SONY VPL-HW40 kontra JVC x35

Bipo

Active member
Bez reklam
Witam, chciałbym się podzielić z wami swoimi spostrzeżeniami odnośnie projektorów wymienionych w temacie. Dzisiaj miałem okazję przetestować i zobaczyć oba projektory w akcji. Czekałem właśnie na sony40 ponieważ kiedyś widziałem w akcji sonego sw30 ale przy wielkości ekranu, który planuje już był za słaby (min.130'').
Odnośnie dzisiejszego porównania: obraz z obu projektorów był wyświetlany na ekranie kauber 300/169 matt white. Miejsce widza 4,4m od ekranu. Odległość projektora od ekranu 5m. Sala przygotowana profesjonalnie (cała w kolorze ciemnej czekolady).
Jako pierwszy poszedł na ogień sony, w porównaniu z poprzednikiem czyli sw30 duża zmiana odnośnie jasności obrazu- to samo się dotyczy mniejszej jasności JVC w stosunku do sonego 40.
Widać to ewidentnie po przełączeniu projektorów jeden po drugim. Obraz jaki mi odpowiadał był wyświetlany przez sonego jaśniej. JVC był jak dla mnie zdecydowanie za ciemny. Próba przełączenia JVC w tryb pracy lampy w normal oraz podkręceniu jasności nie pomogła.
Odnośnie ostrości:
Tu klasę pokazał samą w sobie również sony. Obraz był po prostu ostry zarówno w dynamicznych scenach jak i statycznych. Dowiedziałem się że sony ma funkcję RC (reality creation), która to robi kawał dobrej roboty (nie mylić z funkcją która powoduje efekt teatru!). Przy włączaniu i wyłączaniu ww. funkcji na ubraniu bohatera przy zatrzymaniu obrazu było lub nie było widać struktury na bluzie. W JVC była tylko możliwość włączenia funkcji interpolacji klatek co skutkowało powstaniem efektu teatru co mnie osobiście to bardzo przeszkadza. Duży plus dla sonego
Odnośnie kolorów:
Mnie osobiście urzekły kolory na sonym, były wyraźniejsze i jaśniejsze ale uważam że to już kwestia gustu.
Czerń:
Bezapelacyjnie wygrywa JVC. Tutaj nie ma dyskusji że czarny na tym projektorze jest czarniejszy jak smoła...;-).
Podsumowując oba projektory to już wysoka półka i oba wyświetlają bardzo dobrej jakości obraz.
Wyłonienie zwycięscy to już kwestia osobistych preferencji odnośnie obrazu. Dla mnie na dzień dzisiejszy zwycięża sony 40...;-)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
A ja właśnie z uwagi na czerń wybrałem JVC.
Tyle tylko że model X35 - trudno będzie kupić . Bo zakończona jest produkcja tej serii...
 
D

Deleted member 121090

Guest
Cenne uwagi. Właśnie się rozglądam za czymś do siebie i te m.in właśnie biorę pod uwagę. Możecie więcej na ten temat. Jakie widzieliście w akcji w podobnej cenie inne projektory?
JVC X35 jeszcze są na półkach w sklepach. I nawet cena spadła w okolice 10tzł.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
W przyszłym tygodniu będę najprawdopodobniej oglądał jeszcze panasonica pt-at6000 i tego soniaka sw40, ponieważ tylko bezpośredni kontakt z obrazem wyświetlanym na przemian jestem zdatny wychwycić różnice na +/-. Ponadto widziałem już obraz z tego panasonica ale nie miałem porównania z sonym. Z tego co pamiętam obraz był również ostry i nie miałem się do czego przyczepić. Jedna rzecz mi tylko przeszkadzała, mianowicie jeśli przełączony został w tryb lampy normal to przeszkadzał by mi już szum wentylatora. W trybie eco projektor pracował cicho prawie jak sony. To samo zauważyłem przy JVCx35 (przełączenie lampy w tryb normal zwiększa się szum). U mnie projektor będzie prawie nad samą głową więc dla mnie głośność pracy projektora jest bardzo ważne. Dla innych jeśli projektor by był dalej min.2m od głowy to szum nie byłby prawie słyszalny. W trybie eco wszystkie trzy projektory pracują cichutko do zaakceptowania prze zemnie.

Do HQ150:
Jeśli masz możliwość zobaczenia w akcji JVCx35 to ostatni moment ponieważ tak jak wspomniał KIKI są już ostatnie modele na półkach. Jeśli CI się spodoba obraz a odłożysz zakup będziesz potem żałował. Mnie osobiście spodobał się obraz z sonego ale miałem bezpośrednie porównanie. Po przełączeniu na JVC i pozostawieniu obrazu na ekranie min.20 minut przyzwyczaiłem się do wyświetlanego obrazu. Gdybym nie miał włączonego wcześniej sonego to podejrzewał że bym bym zachwycony JVCem. Powiem jeszcze raz jak dla mnie oba projektory są bardzo dobre, wybór będzie tylko kwestią preferencji i upodobań osobistych względem obrazu.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Na tego Panasonica szkoda czasu.
Jak tak Ci się podoba Sony, to proponuję jednak model HW55E - chyba najlepszy projektor w cenie do 15 tysięcy złotych.
Bardzo dobry jest również mój TW9200, ale on w trybie normalnym pracy lampy pracuje chyba najgłośniej.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Odnośnie tego sony hw55 to owszem, bardzo porządna maszyna i tu nie ma dyskusji. Porównując aktualnie sony sw40 i sw55 do siebie to moim zdaniem nie ma sensu dopłacać ok.1tyś -1,5tyś zł do sw55. Ponieważ dowiedziałem się w salonie, iż budowa wnętrza i zastosowane części, a nawet lampa jest taka sama co w tańszym tylko różnice są w ustawieniach i możliwości precyzyjnego skalibrowania obrazu. W wyższym modelu są bardziej rozbudowane. W momencie kiedy był tylko sw30 na rynku, różnica była na tyle istotna że warto było dopłacić do sw55. Moim zdaniem sytuacja się zmieniła w momencie wejścia sw40. Dodatkowe parametry ustawień i szersze możliwości konfiguracyjne dostępne w sw55 będą przydatne raczej tylko profesjonalistom którzy w danym momencie kalibrują urządzenie za pomocą specjalistycznych urządzeń. W użytkowaniu codziennym raczej i tak bym z tego nie korzystał, a na dodatek w trakcie rozmowy z osobą która kalibruję projektory zostałem poinformowany że część klientów, którzy zdecydowali się na kalibrację nie byli za bardzo zadowoleni z obrazu i wracali do ustawień z przed kalibracji. Ponieważ obraz ustawiony za pomocą urządzeń kalibracyjnych był dla nich po prostu za ciemny. Nie mówię iż ja się nie zdecyduje na kalibrację ale tylko informuję że występują takie przypadki.
Chciałbym jeszcze tak mówisz zobaczyć tego epson9200 co masz w akcji. Ponieważ jeszcze żadnego epsona nie miałem przyjemności oglądać...;-)
 

coper_pl

New member
Zapomnieliście wspomnieć o tym, że model hw40 nie ma automatycznej przysłony, która świetnie sprawdza się w hw55 - lepszy kontrast, czerń. Jeśli różnica w cenie wynosi rzeczywiście wspomniane 1500 to moim zdaniem warto dołożyć.

Wysłane z mojego C2105 przy użyciu Tapatalka
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Masz rację, w poniedziałek oglądałem tego hw55 w akcji. Czerń faktycznie troszkę lepiej wyglądała na tym projektorze w stosunku do hw40. Ponadto porównywałem go do panasonica pt-at6000. Krótko odpowiem jak dla mnie nie ma startu do sonego hw40 czy hw55. Widziałem obraz wyświetlany bezpośrednio jeden po drugim. Projektory sony górowały przede wszystkim ostrością w trakcie dynamicznych scen co dla mnie jest b.ważne. Ponadto barwy również były zdecydowanie lepiej oddane na sony. Oglądałem np. scenę z filmu Avatar gdzie bohater jest atakowany nocą przez te pieski, które bardzo ładnie się szczerzą...(na hw55 było widać piękne ząbki ze śliną, strukturę języka oraz sierść natomiast panasonic pokazał jednolitą strukturę języka oraz sierść była zlana). Reasumując diabeł tkwi w szczegółach na które zaczynam zwracać uwagę, wskutek czego wybór będzie trudny...;-)
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Witam, napiszę kilka informacji o ostatnich moich porównaniach 2 projektorów. Mianowicie Sony vpl-hw40es z vpl-hw55es. Po kilku miesiącach poszukiwań, porównań i przemyśleń na placu boju został 1 projektor mianowicie sony vpl-hw40. Decydując się na niego w głowie siedziało mi czy 55 jest warta dopłaty i czy będę zdatny wychwycić znaczące różnice w obrazie....Po kilku miesiącach spędzonych na testowaniu wybranych projektorów niestety albo stety wychwyciłem jednak te różnice. Mianowicie w bezpośrednim porównaniu i przełączaniu obu maszyn sony sw40 na tych samych ustawieniach i na tym samym ekranie wyświetlał obraz mniej kinowy niż 55. oba obrazy są ostre, jakość wyświetlanych barw jest praktycznie na tym samym poziomie ale różnice, które wyłapałem były w poziomie czerni oraz w ostrości obrazu. Czerń na 55 była lepsza i ciemniejsza ale tylko w bezpośrednim porównaniu tak to bym w życiu tego nie wychwycił...;-). Druga rzecz, która mi się spodobała była możliwość regulacji funkcji Reality creation w 55. W 40 mogę tylko włączyć i wyłączyć natomiast w 55 mam kilka stopni regulacji. Co przejawia się tym iż obraz w najwyższym stopniu jest naprawdę ostry ale traci się na tym że odbiegamy już od obrazu kinowego. Są to naprawdę niuanse nie do wychwycenia w przypadku porównania projektorów nie tego samego dnia...;-).
Dzięki sugestii kolegi Melomana wstrzymałem się z zakupem 40 i tak stałem się szczęśliwym posiadaczem sony vpl-hw55es/w. Myślę że warto było...;-)

Myślę że powinien być osobny wątek założony i podpięty w tym dziale o zakupie, porównaniach i własnych refleksjach na temat projektorów w przedziałach cenowych np.
Projektory pow.10tyś Epson 9200, JVCx35,Sony vpl-hw40/55es, Panasonic ptat6000-opinie, doświadczenia, sugestie...
Projektory do 10 i 5 tyś. Bo co chwilę ktoś zakłada temat o informację na temat projektora, który już był omawiany w kilku postach lub tematach.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Z tym bezpośrednim porównywaniem projektorów, to byłbym ostrożny, zwłaszcza, jeżeli dotyczą różnych producentów.
Ma to oczywiście sens, ale TYLKO pod warunkiem, że oba modele są podobnie skalibrowane.

Nie od dziś wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach, a te zwyczajnie decydują o jakości obrazu.
HW55E to świetny wybór, tylko ten ekran...
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Odnośnie ekranu rozważałem dwie firmy ADEO albo Kaub....er. Praktycznie identyczna cena. Wybrałem Kaub...a, ponieważ z ADEO mieli w ostatnim miesiącu problem z ekranami, mianowicie było kilka reklamacji na skutek odklejenia się powierzchni co mnie troszkę zaniepokoiło. Teraz mają na dniach wprowadzać nowe powierzchnie na ekranach, których jeszcze nie widziałem w akcji. A tak zamówiłem ekran już Kaub.... Projekcję widziałem zarówno na ADEO jak i na Kaubr... Obraz na obu tych ekranach był dla mnie bardzo dobry. Wybrałem szary ze względu na warunki w jakich będzie pracował.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Wybrałem szary ze względu na warunki w jakich będzie pracował.

Przepraszam, że znowu się wtrącę, ale jak dla mnie wybór szarego do projektorów klasy H55E/TW9200/ X35 nie ma sensu, bowiem polepszając czerń (ale tylko w ciemnych scenach!) obniżają odwzorowanie jasnych kolorów (białe, żółtego etc.).
Problem czerni w projektorach DOTYCZY przede wszystkim scen mieszanych - o dużym kontraście, gdzie równocześnie występują "pola" jasne i ciemne. Projektor musi WTEDY świecić stosunkowo mocno, bo w scenie są jasne pola, co powoduje, że od ekranu odbija się dużo światła i trzeba wszystko zrobić, aby ono zwyczajnie na ten ekran nie wróciło (bo czerń przestanie być czarna).
BARDZO WAŻNE: Redukcję odbić wtórnych nie załatwi więc żaden szary ekran, ale tylko taki o zredukowanym kącie odbicia (parametr podstawowy) i ewentualnie obniżonym współczynniku gain. Innym rozwiązaniem jest oczywiście całkowita adaptacja i odpowiednio duże pomieszczenie dla projekcji (ale nie otym w tym wątku).
Znaleźć ekran o zredukowanym kącie odbicia nie jest łatwo na rynku. Jego wadą jest - co oczywiste - zawężona przestrzeń do oglądania. W praktyce niezauważalna, bo przecież i tak widz siedzi, a przynajmniej powinien siedzieć (dla zwykłego komfortu) na wprost ekranu.
Obniżony gain spowoduje, że mniej światła "wychodzi" z ekranu, więc i mniej do niego trafi z odbić wtórnych. Wadą - obniżona jasność, co ma wpływ na dynamikę i kontrast obrazu.
Tak więc sam "kolor" powierzchni ekranu nie ma z tym nic wspólnego.
Szary ekran sprawdziłby się w całkowicie ciemnych scenach, tyle tylko, że wymienione wyżej projektory świecą w tym zakresie praktycznie referencyjnie.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Ze wszystkim się z Tobą zgadzam, tylko każdy mi mówił abym nie kupował białego ekranu do jasnego salonu tylko szary..... więc tak zrobiłem. W sklepie widziałem obraz na tym ekranie z kilku projektorów i jak dla mnie był ok i go w pełni akceptuję. Teraz jestem tylko ciekaw jaki obraz uzyskam u siebie w salonie....? Ponieważ przed oczyma i w głowie mam cały czas ten ze sklepu....;-) Tylko że tam ten ekran wisiał w ciemnym, profesjonalnie przystosowanym pokoju. Parametry ekranu który zamówiłem:
Powierzchnia projekcyjna: ProCine GREY
System napinaczy zapobiegający falowaniu powierzchni
Format ekranu: 16:9
Powierzchnia aktywna: 300 x 169 cm
Czarne obramowanie 5 cm
Szara powierzchnia dla podwyższenia kontrastu
Współczynnik odbicia 0,8 gain
Gęstość powierzchni 450g/m2
Grubość: 0,40mm
Kąt widzenia 150 stopni
 
Do góry