Sony KDL-W4000 FullHD TEST, opinie użytkowników - wszystko o serii (32, 40, 46, 52 ")

amadeo

New member
rufus1988 napisał:
... i tak za każdym razem kiedy pojawia się jakaś scena ciemniejsza - oczywiście w miejscach na których nie jest skupiona ostrość, czy to normalne??
To może być efekt działania kontrastu dynamicznego. Spróbuj oglądnąć tą samą scenę przy wyłączonym "Zaaw. zwiększ. kontrastu" w ustawieniach zaawansowanych w trybie Standardowym lub Kinowym. Warto też wyraźnie zmniejszyć ostrość - wszelkie artefakty/zakłócenia będą mniej widoczne. Innym ustawieniem, często psującym obraz, jest "Redukcja zakłóceń", zwłaszcza duża lub średnia - tu pojawiają jakby smużenia/duchy podczas ruchu, trudno to opisać ale dość łatwo zaobserwować. Może właśnie to widzi Mars28.
 

jarql

Member
mars28 napisał:
Ja mam podobne obawy co @rufus, jednak moje dotyczą "pływających" twarzy w ciemniejszych scenach. Normalnie koszmar, zachowują się jakby były z galarety. Nie wykluczone, że to wina sygnału - mam tuner Fergusona, siła sygnału ok. 90%, jakość 80-85% przeważnie, jednak przy kineskopowym tego nie zauważałem. Po zmianie na LCD stało się to zmorą.

Z twojego opisu wynika że chodzi Ci chyba o smearing który występuje podobno na rożnych tv z matrycami S-PVA .Na niektórych bardziej to widać a na innych z koleji mniej a objawia sie własnie że podczas ruchu widać smugi, efekt ten u mnie najbardziej jest widoczny na słabym sygnale i to kiedy na ekranie są ciemne sceny(szare,czarne,buraczkowe) wylącz redukcje zakóceń która w tym wypadku jeszcze to pogarsza i zmniejsz ostrośc powinno troche pomóc
 

mars28

New member
Może nie umiem tego dokładnie opisać, ale może to mieć związek ze smużeniem. Chociaż przy szybkich, jasnych scenach jakoś nie mam się za bardzo czego czepić. Najgorzej widać to właśnie przy ciemniejszych scenach na twarzach, nie musi to być szybki ruch twarzy, wystarczy, że postać coś mówi i głowa delikatnie się porusza, czy to na boki czy to góra-dół - efekt jest taki, jakby kości wykonywały normalne ruchy a skóra twarzy reagowała z dużym opóźnieniem. Przyznam, że kalibracji TV nie robiłem żadnej, bo po prostu nie wiem co i jak poustawiać, mam mniej więcej ustawione tak aby dało się oglądać :) Być może to być kwestia tunera lub kabla EURO (mam zwykły badziewny za 10zł), ale nie mam innych dla porównania.
 

rufus1988

New member
Amadeo kontrast dynamiczny mam wyłączony cały czas. Wczoraj znów próbowałem na tym samym filmie na tej scenie z twarzami + ciemne tło i tu zauważam: BARDZO lubię oryginalne nastawienia obrazu "żywy" po prostu lubię gdy TV jest jasny i te kolory są mocne(ktoś się zachwycał kinowym co dla mnie ekstra nie jest), no i właśnie zatrzymałem sobie tą scenę i manewrowałem ustawieniami, co do czerni to bardzo pomogło, zmniejszyłem BARDZO nasycenie(chyba do 25), ale kontrast zostawiłem w okolicy 90 no i faktycznie ta czerń zrobiła się czarna jak smoła(jak ktoś wcześniej pisał;p), czy z tego wynika że aby nie mieć POTĘŻNYCH zakłuceń przy czerni to muszę zrezygnować z pięknego jasnego ekranu i intensywnej palety barw?? albo jedno albo drugie??;|
pozdrawiam
 

amadeo

New member
mars28 napisał:
Najgorzej widać to właśnie przy ciemniejszych scenach na twarzach, nie musi to być szybki ruch twarzy, wystarczy, że postać coś mówi i głowa delikatnie się porusza, czy to na boki czy to góra-dół - efekt jest taki, jakby kości wykonywały normalne ruchy a skóra twarzy reagowała z dużym opóźnieniem.
Taki jest efekt uboczny, przynajmniej u mnie, działania "Redukcji zakłóceń". Wyłącz to.
 

Sych

New member
Ja na generalnie mam wyłączone wszystkie redukcje, wszystko co ma w sobie "dynamiczny" itd. Została mi wzmocnienie kolorów, 100Hz i podstawowe funkcje. Sądze, że do oglądania cyfry czy nki nie jest nic więcej potrzebne.
 

approx

New member
Witam mam pytanie w4000 posiadam juz jakies 4 miesiace obraz na ps3 zyleta bardzo ostry i czcionka bardzo wyraźna zmienilem sobie teraz kompa i mam grafike ATI ASUS HD4850, komputer podlączylem za pomoca przejsciówki dvi-HDMI i oczywiscie obraz jest ale nie najlepszej jakosci rozdzielczosc w sterownikach mam ustawioną na 1080p tak tez pokazuje na TV.
Problem w tym ze obraz nie jest za ostry w filmach tego moze nie widac ale gdy naprzyklad włacze forum czy pulpit windowsa to czcionka jest taka rozmyta wogole brak ostrosci podobnie z ikonami na pulpicie jezeli chodzi o funkcje ''Pole wyswietlania'' mam na normalne , zmieniajac na wszystkie pixle niema roznicy.

czy ktos wie jak to fachowo ustawic w sterownikach lub tv aha dodam ze stery mam 9.4

Prosze o pomoc
 

_AnD_

New member
Hej approx,

moja rada jest taka: podłącz kabelek DVI-HDMI pod wejście HDMI2 w tv, w sterownikach karty graficznej ustaw Overscan na 0%. Ja tak mam i pulpit wygląda przyzwoicie - mam ATI 4670 i te same sterowniki.

pozdrawiam,
AnD
 

Olleo

New member
Saznisty watek zescie popelnili. Przebrnalem przez pierwsze 10 stron dokladnie (duzo narzekan, ze VGA 1920x1080 po d-subie nie dziala, zero potwierdzajacych, ze dziala) oraz reszte dosc pobieznie (pod koniec kilka postow, ze jednak dziala).

To w koncu jak jest? Dziala? Z jakims nowszym F/W teraz 40W4000 sprzedaja, ze dziala?

A jak z obrazem po komponentowym?

Powiem szczerze, ze ten telewizor mnie do siebie przekonuje - takze 5 letnia gwarancja. Jakby sie udalo dorwac po jakiejs promocyjnej cenie w Saturnie, EuroRTVAGD czy MM (obowiazkowo z ratami 0% ;) ), to bym go lyknal - tylko musi wspierac FullHD po D-subie.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
a czytales co pisalem wczesniej, przeciez VGA moze smigac, VGA nie ma ograniczen.
TAK wiec jeszcze raz po VGA jest FULL HD zero problemow, jakosc rewelka
 

Olleo

New member
Seba_Fan napisał:
a czytales co pisalem wczesniej, przeciez VGA moze smigac, VGA nie ma ograniczen.
TAK wiec jeszcze raz po VGA jest FULL HD zero problemow, jakosc rewelka
No wiem, czytalem, ale tez czytalem kilkanascie(dziesiat) postow twierdzacych cos innego, a sam wiem, ze nie kazdy telewizor wspolpracuje z taka rozdzielczoscia - czy to ze strony DDC (karta graficzna i sterowniki w kompie nie rozpoznaja, ze tv wspiera 1920x1080), czy ze strony samego TV (na kompie sie da ustawic, ale na tv czarny ekran).

Czy ci, co na poczatkowych stronach pisali, ze im nie dziala, wciaz to podtrzymuja, czy tez zmienili zdanie?
 

Ares78

New member
Olleo: z dostępnością bywa różnie, ale jak się już trafi to zazwyczaj jest dość tanio, z drugiej strony 40 calowy w5500 teraz kosztuje 4800zł? Dochodzi sporo fajnych rzeczy jak DLNA obsługujące filmy.
Seba_Fan nie wiem czy jakość identyczna po VGA, ale jak znajomy miał tak podpięty było ok (ma inny model ode mnie więc ciężko więcej powiedzieć)
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Olleo napisał:
No wiem, czytalem, ale tez czytalem kilkanascie(dziesiat) postow twierdzacych cos innego, a sam wiem, ze nie kazdy telewizor wspolpracuje z taka rozdzielczoscia - czy to ze strony DDC (karta graficzna i sterowniki w kompie nie rozpoznaja, ze tv wspiera 1920x1080), czy ze strony samego TV (na kompie sie da ustawic, ale na tv czarny ekran).

Czy ci, co na poczatkowych stronach pisali, ze im nie dziala, wciaz to podtrzymuja, czy tez zmienili zdanie?

a nie mozesz isc do sklepu i sprawdzic przed kupnem, bedzie wiedzial wtenczas w 100%, u mnie smiga zero problemow, w koncu to VGA i TV FULL HD, moze kiedys producencji nie chcieli zeby za tak male pieniadze sluzyl jako monitor
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Ares78 napisał:
Olleo: z dostępnością bywa różnie, ale jak się już trafi to zazwyczaj jest dość tanio, z drugiej strony 40 calowy w5500 teraz kosztuje 4800zł? Dochodzi sporo fajnych rzeczy jak DLNA obsługujące filmy.
Seba_Fan nie wiem czy jakość identyczna po VGA, ale jak znajomy miał tak podpięty było ok (ma inny model ode mnie więc ciężko więcej powiedzieć)

powiem Ci tak testowalem po DVI i VGA i dla mnie VGA bylo lepsze, ladniejsze kolory itd, nawet w opcjach bardziej jest to przystosowane od ustawien po VGA, oczywiscie znajada sie takie osoby, ktore beda mowic tylko cyfrowe
 

approx

New member
_AnD_ napisał:
Hej approx,

moja rada jest taka: podłącz kabelek DVI-HDMI pod wejście HDMI2 w tv, w sterownikach karty graficznej ustaw Overscan na 0%. Ja tak mam i pulpit wygląda przyzwoicie - mam ATI 4670 i te same sterowniki.

pozdrawiam,
AnD
Jestem winien ci duzego browara ;-) teraz obraz jest zeczywiscie dobry ale ja mam na HDMI3 to chyba znaczynia nie ma mam jeszcze kilka pytan do Ciebie odnosnie ustawień w sterownikach i tv:

-w sterownikach jakie powinno byc ustawione odswieżanie na ekranie Sony przy 1080p 50 czy 60 Hz?
- czy z zakladce Scaling Option ponizej Underscan jest do zaznaczenia oklienko"Use the scalling......" masz to zaznaczone czy odznaczone?
- czy pixel format ma jakies znaczenie? jakie ty masz ustawione?

I jak masz ustawiony TV jesli chodzi parametry obrazu?
 
Ostatnia edycja:

Sych

New member
U mnie W4500 śmiga przez wszystkie porty HDMI, rozdzielczość 1920x1080. Dźwięk przez HDMI. Kolory, cała jakość obrazu lepsza niż analogowym D-sub.

@approx

1. 60Hz. Jeśli komputer wykrywa Bravie, masz zaznaczoną opcję ukrywania trybów nieobsługiwanych przez "monitor", wtedy powinny być tylko bezpieczne tryby. Powinny być, nie znaczy, że system się nie pomyli...

2. Jeśli masz rozdzielczość 1080p, to chyba nie ma już do czego scalować. Chyba, że to dotyczy filmów i gier, ale tam osobno ustawiasz rozdzielczość. Z drugiej strony zobacz w pomocy od czego jest ta opcja, co ona daje.
 

approx

New member
Sych napisał:
U mnie W4500 śmiga przez wszystkie porty HDMI, rozdzielczość 1920x1080. Dźwięk przez HDMI. Kolory, cała jakość obrazu lepsza niż analogowym D-sub.

@approx

1. 60Hz. Jeśli komputer wykrywa Bravie, masz zaznaczoną opcję ukrywania trybów nieobsługiwanych przez "monitor", wtedy powinny być tylko bezpieczne tryby. Powinny być, nie znaczy, że system się nie pomyli...

2. Jeśli masz rozdzielczość 1080p, to chyba nie ma już do czego scalować. Chyba, że to dotyczy filmów i gier, ale tam osobno ustawiasz rozdzielczość. Z drugiej strony zobacz w pomocy od czego jest ta opcja, co ona daje.

1. Znaczy sie nie wiem czy sie dobrze rozumiemy komp mi wykrywa Sony TV XV i nie mam czegos takiego jak ukrywanie trybów nieobsługiwanych dla Sony TV XV, a dla monitora to tak.

2. W zakladce Deskop and display Setup jest mozliwosc zmiany rozdzielczosci dla konkretnego ekranu w przypadku monitora mam 1280x1024 i do wyboru 60 lub 75Hz Jesli chodzi o Sony to przy rozdzielczosci 1920x1080 mam 24, 25,30, 50, 60Hz.
Konkretnie mi chodzi oto bo nie wiem ile powinno byc dla TV
 

Sych

New member
Jeśli komputer wykrywa urządzenie i przypisuje do niego nazwe itd. to jednocześnie posiada informacje o obsługiwanych rozdzielczościach, trybach itd. Tryby nie obsługiwane ukrywa, dlatego np nie masz 75Hz. Można je odkryć w któreś zakładce, wtedy je pokaże. Nie spotkałem się z sytuacją, gdzie pokazywane tryby różniły się z danymi w instrukcji (którą warto przeczytać). Chociaż pewnie są urządzenia, dla których dane mogą być błędne...

Wracając do częstotliwości pionowej, w LCD 50Hz nie męczy oczu. Możesz spokojnie ustawić na 60Hz, da sobie radę. W W4500 mam na tyle ustawione.
 

amadeo

New member
Sych napisał:
Nie spotkałem się z sytuacją, gdzie pokazywane tryby różniły się z danymi w instrukcji (którą warto przeczytać).
Proszę? Przecież W4000 jest takim przykładem. W instrukcji obsługi w tabelce dla HDMI nie ma trybu 1920x1080. Nawet mój V4500 obsługuje taki sygnał z notebook-a z HDMI. Powstaje pytanie do jakiego przypadku odnoszą się tabelki w tej instrukcji.

Edit:
Tabelki w instrukcji odnoszą się do trybu PC tzn. jeżeli podamy na HDMI sygnał z tej tabelki to TV potraktuje to jako podłączony komputer i np. zamiast trybów Smart,Wide czy Zoom będą do dyspozycji tryby Pełny1 czy Pełny2. Inaczej mówiąc te tabelki wcale nie oznaczają, że nie można na VGA czy HDMI ustawić większych rozdzielczości. Można. Tyle, że nie będzie trybu PC. Czy to się zgadza? Czy też jest jeszcze inaczej?
 
Ostatnia edycja:
Do góry