Sony XH9005, XH9077, XH9096 czym one się różnią?

JacekOk

New member
55XH9005 jest do 7 maja w MM za 3249zl. To chyba najnizsza cena w historii modelu ???
Poczytalem ze MM ma rozne egzemplarze modelu i bywaja te z gorsza ostroscia ???
 

miszka87

New member
Cena tak jest najniższa, zdarzały się takie przypadki. Ja na gwarancji dostałem drugi i obraz oraz płynność systemu jest lepsza niż w poprzednim tylko mówię o 65
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
Ja mam 9096 i jestem bardzo zadowolony z tego tv.

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
 

mieto132

New member
Jest możliwość całkowitego wyłączenia tego tv,chodzi mi o to że co bym nie robił to zawsze po wyłączeniu świeci mi wyjście optyczne.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka
 

abovePL

New member
To co teraz napiszę może być kontrowersyjne, ale funkcja X-tended Dynamic Range w trybie HDR bardziej przeszkadza niż pomaga według mnie.

Zaczęło się od animacji Sing 2016 w UHD oglądanej w ciemności z ledami za TV. Obraz przez cały czas seansu był mega jasny wręcz oślepiający i przy tym taki jakiś wyblakły, a przecież obniżenie jasności ekranu bardzo negatywie wpływa na efekt HDR i ogólną jakość.

Ten sam problem z jasnością doświadczyłem w Days of Thunder 1990 UHD (bardzo ładnie zremasterowany). Ponadto rozkwit dolnych pasków był wręcz irytujący.

Od razu skierowałem swoje kroki w kierunku opcji X-tended Dynamic Range, która decyduje o jasności w danej scenie. Po wyłączeniu tej funkcji obraz nagle zyskał na jakości. Kontrast się poprawił, jest większa głębia oraz czerń w tym i paski góra-dół. Nie ma tej "szarzyzny" w momencie jak w scenie pojawia się lampa lub coś jasnego i X-tended Dynamic Range według algorytmu stara się rozjaśnić to miejsce zgodnie z ideą funkcji. Kolory również zyskały i są "głębsze" jeżeli mogę tak powiedzieć. Teraz obraz w HDR ma bliżej do OLED niż wcześniej. Jasne elementy o ironio dalej są jasne i oślepiające, ale nie ma rozkwitu i nie cierpi na tym cały obraz. Jak zrobicie sobie pauzę w danej scenie i pobawicie się tą opcją, to wcale nie ma efektu wow z włączoną na maks. Za to widać jak wpływa negatywnie na resztę obrazu.

Lokalne wygaszanie mam na średnie, gdyż w SDR/HDR działa najdokładniej. Wysokie mocno przygasza jasne miejsca oraz negatywnie wpływa na kolory.

Obejrzałem tak resztę filmu i byłem zszokowany, że XDR tak mocno "psuł" obraz, a efekt z włączoną nie był wcale jakiś piorunujący. W momencie gdy czerń jest głębsza poprawia się też ogólny kontrast oraz kolory. Robiłem testy z John Wick, Alien i w każdym filmie była poprawa. Interesujące.

I kwestia napisów: z włączoną funkcją XDR ciemnoszare napisy są wręcz śnieżnobiałe, oślepiające. A co dopiero jak włączycie białe napisy... Wypalają oczy. Jak wyłączycie XDR ciemnoszare napisy nagle są ciemnoszare, a nie białe jak wcześniej. To tylko potwierdza, że XDR w jakimś stopniu wpływa na kolory. To samo widać w napisach końcowych na czarnym tle. Z XDR widać bezczelny rozkwit, zaś z XDR WYŁ nie ma efektu halo aczkolwiek napisy są jasne i bardziej naturalne.

Rozumiem, że Sony chciało zszokować swoich klientów mega jasnym HDR, ale jakim kosztem. Ja póki co rezygnuje z tej funkcji.
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
Ja xdr mam wyłączone cały czas. We wszystkich kalibracjach jakie dostałem ta opcja jest zawsze wyłączona.

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
To się nazywa X-tended Dynamic Range i taka jest nazwa w menu ustawiania obrazu

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
 

SEBOL74

Member
Bez reklam
ciekawa porada. ja przy hdr mam x-dr wlaczone i faktycznie czern troche swieci i robi sie blooming jasnych elementow. dzis po zmroku przetestuje x-dr na "off" i dam znac czy dalo poprawe.
 

abovePL

New member
ciekawa porada. ja przy hdr mam x-dr wlaczone i faktycznie czern troche swieci i robi sie blooming jasnych elementow. dzis po zmroku przetestuje x-dr na "off" i dam znac czy dalo poprawe.

Bo natywnie ta opcja jest włączona dla większego efektu WOW i każdy radzi mieć włączoną. Trzeba jednak trochę godzin poświecić na testy i obejrzeć kilka filmów z XDR oraz bez żeby wyłapać różnice.

Od biedy ustawienie lokalnego wygaszania na wysokie może poprawić sytuację z czernią, ale zaś biel i detale w niej są mocno zniekształcane. Próbowałem tego w kilku filmach, ale matowe twarze lub totalne zaniki detali w oknach, na niebie, reflektorach itp mocno przeszkadzały.

Co innego XDR. Bezpośrednie porównanie na kilku scenach nie robi jakiegoś wow żeby mieć włączone. Wiadomo jasność dzięki tej opcji jest wtedy mocno podbita i to głównie miejscowo, ale kosztem czerni i kontrastu.

Do dziennego oglądania można mieć włączoną, ale do nocnego już nie bardzo. No i mocno to wpływa na jasność napisów czy ogólnie bieli.
 

SEBOL74

Member
Bez reklam
abovePL, właśnie ja sobie cenie najbardziej w jakosci obrazu kontrast i czerń. Głównie ogladam po zmroku wiec bardzo jasny hdr wrecz przeszkadza. Local dimming mam na max i to daje nejglebsza czern, nawet kosztem detali w ciemnych scenach najbardziej zalezy mi na czerni bo to daje najlepszy kontrast. Ale przetestuje x-dr na off i zobacze czy daje znaczaca roznice. W sdr i 4K bez hdr mam x-dr na off. W nawiazaniu do tematu koncowych bialych napisow po skonczonym filmie to duzo zalezy od samego materialu. Sa przypadki ze czarny jest jak smoła i brak bloomingu przy napisach ale tez zdarza sie zupelnie na odwrót. To kwestia wyswietlanego materialu a nie ustawien tv wg mnie. Pozdr.
 

abovePL

New member
abovePL, właśnie ja sobie cenie najbardziej w jakosci obrazu kontrast i czerń. Głównie ogladam po zmroku wiec bardzo jasny hdr wrecz przeszkadza. Local dimming mam na max i to daje nejglebsza czern, nawet kosztem detali w ciemnych scenach najbardziej zalezy mi na czerni bo to daje najlepszy kontrast. Ale przetestuje x-dr na off i zobacze czy daje znaczaca roznice. W sdr i 4K bez hdr mam x-dr na off. W nawiazaniu do tematu koncowych bialych napisow po skonczonym filmie to duzo zalezy od samego materialu. Sa przypadki ze czarny jest jak smoła i brak bloomingu przy napisach ale tez zdarza sie zupelnie na odwrót. To kwestia wyswietlanego materialu a nie ustawien tv wg mnie. Pozdr.

Z natywnie włączonym XDR na maks także się wahałem z lokalnym wygaszaniem (duże), ale o ile na początku jest fajnie i czerń głęboka tak są momenty i filmy, gdzie widać problem ze zbyt mocnym wygaszaniem jasnych partii. Próbowałem przymknąć na to oko, ale ciężko przełknąć problem. Tak samo ciężko pogodzić się z rozkwitaniem czarnym pasów.

Na pewno dużo daje taśma ledowa pociągnięta po krawędziach TV i puszczona na jakieś 25-30% mocy. Wczoraj podczas testowania XDR OFF czerń była znacznie lepsza i rozkwit prawie niewidoczny. Jakby dorzucić do tego jeszcze lokalne wygaszanie na wysokie to mogłoby być przyjemnie. Aczkolwiek mając lokalne wygaszanie na wysokie i kontrast na 80, to problem przepalonych jasnych partii zostaje jakby w 90% rozwiązany tylko zaś spada jakość obrazu przez obniżenie kontrastu.

I druga sprawa duże wygaszanie działa negatywnie na kolory. Coś jest bardzo nie tak. Zupełnie inna paleta. Chyba zbyt duże poświęcenie dla czerni.

Z XDR OFF napisy końcowe są znacznie naturalniejsze na tle czerni. Nie walą po oczach, ale też nie są wygaszone jak na dużym wygaszaniu.

Chyba, że XDR na maks ma wpływ na przepalanie bieli na dużym wygaszaniu. Hmm potestuje.
 

SEBOL74

Member
Bez reklam
model xh9 jest bardzo wymagajacy, trzeba sie napocić by optymalnie ustawic obraz ale nie jest to niemożliwe. Tak u mnie wyglada plansza testowa C+ przy local dimming max i x-dr off. Czern prawie oledowa i prawie zero bloomingu. pozdr.
 

Attachments

  • 20210215_232427.jpg
    20210215_232427.jpg
    5,3 KB · Wyś: 62

merio

New member
Nie widziałem jeszcze bloomingu. Trochę korekt w ustawieniach i nie ma się co czepiać detali. Obraz jest bardzo dobry, chyba że ktoś na siłę oczekuje ideału, zawsze coś się znajdzie. Coś takiego jak ideał nie występuje w przyrodzie. No chyba że ktoś wierzy politykom wszelkich opcji i ojcu z Torunia [emoji1]

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
 
Ostatnia edycja:

abovePL

New member
Testowo puściłem Mad Max Na Drodze Gniewu, który ma rewelacyjny HDR (zmasterowany pod 1000 nitów) i niestety rozkwit pasków był koszmarny, ale sam efekt wow. Po wyłączeniu XDR efekt jest trochę słabszy (wciąż jednak widoczny), ale czerń sporo lepsza i paski praktycznie czarne cały czas.

Także udało mi się***znaleźć środek za poprawę czerni kosztem jasności, która i tak była za mocna na oglądanie w ciemności.
 
Do góry