Smart Speaker w roli odtwarzacza multimediów

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Poszukując rozwiązania odtwarzania multimediów dla osoby niedowidzącej zainteresowałem się smart speakerami. Na pierwszy rzut oka i po pobieżnej lekturze opisów sprawia to nawet niezłe wrażenie, ale na rzut drugi już nie jest tak różowo… Ale do rzeczy.

Dwie chińskie firmy budujące popularne boxy, czyli odtwarzacze multimediów – SEI Robotics i SDMC – które później są brandowane i sprzedawane przez bardzo różne firmy oraz dostawców usług, od prawie dwóch lat miały w swoim portfolio produkty, które nazwały smart speakerami. Nie cieszyły się one wielkim wzięciem, czyli nie były masowo zamawiane (np. sprzęt tego rodzaju autorstwa SEI Robotics sprzedawany jest przez operatorów tylko w Kolumbii, Puerto Rico i Wietnamie), ale w ubiegłym roku coś się w tej materii zmieniło., co chyba można przypisać wypuszczeniu na rynek takiego głośnika przez popularną markę MECOOL.

W największym skrócie to odtwarzacze multimedialne, które pełnią zarówno rolę normalnego odtwarzacza 4K podłączanego do tv przewodem HDMI, jak również rolę głośnika stand alone, z którym przy pomocy wbudowanych dwóch mikrofonów można się komunikować, wydawać polecenia sterowania (uruchamianie/zatrzymywanie aplikacji, głośność, udzielanie informacji przez Google Asystenta itp.). Mniej więcej głośniki to robią to samo, co pilot z mikrofonem z Google Asystentem, który jednak sam, jako taki, nie odtworzy np. muzyki ze Spotify. Głośnik stereo 2*5 W RMS dźwięczy ponoć bardzo znośnie. Głośnik pracuje, czyli nasłuchuje 24/7, można go wyłączyć. Są kolorowe diody informujące o statusie oraz dotykowe przełączniki play/pause, głośniej i ciszej.

W przypadku głośnika Mecool Smart Speaker KA1 TV Box specyfikacja urządzenia wygląda naprawdę dobrze. Głośnik oparty jest na układzie Amlogic S905X4, GPU to ARM G31 MP2 GPU, wszystko działa pod kontrolą Androida TV 11. RAM: 4GB LPDDR4, ROM: 32GB EMMC (warto zaznaczyć, iż w produkcie firmy SDMC mamy 2GB RAM i eMMC 8GB) , WiFi: 2.4G/5G 2T2R MIMO IEEE 802.11 b/g/n/ac (dziwne, że nie ma xc, czyli WiFi6), Bluetooth: BT5.0. Ze złączy mamy HDMI 2.1 z HDCP 2.2, USB 3.0 i RJ45 LAN Ethernet, ale tylko 10M/100M. Kodeki: AV1, VP9, H.265, H.264; HDR 10, HLG, HDR10+, Dolby Vision. Są też modele z tunerem DVB-T2/DVB-C.

Jest oczywiście wbudowany Chromecast, producent zaznacza w specyfikacji DRM Widevine L1 i Playready, ale lekkie wątpliwości w tej materii wzbudził u mnie brak dedykowanego przycisku Netflix na pilocie, który we wszystkich tego rodzaju boxach dotychczas świadczył o certyfikacji sprzętu przez największy serwis streamingowy. Wątpliwości były słuszne, bowiem sprzęt Mecool nie ma certyfikacji Netflix.

Mają natomiast certyfikację produkty SEI Robotics i SDMC.

Reasumując: swoista ciekawostka, bowiem biorąc pod uwagę cenę (około 800 zł) znacznie bardziej opłacalne jest kupienie samego odtwarzacza o podobnych parametrach sprzętowych i, jeżeli ktoś chce się bawić głosowo bez używania pilota, Google Nest.

Tutaj można zapoznać się ze sprzętem Mecool:

sdmc maly1.jpg sdmc maly.jpg sei duzy.jpg android-tv-box-mecool-ka1-ho_222544.jpg android-tv-box-mecool-ka1-ho_222547.jpg sei maly.png
 
Do góry