Sony KDL EX500 (32 EX 500 37/40/46/55EX500) nowe CCFL- opinie, test, wszystko o...

ads_psv21

New member
Witam podepne sie pod temat bo szukam szybkiej odpowiedzi, problem pojawia sie przy wlaczeniu telewizora zanim polaczy sie z dedkoderem polsatu przez 3-4s jest glosny halas - tv jest podlaczony przez kabel euro. ktos pomoze w czym problem? tv to sony kdl 40ex500
 

nilmut

New member
witam,

sporo w temacie było pytań odnośnie kalibracji / ustawień obrazu, natomiast nie zauważyłem propozycji ustawień dźwięku. Może ktoś z użytkowników, którzy nie mają kina domowego i korzystają przy oglądaniu telewizji SD/HD wyłącznie z głośników tv podzieli się swoimi ustawieniami?? Byłbym wdzięczny.
Sporo próbowałem ale w sumie do końca nie jestem zadowolony.

Obecnie mam ustawione:
dźwięk standardowy
wysokie tony - 6
niskie tony - 6
dźwięk przestrzenny - off
optymalizacja dźwięku - off (ciężko się zdecydować)
automatyczna głośność - off

Macie lepsze propozycje?
 

Than

New member
Tydzień temu stałem się szczęśliwym posiadaczem KDL-55EX500. Uprzedzam, że zanim dokonałem zakupu przebrnąłem przez wszystkie (!) strony tego forum.

Chciałbym się podzielić moimi doświadczeniami z kalibracją TV. Spędziłem w tym tygodniu około 60 godzin ciągłych prób skalibrowania panela do moich wymagań. Ponieważ wcześniej miałem tv tylnoprojekcyjny (Sony KDS-55A2000) to moje wymagania były bardzo wysokie.

Początkowe próby kalibracji inspirowane tym co napisano w tym forum i w testach spełzły na niczym. Szczególnie skóra twarzy wciąż posiadała bardzo dziwny odcień. Dysponuję kalibratorem do komputera Spyder2Express. W końcu podłączyłem notebooka i używając programu od Spyder2Pro próbowałem ustawić prawidłowy balans bieli co okazało się BARDZO trudne.

Z pomocą przyszedł dopiero specjalny program do kalibracji TV HCFR.

Okazało się, że działa on z moim Spyder2 i spróbowałem co ten program potrafi.

Otóż okazało się, że odcień niebieski pojawia się wyłącznie w ciemnych kolorach poniżej 20% nasycenia. Powyżej niebieski sam wraca do normy (prawie). Natomiast największym problemem jest odcień zielony, zbyt wysoki w każdym stopniu natężenia. Drugi problem to domyślna gamma w okolicach 1.8, gdzie norma sRGB przewiduje 2.22. Odpowiednią gammę (2,21) uzyskujemy dopiero przy ustawieniu w TV gammy na minimum, ale wtedy psuje się gamma w ciemnych partiach obrazu co owocuje brakiem szczegółów w cieniach. Jako optimum uznałem gammę ustawioną na -2. Kalibrator podaje, że wtedy mamy gammę 2,19. Na wykresie wygląda to prawie idealnie. Podkreślam, że zmniejszanie kontrastu powoduje tylko większy banding i znacznie lepiej jest zostawić kontrast na maksa, a kontrast wyregulować podświetleniem.

Po pełnym ustawieniu wszystkiego wreszcie jestem więcej niż zadowolony z tego TV. Kolory są niesamowite, bardzo wiernie oddane bez żadnych przekłamań. Pasmo sRGB oddawane to około 99% co należy uznać za wynik REWELACYJNY.

Gdyby ktoś chciał spróbować MOICH ustawień, to są poniżej. Nie jest powiedziane, że każda matryca musi na tych samych ustawieniach wyglądać dobrze.

NAJWAŻNIEJSZE to dobrze ustawić balans bieli. W tym celu należy:

-ustawić temperaturę kolorów na "ciepłe 2"
-wejśc w balans w bieli i wpisać:

wzmocnienie:
R: 0
G: -13
B: -3

przesunięcie:
R: 0
G: 0
B: -3

Należy dać oczom 30 minut na przyzwyczajenie się do nowego balansu bieli zanim się zacznie narzekać, że jest czerwono. Przy takim ustawieniu kalibrator podał balans bieli jako 6522K co jest właściwie IDEALNYM kolorem dziennego światła (standard sRGB).

Reszta to już rzecz gustu. Oczywiście należy wyłączyć wszystkie "ulepszacze": czysta biel, wzmocnienie koloru itp.

Jedyny sensowny ulepszacz to "zaawansowana kontrola kontrastu". Nie jest to nic innego jak inteligentne sterowanie poświetleniem. Przy ciemnych scenach mniej przy jasnych więcej. Ja mam ustawione na niskie (podświetlenie dostaje plus/minus 2), a podświetlenie ustawiam na 2 w nocy i na 4 w dzień. Przy 2 w nocy automatycznie przy ciemnych scenach przechodzi do minimum co wygląda super w dodatku maskując niebieskawy odcień w ciemnych partiach (podświetlenie świetlówką im jest ciemniejsze tym mniej daje koloru niebieskiego).

Pozostałe parametry radzę zostawić na:

jasność: 50
kontrast: max (i tak ma być)
kolory: 50
przesunięcie koloru: 0
ostrość: min

motionflow: wyłączony przy filmach i graniu (wprowadza spore opóźnienie), standard przy normalnej TV

tryb filmowy: wyłączony (to bzdura, dodaje szum)

wszelkie inne ustawienia jak redukcje szumów itd należy wyłączyć, chyba że oglądamy TV z analogowej kablówki/anteny.

Bardzo proszę o opinie jak takie ustawienia sprawdzają się u was.

Moja matryca to:
LTY(Z)550HJ01


P.S. Tak już zrobiono w tym tv, że dla każdego wejścia / zdjęcia / Bravia internet tv itd. wszystkie ustawienia należy wpisać osobno. (nawet jesli wybierzemy ustawienie 'wspólne').

P.S. 2: jeśli ktoś jescze nie wie: telewizor, przynajmniej u mnie, nie aktualizuje się do najnowszej wersji automatycznie. Musiałem pobrać plik ze strony nagrać go na pendrive'a i wpiąc go do TV, dalej tv juz zrobił wszystko prawie sam.
 
Ostatnia edycja:

bojki

Member
Witam podepne sie pod temat bo szukam szybkiej odpowiedzi, problem pojawia sie przy wlaczeniu telewizora zanim polaczy sie z dedkoderem polsatu przez 3-4s jest glosny halas - tv jest podlaczony przez kabel euro. ktos pomoze w czym problem? tv to sony kdl 40ex500

Witam,

Idealnie w czas. Moj kumpel, tez ma taki, klopot z ex500 (wczoraj u niego bylem:-o).
Ma podlaczenie do tunera kablowki, przez euro.
Czy jest mozliwosc ustawienia, TV tak, aby od razu po uruchomieniu startowal z okreslonego wyjscia np. AV1, a nie z anteny?? Zakladam, ze teraz tv szuka sygnalu, a tak by nie szukal.
U mnie w Panasonicu, jest tzw. "Tryb Hotelowy" gdzie ustawilem wyjscie startowe. Tutaj, tryb hotelowy jest jakis dziwny, i strach sie dotykac:)

Dajcie znac.

Pozdrawiam
 

TYTUS62

New member
Cześć. Mój EX500 jest podłączony pod tuner kablówki przez hdmi/sygnał cyfrowy w Pruszkowie/. Telewizor automatycznie pokazuje mi wejście hdmi4 tj to gdzie podłączony jest tuner a reszta sterowana jest pilotem z tunera. Jedyne co mnie drażni w Sonce to czas reakcji na pilota /żółwie są szybsze/. Mam jeszcze prośbę do Thana o podanie jak można dokładnych danych do kalibracji.
 

nilmut

New member
Mam jeszcze prośbę do Thana o podanie jak można dokładnych danych do kalibracji.

oj dokładniej się już chyba nie da ;) dane zostały podane wyczerpująco. może należy dodać że ustawienia eco i czujnik oświetlenia lepiej wyłączyć.

Zastosowałem podane ustawienia w swoim 32ex501 i jest nieźle - ładnie, zwłaszcza na programach HD, chociaż pewnie różnica między matrycami 32 a 55 jest spora co widać na przykładzie chociażby w porównaniu 32 do 40 na plus 40. poprzednio korzystałem z podobnych ustawień do użytkownika Than, jedynie balans bieli się różnił. zaawansowane zwiększanie kontrastu wg mnie nie pomaga, za bardzo ściemnia napisy czy loga na czarnym tle, dla mnie przy podświetleniu ciągłym na 3 to za nisko schodzi. dlatego zostawiam wyłączony. przy ciepłe 2 pozostawiam włączone zwiększenie bieli na min, gamma -1.
 

Than

New member
oj dokładniej się już chyba nie da ;) dane zostały podane wyczerpująco. może należy dodać że ustawienia eco i czujnik oświetlenia lepiej wyłączyć.

Zastosowałem podane ustawienia w swoim 32ex501 i jest nieźle - ładnie, zwłaszcza na programach HD, chociaż pewnie różnica między matrycami 32 a 55 jest spora co widać na przykładzie chociażby w porównaniu 32 do 40 na plus 40. poprzednio korzystałem z podobnych ustawień do użytkownika Than, jedynie balans bieli się różnił. zaawansowane zwiększanie kontrastu wg mnie nie pomaga, za bardzo ściemnia napisy czy loga na czarnym tle, dla mnie przy podświetleniu ciągłym na 3 to za nisko schodzi. dlatego zostawiam wyłączony. przy ciepłe 2 pozostawiam włączone zwiększenie bieli na min, gamma -1.

Zgadza się, że należy wyłączyć tryb eco i KONIECZNIE czujnik oświetlenia bo ten cały czas zmienia balans bieli.

Nie polecam zwiększenia bieli bo jedyne co to robi to przesuwa kolor biały w kierunku niebieskiego żeby był bardziej "biały". W myśl teorii, że im coś bardziej niebieskie tym bielsze.
 
S

SphunaR

Guest
A ja mam inne pytanie:
co można uruchomić poprzez Sieć ---> USB ---> ???
Plików html z pendrive'a tam nie widać.
 

kokonga

New member
Witam. Przymierzam się do kupna telewizora i prawdopodobnie zostane dalej przy marce i będzie to Sony z serii EX500. Model 46 albo 55 cali. Ostatnio byłem w SOny Centre z zapytaniem o te właśnie modele i pan sprzedawca stwierdził że już dawno nie są produkowane i że najlepiej rozglądać się za nowszymi modelami. Patrzyłem w internece na inne modele (nowsze od EX500) i wiekszość ma podświetlenie edge-led. Powiedzcie mi czy to edge led jest aż tak złe? I czy jest jakaś różnica w jakości obrazu pomiędzy EX500 a telewizorem nowszym np. 46EX520 albo 55EX720 . Mam już tak namieszane w głowie że nie wiem w końcu co wybrać. Proszę o pomoc!
 

tdx

New member
Bez reklam
Wszystko jest kwestią ceny jakościowo te tv prezentują się następująco Ex520>>ex500>ex720. Cenowo wypada najfajniej EX500 ostatnio w gazetce nie dla idiotów był za 2700 za 46". Pan w Sony Center mylił się sony wznowiło produkcję tych TV >> na pudełku mam 09-2011.
Więc zastanów się nad EX500 a jak chcesz led bierz ex720
 

darecki74

New member
Witam. Przymierzam się do kupna telewizora i prawdopodobnie zostane dalej przy marce i będzie to Sony z serii EX500. Model 46 albo 55 cali. Ostatnio byłem w SOny Centre z zapytaniem o te właśnie modele i pan sprzedawca stwierdził że już dawno nie są produkowane i że najlepiej rozglądać się za nowszymi modelami. Patrzyłem w internece na inne modele (nowsze od EX500) i wiekszość ma podświetlenie edge-led. Powiedzcie mi czy to edge led jest aż tak złe? I czy jest jakaś różnica w jakości obrazu pomiędzy EX500 a telewizorem nowszym np. 46EX520 albo 55EX720 . Mam już tak namieszane w głowie że nie wiem w końcu co wybrać. Proszę o pomoc!
Ja bym brał serie ex500.Sam mam od kilku tygodni 46ex500 i naprawdę szczerzę polecam - za tą kasę żaden edge led nie da ci takiego obrazu. Uwierz mi szukałem kilka dobrych tygodni i nie żałuję wyboru. A co do prądu przy ccfl - średnie zużycie około 70 -90 W ( max miałem 111W a min 68W zależne od ustawienia ). Nieźle jak sądze. Obraz HD żyleta na PS3 śmiga jak trzeba. , ładna czerń, obraz SD z cyfrowej kablówki UPC bardzo przyzwoity. Miałem tyle samo pomysłów w głowie co i ty ale uwierz mi im dalej w las..Nie daj się zwariować.Ja dałem 2890 w MM Katowice.
 
Ostatnia edycja:

Mylagos

New member
Jeśli tylko będzie to możliwe wybierz EX500, gdyż gwarantuje on bardzo dobrą jakość obrazu. Jeśli zaś nie będziesz mógł go dostać, wybrałbym ex720.
 

bob1969

Member
Bez reklam
Po dokonaniu analizy rynku z pewnością kupiłbym tego EX500. Niestety, najpierw muszę sprzedać "baniaka" CRT, co w obecnej sytuacji jest nierealne ...
 

darecki74

New member
Po dokonaniu analizy rynku z pewnością kupiłbym tego EX500. Niestety, najpierw muszę sprzedać "baniaka" CRT, co w obecnej sytuacji jest nierealne ...
Ja mojego CRT na portalu co się zwie jak zielona w szkole co się kredą pisze ( nie robię reklamy ) sprzedałem w ciągu 4 godzin.Miałem Panasonica 32' 100hz.Więc próbuj.
 

pierotez

New member
Po pełnym ustawieniu wszystkiego wreszcie jestem więcej niż zadowolony z tego TV. Kolory są niesamowite, bardzo wiernie oddane bez żadnych przekłamań. Pasmo sRGB oddawane to około 99% co należy uznać za wynik REWELACYJNY.

Gdyby ktoś chciał spróbować MOICH ustawień, to są poniżej. Nie jest powiedziane, że każda matryca musi na tych samych ustawieniach wyglądać dobrze.

NAJWAŻNIEJSZE to dobrze ustawić balans bieli. W tym celu należy:

-ustawić temperaturę kolorów na "ciepłe 2"
-wejśc w balans w bieli i wpisać:

wzmocnienie:
R: 0
G: -13
B: -3

przesunięcie:
R: 0
G: 0
B: -3

Należy dać oczom 30 minut na przyzwyczajenie się do nowego balansu bieli zanim się zacznie narzekać, że jest czerwono. Przy takim ustawieniu kalibrator podał balans bieli jako 6522K co jest właściwie IDEALNYM kolorem dziennego światła (standard sRGB).

Reszta to już rzecz gustu. Oczywiście należy wyłączyć wszystkie "ulepszacze": czysta biel, wzmocnienie koloru itp.

Jedyny sensowny ulepszacz to "zaawansowana kontrola kontrastu". Nie jest to nic innego jak inteligentne sterowanie poświetleniem. Przy ciemnych scenach mniej przy jasnych więcej. Ja mam ustawione na niskie (podświetlenie dostaje plus/minus 2), a podświetlenie ustawiam na 2 w nocy i na 4 w dzień. Przy 2 w nocy automatycznie przy ciemnych scenach przechodzi do minimum co wygląda super w dodatku maskując niebieskawy odcień w ciemnych partiach (podświetlenie świetlówką im jest ciemniejsze tym mniej daje koloru niebieskiego).

Pozostałe parametry radzę zostawić na:

jasność: 50
kontrast: max (i tak ma być)
kolory: 50
przesunięcie koloru: 0
ostrość: min

motionflow: wyłączony przy filmach i graniu (wprowadza spore opóźnienie), standard przy normalnej TV

tryb filmowy: wyłączony (to bzdura, dodaje szum)

wszelkie inne ustawienia jak redukcje szumów itd należy wyłączyć, chyba że oglądamy TV z analogowej kablówki/anteny.

Bardzo proszę o opinie jak takie ustawienia sprawdzają się u was.

Moja matryca to:
LTY(Z)550HJ01
Te ustawienia żeczywiście są b. dobre. Ustawiłem WB, temperature i wagi RGB oraz inne zalecenia wg Thana i zeszły wszelkie zafarby i dominacie barw.
Moje szkiełko to 32EX500 z gorszą matrycą i jedynie do mało nasyconych kolorów bym się czepiał (wcześniej sowicie nasycałem) ale to może matryca. Druga sprawa to bałem się tego 100% kontrastu ale regulacja wagami i zejście nasyceniem zrobiło swoje ;-)
Than co myślisz o podbiciu nasycenia więcej niż 50%?
 

pierotez

New member
Jeśli tylko będzie to możliwe wybierz EX500, gdyż gwarantuje on bardzo dobrą jakość obrazu. Jeśli zaś nie będziesz mógł go dostać, wybrałbym ex720.
Super jakość przy HD - ostrość rzeczywiście żyleta. Bez rewelacji w SD ale i bez przesady, widziałem gorsze.
Apropos jak kroś upiera się na LED to RGBY Szarpa ale to 2 x drożej :wink:
Dostępność EX-a: http://www.skapiec.pl/szukaj/22/ex500
 
Ostatnia edycja:

Zimny_

New member
Przy takich ustawieniach ostrość obrazu nie jest za mała? Nie mam jak tego sprawdzić na EX500, ale bardzo ciekawy sposób na korekcję obrazu.
 
Do góry