small czy large?

rumcais1

New member
Mam ampli H/K avr 247 i głośniki jamo 606 w opcji 5.0. Aktualnie ustawiłem wszystkie głośniki na large, odcięcie na frontach na 40Hz a na pozostałych na 80Hz, sub mam ustawiony na none. Czy takie ustawienie jest prawidłowe? I czy w tym przypadku pasmo niższe niż 80Hz z surrandów i centralnego będzie skierowane na fronty?
Zastanawiałem się tez czy nie lepiej będzie ustawić frontów na large 40Hz a reszty na small z odcięciem również na 40Hz. Ja rozumiem, że w ten sposób i tak dolne pasmo 40Hz -100Hz z tylnich i centralnego idzie na fronty?
 

NoWayJose

New member
Właśnie też mnie zastanawia jak to jest z tymi odcięciami - głośniki grają dżwięki poniżej czy powyżej odcięcia??
Ampli mam AVR 147, głośniki JBL Cinepack i wedle instrukcji powinno to być poustawiane tak jak daje specyfikacja głośników. No to ustawiłem fronty + sub na 40HZ, center na 60HZ i tyły na 80Hz - efekt to zero basu mimo Sub na +5 w ampli i +5 na subie. :roll:
Wkurzyło mnie to, więc zacząłem się bawić z różnymi ustawieniami i ku zaskoczeniu jak dałem front + sub na 200Hz to chciało mi w mieszkaniu okna z ram wywalić...
Zatem prośba, jakby miał ktoś jakiś gotowiec z ustawieniami to mógłby się podzielić ;)

pozdro

PS. próbowałem też EzSet ale też wyszło słabo.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Głośniki grają powyżej odcięcia, a sub poniżej.

NoWayJose sub w ampli powinien być ustawiony na LFE+L/R
 

loky

New member
blackninja, a w stereo słuchając np. radia jak sub? Bo LFE+L/R wtedy nie ma, mam SUB (L+R) i zauważyłem tak jak NoWayJose że im wyżej ustawię w ampli odcięcie frontów tym bas mocniejszy w subie. Mam ustawione przy JBL E60 60Hz i wszystko jest Ok, basu z suba starcza w zupełności.

Właściwie najważniejsze pytanie jakie mam to, czy ustawiając te 60Hz amplituner przestaje wysyłać niższe niż 60Hz częstotliwości do frontów i wysyła tylko do suba, czy nadal wysyła wszystko do frontów a odcięcie oznacza że więcej pójdzie do suba a fronty nadal dostają wszystko?
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
ampli odcina wtedy sygnal dla frontow ponizej 60Hz ale płynnie z malym nachyleniem na wykresie. Z takim basem i tak lepiej poradzi sobie sub.
 

loky

New member
Przydałoby się takie ustawienie że na fronty idzie "wszystko" a do suba tylko poniżej pewnej ustawionej jak komu pasuje granicy.

dzięki
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Nie pamiętam jak w Waszych modelach ale w niektórych zaznacza się z których kolumn sub ma brać sygnał. Przy zaznaczeniu centralnego lub tylnych , mamy tam i tak ustawione spore odcięcie, sub bedzie grał aż miło, trzeba tylko słuchać w dolby prologic 2 lub logic 7, a nie czystym stereo.
 

rumcais1

New member
Po przetestowaniu mojego zestawu za pomocą Digital_Video_Essentials wiem, że przy ustawieniu głośników centr. i surr. na large odcięcie dziala w ten sposób, że wszystko poniżej odcięcia (u mnie 80Hz) jest odrzucane. Dopiero po ustawieniu centr. I surr. na small powoduje, że głos poniżej odcięcia jest przesyłany o głośników niskotonowych we frontach (u mnie ustawionych na large odcięciem 40 Hz) .
 

NoWayJose

New member
No i w końcu zagrało 8)
Miałem ostatnio trochę czasu i się pobawiłem z ustawieniami, a może to również kwestia tego że i kolumny się już trochę dotarły... Tak po krótce ustawienia:
Fronty - Large, 60Hz
Center - Small 80Hz
Surround - Small 80Hz
I najważniejsze: LFE - LFE + L/R, przy czym sub ma pobierać sygnał z frontów. Dodatkowo na wejściu z DVD podbiłem mu bas na +4.
I dopiero teraz efekt jest w pełni satysfakcjonujący:) Z frontowych kolumn w stereo słychać przyjemnie mruczący bas nawet przy głośności na -40, a do tego nie jest on nachalny i dudniący. Subwoofer zatem włączam tylko do oglądania filmów i musiałem na potencjometrze woofra skręcić prawie do zera bo sąsiedzi dwa piętra wyżej zaczęli narzekać... No i w końcu osiągnąłem pełnię zadowolenia z zakupu, bo już zaczynałem się martwić że to nie to czego oczekiwałem...

PS. Dzięki Ninja za rady przed i pozakupowe ;)
 

fazer58

Member
Bez reklam
W 90% naszych budżetowych amplitunerach,najlepsze efekty uzyskamy ustawiając wielkość kolumn na MAłE! Górną częstotliwość odcięcia w subie na najwyższą(i tak popłyną tylko te "niskie" dżwięki ,jakie są zapisane na płycie).Pozostaje tylko ładnie zgrać głośność suba z resztą zestawu.Wszystko słychać,nawet niski bas, podczas np.lądowania samolotu,będzie słyszalny z tyłu,chociaż suby stoją gdzieś w kątach.Jak to się dzieje,to juz kiedyś opisywałem.Można poszukać.I jeżeli ktoś pisze,że w kinie u niego jest 5.0 i jest cacy!,to nie wie co pisze:p.Pozdrawiam. Ps.W kino bawię się już 10 lat.
 
Do góry