Sony HDR-HC9E

robiik_pl

New member
Witam,

Dzisiaj zakupilem w/w kamere i mam mieszane uczucia. Nie czepiam sie wygody obslugi czy ukladu menu lub 'sztywnego' wizjera, bo to tego sie mozna przyzwyczaic ale do obrazu. Poki co testowalem ja tylko w mieszkaniu przy oswietleniu sztucznym ale moim zdaniem jakosc obrazu jest slaba. Malo tego, odnosze wrazenie, ze momentami obraz sie rozmywa, jakby tracil plynnosc i ostrosc. Uzywam trybu 1080i, zmienilem balans bieli na "indoor" oraz scene na 'twilight' i troche sie poprawilo ale wciaz daleko do tego czego sie spodziewalem. Mam ja podlaczona do Pioneera 4080 XA poprzez HDMI. Nawet jesli podgladam obraz na ekranie LCD to momentami traci plynnosc(filmowalem figle szczeniaka :) Mam porownanie do TRV-22E, ktora posiadam i w tych warunkach obraz jest zdecydowanie gorszy. Jutro ja sprawdze w swietle dziennym i napisze co i jak. Czy inni uzytkownicy w/w modelu moga sie podzielic swoimi spostrzezeniami? Powaznie sie zastanawiam nad jej zwrotem do sklepu, mam 10 dni. Tik, tak, tik, tak...

pozdrawiam,
Robert
 

seneka

Member
Amatorskie kamery HDV nie nadają się do nagrywania przy słabym oswietleniu. To wynika z praw fizyki- żeby do mniejszego elementu światłoczułego doszło tyle samo światła (w określonym czasie) co do większego el. ś. to zewnętrzne oswietlenie w pierwszym przypadku musi być większe. Przy wyższej rozdzielczości (kamery) i tej samej wielkości matrycy każdy element ś. będzie mniejszy a z tego faktu wynikają konsekwencje, które naocznie zauważyłes. Można by było powiększyć matrycę, ale za tym trzeba by powiększyć obiektyw a wtedy mała kamera amatorska stałaby się duża i ciężka tak jak dzieje się to w kamerach profesjonalnych. Jak sam widzisz cudów nie ma i nie będzie- kamera HDV ma po prostu pewne ograniczenia. W aparatach cyfrowych, gdzie lud domaga się większych rozdzielczości producenci idą już na maksa robiąc coraz większy syf nie nadający się do użytkowania w pomieszczeniach.
Całkiem nieźle ten problem opisany jest tu: http://6mpixel.org/?page_id=94
 
Ostatnia edycja:

robiik_pl

New member
Dzieki za odpowiedz, szkoda, ze strona jest po niemiecku bo nie znam ;-( Wczoraj jeszcze sie pobawilem i znalazlem jedno ustawienie, ktore generalnie pomoglo - shutter speed - bylo na automatic i jak podnioslem do 50 to mimo, ze obraz jest ciemniejszy, to nie ma juz zadnego opoznienia i rozmazania, wiec chyba problem z glowy. Na pewno wiele racji jest w tym co piszesz, o obrazie decyduje ilosc swiatla wiec matryca i obiektyw musza po prostu byc odpowiednio duze i nie mozna sie spodziewac jakosci BBC po takiej kamerce.

pozdrawiam,
Robert
 

kuty

New member
sample

witam, robiik_pl dasz rade umiescic jakies sample ?
ja mam sony CX6 i jakoscia tez nie jestem zachwycony w ciemniejszych miejscach
 

ivul

New member
Kamerki Sony same przestawiają sie na "SLOW SHUTTER SPEED", gdy jest za ciemno. Wtedy kamerka nagrywa chyba w 25i, więc obraz tak jakby rwał. U mnie w CX6 można tą funkję wyłączyć. Następną rzeczą jest gubienie ostrości, to też jest spowodowane słabym oświetleniem i kręceniem bardzo dynamicznego obiektu (przypuszczam, że zwierzak wolny nie był). W tym przypadku pomogłoby odsunięcie sie od obiektu lub 'od-zoom-owanie'.
I też jestem troche zawiedziony jakością przy świetle żarówkowym, ale mnie taka jakość wystarcza.
 

robiik_pl

New member
Ok, dzieki za wyjasnienia - to wiele tlumaczy. Teraz jak juz wiem to sam sobie zmieniam shuuter speed i jest ok. Sampli na razie nie mam, bo mi Vista nie znajduje sterownika do firewire. BEde na dniach instlowal XP i wtedy moge cos zapodac.

pozdrawiam,
Robert
 

kuty

New member
Pliki MTS z Pc na Sony CX6

a teraz pytanko do ivul.

jak mozna wyeksportowac pliki MTS z PC na CX6 ?

Bo zgralem na kompa zrodla (*.mts) a nie pozdrywalem indexow i po przerzuceniu na sformatowana karte spowrotem plikow by moc np odpalic je na TV konczy sie kleska.... bo kamera nic nie widzi na karcie
 
Do góry