Skanowanie progresywne?

michalgti

New member
Witam.Jestem zielony w tym temacie więc stąd moje pytanie.Mam kino domowe lg.W opcjach obrazy jest funkcja skanowanie progresywne.Jestem ciekawy jaki ona ma wpływ na obraz.Jak dałem włącz to obraz mi zanikł ;(.Mam kino podłączone przez euro.Pomocy.
 

cygan

Member
Masz zapewne CRT. Topowe modele(i nie tylko) CRT z ostatnich lat potrafią odbierać ten typ sygnału. "Płaskacze" nie mają problemów. Generalnie po komponencie nie przez EURO.
 

Leeonsjo

New member
Bez reklam
Zapewne autorowi tego postu chodziło raczej jak przywrócić dawne ustawienia skoro niema obrazu ani wyświetlanego menu sam kiedyś tak miałem poradziłem sobie jednak klikając na pilocie w ciemno che che.
Pozdrawiam!
 

timbot

New member
Bez reklam
kolega cygan ma racje, skanowanie progresywne dziala jedynie przez compnent, nie przez euro,
jesli nie mozesz przywrocic obrazu, to niestety albo musisz poszukac w instrukcji, czy nie mozna sformatowac odtwarzacza, lub podlaczyc go do do jakiegos tv przez component i wtedy wylaczys skanowanie prog.
 

bor@s

New member
hmm

to polega na tym, że standardowo na film 50Hz z przeplotem sklada się 25 półobrazów złożonych tylko z lini parzystych i tyle samo nieparzystych. Wynika to ze sposobu działania telewizora CRT.
Skanowanie progresywne w odtwarzaczu DVD powoduje, że odtwarzacz specjalnymi algorytmami łączy te półobrazy w pełne klatki, eliminuje poszarpane krawędzie będące efektem przeplotu, a następnie wysyła to do telewizora. I tu są problemy:
- złącze Euro przesyła tylko sygnał 50Hz z przeplotem (czyli 288 lini na jeden półobraz), a sygnał po skanowaniu progresywnym ma dwukrotnie większą rozdzielczość, czyli 50Hz, 576 linii.
- dlatego aby na telewizorze było cokolwiek widać trzeba to przesłać złączem component, ew. cyfrowym HDMI.

ale nie ma się co martwić: telewizory LCD robią takie skanowanie progresywne u siebie, więc podłączenie przez Euro to nie jest tragedia. Bardziej można się martwić stratą jakości spowodowaną tym, że kodowanie kolorów RGB w złączu Euro jest bardziej wrażliwe na jakość kabla. Sygnał component ma inne kodowanie kolorów, przez to są mniejsze straty jakości w przypadku gorszych kabli. Podsumowując na dobrym kablu Euro też nie będzie źle, bo złączenie półobrazów w pełne klatki zostanie dokonane w telewizorze.
 

michalgti

New member
Skanowanie progresywne.

Dziękuję wszystkim za wyjaśnienie problemu.Zakupiłem kabel component i teraz obraz jest. Wydaje mi sie że trochę lepszy niz bez skanowania.Martwi mnie tylko jedno. Ostatnio oglądałem film Adrenalina z dużą ilością szybkich akcji.Miałem wrażenei jakby momentami na obrazie były poświaty z kolorami niebieskim i zielonym.Kiedys podobne wrażenie miałem podczas oglądania kiepskiej kasety wideo ;-).Nie wiem czy to wina płyty czy odtwarzacza bo na innych filmach (bardziej spokojnych tego efektu nie było). Dodam że mam plazmę full hd panasonica 42 cale.Pozdrawiam Michał.
 
Do góry