"smużenie" w LCD - przesada?

Reynold

New member
Witam Was wszystkich. To mój pierwszy post na forum. Jestem na etapie wybierania telewizora LCD (podkreślam LCD, nie plazmy). Nie potrzebuję Full HD ani zbędnych bajerów. Przekątna 40-42". Materiały do oglądania: DivX 50%, SD 25%, DVD 25%. Nie mam N-ki czy tym podobnych i nie zamierzam zamawiać. Przydałoby się aby telewizor był wyposażony w wejscie słuchawkowe oraz podstawkę obrotową. Przy tych założeniach faworytem wydawać by się mogło jest/był LCD Sony KDL-40v2500 - chociażby też ze względu na to, że po prostu mi się podobał wizualnie. Niestety ciężko już go dostać w tradycyjnych sklepach (np: sieć EuroAGD).

W jednym z EuroAGD jeszcze niedawno stał "na wystawie" taki model. Wpatrywałem się w różne kanały SD oraz jakiś materiał DVD i prawdę mówiąc nie zauważyłem jakiegoś (tym bardziej dokuczliwego) "smużenia", o którym tak dużo się pisze. Fakt faktem nie dane mi było obejrzeć np. jakiegoś szybkiego filmu akcji na tym TV tylko jakieś skaczące zwierzątka, jeżdżące samochody itd. i co? Prawde mówiąc nie zauważyłem efektu "smużenia" a obraz nie był statyczny, źródło SD, odległość 2-3 metry.

W swoim laptopie (Acer Aspire 3020) nigdy nie zauważyłem żadnego "smużenia" - w grach, w filmach. Czy można porównywać kwestie "smużenia" w TV LCD i w wyświetlaczach laptopowych? Technologia ta sama, w laptopie nie mam 100Hz i innych systemów poprawiających kwestie ostrości szybko poruszających się obiektów a mimo wszystko NIGDY nie zauważyłem tego mitycznego już "smużenia" czy innych DUSZKÓW, POŚWIAT itp. a przecież ekran laptopa ma się przed samym nosem więc tym bardziej efekt ten byłby dokuczliwy.

Czy więc smużenie/duszki czy inne dziwne zjawiska nie są przesadą? Nie twierdze, że nie ma takowych zjawisk i przyznaje się, że mało widziałem ale gdzieś podświadomie porównuje LCD TV do ekranu laptopa i tak się zastanawiam czy te efekty nie są wyolbrzymione przez pasjonatów czy wręcz fanatyków audio-video?, czy technologie np: MotionFlow 100Hz nie są bardziej marketingowym bublem może i poprawiającym obraz ale gdzieś w "laboratoryjnych" warunkach?

Na koniec: oczywiście mogę się mylić. Może powinienem iść do okulisty, a może mam rację?

pozdrawiam /Maciek


PS: gdzie można jeszcze kupić 40v2500?
 

motobartcompany

New member
Fajnie, jeżeli nie widzisz smużenia, ja nie stety to zjawisko obeserwuje cały czas.

Miałem naprawdę sporo telewizorów coś około 16, stać mnie na zmiane i lubie cały czas nowe rzeczy, to taka moja choroba. Lubie testować wszystko:)


Każdy z moich telewizorów LCD smużł, troche mniej czy wiecej, ale w każdym smużenie było widać jak na dłoni. Tak samo na przenośnej konsolce od sony- psp

Podoba ci się V2500? spoko, ja byłem z niego zadowolony, ale smużenie w tym telewizorze jest naprawdę spore. Tutaj masz filmik mojego autorstwa
http://pl.youtube.com/watch?v=SS5sl3tHL7E

Taka sama sytuacja występuje w Sharpie RD2 czy też Sony D3000, S3000, Amoi AF1, Samsung N71, R82,R71,R32, Philips 5332 czy jakoś tak;)

Nie widac smug? oczywiście, że widać i to bardzo, ale to wszystko zależy jaki kolor jest wyświetlany, przy jasnym obrazie czy barwach smużenie jest nie zauważalne, ale przy ciemnych kolorach zaciąganie jest straszne i takie matryce się wykładają. Powiem szczerze, że dla mnie jest to nie akceptowalne, i czasami się śmieje, że teściowa na 15 letnim TV ma lepszy obraz;)

Ponoć matryce IPS są lepsze , jednak mają gorszą czerń która i tak jest słaba. Zastanów się nad plazmą, o ile nie jesteś nałogowym graczem, tam smużenia nie ma na pewno no chyba że green ghosting ale to inna historia.

http://pl.youtube.com/watch?v=eoLFLq6pvDU&feature=related

http://pl.youtube.com/watch?v=lVw_VvFcV1U&feature=related
 
Ostatnia edycja:
Do góry