Sony seria Z5500 (40, 46, 52 ") 200hz - testy, opinie, wszystko o serii

ravaillez

New member
Wiesz best buy, z5500 do tanich modeli z całą pewnością nie należy także i nabywców jest mniej. Za to w5500 przy swojej cenie nie zaskakuje (przynajmniej mnie) drugim miejscem.

jurislawek do tego co napisał senior45, warto dodać, że przy sygnale słabej jakości 200hz na maksimum nie jest dobrym pomysłem.
 

olakoma

New member
Z5500 the best

Jeżeli macie wątpliwości co do miejsca w rankingu Sony Z5500 to warto spojrzeć na niemiecką stronę areadvd.de. Niemcy naród solidny, a ojcowie witryny moim zdaniem w sposób bardzo kompetentny analizują różne typy lcd w sposób zbliżony do naszego super eksperta Kikiego. I to właśnie tam znalazłem informację, że Sony 52 Z 5500 to najlepszy LCD jaki do tej pory testowali a było to 08. 2009. Nawet jest porównanie do plf 9704, którego test właśnie się odbył. Nie znam dobrze niemieckiego, ale z tego co tam "wydukałem" to poza głębszą czernią i odcieniami zieleni w plf 9704 nie widzą większych różnic w jakości obrazu pomiędzy tymi dwoma lcd. O dziwo nawet drobne szczegóły na zdjęciach lepiej widoczne są na Z5500 + lepsza technologia 200 Hz. PLf 9704 oberwał też troszkę za efekt hallo, jednakże poza tym prawie we wszystkich punktach excellent.
Reasumując Z 5500 = plf 9704
p.s.: nie mogę tego napisać w postach philipsa, bo fani tego lcd są bardzo czuli na porównania z sony i reagują na nie nad wyraz agresywnie
 

Ares78

New member
olakoma napisał:
Reasumując Z 5500 = plf 9704
p.s.: nie mogę tego napisać w postach philipsa, bo fani tego lcd są bardzo czuli na porównania z sony i reagują na nie nad wyraz agresywnie

Jak dla mnie są to inne telewizory w zestawieniu z5500 broni się o dziwo ceną która jest znacznie niższa, może mniej dodatków, ale obraz jest super, tak samo płynność.

toms83qwe19 każdy chwali to co ma u siebie taka prawda :)
 

Ares78

New member
Tak jak w wszystkich seriach 5800 oznacza, że jest tuner satelitarny, tak poza tym zapewne jakieś zmiany kosmetyczne i tyle, rewolucji nie ma (wtedy model by się nazywał powiedzmy 6500 ;) ). W kwestii stricte obrazu spokojnie możesz porównywać z z5500.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Dopasowanie rozmiaru obrazu w pionie.

Jako świeży posiadacz KDL-46Z5500 mam 2 pytania:

1. Co trzeba ustawić, żeby wyświetlany obraz był automatycznie rozciągany w pionie (ale nie w poziomie) i w ten sposób dopasowywany do pełnego ekranu?

Irytuje mnie ty straszliwie. Jak ustawię na "wide" to panoramiczne filmy mają czarne pasy na górze i dole ekranu. Jak ustawię na "smart" lub "zoom" to się rozszerzają w pionie ale też i w poziomie, w ten sposób prawa i lewa część obrazu wychodzi znacznie za ekran. Jest jakiś inteligentny automat?

2. Zaprogramowałem tuner analogowy w TV (kablówka analogowa VECTRA). Korzystam też z nagrywarki HDD/DVD SONY RDR-HX950 (model sprzed 2 lat) podłączonej SCARTem i HDMI. Chciałem przenieść ustawienia tunera z TV do tunera nagrywarki. W nagrywarce jest taka opcja (automatyczne programowanie/pobierz z TV) ale po jej wybraniu mam komunikat, że nie udało się nawiązać komunikacji z TV. W TV ustawiłem dla HDMI -steruj urządzeniami.

Proszę o pomoc.
 
Ostatnia edycja:

kola01

Well-known member
Bez reklam
senior45 napisał:
niestety jesli sygnal jest po HDMI Soniak tego nie zrobi.Robi to jedynie Panasonic i LG.Musisz robic zoom od reki.
Ale nagrywarka jest też podłączona z TV przez SCART o czym wyżej pisałem (na chwilę też wypiąłem HDMI żeby sprawdzić) i nic to nie dało. Może jakiś tryb komunikacji trzeba włączyć w TV aby zgrać ustawienia tunera analogowego? Zresztą wiem, że ta opcja działa bo inni użytkownicy tej nagrywarki robili to bez problemu ze starszymi modelami TV LCD SONY.

Zoom z ręki? Jeśli chodzi o tryb ekranu "zoom" przełączany pilotem, to tak jak wyżej napisałem nie spełnia on zupełnie moich oczekiwań. To zresztą jest zupełnie bez sensu żeby produkować TV panoramiczny i żeby trzeba było dalej oglądać filmy panoramiczne z szerokimi pasami na górze i dole ekranu (Obraz robi się wtedy podwójnie panoramiczny, postacie są grube, mają okrągłe gęby itp.) albo z obciętymi bokami obrazu. Nie wierzę, że nie ma żadnej opcji, która by dopasowywała wysokość obrazu bez ruszania szerokości.
 
Ostatnia edycja:

senior45

New member
Tutaj juz bylo wiele o formatowaniu.Ja mam Panasonic i telewizje N.W dekoderze N mam telewizor ustawiony na panoramiczny a obraz "rozciaganie".
Jezeli teraz np. TVP1 nadaje program 4:3 z pasami na gorze to telewizor rozciaga obraz pionowo tak by wyswietlany obraz byl prawidlowy.W Sony niestety trzeba to robic od reki przy pomocy funkcji zoom.To samo kiedy np.
nadawany jest film w formacie cinemascope tak zwany potocznie super szeroki w formacie 2:33:1.
 

Seba84

New member
Co się bardziej opłaca kupić : 40 z 5500 czy 46 w 5500? W zasadzie to napaliłem się na z5500 w rozmiarze 46 ale cena jest trochę zaporowa.
Ciekawe czy cena będzie niższa do świąt. W Uk cena za 40 z5500 to ok 1000 funtów a 46 z 5500 to już 1500 i to oczywiście ceny najniższe wyszukane w porównywarkach cen.
 

toms83qwe19

New member
Seba84 napisał:
Co się bardziej opłaca kupić : 40 z 5500 czy 46 w 5500? W zasadzie to napaliłem się na z5500 w rozmiarze 46 ale cena jest trochę zaporowa.
Ciekawe czy cena będzie niższa do świąt. W Uk cena za 40 z5500 to ok 1000 funtów a 46 z 5500 to już 1500 i to oczywiście ceny najniższe wyszukane w porównywarkach cen.

Wolałbym W ( i mam :D ) niż przepłacać za Z. Miałem taki sam dylemat, zdecydowałem się na W. Jak już, to lepiej byłoby dołożyć do X niż Z.
 

mrowekg

New member
Nie będę się spierał i twierdził, że Z ma o wiele lepszy obraz niż W. Pewnie różnica w jakości obrazu o ile jest nie jest warta dopłacania 20-30% jak to jest obecnie. Ja sam wybrałem Z głównie dla jego 200Hz i tego, że planowane rozwiązania 3D (np. w PS3) będą wymagały właśnie min. 200Hz (100Hz na każde oko), ale co do tego wymagania to także nie ma pewności i przyszłość może tego nie potwierdzić.
 

Seba84

New member
mrowekg napisał:
Nie będę się spierał i twierdził, że Z ma o wiele lepszy obraz niż W. Pewnie różnica w jakości obrazu o ile jest nie jest warta dopłacania 20-30% jak to jest obecnie. Ja sam wybrałem Z głównie dla jego 200Hz i tego, że planowane rozwiązania 3D (np. w PS3) będą wymagały właśnie min. 200Hz (100Hz na każde oko), ale co do tego wymagania to także nie ma pewności i przyszłość może tego nie potwierdzić.

A czy warto dopłacać połowę wartości Tv do 6 cali gdyż pomiędzy 40 a 46 calami jest taka różnica. Dokładnie 46 cali jest droższa o połowę od 40.
 

mrowekg

New member
Dla modelu 'W' pomiędzy 40 a 46 cali jest różnica 1500zl.
Powinieneś zadać pytanie nie o to czy warto dopłacić tyle do większego TV lecz o to jaki rozmiar będzie w Twoim wypadku najbardziej optymalny. Problem wielkości jest wałkowany od kiedy pojawiły się pierwsze TV i na tym forum też tego sporo znajdziesz. Moim zdaniem kupuj największy na jaki możesz sobie pozwolić bo z czasem i on stanie się za mały :p
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
senior45 napisał:
Tutaj juz bylo wiele o formatowaniu.(...)
W Sony niestety trzeba to robic od reki przy pomocy funkcji zoom.
Że jak????? Ręcznie????? Tzn. że przy każdej zmianie kanału (mam ich 50), po każdym filmie czy programie TV, ba, po każdej reklamie mam naciskać kilkukrotnie przycisk "zoom" na pilocie???? To żart jakiś czy kompletny bezsens? Przecież to cholernie uciążliwe i wkurzające! To, to.... wręcz niemożliwe, żeby TV nie ustawiał tego za mnie !
Dlaczego nie ma automatu do ustawiania wysokości ekranu i tym samym do obcinania czarnych pasów na górze i dole???

A swoją drogą to jeszcze raz przeczytałem od początku cały wątek o Z5500 i nie znalazłem nic o formatowaniu ekranu.
 
Ostatnia edycja:

paczu

New member
mrowekg napisał:
Powinieneś zadać pytanie (...) jaki rozmiar będzie w Twoim wypadku najbardziej optymalny. (...) Moim zdaniem kupuj największy na jaki możesz sobie pozwolić bo z czasem i on stanie się za mały :p
nie no bez przesady. pierwsze zdanie jest dobrą propozycją. niestety duża część ludzi postępuje według teorii z drugiego zdania a to jest głupota. Tak można postępować chyba tylko jak się ma jakieś kompleksy! śmieszą mie ludzie, którzy kupują 52" oglądają z 3,5 metra i mówią że jest świetnie tylko nie wiem czy obraz jest świetny czy sam telewizor, bo na sąsiadach na pewno robi świetne wrażenie. gorzej z obrazem. sory ale na 52" z 3 metrów nawet kanały HD nie wyglądają świetnie. Większość posiadaczy takich telewizorów nie ma nawet kanałów HD i okłamują się że obraz SD też wygląda dobrze ... no może jak się ma potężną wadę wzroku! ogarnijcie się ludzie z tymi rozmiarami, obraz powinien być idealny przy danej odległości oglądania a nie jak największy! z małej odległości przy 52" z obrazu HD robi się kaszanka, można sobie wmówić że jest świetnie ale czy o to chodzi?
 

mrowekg

New member
Kolego paczu, chyba się zagalopowałeś. Czytałeś cokolwiek na temat rozmiaru zanim z taką kategorycznością sformułowałeś swoje poglądy? Chyba biorą się one z forów sfrustrowanych posiadaczy za małych LCD bo na pewno nie z fachowej lektury. Śmieszą Cię ludzie, którzy oglądają 52 cale z odległości 3,5 metra???????? To co powiesz na to, że przy sygnale HD (tylko nie pisz, że to taki rzadki sygnał bo znowu będę musiał się wciąć) dla ekranu 50-calowego optymalną odległością jest 2,6-2,8 m!
http://www.sony.pl/article/id/1211553198963
http://www.pcworld.pl/artykuly/58174_0_1/Podstawy.HDTV.html#sub4
i wiele wiele innych

PS. W jednym na pewno podzielam Twoją opinię. Sygnał SD przy 3,5m to porażka. Sygnał HD też potrafi być różny (zastosowany poziom kompresji). Filmy BD na 52calach optymalnie powinno się jednak oglądać z 2,9m. 3m to już naprawdę full wypas.
 
Ostatnia edycja:

paczu

New member
oczywiście, że przed zakupem czytałem porady o rozmiarach ale bardziej ufam swoim odczuciom i obserwacjom. widziałem w akcji tv 52" i z odległości 3 i mniej metrów dla mnie obraz już traci na jakości (oczywiście mówię o HD) najwidoczniej dla wielu bardziej liczy się rozmiar. najgorsze w tym wszystkim jest to (jak pisałem wyżej) że większość osób posiadających tv fullhd nie posiada żadnych programów HD ani odtwarzacza bluray. i jeśli ktoś mi tu pisze że obraz SD na 52" z 3,5 metra jest dobry to z całą pewnością ma problemy z oczami bo ja takiego obrazu bym nie zdzierżył. mam takiego znajomego i takich ludzi jest dużo, w pokoju tv 52", duma jak cholera i tylko kablówka SD... żenada. I nie piszę tego bynajmniej z powodu frustracji, mam od ok 4 miesięcy tv 40' i 3 tygi temu kupiłem kolejną 40-tkę i przez myśl mi nie przeszedł większy. poza tym nie wyobrażam sobie takiego tv bez programów HD wtedy to wszystko ma tak na prawdę sens
 
Do góry