Sony seria Z5500 (40, 46, 52 ") 200hz - testy, opinie, wszystko o serii

mrowekg

New member
Ja dodam, że te jaśniejsze plamy (u mnie widoczne gdy podświetlenie min 4, kompletne zaciemnienie w pokoju i czarna plansza) przemieszczają się wraz z ilością przepracowanych godzin. Dziś mam te plamy w innych miejscach niż jak był nowy. Tak jakby TV musiał się wygrzać. Po wygrzaniu jedne plamy zginą, inne zbledną a jeszcze inne dopiero się pojawią w innych miejscach. Na dodatek jaśniejsze plamy są widoczne dopiero gdy TV popracuje nieprzerwanie min 2h. W pierwszej godzinie jest wręcz idealnie. Potem gdy już nagrzeje się matryca plamy są bardziej widoczne. Stąd wzięły się też bajki o tym, że ten TV nie ma problemu z cloudingiem. Przeprowadzono wiele niezależnych testów z pomiarem podświetlenia i wszystkie te testy (no może z wyjątkiem jednego który dotyczył 40Z5500) wykazały równomierne podświetlenie. Tyle, że te testy były wykonywane na zimnym TV, zaraz po włączeniu. Po dłuższej pracy nie jest już tak pięknie. Wracając do mojego egzemplarza to plamy (górny prawy róg i może z jakieś dwie po środku) nie są tak jasne aby zakłócały radość z oglądania filmów. Widzę je (głównie tylko prawy róg) w niektórych bardzo ciemnych scenach i zaciemnionym pokoju ale tylko gdy wiem gdzie są i się ich tam spodziewam ;-). A już na pewno zupełnie ich nie widać gdy w pokoju świeci się choć jedno małe źródło światła, bez którego i tak niczego nie oglądam.

W tym linku piszą o problemie z podświetleniem w modelu 40z5500
http://www.whathifi.com/Review/Sony-KDL-40Z5500/

Tu dwa linki z podświetleniem w z5500
http://img142.imageshack.us/img142/8453/img2039640.jpg
http://img175.imageshack.us/img175/5016/img2041640.jpg
(źródło: http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/1319754.html)
 
Ostatnia edycja:

senior45

New member
Zgadzam sie z kola01.Tutaj to cos zupelnie innego niz clouding.Mam ten sam 40 calowy TV co Ty i na podswietleniu 5 ( tak mam ustawione) wsyzstko jest rownomierne i elegancko czarne.Jedyne co to przy bialym ekranie rogi sa lekko ciemniejsze jakbz zakurzone ale jest to minimalne i co ciekawe nie na kazdym kanale.Proponuje oddac telewizor gdyz na 100 % ma uszkodzona matryce.
 

mrowekg

New member
To nie jest objaw uszkodzenia matrycy. Zaufaj mi senior, że od razu byś rozpoznał uszkodzoną matrycę gdybyś miał ją przed oczami. Problem z podświetleniem to norma w Sony i nie tylko u nich. Jeszcze raz proszę tych wypowiadających się o tym, jak to ich modele nie mają żadnego cloudingu albo mają idealną czerń i idealnie równomierne podświetlenie aby podawali w jakich warunkach to sprawdzają. Pokój ma być idealnie zaciemniony, należy wyłączyć w TV czujnik światła i oszczędzanie energii oraz zwiększyć podświetlenie, test na wejściu bez sygnału (czarny ekran) a nie na polsacie. Ci co sprawdzają clouding inaczej to niech sobie darują uwagi.
 
Ostatnia edycja:

senior45

New member
Ja mam wylaczony czujnik swiatla, matryce na 5 i eco wylaczony.Sprawdzane w nocy bez zadnego oswietlenia i obraz jest elegancko czarny.Sprawdzane na zrodle HDMI 3 bez dekodera i jakiegokolwiek sygnalu.
 

MAdam

New member
To nie jest objaw uszkodzenia matrycy. Zaufaj mi senior, że od razu byś rozpoznał uszkodzoną matrycę gdybyś miał ją przed oczami. Problem z podświetleniem to norma w Sony i nie tylko u nich. Jeszcze raz proszę tych wypowiadających się o tym, jak to ich modele nie mają żadnego cloudingu albo mają idealną czerń i idealnie równomierne podświetlenie aby podawali w jakich warunkach to sprawdzają. Pokój ma być idealnie zaciemniony, należy wyłączyć w TV czujnik światła i oszczędzanie energii oraz zwiększyć podświetlenie, test na wejściu bez sygnału (czarny ekran) a nie na polsacie. Ci co sprawdzają clouding inaczej to niech sobie darują uwagi.
Oczywiście masz rację. Ja widziałem po ciemku (bo tak oglądam w 90%) 46W5500 Łącznie 3 egzemp., wszystkie na podświetleniu 0, oszcz energi też wł oraz czujnik i tak było widać clouding na wszystkich. Oczywiście na każdym inaczej i w innym stopniu. Sytuacja zmienia się gdy mamy jakiekolwiek zew. światło i niestety większość tu piszących o braku cloudingu tak pewnie to postrzega. Jeśli tego nie widzą to są w szacownej grupie szczęśliwców. Jednak o uporaniu się z tym problemem przez Sony nie ma mowy. Nie widziałem Z-tki 5500, ale dlaczego miałoby być inaczej, skoro też fachowcy piszą, ze w W5500 nie ma już tego problemu (widziałem 46Z4500, też był clouding, ale czarny dużo lepszy także pod kątem, ale wiecęj o porównaniu tych modeli napiszę wkrótce w innym wątku). Pewne jest to, że Samsung 40B651(SQ01), którego miałem nie miał wg mojego oka cloudingu. Gdyby nie było cloudingu i fatalnie wolnej matrycy (smużenie widać gołym okiem już na zwykłym przewijaniu tekstu w przeglądarce-modele 46Z4500,46W5500, więc 46Z5500 pewnie też) nie widziałbym konkurencji dla Sony, a tak mamy konkurencję pełną parą :)
 

mrowekg

New member
Senior, robiłeś test na rozgrzanym TV? Zrób go po ok. 3h pracy to może wyniki będą inne. Nie twierdzę, że każdy egz. ma ten problem (może mają ale mało widoczny), lecz coś jest na rzeczy skoro na wielu forach przewija się co jakiś czas ten sam problem z podświetleniem w Z.
 

senior45

New member
U mnie telewizor leci 12 godzin dziennie wiec byl bardzo rozgrzany.Jeszcze na zadnym z czytanych forum nie spotkalem sie z podobnym problemem co twoj w serii Z 5500.Moze kupiles go przez internet i po drodze spadl z ciezarowki.:p

Jestem wrazliwy na takie rzeczy i gdybym mial matryce swiecaca jak dupa swietlika to zwracam go od razu bez duskusji.
 

mrowekg

New member
Jeszcze na zadnym z czytanych forum nie spotkalem sie z podobnym problemem co twoj w serii Z 5500.Moze kupiles go przez internet i po drodze spadl z ciezarowki.:p
Kupiłem w sklepie EURO. Ciągle mylisz uszkodzenie matrycy z problemem natury technicznej jakim jest nierównomierne podświetlenie. Nie wiem jakie fora czytasz ale pomijając te o podróżach ;-) to na anglojęzycznych forach o Z5500 jest tego dość sporo. Nawet w tym wątku quazar wypowiadał się na ten temat 3 miesiące temu.

Jestem wrazliwy na takie rzeczy i gdybym mial matryce swiecaca jak dupa swietlika to zwracam go od razu bez duskusji.
Życzę powodzenia bo zgodnie z opinią producentów LCD nierównomierne podświetlenie nie jest podstawą do reklamacji ani nawet do powoływania się na niezgodność towaru z umową - tak samo jak dopuszczalna ilość martwych pikseli.

Portale recenzujące (pierwszy bardzo znany i uznany) mówiące o problemie z podświetleniem:
http://www.trustedreviews.com/tvs/review/2009/08/25/Sony-Bravia-KDL-46Z5500-46in-LCD-TV/p3
http://www.whathifi.com/Review/Sony-KDL-40Z5500/

forum niezadowolonych
http://www.avforums.com/forums/lcd-...-bravia-z5500-200hz-ccfl-be3-1080-24p-51.html

wygooglaj poniższe hasła to się sam przekonasz:
sony z5500 backlight bleeding
sony z5500 clouding
 
Ostatnia edycja:

akson

New member
No więc tak ...
Ja swoje pudło kupiłem w normalnym sklepie - nie przez żaden net, nie stał na sklepie itd, itd. Fabrycznie zapakowany, licznik przepracowanych godzin wskazuje tylko to co u mnie "wygrał" (sprawdziłem wg instrukcji podanych na forum).
Przyszedł facio z serwisu - stwierdził "clouding", zrobił fotki, i powiedział że w tych modelach to normalka!!! No i nie bardzo wiedział czemu się złoszczę ...

Tak jak ktoś tu już wcześniej napisał clouding niestety nie jest podstawą reklamacji ani tym bardziej podstawą wymiany z tytułu niezgodności towaru z umową. "Serwismen" dodał jeszcze ze po przepracowaniu kilkuset godzin podświetlenie powinno się wyrównać (prawda to? - bo jakoś w to wątpię).
Faktem jest to, że zaraz po włączeniu obraz (bez sygnału, w zaciemnionym pomieszczeniu, podświetlenie 5) jest powiedzmy że w miarę (widać nierównomierność podświetlenia ale nie jest uciążliwe). Po godzinie pracy plamy są już piękne, po trzech godzinach pracy wręcz "cudowne". Oczywiście pomaga włączenie jakiegokolwiek źródła światła (byleby umieszczonego przed ekranem), co będę musiał stosować.

Nic, można powiedzieć ze wśród nabywców zetki są mniejsi lub więksi szczęściarze, niemniej jednak nierównomierne podświetlenie matrycy w tym modelu to normalka. Nie sądziłem że płacąc prawie 5 kawałków za pudełko będę tak zniesmaczony ... :|
 

mrowekg

New member
Wreszcie konkretna wypowiedź (dzięki akson) bo już mnie męczą Ci (bez urazy panowie) co się chwalą że mają idealnie równomiernie podświetlony czarny ekran. Są albo szczęściarzami albo ... (pracują dla sony ;-)
Fakty są takie, co już pisałem:
1) zimny TV (zaraz po włączeniu) obraz miodzio - żadnych jaśniejszych plam.
2) rozgrzany TV - pojawia się większy bądź mniejszy problem z podświetleniem (jaśniejsze plamy)
3) plamy potrafią się przemieszczać wraz z "wygrzewaniem się TV" czyli wraz z ilością przepracowanych godzin - sprawdzone organoleptycznie. Czytałem gdzieś, iż Sony Australia proponuje klientom przepracowanie min. 100h zanim zaczną zgłaszać clouding. Mi te 100h stuknęło już dawno i fakt faktem, że jest lepiej niż jak był nowy. Po pierwszym odpaleniu i rozgrzaniu TV to aż mnie zmroziło jak zobaczyłem problem z podświetleniem w TV za ponad 6k. W tej półce cenowej nie powinno się to zdarzać.
4) Clouding czy nierównomierne podświetlenie nawet jeśli są to i tak są moim zdaniem mniej widoczne niż w tańszych modelach sony. Są jednak i tacy (na tym forum), którzy mając model W5500 i Z5500 stwierdzają, że to Z ma większy problem z podświetleniem.
5) Pomimo tego i tak kocham moją Zetkę. Jak już pisałem, podświetlenie może nie jest idealne ale przy normalnym oglądaniu w kompletnych ciemnościach tylko od czasu do czasu widzę lekko jaśniejszy prawy górny róg i wcale mi to nie przeszkadza. Przy małym zewnętrznym źródle światła w ogóle tego nie widzę a też należę do dość wybrednych oglądaczy.
6) Nigdy nie zamieniłbym mojej Zetki na inny egzemplarz, gdyż można łatwo wpaść z deszczu pod rynnę i zamiast małych plam dostać jeszcze większy clouding albo co gorsza martwy piksel na środku ekranu, który to Zetki też potrafią miewać ;-)
 
D

Deleted member 121090

Guest
Nierównepodświetlenie matrycy.

Nie pracuję dla Sony i nie jestem zbyt biegły w tych tematach ale od trzech tygodni mam 52Z i naprawdę nie zauważyłem problemów z podświetleniem. Nawet jak wyłączę źródło sygnału matryca jest równomiernie ciemno szara.
 

SDman

Banned
Nic, można powiedzieć ze wśród nabywców zetki są mniejsi lub więksi szczęściarze, niemniej jednak nierównomierne podświetlenie matrycy w tym modelu to normalka. Nie sądziłem że płacąc prawie 5 kawałków za pudełko będę tak zniesmaczony
Witam,
przyznam, że nie rozumiem dlaczego nie korzystacie z 10 dni na zwrot towaru ! To wręcz powinno się robić, co może być gorszego od własnego
niezadowolenia !?
Kupiłem ostatnio aparat sony w270 w ogromnej promocji w sklepie w Łodzi (sklep z tradycjami dystrybutor SONY) , kupiłem z rozpędu będąc zachwyconym jak robi zdjęcia kamerka cx 505 pomyślałem, że córka będzie miała extra aparacik, a tu kicha nie do zaakceptowania ! Brr 0 ostrości
szumy ogromne nie do opanowania aparat -chyba mój pierwszy cyfrowy Premier robił lepsze !
Podjechałem z kartą do innego sklepu i tym samym modelem pstryknąłem kilka fotek w podobnych warunkach i na podobnych ustawieniach
W domu stwierdziłem, że jest różnica na niekorzyść tego co mam w domu.
Zniesmaczony po weekendzie poszedłem do sklepu (nie internetowy) i poprosiłem o zwrot (wymiany na coś innego się bałem) i co się okazało,
uprzejmość i forma prośby zaowocowała zwrotem gotówki .
Prawda stara jak Świat sztuka sztuce nie równa i wykorzystujmy ustawę - 10 dni na zwrot !!!
 

MAdam

New member
Ustawa dotyczy tylko towaru kupionego na odległość, czyli np. przez internet. A jak kupujesz w sklepie stacjonarnym to "widziały gały co brały" w teorii oczywiście, bo nie jesteś w stanie dostrzec cloudningu w sklepie o ile wogóle pozwolą Ci go otworzyć przed kupnem, bo z taki przypadkami w elektr. marketach też się spotkałem. Jeśli towar jest zgodny z tym co chciałeś kupić i jest sprawny to tylko i wyłącznie dobra wola sprzedawcy czy Ci odda kasę.
 

mrowekg

New member
... dokładnie, ustawowe 10 dni na zwrot dotyczą tylko i wyłącznie zakupów poza siedzibą sklepu, czyli Aksona to nie dotyczy. Oczywiście zawsze pozostaje dobra wola sprzedawcy, grzeczność i kultura osobista. Tego pierwszego w sklepach AGD-RTV jest jednak coraz mniej. Małe i nie drogie towary sklep zgodzi się jeszcze przyjąć ale drogie, duże i delikatne jak TV już gorzej i jeżeli nie pracuje tam czyiś znajomy to szanse są bliskie zeru.
 
Ostatnia edycja:

kiloan

New member
No więc tak ...
Ja swoje pudło kupiłem w normalnym sklepie - nie przez żaden net, nie stał na sklepie itd, itd. Fabrycznie zapakowany, licznik przepracowanych godzin wskazuje tylko to co u mnie "wygrał" (sprawdziłem wg instrukcji podanych na forum).
Przyszedł facio z serwisu - stwierdził "clouding", zrobił fotki, i powiedział że w tych modelach to normalka!!! No i nie bardzo wiedział czemu się złoszczę ...

Tak jak ktoś tu już wcześniej napisał clouding niestety nie jest podstawą reklamacji ani tym bardziej podstawą wymiany z tytułu niezgodności towaru z umową. "Serwismen" dodał jeszcze ze po przepracowaniu kilkuset godzin podświetlenie powinno się wyrównać (prawda to? - bo jakoś w to wątpię).
Faktem jest to, że zaraz po włączeniu obraz (bez sygnału, w zaciemnionym pomieszczeniu, podświetlenie 5) jest powiedzmy że w miarę (widać nierównomierność podświetlenia ale nie jest uciążliwe). Po godzinie pracy plamy są już piękne, po trzech godzinach pracy wręcz "cudowne". Oczywiście pomaga włączenie jakiegokolwiek źródła światła (byleby umieszczonego przed ekranem), co będę musiał stosować.

Nic, można powiedzieć ze wśród nabywców zetki są mniejsi lub więksi szczęściarze, niemniej jednak nierównomierne podświetlenie matrycy w tym modelu to normalka. Nie sądziłem że płacąc prawie 5 kawałków za pudełko będę tak zniesmaczony ... :|
U mnie na liczniku jest ponad 600 godz. i to podświetlenie matrycy jest obecnie naprawdę bardzo wyrównane. Zaraz po kupnie było bardziej nierównomierne i widoczne szczególnie w dwóch rogach ekranu przy zgaszonym świetle. Nie było to jednak zbyt dokuczliwe, gdy miałem włączoną małą lampkę nocną.
Teraz podświetlenie mam ustawione na 5 a jasność na 50 (wszelkie tryby eco wyłączone) i przy zgaszonym świetle w pokoju, jest praktycznie wyrównane.
Gdy jednak ustawiłem podświetlenie na max, to są widoczne delikatnie jaśniejsze plamy, jednak na pewno mniej widoczne niż po zakupie.
Muszę przyznać, że faktycznie coś jest z tym wygrzaniem matrycy (choć to nie plazma;)) bo obecnie jak wspominałem matryca podświetlana jest równomierne.
Być może w twoim przypadku będzie podobnie, więc na razie się nie załamuj.
Pozdrawiam
 

senior45

New member
Wez juz pisac te dyrdymaly o podswietleniu.
skoro napisalem ze obraz jest caly czarny to taki jest inaczej bym go oddal bo mam na to 14 dni.Telewizor kupilem w Niemczech w Octomedia.Gdyby swiecil jak u ciebie to juz bym go dawno wymienil na inny.
 

mrowekg

New member
Senior, już wiemy, że masz idealny obraz i podświetlenie więc skończ z tymi dyrdymałami o zwracaniu towaru w niemczech. Ostatnie posty nawet nie były skierowane do Ciebie. Przyjmij wreszcie do wiadomości, że jednak są ludzie na świecie (pewnie nawet nie zajrzałeś do forów, które podałem) i w Polsce (na tym forum), którzy mają mniejszy lub większy problem z podświetleniem i chcą o tym podyskutować. Nie bądź mądrzejszy niż serwis sony. Sprecyzuj co nazywasz dyrdymałami bo jak na razie na kilka Twoich postów to wkład w dyskusję na temat podświetlenia jest mały.
 
Ostatnia edycja:

senior45

New member
Jak masz problem to idz go oddaj i fertig albo kup sobie plazme.Nie rozumiem dlaczego drążysz ciągle ten problem skoro jest taki oczywisty.
 

mrowekg

New member
Pozostaw proszę sprawę "oczywistości" tez innym ludziom o wyrocznio. Pewnie o połowie rzeczy o których tu była mowa nie miałeś do tej pory pojęcia. Jeżeli sądzisz, że tylko plazmy nie mają problemu z podświetleniem to też się mylisz.
 

senior45

New member
mam wieksze od ciebie a te fora ktore podales to angole i tam byl tzlko taki jeden twojego pokroju ktory mial podobny problem.Moze ty sie boisz isc do sklepu i go oddac.Juz ci tlumaczylem.Po zakupie testowalem wszystko.Gdybym mial takie plamy jak ty to juz bym go dawno oddal.
 
Do góry