sony ex 500 ex 700 czy hx700

bronekwoj

New member
witam wszystkich mam dylemat tesciowie chca kupic telewizor uparli sie na marke sony bo mieli wczesniej telewizor dvd a jeszcze wczesniej video sony i byli zadowoleni tak wiec poprosili swego kochanego najdrozszego najmądrzejszego:twisted::mrgreen: ziecia aby im doradzil w wyborze modelu i tak przegladajac oferty sony wybralem te trzy modele wiec teraz ja prosze o pomoc najmądrzejsze :mrgreen::-D grono forumowiczów oraz użytkowników tych oto modeli o doradzenie mi co wybrać bym pózniej nie musial sluchac ze jednak im zle doradzilem z goory dzieki wszystkim
 

Mike25

New member
Najbardziej uniwersalny i najtańszy z tych 3 jest EX500, który posiada dobrą sprawdzoną matrycę S-PVA (poza modelami 37'' i 60''), charakteryzującą się świetną czernią, dużymi kątami (w tym również stosunkowo małą utratą kontrastu i nasycenia kolorów pod kątami).

Dwa pozostałe modele są na matrycy Sharpa, przy czym EX700 jest podświetlony LED'ami (ale tylko krawędziowymi co daje mniej równomierne światło), a HX700 lampami CCFL. Dodatkowo HX700 ma 200hz i szybę.

Brałbym albo EX500, albo HX700, przy czym ten drugi jedynie wtedy gdy masz odpowiednie do tego warunki ze względu na szybę odbijającą światło.
 

Ares78

New member
witam wszystkich mam dylemat tesciowie chca kupic telewizor uparli sie na marke sony bo mieli wczesniej telewizor dvd a jeszcze wczesniej video sony i byli zadowoleni tak wiec poprosili swego kochanego najdrozszego najmądrzejszego:twisted::mrgreen: ziecia aby im doradzil w wyborze modelu i tak przegladajac oferty sony wybralem te trzy modele wiec teraz ja prosze o pomoc najmądrzejsze :mrgreen::-D grono forumowiczów oraz użytkowników tych oto modeli o doradzenie mi co wybrać bym pózniej nie musial sluchac ze jednak im zle doradzilem z goory dzieki wszystkim

Trochę więcej informacji na temat warunków mieszkaniowych bez tego ciężko cokolwiek precyzyjnie doradzić, najlepszy stosunek cena/jakość obrazu ma ex500 do tego posiada matrycę półmatową czyli bardziej uniwersalny w kwestii ustawienia względem okien. Pod względem obrazu najlepszy z tej trójki będzie hx700, ale kosztuje najwięcej i tak jak Mike25 wspomniał jest matryca błyszcząca czyli wypadałoby pomyśleć o roletach...
 

bronekwoj

New member
pokój maja 4x5 rolety mają pokój raczej troche nasloneczniony slonce nie wpada bezposrednio na telewizor z tego jak sie patrzy na ich crt to raczej nie ma problemu z sloncem wpadajacym wprost na telewizor jakos nie widze odbic nie bedzie stal na przeciwko okien a raczej z boku przy oknach nie wiem jak to jeszcze opisac wiec co myslicie czy ex 500 czy hx 700 raczej 46 cali
 

Mike25

New member
Niekoniecznie, bo wielkiej różnicy jakości samego obrazu między nimi nie ma. Klient musi być świadomy, że w modelach monolithic dopłaca za design i szkło. No i kwestia warunków, czy nie będzie zbyt wielu odbić... Różnica w cenie jest duża (znacznie większa niż różnica jakości), więc warto się zastanowić. Oba modele będą dobrym wyborem.
 

bronekwoj

New member
czy wyzej wymienione modele sa lepszymi modelami od samsunga 651 i czy wystepuje w nich tzw clouding
i jezeli byscie wybierali dla siebie to ktory byscie wybrali i czym sie roznia oraz ktory byscie wybrali
 

Mike25

New member
Samsung, o którym piszesz ma te samą matrycę co EX500, tylko nieco bardziej błyszczącą. Ich matryce są produkowane we wspólnej fabryce Sony i Samsunga. Są to więc modele prawie identyczne, z przewagą Sonego w obróbce obrazu SD i lepszymi głośnikami, jak również wierniejszą reprodukcją kinowych filmów HD (Samsung tutaj słynie ze sztucznego nadmiernego odszumiania obrazu). Przewaga Samsunga to lepsza tzw. multimedialność, czyli więcej funkcji Internetowych, a do tego obsługa formatu mkv przez usb (w EX500 tylko divx, mp4, avchd).

Zjawiska cloudingu (nierównomiernie podświetlona matryca), bandingu (poświata wynikająca z nierówności matrycy, zauważalna głównie w sporcie relacjach piłki nożnej itp, kiedy kamera szybko "jedzie" przez jednolite tła), występuje właściwie we wszystkich telewizorach. W jednych mniej, w innych bardziej, ale praktycznie żaden nie jest w 100% wolny od tych wad. Musisz więc przetestować egzemplarz, który kupujesz. Z tego co wiem to Sony Centre i SonyStyle dają 2tyg na testowanie po zakupie i możliwość bezproblemowej wymiany na inny egzemplarz w tym okresie. Również w mediamarkt i saturnach nie będzie z tym problemu. Gorzej z zakupami internetowymi, tu może być różnie zależy na jakiego sprzedawcę trafisz.

Jak zdecydujesz się na C650 to pamiętaj o sprawdzeniu modelu matrycy - na obudowie musi być nalepka z oznaczeniem SQ1, bo tylko ta daje gwarancje matrycy S-PVA takiej jak w EX500 . Samsung stosuje niestety loterie i do tego modelu wsadza również gorsze matryce AUoptronics (gorsza czerń, gorsze kąty widzenia), więc trzeba z tym uważać.

Jak zdecydujesz się na sonego to sprawdź czy daje 5letnią gware, bo praktycznie cały czas robią taką promocje z przerwami kilkutygodniowymi, wiec szkoda by było z tego nie skorzystać.
 
Ostatnia edycja:

siemek55

New member
Ja wybrałem HX700. Pokój po 15 mocno nasłoneczniony. Zamontowałem ciemne rolety i po problemie. Oczywiście telewizor nie stoi naprzeciwko okien. Jeszcze jeden powód za HX-szyba. Doskonała ochrona przed paluszkami naszych pociech. Po 2 tygodniach pewnie musiałbym kupować nowy panel, a tak płyn do czyszczenia szybki zakupiony w sklepie NIE dla idiotów i ja, dzieciaki, żona zadowoleni, psa na szczęście nie posiadam.
 

Ares78

New member
Niekoniecznie, bo wielkiej różnicy jakości samego obrazu między nimi nie ma. Klient musi być świadomy, że w modelach monolithic dopłaca za design i szkło. No i kwestia warunków, czy nie będzie zbyt wielu odbić... Różnica w cenie jest duża (znacznie większa niż różnica jakości), więc warto się zastanowić. Oba modele będą dobrym wyborem.

Hx700 ma jak dla mnie lepszy poziom czerni i układ kompensacji ruchu, ale jeśli miałbym się zastanawiać nad 46 calowym ex500 i 40 calowym hx700 to zdecydowanie wybrałbym pierwszy model, ze względu na świetny stosunek możliwości do ceny... Kwestiu designu odkładam tutaj na bok bo są to sprawy dość indywidualne.
 

bronekwoj

New member
czyli różnicy w obrazie nie ma żadnej pomiędzy hx 700 a ex 500 tak.
Bo cena pomiędzy tymi dwoma modelami jest raczej kosmiczna wiec nie wiem czy trzeba by bylo przeplacac jezeli nie ma żeadnej różnicy w obrazie a tylko trzeba zapłacic za wyglad i szybe chyba ze sie myle
 

Mike25

New member
Jest różnica, ale minimalna. Szyba polepsza nieco ostrość i klarowność kolorów, jednak nie spodziewaj się jakiegoś mega skoku jakości, to są naprawdę minimalne różnice.

Jeśli zależy Ci na szybie, podoba się design to bierz HX700, a jak nie to pozostań przy EX500. Moim zdaniem różnica dopłaty do HX700 jest tego nie warta, chyba, że znajdziesz gdzieś okazyjną cenę.
 

Mike25

New member
Zupełnie inna półka cenowa, HX800 jest dwukrotnie droższy od EX500! Dopłacasz za 3D w stosunku do HX700. Zastanów się, czy Ci to potrzebne, bo widzę, ze jesteś niezdecydowany. Więc jeszcze raz
cena/jakość wybór masz EX500
bajery i design HX700/800.
 

Mike25

New member
Hx700 ma jak dla mnie lepszy poziom czerni i układ kompensacji ruchu(...)
Tak, na papierze owszem, ale to bardzo minimalne różnice wychwycone urządzeniami pomiarowymi (i to po kalibracji wg testów na bodajże hdtvtest.co.uk), ale nie w praktyce :) Byłem wczoraj w Saturnie porównywać dwa modele sony jeden Ex700 z matrycą sharpa uv2a, a obok niego Ex500 z s-pva. Oba wyświetlały to samo źródło z blue raya - koncert Pink. Żadnych różnic w czerni "na gołe oko", na obu czerń równie dobra i głęboka. Właściwie cały obraz był identyczny na obu, poza faktem, że EX700 miał delikatne niebieskawe zabarwienie, ale to skutek albo ledu albo nieco innych ustawień fabrycznych.
 
Ostatnia edycja:

Ares78

New member
oki dzieki czyli jade z tesciami po ex500 mam nadzieje ze mnie nie wyklnom pózniej

Nie wyklną, telewizor jak najbardziej godny polecenia zwłaszcza przy tej cenie, odnośnie Twojej drugiej propozycji czyli hx800 to cenowo zupełnie inna półka, zagra zdecydowanie lepiej, ale swoje kosztuje.

Mike25 przy oświetleniu sklepowym nie sprawdzisz równomierności podświetlenia, że o czerni nie wspomnę.
 

Mike25

New member
Mike25 przy oświetleniu sklepowym nie sprawdzisz równomierności podświetlenia, że o czerni nie wspomnę.
O równomierności w sklepie nie pisałem, bo wiem, że nie da się tego tam sprawdzić, natomiast na jakość czerni uważam można już mieć jakiś pogląd nawet w sklepie, chyba, że TV będzie miał wyjątkowo skopane ustawienia. Jak pisałem, EX500 i EX700 stały obok siebie i oba pokazywało to samo dobre źródło blue-ra z wieloma scenami ciemnymi co było dobre do oceny jakości czerni. Poza tym, między tymi modelami wg testów mierzalny poziom czerni (i to już po dobrej kalibracji) jest na poziomie różnicy 0.02 cd/m2, co jest nie do odróżnienia gołym okiem, bez urządzeń pomiarowych. Jak dla mnie więc jest to to samo, matryce S-PVA już dawno prezentowały świetny poziom czerni, a Sharp ze swoimi UV2A je niedawno podgonił.
 
Ostatnia edycja:

JerzyM

New member
AVCHD poprzez USB

Moje pytanie zadałem na forum dot. Z5500. Myślę, że podobne pytanie może dotyczyć także serii ex Cytuję: "TV 46 Z5500 czyta bez problemu pliki AVCHD (full HD z kamery Sony) jednak tylko do 2 GB. Większe nie są jednak rozpoznawane - zarówno z Pena jak i ze sformatowanego (fat32) dysku twardego. Oczywiście nie oczekuję tego od plików powyżej 4 GB. Nie czyta jednak w całym zakresie od 2 do 4 GB. Czy to jest normalne, czy też wina mojego egzemplarza. Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?" Pytanie dotyczy oczywiście wejścia USB.
 
Do góry