Słaby bas

polex9

New member
Witam

Posiadam kolumny Paradigm monitor 9v7 + HK 980 . Mam problem z basem tzn brakuje mi tzw kopa i "mięsa") . Kolumny stoją 40 cm od tylnej ściany (ściana to tzw "plaster miodu" - spotykany w blokach z wielkiej płyty) . Pokój to 4,5 m x 3,5 m (kolumny stoją na dłuższej ścianie ok 2,5m od siebie). Jednak w sąsiednim pokoju ten bas jest świetny - głęboki z kopnięciem . Pytanie do forumowiczów co może być przyczyną takiego stanu rzeczy , może ktoś miał podobny problem . Pozdrawiam i dziękuję za wpisy.
 

polex9

New member
No tak fajny artykuł juz go kiedys czytałem . Ale nie rozwiazuje mojego problemu ani nic nie radzi .

plan.jpg

Tak wyglada mniej wiecej pokój
 

Attachments

  • plan (1).jpg
    plan (1).jpg
    7,3 KB · Wyś: 106
Ostatnio edytowane przez moderatora:

polex9

New member
Tak jak na rysunku .Slucham na srodku miedzy kolumnami (dostawiam fotel) ale ogólnie chodzi mi tylko o bas w tym pokoju . Ściana za mna jest pusta - może to jest przyczyna , juz sam nie wiem . Szafka miedzy kolumnami jest niziutka i sciana tez pusta .
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
To musi byc akustyka w tym pomieszczeniu , bo przy paradigmach malo basu to az nie mozliwe zeby nie powiedziec cos wiecej....
 

Lemil

Banned
Witam

Posiadam kolumny Paradigm monitor 9v7 + HK 980 . Mam problem z basem tzn brakuje mi tzw kopa i "mięsa") . Kolumny stoją 40 cm od tylnej ściany
Według mnie to one stoją za blisko ściany i basu powinno być za dużo. Ale zostawmy to na boku. Ja mam pytanie takie. A jakie miałeś kolumny wcześniej i czy one też miały w tym pomieszczeniu ten sam problem? Nie chodzi mi o konkretny typ, tylko czy monitory, czy podłogowe i jak było z basem.
 

polex9

New member
To były podłogówki Pionear CS-7030 i tez ten bas był nijaki - , a odsuniete mam od sciany ok 40 cm .

Ustawiłem poduchy na calej długości na oparciu naroznika na którym siedzę i tak jakby bas się wzbudził - no nie wiem moze to złudzenie , ale zaczałem słyszec stope perkusji
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Lemil

Banned
Nie wiem, ale podejrzewam, że kolumny są ok. pomieszczenie też. Problem polega na twoich upodobaniach. Każda kolumna będzie według ciebie dawać za mało basu. Producenci starają się, żeby charakterystyka przenoszenia była zrównoważona. Ale taka charakterystyka właśnie ci nie odpowiada, bo ty lubisz bas mocno podbity. Wniosek taki mi się nasunął po tym, jak napisałeś, że w sąsiednim pokoju basu jest tyle co trzeba - według ciebie. Otóż w sąsiednim pomieszczeniu basu zawsze jest dużo za dużo.

Rozwiązanie problemu jest takie, żeby używać kolumn w których bas schodzi bardzo nisko i postawienie ich przy samej ścianie, a wręcz jednej w samym narożniku. Można to też zrobić z tymi, co teraz masz.

Według mnie to zbrodnia na brzmieniu i zabijanie muzyki. Ale nie ma innej drogi, żeby było dużo basu.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A wdł. mnie to za duże kolumny na niecałe 16mkw. Bas po prostu nie ma gdzie się rowinąć i kolumny się duszą. Do tego metrażu to monitory albo max. 7v.7. Jak napisali koledzy, te kolumny słyną z dobrego basu, grają skrajami pasma. Słuchałem również ten Twój model ze wzmakiem NAD 326 i aż na klacie czułem łupanie basu, a było to w duzo większym salonie. Czyli jak dla mnie za duże kolumny do metrażu i kulejąca akustyka. Prubuj róznych ustawień frontów.
 

maniekn274

New member
Bez reklam
Akustyka pomieszczeń
nie patrzyłem na linki kolegów,ale patrząc na twoje ustawienia i jeszcze te drzwi koło kolumn to tam piz...a będzie.Popatrz sobie na te rysunki i pobiegaj po pokoju z kolumnami ,plus rozpraszacze-pochłaniacze(zastosuj poduchy,kołdrę,śpiwór,wszystkie ciuchy możesz z szafy powyciągać i po utykać tam gdzie powinny się znajdować) potem pochowasz ha ha sorry ale się uśmiałem ha ha ,ale nie z tej akustyki tylko że ja też kombinowałem w różne sposoby i dlatego się z tego śmieję.I z kalkulatora skorzystaj-nie jest to wyrocznia ale blisko założenia trzeba się trzymać.Pic polega na tym żebyś w tym bałaganie całym (porozrzucane,poutykane w odpowiednie miejsca,pułapki rozpraszacze itd) uzyskał ten bas o którym myślisz.Jeśli na którejś ze ścian jak kolumny będą stały uzyskasz efekt zadawalający-wnoisek będzie prosty-muszą stać tam.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Wzmak ma dobrą moc i spokojnie daje radę. Ogólnie HK mają tez dość dobrze zaakcentowany dół. Kolumny nie są trudne do napędzenia i mają dobrą efektywność, więc problem jak dla mnie leży w tym co napisałem niżej. Musisz kombinować z rozmieszczeniem kolumn i wygluszeniem pokoju. Podejrzewam że wymiana na mniejsze i tak teraz nie wchodzi w grę? Tak na marginesie ci powiem że jak byłem na odsłuchu, to gość z salonu miał prywatnie Paradigm Monitor Mini na 17mkw i mówił że basu było sporo, więc sam rozumiesz że trochę przesadziłeś z wielkością. To tak jak z subem, jak wstawimy za duży do pomieszczenia to też będzie dudnienie i łomot, a nie dobry i kontrolowany bas. Akustyka w blokach jest jaka jest. U mnie też tak było, że oglądałem film wieczorem na dość niskim poziomie głośności, gdzie u mnie basu było akurat a u kobiety w pokoju obok bas powodował wibrację łóżka ( bez głupich skojarzeń:)) Zakładam że sprzęt dobrze podłączony?
 

polex9

New member
Tak. Kolumny sa dobrze połączone . Spróbuje pobiegac z nimi po pokoju . Musze tylko dokupic dłuzsze kable bo te praktycznie mam na styk , prawie zero pola manewru .
 

polex9

New member
Nie da rady , Jedna strona naroznka wejdzie mi na dzrwi balkonowe . Moze faktycznie sprzedac te podłogówki i kupic monitorki .
 
Do góry