SONY a pobór mocy (prądu) w standby (stand-by).

jaremekg16

New member
Taka ciekawostka, wszyscy sądzą, że nowe telewizory po wyłączeniu pilotem pobierają bardzo mało prądu zgodnie z dokumentacją techniczną podawaną przez producenta.

Zakupiony niedawno TV KDL-40W5740 ku mojemu zdziwieniu pobiera w trybie czuwania 22W natomiast po wyłączeniu 11W !!!

Jak to możliwe sobie myślę, sprawdziłem drugim miernikiem, sprawdziłem róźnicowe zmiany mocy dołączając inne urządzenia i wszystko wskazuje na to, że pomiar wykonałem prawidłowo. W najbliższym czasie sprawdzę dodatkowym miernikiem wyższej klasy sam prąd dla pewności.
Jednak interesujące jest również to, że pojechałem do salonu i podłączyłem mój miernik pod TV SONY 40" ale LED (taki za 6500 zł) i okazało się, że w stand-by bierze również ponad 20W :confused:.
Skoro producent deklaruje moc < 0,17W to albo robi nas w balona, albo ktoś źle przepisał parametry i powinno być < 0,17A co by miało sens.
Na podstawie innych obserwacji w salonie SONY stwierdzam, że klienci są nabijani w butelkę przez SONY kolejny raz.
Czy inni użytkownicy TV SONY mogliby dopisywać tutaj informację o tym jaki prąd lub jaką moc pobiera ich TV?
Byłbym wdzięczny, może dało by się dojść od kiedy SONY oszukuje.
Dla porównania kolega sprawdzał jakiego SAMSUNGA LCD i ten pobierał 1W, biorąc po uwagę dokładność miernika mogło to być dużo poniżej 1W.

PS. Bardziej dociekliwi zajrzą do instrukcji i mogą zobaczyć: Pobór w trybie stand-by: < 0,17W (< 17W
przy włączonym szybkim starcie). Od razu wyjaśniam, że wszystkie tryby typu szybki start są u mnie powyłączane, a gdy próbowałem załączać je to pobór się nie zmieniał. Gdy byłem w salonie sprzedawca też był bardzo zdziwiony i też próbował wyłączać wszystkie funkcje ECO, sieć i inne podobne, ale nic to nie zmieniło.
 

ARobert

New member
Sprawdź pobór dopiero jakiś czas po wyłączeniu TV... czyli jak przekaźnik cyknie bo chwilę po wyłączeniu to jest ciągle tak jakbyś miał załączony szybki start.
 

tomeko12

New member
A jakiego miernika używasz (producent i typ)? Czy jest on przystosowany do pomiaru mocy o charakterystyce impulsowej i czy jest przystosowany do pomiaru mocy prądu o częstotliwości 50Hz?
Jeżeli moc mierzysz tylko zwykłym amperomierzem i woltomierzem, to niestety robisz to w sposób nieprawidłowy.
 

jaremekg16

New member
Tak, zapomniałem wcześniej poczekać aż TV wystygnie :-? (wszystkie inne moje urządzenia wyłączają się od razu dlatego tego nie brałem pod uwagę), ale i tak coś jest nie tak.
Po wyłączeniu, po kilku minutach moc spada z 22W do poziomu 11W (czyli do poziomu wyłączenia TV przyciskiem z boku), ale dalsze czekanie kilkanaście godzin nic nie daje, cały czas pobiera 11W. Powtarzam, wszystkie funkcje typu szybki start, automatyczna aktualizacja itp wyłączone. Dodatkowo mierzyłem miernikiem lepszej klasy (do którego mam większe zaufanie) i potwierdziło się, pobór prądu 56mA co daje około 12W.
Pytanie do tomeko12, dlaczego sądzisz, że mierząc prąd i napięcie robię źle, skoro współczynnik mocy wynosi 100%? Miernik pierwszy którym dokonałem pomiaru w domu i sklepie mierzy moc czynną i ma dokładność 3% lub 5% ale w zakresie od 5W (teraz nie pamiętam, a taka dokładność wystarcza do oszacowania) a drugi miernik do pomiaru prądu true RMS, ma dokładność 2%, działkę ma dużo mniejszą i zakres pomiarowy dużo większy. Zapewniam, że pomiar został wykonany prawidłowo.

Jutro zadzwonię do serwisu, zobaczymy co oni powiedzą. Znalazłem raz w sieci, że ktoś już wspominał o prądzie 49mA w stand-by czyli być może jest coś na rzeczy.:confused:
 

tomeko12

New member
Dodatkowo mierzyłem miernikiem lepszej klasy (do którego mam większe zaufanie) i potwierdziło się, pobór prądu 56mA co daje około 12W.
Pytanie do tomeko12, dlaczego sądzisz, że mierząc prąd i napięcie robię źle, skoro współczynnik mocy wynosi 100%? Miernik pierwszy którym dokonałem pomiaru w domu i sklepie mierzy moc czynną i ma dokładność 3% lub 5% ale w zakresie od 5W (teraz nie pamiętam, a taka dokładność wystarcza do oszacowania) a drugi miernik do pomiaru prądu true RMS, ma dokładność 2%, działkę ma dużo mniejszą i zakres pomiarowy dużo większy. Zapewniam, że pomiar został wykonany prawidłowo.
A na jakiej podstawie twierdzisz, że cos fi = 1? Zmierzyłeś to? Niestety obecnie nie ma wymogu stosowania układów PFC w zasilaczach o małym obciążeniu (np. utrzymujących TV w trybie standby) i współczynnik mocy może być bardzo różny. I czy jesteś pewien, że Twój miernik mocy czynnej jest przystosowany do obciążeń impulsowych?
Polecam: Ile prądu zużywa komputer i telewizor. Zmniejsz rachunek., a szczególnie dyskusję pod...
Ktoś zmierzył cos fi dla urządzeń w standby i wyszło mu... 0,2
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
I co w związku z tym?Mam aktywne kolumny - 25 wat jedna jak nie grają(nie wyłączam od paru lat) plus router(też non stop koło 20 wat) do tego tuner upc(to czy pracuje czy nie to i tak żre ze 40 wat) w kolejce jeszcze modem upc,tv standby onkyo sr577 w standby i subwoofery w ilosci dwóch sztuk w standby......no i komputer który tez wyłączony żre non stop.....pomijam tv starych chodzący 18/24 i tv brata(6/24) laptop drukarka w standby itp...te w standby chodza dośc często...rachunek na 3 miechy do 250 zeta......tak chcialem oszczędzać ale to nie ma sensu bo dla 30 pln rocznie szkoda kasy(liczonej w grubych setkach)
 

jaremekg16

New member
Widzę, że mało kto testuje swój sprzęt i wierzy w dane podawane przez producenta.
Po wizycie w serwisie i po wstępnym przetestowaniu takiego samego modelu pobór prądu jest taki sam jak w moim egzemplarzu. Poczekajmy jeszcze tydzień i zobaczymy co stwierdzi serwis, może sie okazać, że sony wypuścił bubel. Narazie testowane były inne starsze modele i wszystkie miały bardzo niski pobór co oznacza, że problem może dotyczyć tylko niektórych modeli.
 

jaremekg16

New member
Sprawa sie wyjasniła.

Sprawa się wyjaśniła. Było kilka rzeczy które mnie zmyliły a zwłasza miernik który posiadam. Otóż rzeczywiście, prąd jaki płynie w standby wynosi około 55 mA, co daje mocy pozornej około 12VA, ale moc czynna wynosi poniżej 0,5W. Czyli mój miernik pokazywał moc pozorną a przedstawiał ją jako moc czynną i dodatkowo wskazywał cos fi 1 dla zmylenia. Rzeczywsty cos fi wynosi poniżej 0,03 czyli praktycznie cała moc to moc bierna Q= -11,6 var. Okazuje się, że Sony zastosował kondensatowry na wejściu nieproporcjonalnie duże w stosunku do konkurencji choć o niczym to nie świadczy.
Jeżeli chodzi o złe pokazywanie mocy przez mój miernik to wynika z jakiegoś błędu w układzie scalonym wewnątrz, bo wszystkie 3 mierniki pokazywały tak samo, dopiero jak porównałem mierniki innych producentów to okazało sie, że inne pokazują prawidłowo.

KONIEC :bober:
 
Do góry