Sony 49XH8505 VA czy IPS

koniu82

New member
Posiadam Sony 49XH8505
Teoretycznie powinien on posiadać matrycę VA ale dużo się naczytałem ze trafiają się matryce IPS.


Jak mogę stwierdzić czy to VA czy IPS.


Spróbowałem testu palca,
-Na jasnym ekranie pozostaje smuga kilka cm za palcem.
-Stukniecie w pasek z napisami na kanale informacyjny duplikuje na chwilkę napis
-Uderzenie opuszkiem palca w ciemny ekran powoduje powstanie rozbłysku na ok 20cm+ od miejsca(mocniej nie chce uderzać)


Zastanawiam się dlatego ze utrata barwy pod kątem jest mniejsza wręcz bardzo mała niż wynika to z mojego doświadczenia z innymi TV z panelem AV. Chociaz w recenzji geex.x-kom.pl piszą ze panel bardzo mało traci barwy
A czerń w nocy jest gorsza niż np na moim 50MU6102 ale to może wynikać z różnicy kontrastu ~3000:1 na Sony i ~5500:1 na Samsungu oraz z faktu ze TV Sony jest dużo jaśniejszy


Mogę zrobić coś jeszcze żeby się upewnić bez użycia dodatkowego sprzętu
jestem na 98% pewien ze to VA, ale chce na 100%
 
Ostatnia edycja:

12jojko

Banned
Ludzie wprowadzali w błąd z tym IPS-em, bo sami nie potrafią rozróżnić matryc, takie same głupoty pisali o Philipsie 43PUS8505. Ten model ma matrycę VA, słabsza czerń w nocy wynika z tego, że kontrast to tylko 3000:1 i że tv jest na krawędziowym podświetleniu. Co nie zmienia faktu, że to chyba najlepszy tv w tym rozmiarze i cenie.
 

koniu82

New member
Tak myślałem, ale wolałem być pewny

Kontrast 3000:1 jest dobry, jak długo masz jakieś słabe źródło światła w pomieszczeniu. Minimalne gorsze czernie są widoczne w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu, ale i tak opisałbym je jako dobre i drastycznie lepsze od IPSa

Ja jestem trochę spaczony TV Samsunga które posiadam lub posiadałem, bo one wszystkie mają bardzo wyskoki kontrast. Ale to jest jedyna rzecz w krócej Sony niedomaga troszeczkę. Kolory, Jasność, odwzorowanie ruchu no i kąty widzenia jak na VA to tutaj Sony zostawia moje Samsungi daleko w tyle
 
Ostatnia edycja:
Do góry