Sonos Playbar vs. Philips Fidelio E6

mondomuppy

New member
Drodzy forumowicze, proszę o opinię i poradę. Szukam fajnego systemu audio do mieszkania, który nie zabiera dużo miejsca, nie powoduje konieczności ciągnięcia dodatkowych kabli i dobrze gra. Sprzęt ma być używany do słuchania muzyki/radia w 60% do kina/seriali w 25% i do gier na PS4 w 15%. Źródłem muzyki w 100 proc będzie Spotify. Od dłuższego czasu w głowie siedział mi pomysł na zbudowanie systemu opartego na Sonos Playbar z ewentualną rozbudową w przyszłości o Sonos Sub i Sonos Play:1 do surround, choć od razu mówię, że rozbudowa uzależniona była by mocno od budżetu. Jakiś czas temu wpadłem na forum na artykuł o Philips Fidelio E5 i tym tropem doszedłem do ich nowszej odsłony czyli E6. Głośniki jak dla mnie są rewelacyjne w swojej prostocie i spełniają wszystkie oczekiwania jedynym problemem jest brak możliwości ich odsłuchu. Sprawdziłem większość sklepów w Katowicach i nigdzie nie są dostępne "na stanie".
W związku z tym bardzo proszę o pomoc i opinie, może ktoś z was miał do czynienia zarówno z Playbarem jak i Fidelio E6 i może porównać ich brzmienie.

Pozdrawiam.
 

Antonio12

New member
Na wstępie chciałbym powitać serdecznie wszystkich forumowiczów, trafiłem tu przypadkiem szukając opinii o Fidelio E5 i dowiedziałem się wiele istotnych rzeczy :)

mondomuppy:
Sprawdź dostępność w okolicznych sklepach Saturn i Media Markt na stronie internetowej. A nawet jak nie będzie to i tak możesz przy okazji podjechać i zobaczyć, w Poznaniu w MM widziałem sprzęt Sonosa i Fidelio E5, chociaż na stronie są niedostępne dla tej lokalizacji. Sonosy widziałem że ktoś na allegro z Katowic sprzedaje.
Przypuszczam że E6 dużo się w brzmieniu nie różni, natomiast ma szereg usprawnień które zostały wymienione na str 43 tematu o Fidelio E5 (niestety nie mogę wrzucić linka).

Pozwolę sobie podpiąć się pod Twój wątek ,bo również zastanawiam się nad zakupem sprzętu grającego i rozważam:
Philips Fidelio E5/E6/B5
Harman Kardon SB35
Sonos Playbar
Co do Sonosa, mam obawy że sam soundbar, jak dobry by nie był, nie będzie wystarczający, a subwoofer do niego kosztuje drugie tyle, satelitki też tanie nie są więc z nieco ponad 3tys robi się 8. Taki system pewnie zawstydził by HK i Philipsa ale to już zupełnie inna półka cenowa.
Harman świetnie wygląda na zdjęciach, ale nie dane mi było go jeszcze zobaczyć na żywo. Mam sentyment do marki ze względu na świetne słuchawki, ale to jest sprzęt dedykowany przede wszystkim do TV.
Mój wybór pewnie ostatecznie padnie na produkt Philipsa, bo chyba nie ma nic innego tego typu na rynku. Kusi mnie E6 jednak cenę ma ok 1000zł wyższą niż starszy model.
Chciałbym się dowiedzieć od osób które miały styczność z E5/E6, jak przebiega parowanie przez BT telefonu bez NFC (Android) lub lapka (win10) oraz czy brak złącza HDMI ARC w TV znacząco obniża funkcjonalność, czy też światłowód go całkowicie wyręczy?
W opisie modelu E6 jest napisane, że posiada on Google Cast, pytanie tylko czy zdolny jest tylko to przesyłania dźwięku czy też można za jego pośrednictwem przesyłać obraz do TV? Przy przedłużaniu umowy w Play dostanę usługę Play Now i mogę do niej dobrać Chromecasta, ale może okaże się że będzie on niepotrzebny :)

Pozdrawiam!
 

Antonio12

New member
Dzisiaj na chwilę wstąpiłem do Saturna i znów widziałem tam system Sonosa - akurat grał Playbar + Sub, więc bas był bardzo gęsty. Były również systemy Fidelio B5 i E5, w tej samej cenie niecałe 2000zł. Był również Harman Kardon SB 35 i muszę przyznać że na żywo prezentuje się jeszcze lepiej niż na zdjęciach. Niestety nie udało mi się ich odsłuchać ale wybiorę się w ciągu tygodnia jak ruch w sklepie będzie mniejszy.
Znalazłem jeszcze podobny do Sonosa system firmowany przez Denona: Heos. Zestaw belka + sub kosztuje +/- tyle co sama belka Sonosa, a satelitki Heos 1, odpowiedniki Play:1, są w sklepie firmowym Denona 2 w cenie 1. Ponadto można do nich dokupić podstawki z akumulatorem znacznie zwiększając tym samym ich funkcjonalność.
Zastanawiam się czy nie złapać najpierw w tej promo satelitek i używać ich jako stereo do muzy a z czasem dokupić belkę z subem.
Czy ktoś z użytkowników miał przyjemność posłuchać tego Heosa?
 

mondomuppy

New member
Objechałem okoliczne Media i Saturny i niestety nie mają Fidelio E6 czy nawet E5. Dziś słuchałem w Saturnie Fidelio B5 i dupy nie urwał. Gra ok ale subwoofer strasznie dudnił, basom brakowało mięsistości, może to kwestia ustawień, sam nie wiem. Miałem okazję słuchać Playbara z Subem i przyznam, że gra rewelacyjnie tylko cena za ten zestaw nieco powala, przy obecnej promocji w Media wychodzi 6k. Słuchałem też u znajomego muzyki z Play 1 i byłem bardzo zaskoczony jak to gra. Muszę wybrać się jeszcze raz posłuchać samego Playbara. Już raz go słuchałem bez Sub`a ale nie miałem za wiele czasu więc odsłuch był pobieżny :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
No właśnie - tu si.e nie da porównać Fidelio za 2599 zł z Sonosem za 7 tys zł.
W swojej klasie , do określonych potrzeb Fidelio gra bardzo dobrze.
Nikt kto obraca się w tej klasie cenowej nie skarży się .
 

Antonio12

New member
na allegro jakiś sklep z Gliwic oferuje E6 i możliwość odsłuchu, niestety nie mogę jeszcze wrzucić linka, ale jak w polu wyszukiwania allegro wpiszesz "gliwice fidelio" to raptem 4 wyniki wyskakują :)
 

mondomuppy

New member
na allegro jakiś sklep z Gliwic oferuje E6 i możliwość odsłuchu, niestety nie mogę jeszcze wrzucić linka, ale jak w polu wyszukiwania allegro wpiszesz "gliwice fidelio" to raptem 4 wyniki wyskakują :)
Dzięki serdeczne za namiar na sklep w Gliwicach. Dziś będę do nich dzwonił i mam nadzieję jeszcze w tym tygodniu umówię się na odsłuch. Pojadę też posłuchać jeszcze raz Sonosa bo mają teraz dobrą cenę w Media.
 

mondomuppy

New member
Miałem okazję przesłuchać wczoraj Fidelio E6. Jestem mega zaskoczony jak dobrze grają. Jak na moje potrzeby są idealne, ciepłe fajne soczyste brzmienie. 99 proc się na nie zdecyduję.
Mam w związku z tym jeszcze pytanie do bardziej doświadczonych odnośnie podłączenia ich do TV. W TV nie mam HDMI ARC, do TV mam podłączony dekoder z UPC i PS 4 po HDMI. Wystarczy, że podepnę fidelio optykiem do TV i będzie można cieszyć się dźwiękiem 5.1?
 

Antonio12

New member
I jak Ci się sprawują te Fidelio E6? Poleciłbyś je z czystym sumieniem również do słuchania muzyki?
Udało Ci się jakoś wszystko podłączyć mimo braku HDMI Arc?
 

mondomuppy

New member
Powiem szczerze, że muzyki słucha się bardzo dobrze. U siebie w mieszkaniu poziom basów ustawiony mam na 1 maks 2 w 6 stopniowej skali. Przy większym poziomie subwoofer zaczyna nieco dudnić ale wydaje mi się, że to kwestia akustyki w mieszkaniu i wielkości pomieszczenia bo jak słuchałem w salonie w którym je kupowałem to były ustawione na 5 i subwoofer grał czyściej. Myślę, że jak na tą półkę cenową to grają bardzo dobrze. Jestem z nich bardzo zadowolony. Wiadomo, że nie można po nich oczekiwać, że zagrają lepiej niż duże podłogówki z dobrym wzmacniaczem ale jako uniwersalne głośniki, które nie zabierajądużo miejsca i nie wymgają ciągnięcia kabli do tylnych głośników są bardzo fajne. Co do podłączenia to wszystkie sprzęty (PS4, dekoder UPC) mam podłączone do TV po HDMI a Fidelio z TV po optyku i wszystko działa moim zdaniem jak należy :D
 

crony

Member
Co do dudnienia to próbuj przestawić suba w różne miejsca, u mnie też dudnil, próbowałem nawet postawić go na jakimś podniesieniu, wyżej nad podłoga ale dopiero jak wstawiłem go uwaga... pod biurko :) i zatkalem bass reflexa, da się słuchać muzyki z większą ilością basów ;)
 

mondomuppy

New member
U mnie stoi w rogu i nie za bardzo mam gdzie go przestawić żeby było inaczej. Mogę ewentualnie przestawić go bliżej szafki na której stoi TV i głośniki ale obawiam się że może być za blisko głośników. Sprawdzę dziś :)
p.s na jakim ustawieniu słuchasz muzyki? zauważyłem sporą różnicę przy słuchaniu ze spotify na ustawieniu music i smart. Auto volume też robi sporą różnicę.
 
Do góry