Sony KDL-60W605 - mini test użytkownika

sebaka

New member
Witam wszystkich.
Na wstępie muszę zaznaczyć, że od kilku lat obserwuję forum i czytam testy telewizorów zamieszczane w tym miejscu, głównie z powodu chęci wymiany mojej 7 letniej plazmy na coś większego. Z każdym razem kiedy czytam najpierw zapowiedzi a potem testy przebieram nogami żeby gnać do sklepu i potwierdzić w praktyce(organoleptycznie i wizualnie) opisywane zalety np. coś w stylu: „genialna płynność”, „znakomita czerń w klasie cenowej” itp. W pracy koledzy wiedzą, że się interesuję av i od kilku lat pomagam w zakupach więc mam też okazję potestować w warunkach domowych te zachwalane modele otrzymujące np. 9/1o punktów. Konkluzja jest taka, że do dziś jadę na wysłużonym panasie a testowane tu modele delikatnie mówiąc z czernią (nawet jeżeli jest ona w tzw „klasie cenowej”??????) nie mają nic wspólnego a płynność w obrazie ruchomym jest ale jak przestanie na moment smużyć lub przycinać(philipsy 2014).

Dlatego też popieram wygłaszane tu propozycje, żeby więcej forumowiczów umieszczało swoje własne subiektywne testy i wtedy będziemy mieli lepszy ogląd na temat danych modeli. Nie będzie wtedy tyle narzekań na autorów testów na tym forum, bo jak wiemy każda ocena jaka by nie była za wsze będzie w pewnym sensie subiektywna a to że chcą sprzedać jak najwięcej modeli to ok. pamiętajmy że chce im się to forum prowadzić.

Przedmiotowy tv miał być dla mamy która ma 40 calowego samsunga sprzed 8 lat i poza tym, że gra całkiem przyzwoicie to jest po prostu za mały. Pokój ma 35 m2 a kanapa jest oddalona od tv prawie 4 m. tv ustawiony tyłem do okna. Mama jako sportowiec ogląda głównie sport – siatkówka, piłka ręczna, lekkoatletyka, w zasadzie wszystkie dyscypliny oraz przyrodnicze i popularnonaukowe. Warunek podstawowy to tuner sat wbudowany bo minimalizujemy kable i piloty:)Z funkcji smart nie korzysta a 3d jej nie fascynuje choć ja chciałem żeby miała i jedno i drugie jak przystało na nowoczesny tv.

Po analizach testów z sieci padło na wybór między Samsung UE55H6700 a Sony KDL-55W829B. Wahałem się do końca bo samsung ma dobry obraz, łatwość obsługi, świetny smart(choć raczej nie będzie wykorzystywany) i był tańszy o 500 zł. Sony genialny obraz i niezły dźwięk ale słabe kąty i ubogi smart. Ostatnia decyzja miała zapaść po fizyczny sprawdzeniu w sklepie na moim materiale z pena. Sony wygrał jedną rzeczą mianowicie kanały sd i z hd naziemnej na samsungu skalowane są po prost kiepsko i nie były do zaakceptowania. Ponadto w ciemnych scenach w samsungu było granatowo a w sonym ciemno:).
Decyzja zapadła ale po drodze do domu zajechałem jeszcze do MM porozglądać się. Moją uwagę przykuł tytułowy soniacz który miał naprawdę piękny obraz a do tego po zejściu z osi ekranu tracił lekko kontrast ale dało się oglądać bez męczarni no i 60 cali a więc do sportu idealny. Wróciłem do domu poczytać posty na sieci i tutaj zaskoczenie. Na zagranicznych forach bardzo dobre opinie. Zastosowana matryca to matryca od Sharpa 100 hz. Do tego okazuje się że pomimo że jest to najniższa seria sonego w 2014 roku to w wersji 60 calowej wprowadzono pełną wersję Motionflow XR 400 i procesor X-Reality Pro. Jak się jeszcze okazało, że cena w znanym sklepie internetowym jest o prawie 1000 zł niższa niż w MM to …. zamówiłem.

Tv przyszedł następnego dnia i po wypakowaniu pierwsze co zrobiłem to wysłałem mail do sklepu z zapytaniem czy mogę wymienić na mniejszy:) Tv był ogromny a ja zacząłem mieć wątpliwości tym bardziej, że po odpaleniu i kilku restartach po 4 aktualizacjach obraz który się ukazał był po prostu przeciętny. Z zagranicznych forów pożyczyłem przykładowe ustawienia które sprowadzały się do wyłączenia wszystkich pseudo ulepszaczy odpaliłem BD Transformersów, potem BD Hotel Transylwania, Potem Samsara BD i nie mogłem przestać....:) obraz po prostu jest Wyśmienity! Nic nie tnie, wszystko płynnie i z głębią. Równomierność podświetlenia naprawdę dobra. Dźwięk przyzwoity choć brak mu trochę niskich tonów za to imitacja dźwięku przestrzennego w filmach świetna.
Cienka ramka i delikatna stópka powodują, że telewizor wygląda bardzo stylowo.

Zeby nie było tak słodko to tv ma pewne wady które dla niektórych zdyskwalifikują ten model. Występuje clouding w narożnikach ale co ciekawe widoczny tylko pod dużym kątem pod którym i tak się nie ogląda. Wygląda to podobnie co w jednym z niedawnych postów na tym forum prezentowano na zdjęciach a tv był wymieniany i nowy model miał podobnie. Przy takiej przekątnej i za taką cenę chyba lepiej nie będzie. Tym bardziej, że tak jak wspomniałem jest on nie widoczny podczas normalnego oglądania nawet na ciemnych scenach.
Smart jest rzeczywiście słaby i nie chodzi o szybkość działania, bo ta jest naprawdę dobra ale o ilość aplikacji, jakość np. tvn player(nie da się oglądać) no i podstawowa rzecz dla mnie brak wyświetlania folderów na dysku i problemy ze stramingiem z serwera plików. Pilot też nie należy do intuicyjnych i łatwych w obsłudze tym bardziej że tv jest dla osoby starszej. jak ogarnę jak wkleić zdjęcia to dodam kilka fotek z podglądu obrazu. Dodam, że zdjęcia robiłem telefonem a tv jest nieskalibrowany wiec z potencjałem na więcej.
 

sebaka

New member
Nie wiem czy to porównanie jest miarodajne ale testując w829w sklepie na słabym przecież sygnale kanały sd wyglądały fatalnie a w w605 w domu naprawdę da się oglądać pomimo większej przekątnej.
 

sebaka

New member
poniżej kilka fotek które obiecałem:

http://zapodaj.net/c3e39a5d203da.jpg.html>IMG_2314.JPG

http://zapodaj.net/26de040c779db.jpg.html>IMG_2248.JPG

http://zapodaj.net/a5c340aff4f1e.jpg.html>IMG_2307.JPG

http://zapodaj.net/122373f8c2397.jpg.html>IMG_2288.JPG
 
Ostatnia edycja:

WuMike

New member
Bez reklam
Opinie autora w zasadzie pokrywają się z moimi. To świetny model, wg mnie na równi z w829, ale przecież ten opisywany ma 5 cali więcej, a to naprawdę robi różnicę. W kwestii jakości obrazu, oba wypadły podobnie. Na początku wydawało mi się, że 605 ma szersze kąty widzenia, ale potem stwierdziłem, ale w obu jest podobnie, czyli do przyjęcia, ale bez szału. Płynność na podobnym poziomie, czyli naprawdę dobra, natomiast podświetlenia niestety nie miałem jak przetestować. Dalej twierdzę, że to najlepsze modele w tej klasie cenowej.

Ciekawe, co Sony da nam w tegorocznych modelach, w kwestii jakości obrazu, bo dla mnie tylko to się liczy w telewizorach...
 

Clamaran

New member
Witam.
Rozważam kupno tego modelu i zastanawiam się jak z jakością obrazu w sporcie a dokładniej w piłce nożnej. Ten model nie ma tzw. upłynniaczy co w filmach nie jest potrzebne ale w sporcie może pomóc. Będę wdzięczny za spostrzeżenia i opinię.
 

WuMike

New member
Bez reklam
Omawiany model, mowa o 60 calach, ma ten sam system upłynniania, jaki jest w W829b. Wiem, bo się nim bawiłem sam.
 

Tetr1s

New member
Mógłby ktoś podać ustawienia tego modelu ? Sebaka coś pisałeś że znalazłeś jakieś na zagranicznym forum.
 
Do góry