę inaczej. Raz że ten model nie jest uzupełnieniem X90K o 50 cali, bo jest też w 55 calach jak X90K, dwa nie ma android 11 jak jest opisane w artykule tylko 10 i najważniejsze X90S ma procesor XR Contrast Booster 5 jak X90J, natomiast X90K ma już procesor XR Contrast Booster 10.
Ja też sporo czytałam na temat tego telewizora i znalazłam m.in. to:

Tym się kierowałam przy ustawianiu Ruch-Motionflow
https://**********.com/test-recenzja-telewizor-sony-x90k-opinie-cena/5/

Pisałam wcześniej, że jeden pilot mi nie działa (ten z aplikacjami). Otóż już działa. Okazało się, że winne były baterie, które były w komplecie z pilotem. Były stare. Włożyłam nowe baterie i działa.
Na razie jestem zadowolona z jakości obrazu. Wreszcie ustawiłam moim zdaniem dobrze. I od tygodnia nie zmieniałam ustawień. Dla mnie najważniejsza w telewizorze jest jakość obrazu. Jam mam byle jakie nadawanie obrazu z kablówki (UPC box 4K), i pod ten dekoder/przystawkę/nadawanie - ustawiałam. Jak wrócę po umowie z kablówką do satelity to obraz będzie bajka.
Największy problem miałam z twarzami. Chciałam, żeby wyglądały naturalnie. A przy takich samych ustawieniach różnie wyglądały na różnych kanałach. Moim zdaniem wynika to z różnego oświetlenia w studio. Natomiast filmy przyrodnicze czy sport zawsze wyglądają dobrze, dlatego że oglądając je nie wiemy np. czy dany element ma mieć 50% żółtego koloru czy 60%. A na twarzach widać.
 

Shamtu

New member
Jak to w końcu jest z tą serią S? Czy to jednak J w budzie K, odgrzewany kotlet? Czy panel jest taki jak w K?
Według strony https://www.kitele.com/pl/tv-sony-xr-55x90s specyfikacja mówi o 32 strefach wygaszania i 4 głośnikach. J miała 24 a ka ma podobno 56. Wydawać by sie mogło że im więcej stref tym lepiej bo Bloomingu nie będzie lub będzie mniej widoczny. Ale według Rtings.com K wypada gorzej niż J pod tym względem. Czy ktoś doszedł gdzie jest S?
 

sopelo

Member
Jak to w końcu jest z tą serią S? Czy to jednak J w budzie K, odgrzewany kotlet? Czy panel jest taki jak w K?
Według strony https://www.kitele.com/pl/tv-sony-xr-55x90s specyfikacja mówi o 32 strefach wygaszania i 4 głośnikach. J miała 24 a ka ma podobno 56. Wydawać by sie mogło że im więcej stref tym lepiej bo Bloomingu nie będzie lub będzie mniej widoczny. Ale według Rtings.com K wypada gorzej niż J pod tym względem. Czy ktoś doszedł gdzie jest S?
Dzwoniłem jeszcze raz do sony cente dopytać i gość tym razem rozwinął temat dłuższy, ale ogólnie podsumował to tak iż S ma w nie których dziedzinach cechy J, a w innych cechy K (nie z precyzował). O podświetleniu nie powiedział, bo oni takich info nie mają. Szkoda, że na rtings nie ma testu konkretnie tego modelu, bo by się pewnie dłużo wyjaśniło.
 
Ostatnia edycja:
Czy jest gdzieś już konkretne info na temat modelu z serii S? Zastanawiam się nad wersja 55”, ale informacji w sieci jak na lekarstwo… nie wiem czy pakować się teraz w zakup czy czekac lepiej na dobra promocje serii K. Kwestia nagłośnienia jest dla mnie drugorzędną sprawa. Może mieć i z 10 głośników a i tak dźwięk puszczam bokiem. Dotychczas wydawało mi się ze to jedyna różnica prócz oczywiście braku drugiego pilota… Co mnie śmieszy, to fakt ze 50” jest pare stówek droższa. Czyli ekonomicznie lepiej kupić wtedy serie K w 55”
 
Do góry