Sony wysyp nowych lcd 1080p ,ale bez 100hz

amadeo

New member
KKuba,

Zwracam Ci uwagę, że proponowałem poczytanie literatury fachowej.
Zdaje się, że nie ma, niestety, w języku polskim.
To co napisałem to raczej forma zwrócenia uwagi na pewne zagadnienia, w szczególności na fakt, że 100 Hz w LCD nie jest wymysłem marketingu.

Amadeo

PS Przepraszam ale dopiero teraz przeczytałem cały Twój post. Jest bezsensowny.
 
Ostatnia edycja:

cles

New member
KKuba napisał:
to jest po prostu bełkot, bez uzasadnienia technicznego (o ile dobrze kojarze pochodzący z reklamówek Samsunga). Dość powiedzieć, że jest niemozliwe wstawienie dodatkowej ramki w PAL lub NTSC przy czasie reakcji matrycy na poziomie 6ms (wsadźmy między bajki niższe czasy reakcji panelu w układzie czarny-czarny). To nie ma co argumentować - wystarczy kalkulator. .

Nie widzę przeciwwskazań aby panel o czasie reakcji 6ms nie mógł wyświetlić 100 obrazów na sek.
 

KKuba

New member
Bez reklam
A ja widzę. O ile zakładamy, że miałaby być dodana nadmiarowa czarna klatka (zupełna zmiana uporządkowania kryształów) dostajemy w ciągu sekundy 50x60 czyli 300 ms na niestabilny obraz (smużenie) - przy założeniu, że czas pokazania czarnej klatki wynosi 0. Zostaje najwyzej 700ms na wyswietlenie 50 klatek, a jest to suma zmiany sposobu wyświetlenia obrazu na panelu i pobytu klatki na ekranie. Sorry - kupy się to nie trzyma, a juz na pewno nie poprawia jakości obrazu. 2x więcej smużenia.
Można domniemać, że nie musi to być czarna klatka, tak pisze w materiałach Sharpa, ale patrząc na te liczby słabo widzę poprawę jakości obrazu przy takich czasach reakcji panelu. Nie oszukujmy się - wcale nie widzę. Co więcej całą literatura na necie twierdzi, ze normalny LCD wystarczy odświeżać z częstotliwością 60Hz, właśnie ze względu właśnie bezwładność panela. Zresztą cały pomysł jest lekko absurdalny - pamiętajcie, że istotą pracy LCD (w odróżnieniu od CRT) jest, że po uporządkowaniu kryształu obraz się utrzymuje na ekranie. A problemy dotyczą czasu ponownego uporządkowania kryształów, a nie tego co jest na ekranie (a właściwie czego nie ma) jak w CRT.
To co można znaleźć na necie - nie wiem o jakiej literaturze kolega pisze, bo cytaty wskazują na literaturę o CRT i Plazmach - nie przybliża nas do rozwiązania zagadki. Nie twierdzę z całą pewności, że 100Hz nie istnieje. Tylko nikt nie potrafi wytłumaczyć co to jest 100Hz w LCD... I stąd pojawiające się coraz częściej głosy, że nic. Nie tylko moje...
Jeszcze drobne uzupełnienie. Nawet znalazłem na Necie fajny artykuł o technologi 100Hz w LCD.
http://www.behardware.com/articles/641-1/1rst-lcd-at-100-hz-the-end-of-afterglow.html
Krytyczne przeczytanie ujawnia, że 100HZ to w istocie jest trik z cyfrową obróbką obrazu... I to chyba jest cały komentarz. Autor sam przyznaje, że dostawienie czarnej klatki na obecnych LCD jest... niemożliwe :) Reszta to teatr. A co ciekawe obecne plazmy jeśli chodzi o filmy idą w drugą stronę - staraja się wyświetlic dokładnie 24 klatki na sekundę (czyli wolniej), odwrotnie niż to pokazuje Samsung. BEZ żadnej obróbki cyfrowej.
P.S. Byłem optymistą. Wyczytałem, że realny czas reakcji panelu z białego w czarne na obecnych panelach wynosi 8ms. Czyli jest jeszcze gorzej, ale juz nie bede poprawiał liczb. I tak widać o co chodzi.
 
Ostatnia edycja:

amadeo

New member
KKuba napisał:
...
O ile zakładamy, że miałaby być dodana nadmiarowa czarna klatka (całkowita zmiana polaryzacji)
...
Nie masz pojęcia jak działa LCD. "Czarny" kolor nie powstaje na skutek zmian polaryzacji (czegokolwiek). Co u Ciebie w ogóle oznacza termin "polaryzacja kryształu"?

Amadeo
 

KKuba

New member
Bez reklam
Masz oczywiście rację, zrobiłem sobie skrót myślowy - wyszedł mi bełkot. - sorry :( Skutek zapętlenia się w dyskusji. Pisząc polaryzacja miąłem oczywiście na myśli odpowiednie uporządkowanie struktury kryształu. Coś jakby mi się pomyliło - za dużo światła - albo świetlówek - spolaryzowałem się... :) Że zacytuje przykładowo w wyświetlaczu pasywnym uzyskanie efektu czerni polega na tym, „że po przyłożeniu napięcia do elektrod, generowane przez nie pole elektryczne wymusza taką zmianę uporządkowania cząsteczek w warstwie ciekłego kryształu LCD, że nie obraca ona polaryzacji światła. Powoduje to, że światło nie przechodzi przez analizator, co daje efekt czerni.”
Ale całą resztę podtrzymuje, nawet jeśli nie jestem inżynierem. :) Wygląda, że technologia 100Hz nie ma związku ze sposobem pracy wyświetlacza LCD – to tylko sposób cyfrowej obróbki obrazu.
P.S. Poprawiłem swój post - bo przyznaje tekst był bez sensu. Teraz jest chyba lepiej...
 
Ostatnia edycja:

KKuba

New member
Bez reklam
A nie - bo kolega twierdzi coś innego - mówi o wstawianiu nadmiarowej lub czarnej klatki. Tak jak jest to zresztą znane z technologii CRT. Pośrednio sugerują to też różne rekalmówki. Albo ja go nie rozumiem - dokładnie to nie rozumiem jego postu. Napisał cytuje:
"możliwe poprzez wstawienie czarnej ramki (black frame insertion) albo przez większą częstotliwość (frame rate) 100/120Hz co stało się możliwe dopiero po skróceniu czasu reakcji matrycy LCD poprzez zastosowanie overdrive'a."
Tymczasem moim zdaniem nic się nie wstawia - po prostu wyświetla się coś innego(?) niż było w oryginale. Telewizor sobie wylicza jakieś "stany pośrednie". I w tym sensie ta technologia jest mocno dyskusyjna...
 
Ostatnia edycja:

amadeo

New member
KKuba,

Przeczytaj uważnie ten artykuł. Dokładnie przedstawia to co napisałem czyli najpierw jest mowa o wstawianiu czarnej ramki (black frame insertion u mnie) lub szarej w rozwiązaniu Benq. Tylko do tego rozwiązania odnosi się ich uwaga odnośnie tego zbyt krótkiego czasu.

Później przedstawiono nowe rozwiązanie Samsunga 100Hz z dorabianiem pośrednich klatek co jest wykonywane (ich tworzenie) identycznie jak dla 100Hz CRT. Najwyraźniej nie rozumiesz jak to działa. Poczytaj o 100Hz w CRT.

Artykuł bezpośrednio nie tłumaczy dlaczego istnieje konieczność stosowania powyższych rozwiązań ale bez problemu można się domyślać, że chodzi o lepsze odtwarzanie ruchu w LCD i w istocie jest poprawa wg nich.

Nie znałem tego artykułu wcześniej ani oczywiście żadnych reklamówek Samsunga, co mi usilnie wmawiasz.

Amadeo

PS Seandillon zwrócił nam słusznę uwagę. Rozmawialiśmy dzięki dużej wyrozumiałości moderatorów. Obiecuję nie ciągnąć już tego tematu w tym wątku.
 
Ostatnia edycja:

seandillon

New member
to miałbyć wątek dot. nowych modeli SONy

Panowie KKuba &amadeo.
Ten wątek nie jest jest poświęcony waszej dyskusji.
Proponuję, byście załozyli własny wątek w dziale techologicznym - ten miał dotyczyć nowych modeli SONY i takich informacji tutaj szukamy.
A może niepotrzebnie się wtrącam........?
 

KKuba

New member
Bez reklam
Amadeo nie wmawiam Ci tylko zgaduje. Nie podałeś skąd masz te informacje, a necie nic nie ma. Zresztą spór między nami dotyczy w praktyce tylko jednego. Bynajmniej nie tego jak to ma działać. Osobiscie uważam, że ta technologia nie wpływa na "fizyczną" pracę panela LCD. To jest tylko obróbka cyfrowa. Tymczasem w CRT to wpływało na "fizyczny" sposób pracy ekranu. Ale zostawmy... Wyraźnie pozostajemy przy swoich stanowiskach...
 
Do góry