Sony seria Z5500 (40, 46, 52 ") 200hz - testy, opinie, wszystko o serii

zinger

New member
witam

Chciałbym kupić dziś 52z5500.
mam pytanie odnośnie mojego wyboru.
Czy w tym tv podczas oglądania materiału HD w filmach akcji jest WRAŻENIE TEATRALNOŚCI ? (film wygląda jak teatr)
pzdr
zinger
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
sprawdzilem tak jak kolega wyzej i czern mam czarna :).

Tylko w dynamicznych scenach gdzie czern odgrywa duza role mam klatki takie :| co trzeba ustawic zeby to chociaz troszke zniwelowac ?

Szczescia w Nowym Roku.

Te twoje klatki to zapewne wynik kompresji obrazu stosowanej przez dostawcę sygnału i sam telewizor nie jest tu winny. Jeśli sygnał masz z jakiejś satelitarnej platformy cyfrowej lub kablówki cyfrowej to niestety trzeba się liczyć z "latającymi" pikselami po ekranie na niektórych kanałach. Szczególnie jest to widoczne na konturach postaci i przedmiotów. Ja mam sygnał cyfrowy i analogowy z kablówki i na analogu nie ma takich efektów, cyfrowy ma trochę czystszy obraz i ładniejsze kolory ale w prezencie daje piksele rodem z divx'a (sygnał cyfrowy jest dodatkowo kompresowany).
 
Ostatnia edycja:

zinger

New member
.

i tak kupiłem.
oglądałem sobie z bluraya dzis dynamiczne sceny i wedlug mnie nie ma tego TEATRU! ale moze ktos to potwierdzic?
 

fiks

New member
Witam ja podobnie jak kolega wyżej mam pytanie kupiłem 46z5500. Gdy oglądam film z bluray fakt że jest on z laptopa hp bo jeszcze nie kupiłem stacjonarnego ale gdy oglądam film przy wyłączonym motion flow (Średnio podoba mi się taki obraz) to czasami wydaje mi się jak by fragmentami jednak był włączony a po sekundzie efekt znika i znów za jakiś czas się włącza albo mam jakieś zwidy ... Czasem dzieje się też podobnie jak przez cyfrówkę że pokazują się klatki na krawędziach ... Czy to jest efekt tego że sygnał idzie z laptopa ?? Czy powinienem się martwić ?
 

SDman

Banned
Jeśli sygnał masz z jakiejś satelitarnej platformy cyfrowej lub kablówki cyfrowej to niestety trzeba się liczyć z "latającymi" pikselami po ekranie na niektórych kanałach. Szczególnie jest to widoczne na konturach postaci i przedmiotów. Ja mam sygnał cyfrowy i analogowy z kablówki i na analogu nie ma takich efektów, cyfrowy ma trochę czystszy obraz i ładniejsze kolory ale w prezencie daje piksele rodem z divx'a (sygnał cyfrowy jest dodatkowo kompresowany).
i tutaj prawda stara jak świat się kłania, musi być świetne źródło (dostawca TV), świetny odbiornik !
Zapominając o tym można położyć najlepszy TV, a śmieszy mnie już jak ktoś liczy na odbiór kanałów cyfrowych w samym TV w dobrej jakości.
Zapewniam, że nie ma efektu (klatek, pikselozy ) na dekoderze PVR TechniSat HD K2 . Najlepszy obraz jaki widziałem !
 

jgx

New member
Bez reklam
i tak kupiłem.
oglądałem sobie z bluraya dzis dynamiczne sceny i wedlug mnie nie ma tego TEATRU! ale moze ktos to potwierdzic?

to zjawisko niestety jest domeną lcd - jedne marki mają je bardziej inne mniej (moim zdaniem teatrzyk baaardzo uwydatniają phile) sony oczywiście też daje ten efekt, międzyinnymi dlatego rozwazałem zakup plazmy na której podobno nie ma tego ale z kolei mają inne wady - o ile ten "teatrzyk" można nazwać wadą, ja osobiście bardzo lubie taki obraz (żyleta) ze studia ale na filmach nie bardzo, zastanawiałem się na czym ono polega i moim zdaniem jest na to banalna odpowiedż - zjawisko to powoduje bardzo ostry, wyrażisty obraz a szczególnie drugi plan, dlatego im lepsza jakość sygnału na filmie (dobry kanał, lub blue ray) tym zjawisko to bardziej się uwydatnia, na plazmach tego chyba nie ma bo nie generują tak ostrego obrazu, jak na jakimś filmie mi to doskwiera to załączam opcje obrazu Film (na pilocie Theatre albo scene nie pamiętam) i zjawisko prawie całkowicie zanika, poprostu parametry są ustawione na mniej ostro, kontrastowo tak miękko i jest OK
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
...Zapewniam, że nie ma efektu (klatek, pikselozy ) na dekoderze PVR TechniSat HD K2 . Najlepszy obraz jaki widziałem !

Swojego czasu bardzo zachwycała mnie jakość obrazu z tunerów HUMAX IRCI 5400 i Kenwood DTF-2. Bardzo przyzwoity obraz można było uzyskać na Pioneerach 1430, 1530 i 1630. Róznica w jakości obrazu między ww. tunerami a np Fergusonem 3018 czy innymi tanimi typu GLOBO, DSR, OPTICUM (podobnej klasy co ww. Ferguson) była tak duża, że brakuje mi właściwych słów by na szybko to opisać. Ale jeśli kompresja była duża na niektórych kanałach to było to widać na każdym modelu tunera a czasem nawet bardziej na tych lepszych (lepsza ostrość obrazu). No chyba, że dzisiejsze tunery poszły dalej z obróbką obrazu i potrafią to skutecznie naprawić. Żałuję, że nie testowałem Twojego Technisata. Jakiego operatora na nim odbierasz?
 

SDman

Banned
Swojego czasu bardzo zachwycała mnie jakość obrazu z tunerów HUMAX IRCI 5400 i Kenwood DTF-2. Bardzo przyzwoity obraz można było uzyskać na Pioneerach 1430, 1530 i 1630. Róznica w jakości obrazu między ww. tunerami a np Fergusonem 3018 czy innymi tanimi typu GLOBO, DSR, OPTICUM (podobnej klasy co ww. Ferguson) była tak duża, że brakuje mi właściwych słów by na szybko to opisać. Ale jeśli kompresja była duża na niektórych kanałach to było to widać na każdym modelu tunera a czasem nawet bardziej na tych lepszych (lepsza ostrość obrazu). No chyba, że dzisiejsze tunery poszły dalej z obróbką obrazu i potrafią to skutecznie naprawić. Żałuję, że nie testowałem Twojego Technisata. Jakiego operatora na nim odbierasz?
TV kablowa -osiedlowa "RetSat" w moim odczuciu i wielu znajomych zawsze dawali sygnał lepszy od TV "Toya"
Zawsze też zastanawiałem się nad porównaniem takiego samego Tunera (TechniSat ma takie modele HD K2 -kablówka , HD S2 -satelita),
gdzie uzyskałoby się lepszą jakość , czy to nie tak jak stary dobry LAN i WiFi ?
U znajomych jakiś Samsung i platforma Polsat cyfrowy - bez jakichkolwiek szans no ale porównanie by było gdyby mieli HD S2, a tak ja nie moge do nich wziąć swego bo nie zadziała!
Może się ktoś wypowiedzieć jak to jest kablówka vs satelita ?
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
...Może się ktoś wypowiedzieć jak to jest kablówka vs satelita ?

Jeśli chodzi o wspomniany przez Ciebie wcześniej Polsat cyfrowy to w wg. mnie stosuje on największą kompresję spośród dostęnych u nas operatorów satelitarnych. Swojego czasu na jednym tunerze (HUMAX) odbierałem wszystkie kanały Cyfry+ i Cyfrowego Polsatu i te Polsatowe były dużo gorszej jakości lub w najlepszym razie takiej samej co Cyfra+. TVP1 i TVP2 z pakietu Polsatu to ledwo się nadawała do oglądania. N-ki nie testowałem na Humaxie ale u znajomych widzę, że jest lepsza od Cyfrowego Polsatu.
A jeśli chodzi o kablówkę cyfrową, to znajomy monter z Vectry powiedział mi, że oni biorą sygnał od różnych operatorów satealitarnych. Dany kanał (np Cyfry+) jest odkodowywany i ponownie kodowany i znowu (niestety !!!!!) kompresowany aby go można było upchać w kablu. Kompresja podobno nie jest silna ale zawsze to jakaś dodatkowa kompresja już wcześniej kompresowanego kanału pogarszająca obraz i dźwięk więc obraz musi być gorszy od tego samego kanału emitowanego np przez Cyfrę+ czy n'kę.
Reasumując, lepiej odbierać kanał "bliżej źródła" a więc od operatora satelitarnego.
Bawią mnie zawsze te wielkie slogany reklamowe "cyfrowa jakość obrazu i dźwięku", która ma niby świadczyć o wyśmienitej jakości emitowanego obrazu i dźwięku a dzięki nagminnie stosowanej kompresji, dochodzi często do sytuacji, gdzie "analogowa jakość " mimo swoich wad daje dużo lepszą jakość od tej "cyfrowej" serwowanej przez m.in. Cyfrowy Polsat.
 
Ostatnia edycja:

paczu

New member
Witam.
dawno nie zaglądałem na forum i widzę że ominęła mnie fajna dyskusja o cloudingu. no szkoda ale i tak dorzucę coś od siebie. wybaczcie jeśli już macie dość tego tematu ale mnie on też dotyczy (i pewnie wielu innych, którzy nie chcą zauważyć tej "wady").
po pierwsze nikt nie wspomniał o wpływie ustawienia "zaawansowane zwiększanie kontrastu" (home >> ustawienia >> obraz >> zaawansowane ustawienia). jeżeli tu ustawione jest cokolwiek poza "wył" to w zasadzie cloudingu nikt nie zauważy! bo obraz na czarnej planszy ma automatycznie redukowane podświetlenie.

u mnie na podświetleniu 5, zaciemnionym pomieszczeniu i na wyłączonym w/w ustawieniu obraz wygląda tak:



w rzeczywistości te plamy są deko mniej widoczne niż na zdjęciu.
faktem jest, że plamy się przemieszczają i zmieniają, kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej.

wyprzedzając wypowiedzi niektórych forumowiczów:
- nie uważam żeby ten fakt dyskwalifikował ten telewizor
- nie mam z tego powodu złego samopoczucia
- nie miałem zamiaru zwrócić tv do sklepu
- nie wmawiam sobie że podświetlenie jest równe i w ogóle cacy

pozdrawiam
 

Amorek7001

New member
Elo

To w koncu widze ze jednak cala seria z5500 posiada nierownomierne podswietlenie. Dla mnie to totalna porazka. Mam laptopa samsunga i ten problem tam wystepuje, jak ktos oglada duzo filmow to bedzie go to wk.... wiec odradzam. Szkoda a juz mialem go kupic, chyba jednak zaopatrze sie w z4500, ponoc tam wyglada to lepiej ??

Pozdr
 

mrowekg

New member
paczu, mam wrażenie, że w Twoim przypadku podświetlenie układa się w pewien wzór zgodny z miejscami skręcania ekranu.



Świadczyć to może o zbyt mocnym skręceniu śrub w miejscach gdzie jest jaśniej. Wszystkie Zetki na PL skręcane są na Słowacji i pewnie na tej taśmie montażowej, z której wyszedł Twój egzemplarz pan Vladislav miał za silną rękę ;)
 

paczu

New member
zauważyłem ten zygzak ale nie skojarzyłem tego z mocowaniem ekranu. z drugiej strony zastanawiające jest że wcześniej te plamy były inne aczkolwiek górne rogi chyba zawsze były jaśniejsze. poobserwuję jeszcze czy i jak to się zmienia w czasie.
 

xisio

New member
Może ktoś mi pomoże? Mam podłączony tuner N-ki z telewizorem przez HDMI i nie działa mi regulacja głośności z poziomu tunera. Na starym telewizorze było OK ale był podłączony wejściem SCART.

Masz włączone dolby+ a regulacja N działa tylko na audio analogowym, jak chcesz miec regulacje z dekodera wyłącz dzwięk dolby ale stracisz duzo na jakosci audio.
 

Seba84

New member
Witam

Jak ustawić ten overscan w kdl40z5500. Podobno trzeba w ustawienia ekranu- pole wyswietlania ustawic wszystkie piksele. Ale ja nie mam takiej opcji mam tylko automat, +1, -1, -2. normalne. 1.600 ea to moja wersja oprogramowania. Pomóżcie. dziękuję z góry.
 

mrowekg

New member
"Pole wyświetlania" ustawiasz dla każdego sygnału na danym wejściu HDMI z osobna. Opcja "wszystkie piksele" jest dostępna dla sygnałów 1080p i 1080i. Dopiero kiedy one pojawią się na danym wejściu to ta opcja będzie widoczna. Dla sygnałów 720p w celu eliminowania overscanu należy ustawić +1.
 

senior45

New member
jak da sie wszystkie pixele to obraz jakis mniejszy jest? co daje ta funkcja wszystkie pixele i czy dziala prawidlowo na kanalach SD przez HDMI.Mam N i rodzielczosc 1080i
 

mrowekg

New member
Ustawienie opcji "wszystkie piksele" spowoduje, że wyświetlany obraz będzie właśnie dopiero normalny. To, że się pseudo zmniejsza to tylko efekt zmiany z opcji która rozciąga obraz i obcina krawędzie (overscan) na opcję, która wyświetla obraz w skali 1 do 1, czyli jeden piksel w sygnale jest wyświetlany dokładnie przez jeden piksel w telewizorze. Wtedy mówimy o braku overscanu. Za tym idzie lepsza ostrość (wyświetlanie piksel w piksel bez potrzeby przeskalowywania) oraz wyświetlanie pełnego pola (overscan obcina krawędzie). Opcja 'wszystkie piksele' działa zawsze prawidłowo bowiem dotyczy sposobu wyświetlania sygnału o rozdzielczości X w telewizorze, dla którego ta rozdzielczość jest natywna. Dlatego w telewizorach fullHD opcja "wszystkie piksele" jest dostępna tylko dla sygnałów 1080, a w telewizorach HD dla sygnałów 720. Dla tej opcji nie ma znaczenia skąd sygnał o rozdzielczości X pochodzi. Może to być nawet SD przeskalowany do 1080i.
 

senior45

New member
dziekuje za wyjasnienie jdnak kiedy dam na wszystkie pixele to na niektorych kanalach SD jest taki przerywany pasek na gorze ekranu. W dekoderze N mam ustawione 1080i.
 

jery--

New member
Bez reklam
dziekuje za wyjasnienie jdnak kiedy dam na wszystkie pixele to na niektorych kanalach SD jest taki przerywany pasek na gorze ekranu. W dekoderze N mam ustawione 1080i.
Sygnał SD może zawierać błędy na krawędziach wyświetlanego obrazu (stad ten przerywany pasek u Ciebie). Overscan przycina te krawędzie żeby ukryć ta wadę, ale tak jak pisze mrowekg obraz bez overskanu jest ostrzejszy i lepszej jakości.
U mnie na niektórych kanałach SD z Cyfry+ występują podobne zniekształcenia na górze ekranu.

Pozdrawiam
 
Do góry