Słaba jakość obrazu z Blu-ray

jackpe

New member
Witam
Kupiłem dzisiaj PS3, która w większości ma pracować jako odtwarzacz filmów Blu-ray i AVCHD wraz z plazma Samsunga PS50B650. Połączenie HDMI. Jako film testowy puściłem koncert Shakiry na Blu-ray. No i tu mam problem. O ile materiał nagrany w dobrym oświetleniu wygląda bardzo dobrze, to miejsca ciemne są całe w mrówkach widoczny jest brak przejść tonalnych. Obraz w tym miejscu wygląda tak jak by np. w kompie zmienić obraz z 36 bit. na mniej, np. 16 :) Nie wiem czy potrafię to dobrze wytłumaczyć. Tak samo wygląda obraz z płyty DVD,oraz AVCHD nagrany z kamery. Co ciekawe ten sam fragment filmu na DVD wygląda o dużo lepiej odtwarzany ze zwykłego odtwarzacza DVD. PS3 kupiłem świadomy jej wad i zalet, jako czytnik Blu-ray jednak nigdzie nie doczytałem się, że obraz będzie słabej jakości. Raczej twierdzono, że dorównuje średnim odtwarzaczom Blu-ray. PS3 kupiłem w małym sklepie i niem mam możliwości zwrotu. A może po prostu jest coś uszkodzone, lub ja coś źle robię. Film oczywiście odtwarzany w Full HD.
 

jackpe

New member
Rozumiem, iż myślisz o kalibracji samego telewizora? Tylko w/g mnie to jest raczej dobrze skalibrowany, bo ten sam materiał AVCHD, czyli w tym przypadku pliki MTS bezpośrednio z kamery odtwarzane na telewizorze są idealne. Dlatego myślę, że problem w jakimś stopniu dotyczy samej PS3. lub mojej niewiedzy :)
 

landr

Member
Witam, spróbuj pokombinować w ustawieniach PS3 w video output settings, np RGB full Range(HDMI) ustaw full, lub inne opcje...zobacz na innej płycie(płyty BD są czasami słabej jakości) , sprawdż inne kabel , lub zresetuj PS3 , trzymająć power kilka sekund , potem włącz konsole , powinna znaleść dla siebie optymalne ustawienia.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Spróbuj jak podpowiada landr, ale u mie pomogło własnie wyłączenie Full. Ja też to miałem. To nie kalibracja TV. Meczyłem sie z tym długo. Np. facet w czarnej marynarce wygłąda jak by był ubrany w wielką czarną plamę, bez kieszonek, rękawów, guzikow i przeszyć? Szafka stojąca w cieniu wygłada jakby jej tam nie było? U mnie pomoglo to; w PS3 Settings/ Displays settings/ RGB Full Range (HDMI)/ Limited (a miałem Full). Dodało to co prawda nieco szumu w ciemnych partiach, ale za to mam widoczne szczegóły w czerni. Daj znac czy pomogło
 
Ostatnia edycja:

jackpe

New member
krzysztofradio napisał:
Spróbuj jak podpowiada landr, ale u mie pomogło własnie wyłączenie Full. Ja też to miałem. To nie kalibracja TV. Meczyłem sie z tym długo. Np. facet w czarnej marynarce wygłąda jak by był ubrany w wielką czarną plamę, bez kieszonek, rękawów, guzikow i przeszyć? Szafka stojąca w cieniu wygłada jakby jej tam nie było? U mnie pomoglo to; w PS3 Settings/ Displays settings/ RGB Full Range (HDMI)/ Limited (a miałem Full). Dodało to co prawda nieco szumu w ciemnych partiach, ale za to mam widoczne szczegóły w czerni. Daj znac czy pomogło
Próbowałem już z różnymi ustawieniami i z tym też. Niestety nie ma różnicy. Możliwe, że jet to problem samego materiału Blu-ray na płycie. Chodzi mi o ciemne partie filmu, np na koncercie mamy wygaszone światła i oświetlony jest punktowo tylko pierwszy plan. Kiedy zapalają sie reflektory w tle to nie mamy np. czerwonego światła z tego reflektora, tylko barwa światła nie posiada przejśc tonalnych. Więc np. pierwsza część jest jasna,potem wyraźnie ciemniejeszy zakres i jeszcze ciemniejszy itd. Coś jak tęcza tylko w jednym kolorze. Starałem sie to wytłuaczyć najprościej jak potrafiłem.
W związku z tym mam pytanie. Jaki jest film,koncert lub utwór referencyjny na którym bym mógł to sprawdzić? Jest tyle opinii na temat np. toru video w koncertach, że sam nie wiem co kupić żeby się upewnić, że jest to tylko i wyłącznie wina płytki?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
A moze to wina tv, moze masz panel poprostu np. 8 bitowy, a nie 10-12? Chociaz nie, sprawdzilem, ta plazma ma niby 18(?). Dziwne
 
Ostatnia edycja:

jackpe

New member
Chyba ja jestem za bardzo wymagający co do jakości obrazu. Byłem specjalnie w MM żeby to sprawdzić. Na stoisku Blu-ray filmy sa odtwarzane właśnie z PS3. Leciał X-man i na jakimś LCD wyglądało to w tych ciemnych partiach jeszcze gorzej niż u mnie. Więc albo taka jest uroda PS3, albo po prostu tak ma być. Jak będę miał chwile czasu to pójdę jeszcze raz i porównam mój film na stacjonarnym i PS3 w MM. Chociaż ci co podobne testy robili w domu nie zauważali jakiejś ogromnej różnicy w torze video. Dlatego min kupiłem PS3 a nie stacjonarny. A tak poza tym to jestem z niej baaardzo zadowolony. Zdjęcia z niej na telewizorze to bajka:) Te same pliki wrzucone bezpośrednio przez USB do telewizora są o dużo gorsze :) Film AVCHD z kamery Sony Sr12e nakręcony przy dobrym oświetleniu i na dworze jest fantastyczny. Na pewno nie żałuję zakupu:)
 

jackpe

New member
Masta_J napisał:
A moim zdaniem po obejrzeniu tylko jednego materiału nie robi się takiego wielkiego halo...
Pozdrawiam,
A kto mówił o jednym materiale? I dlaczego wielkie halo? Za każdym razem dodawałem, że to może być nieumiejętność odpowiedniego wysterowania z mojej strony. Widzisz jeżeli ma się do czynienia z materiałem, zapisem cyfrowym materiału video od 1994r. to można mieć trochę zwichrowane wymagania co do jakości. W tym wypadku jednak twierdzę, że jest to na 100% wina plików i PS3 nie ma nic do tego. Takie są już uroki filmów źle nagranych,lub niedostatecznej jakości sprzętem.
 

Monis

New member
fr3 napisał:
RGB Full Range powinno być wyłączone, chyba że ps3 podłączone jest do monitora.
To nie tak.
Wszystko zależy od tego jaki zakres obsługuje TV.
link: manuals.playstation.net/document/pl/ps3/current/settings/rgbfullrange.html

Temat potraktowany szerzej, wraz z opisem, jak sprawdzić swój odbiornik na okoliczność występowania lub nie, pełnego zakresu.
link: spitelords.net/2009/06/24/playstation-3-full-range-rgb-over-hdmi-explanation-test/
 

Monis

New member
jackpe napisał:
Kiedy zapalają sie reflektory w tle to nie mamy np. czerwonego światła z tego reflektora, tylko barwa światła nie posiada przejśc tonalnych. Więc np. pierwsza część jest jasna,potem wyraźnie ciemniejeszy zakres i jeszcze ciemniejszy itd. Coś jak tęcza tylko w jednym kolorze. Starałem sie to wytłuaczyć najprościej jak potrafiłem.
Najprawdopodobniej chodzi ci o paskowanie w przejściach tonalnych (gradientach). Dobrej jakości monitory komputerowe, dedykowane do prac graficznych, nie mają tej przypadłości. Pozostały sprzęt, w mniejszym lub większym stopniu, posiada tę wadę. Nie wiem jak jest w wysokiej klasy projektorach.

W sprzętach posiadających pełny zakres RGB powinno być to mniej dokuczliwe.
Pomaga dobra i uważna kalibracja, ale z moich doświadczeń wynika, że nawet na najlepszych plazmach Panasonica, nie da się tego całkowicie wyeliminować.
We wszystkich LCD jakie widywałem w MM itp. sklepach, efekt ten był mocno widoczny.

Inna sprawa, że większość ludzi nie zwraca na to uwagi, albo nie wiedzą, że może być lepiej i nie jest to dla nich parametrem krytycznym.
Ty do nich nie należysz :)
 

cyber78

Member
Bez reklam
Opcja FullRGB odnosi się do wyświetlania menu XMB oraz gier, a nie do materiału video.
Do poprawnego wyświetlania video na nowym sprzęcie zgodnym z HDMI1.3 należy włączyć:
Settings -> Display Settings -> Y Pb / Cb Pr / Cr Super-White (HDMI) : ON
oraz
Settings -> Video Settings -> BD / DVD Video Output Format (HDMI) : Y Pb / Cb Pr / Cr

jeżeli twój TV poprawnie pracuje w trybie 24Hz (nie każdy który jest tak oznaczony poprawnie się synchronizuje, niektóre przeskakują) to ustaw:
Settings -> Video Settings -> BD 1080p 24 Hz Output (HDMI) : ON

teraz dla 100% pewności, że sygnał jest przesyłany zgodnie ze standardem BT.709 ustaw:
Settings -> Display Settings -> RGB Full Range (HDMI) : Limited
(we wcześniejszych firmware do PS3 był błąd i ustawienie tej opcji na Full działało również dla materiału Video, jeżeli masz najnowszy Firmware to może zostać Full)

Teraz pobaw się ustawieniami po stronie TV: kontrast, jasność, nasycenie, ostrość, włącz/wyłącz ulepszacz - co tam TV ma w ustawieniach aż osiągniesz zadowalający efekt.
Jeżeli puszczasz materiał DVD to warto ustawić:
Settings -> Video Settings -> BD / DVD Upscaler : Normal
 

jackpe

New member
Dzięki wszystkim za pomoc Cyber78 ustawiłem wszystko tak jak napisałeś. Nie jest tak źle:) Tak jak napisał Monis za dużo wymagam:) od przejść tonalnych.
I tak już na koniec, ponieważ może się to komuś przydać i nie będzie zakładał nowego wątku. PS3 ma naprawdę bardzo dobrej jakości obraz z Blu-ray. Wszystko zależy od materiału wejściowego. Dla większości i tak , niezależnie od nagrania obraz będzie bardzo dobry, a tym pozostałym radzę aby obejrzeli jak największa ilość i dopiero ocenili. Ja miałem tego pecha że wszystko co miałem w czasie pisania posta było na 4+ :) i dopiero koncert Celine Dion pokazał na co stać konsolę i przejścia tonalne są bdb a podejrzewam że są jeszcze lepsze nagrania. Właśnie zamówiłem koncert WITHIN TEMPTATION - Black Symphony który miał być nagrywany przez 14 kamer HD, więc zobaczymy :?) I jeszcze jedno, ale to już moje zdanie - obraz wideo na ekranie plazmowym jest zauważalnie lepszy od obrazu na ekranie LCD. Tylko kto kupuje PS3 do samego wideo :)
Pozdrawiam i dzięki

 

MMrozo

New member
cyber78 napisał:
teraz dla 100% pewności, że sygnał jest przesyłany zgodnie ze standardem BT.709 ustaw:
Settings -> Display Settings -> RGB Full Range (HDMI) : Limited
(we wcześniejszych firmware do PS3 był błąd i ustawienie tej opcji na Full działało również dla materiału Video, jeżeli masz najnowszy Firmware to może zostać Full)
Wczoraj w nocy testowałem to ustawienie i po mimo, że tv (W4500) teoretycznie ustawione jest na "przestrzeń kolorów rozszerzoną" to i tak są problemy ze szczegółami w ciemnych scenach. Możliwe, że odpowiedzialny jest za ten stan rzeczy ampli (RX-V765) ale nie sprawdzałem. Dzięki za podpowiedź, ze zmianą na Limited wreszcie widać szczegóły w ciemnych scenach.:eek:k: ;)
 
Hej koledzy mam problem także.

Konsola PS3 podłączona kablem HDMI do tv Sharp 40 LE 924E.
Gry wyświetlają się na całym ekranie, a jak włączam film z płyty Blu-ray to są paski czarne na górze i dole. Przecież w full hd nie powinno być pasków. W tv nie da się pilotem powiększyć obrazu gdy mam konsole podłączoną kablem HDMI.

W konsoli kombinowałem w ustawieniach obrazu DVD/Blu-ray i nic :( nawet zresetowałem PS3 by automatycznie ustawił wszystko pod HDMI także zero rezultatu POMOCY?

Ps. Menu w konsoli mam polskie.
 
Ostatnia edycja:
Hej koledzy mam problem także.


wyczytałem że:

Filmy nagrane o parametrach obrazu: 2.40:1 mają pasy natomiast z 1.85:1 wyświetlają się w pełnym ekranie. Pewnie to jest problemem tych pasów, muszę gdzieś poszukać film blu-ray i wypożyczyć nagranego w obrazie 1.85:1 i się przekonać. Podobno po którejś aktualizacji ten problem pasów się pojawił, niestety każda kolejna aktualizacja nie zmienia tego in plus
sad.gif
 
Mam akurat trzy filmy blu-ray i teraz sprawdzam na szybko, potwierdził się że zależne jest to od tego jak jest nagrany. Dwa z nich mają paski, jeden nie ma i jest pięknie wyświetlany na całym ekranie.
pzdr.
 
Do góry