Skalowanie obrazu - jak to wygląda?

TodLoch

New member
Witam,

Z tego co słyszałem, możliwe jest oglądanie filmów DVD na pełym ekranie Full HD. Taka funkcjonalność to się chyba nazywa upscaling, jak się nie mylę. I teraz mam 2 pytania:

1) jaka jest jakość takiego filmu - czy to da sie oglądać?
2) lepiej żeby to robił np. BluRay, czy lepiej żeby skalował amplituner?

Pozdrawiam,
 

krisder

New member
Bez reklam
Najlepiej to zrobi odtwarzacz bd i tv. Obraz oczywiście ulega poprawie ale do jakości z bd (oprócz kreskówek) dużo mu brakuje. Podstawowa różnica polega na tym że obraz z dvd jest wygładzany aby zniwelować pikselozę i dzięki temu dużo traci na ostrości. Oczywiście w zależności od jakości materiału źródłowego da się to oglądać.
 

pkomp

New member
różnica zalezy od uzytego procesora - niektóre ładnie wyostrzaja potem to delikatnie rozmazują i nie widac pikselozy.....

zabawa niewiele warta - i tak to nie bedzie zadna rewelacja - szkoda kasy na dopłacanie do lepszego procesora skalującego
 

mistrzb

Member
Moge ocenic skalery na przykladzie samsunga bd-c6800 i yamahy rx-v667. Musze przyznac, ze obydwa skalery dzialaja bardzo dobrze. BD skaluje wyrazniej, ale "ladniej" wyglada skalowanie amplitunera, wszystko przez wieksze rozmycie. Ja poki co wybieram skalowanie BD ze wzgledu na wyrazistosc i wyglad bardziej przypominajacy FullHD, ale jeszcze sie pobawie.
Jest pewien problem z wyborem skalera, o ktory tez chce sie innych spytac. W BD wybieramy rozdzielczosc wyjsciowa sygnalu i nie da sie ustawic domyslnej czyli jesli jest PAL to wysylaj PAL, jesli jest FullHD to wysylaj FullHD. Trzeba na sztywno podac 576p/720p/1080i/1080p/AUTO. AUTO podaje najlepszy mozliwy sygnal akceptowany przez TV. I teraz pytanie, jesli chce skorzystac ze skalera amplitunera to musze ustawic w BD rozdzielczosc nizsza np. PAL/576. Jesli ustawie wiecej np. 720p to BD podniesie mi obraz z 576->720, a amplituner 720->1080p? To bedzie podwojna ingerencja w obraz czyli nie za bardzo. Dodatkowo jesli ustawie w BD 576 to obraz FullHD zmieni na PAL/576 i pozniej amplituner podniesie do 1080? Bez sensu. Ma ktos jakies doswiadczenia i podpowie jak to dziala i jak ustawic BD i amplituner, zeby korzystac albo z jednego albo drugiego skalera?
 

pkomp

New member
nie nie kolego - podajesz sygnał wyjściowy - czyli taki jaki maksymalnie obsługuje wyświetlacz - jak masz full hd to podajesz 1080p - jak masz ten chłam który ma rozdzielczość 1366x768 to podajesz byle co czyli 720 lub 1080 - on i tak wszystko skopie
 

mistrzb

Member
pkomp chyba nie rozumiesz co napisalem ;) Tv jest FullHD i na koncu zawsze! mam 1080p, ale interesuje mnie droga jaka pokonuje i gdzie odbywa sie skalowanie i jak to ustawic najlepiej
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
p1110149.jpg


Procesor video jak powyższy, potrafi z obrazem zrobić coś takiego i to porównując dwa obrazy o wysokiej rozdzielczości, skalowanie dla niego to pestka:

p1110195m.jpg
Zaraz obajrzymy popis procesora obrazu, "cenka opada". Obraz z PS3 ciężko przeczytać napis na tablicy rejestracyjnej.

p1110196c.jpg
Włączamy EDGE na maksa czyli high i proszę ile szczegółów więcej na obrazie.


Nie spodziewajmy się jednak takich efektów w amplitunerach do 2000zł.
 

TodLoch

New member
Czyli jak rozumiem, przeskalowanie sygnału DVD na FullHD spowoduje znaczny spadek jakości, w porównaniu do oryginalu w DVD, przynajmniej jeżeli chodzi o amplitunery ze średniej (do 2k PLN) półki?

Czy może macie jakieś typy odtwarzaczy BD, którym szczególnie dobrze wychodzi takie skalowanie? Może niektórym producentom wychodzi to lepiej niż innym? Oczywiście też ze średniej półki cenowej :) Słyszałem że sprzęt Pioneer'a jest pod tym względem naprawdę niezły?
 
D

Deleted member 121090

Guest
Z autopsji mogę stwierdzić że Onkyo 905 skaluje moim zdaniem bardzo dobrze. Ja osobiście na sprzęcie jak w sygnaturze nie widzę przepaści pomiędzy obrazami z DVD i BD. Na pewno większa różnica jest w dźwięku.
 

ronin

New member
Jesli ustawie wiecej np. 720p to BD podniesie mi obraz z 576->720, a amplituner 720->1080p? To bedzie podwojna ingerencja w obraz czyli nie za bardzo. Dodatkowo jesli ustawie w BD 576 to obraz FullHD zmieni na PAL/576 i pozniej amplituner podniesie do 1080? Bez sensu. Ma ktos jakies doswiadczenia i podpowie jak to dziala i jak ustawic BD i amplituner, zeby korzystac albo z jednego albo drugiego skalera?

NIE. Deinterlacer Twojego ampa (V667) skaluje TYLKO sygnały analogowe i cyfrowe przesyłane z rozdzielczością natywną SD. Sygnały HD przesyła nienaruszone. O ile mnie pamięć nie myli jest o tym w instrukcji. Na pewno robili tego testy w audiovideo i to samo stwierdzili (numer chyba listopadowy). Pewne jest to tez, ze procesor w nawet przyzwoitym amplitunerze AV będzie sporo lepszy od procesora BD czy TV. Na pewno procek w mojej Yamaha V1067 jest lepszy niż w Panasie V20. Zresztą jest to chyba akurat ten procek co foto dał blackninja (na pewno Reon VX)

pkomp bardzo się mylisz odnośnie TV i rozdzielczość no FullHD oraz sygnału z DVD. W zasadzie kompletnie się mylisz. Dawaj jaki chcesz TV FullHD a ja dam mojego Pioneera 4207 (obecnie sypialnia). Jakiekolwiek źródło sygnału SD i 10 osób do obiektywnej oceny. Nie masz szans i nie chodzi o to, ze to Pioneer, ale o czystą fizykę. Po protu na Pioneerze akurat przy obróbce sygnału SD powstanie mniej przekłamań w obrazie, bo będzie trzeba dorobić dużo mniej wiadomości z linii, które de facto nie istnieją. Im większy TV wystawisz tym większą porażkę obejrzysz. Sprawdzone na naprawdę topowych TV.
 
Ostatnia edycja:

suprnowa

New member
To i jak mam pytanie,mam HK AVR 255 i TV FullHD.
Jeżeli gra jest w 720 a na wyjściu ampli mam ustawione 1080 to obraz będzie trochę rozmazany?
Reasumując lepiej ustawić na wyjściu 720p i obraz przejdzie nienaruszony?
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Witam,
2) lepiej żeby to robił np. BluRay, czy lepiej żeby skalował amplituner?
Pozdrawiam,

W teorii - BD, bo ma dostęp do większej ilości danych niż ampli (strumień mpeg2 zawiera trochę danych wektorowych, które mogą się przydać w przypadku skalowania). W praktyce - układy w BD mogą sporo zepsuć, jeśli skalowanie było zignorowane przez firmę produkującą BD...
 

ronin

New member
@Ronin- jezeli V1067 posiada Reon'a to pewnie tez expres do kawy ;d;d;d
Co do V-RX1067 masz rację, chyba tam siedzi ABT, pomyliło mi się z modelem V2067, tam jest na 100% HQV.
ekspres do kawy tez jest .. kawę robi pyszną, ale psuje się co 3-6 miesięcy (włoska produkcja w japońskim sprzęcie ;-) )
 

pkomp

New member
mistrzb zrozumiałem jak najbardziej - tyle że jak to sobie wyobrażasz?przeskalujesz w BD tylko do 720p a potem w ampli z 720p na 1080p na innym procesorze?podwójna obróbka nie jest zalecana - bardzo często przynosi więcej szkód
z kolei jak puścisz 720 z BD to i tak tv rozciągnie to na 1080p...też żaden szał

najlepiej podać oryginał wprost na dobry procesor i wypluć 1080p

blackninja oczywiście te elementy obrazu MUSZĄ być w sygnale inaczej ich nawet nie zobaczymy - a jak będą w ilości skrawkowej to zobaczymy wyostrzone skrawki co też nie musi wyglądać pięknie :)

ronin w którym miejscu się pomyliłem?o czym ty wogóle piszesz?jakie mniej będzie trzeba dorobić?
w kazdym wypadku skalując z dvd do 1080p musisz dorobić masę linii - możesz to robić dwuetapowo na przykład albo jednoetapowo - tak jak pisałem koledze - skalowanie w dvd/bd do 720 a potem w amplki/tv do full hd albo odrazu do full hd - każdy etap wiąże się z dorabianiem linii i na każdym etapie i tak będzie następowało przekłamanie - tym większe im gorszy procesor a już najgorzej przez zwykłe powiększenie(tu się w sumie linii nie dorabia)
nie wiem co chciałeś pokazać przez oglądanie dvd na tv i tekstem że im większy tym gorzej - to przecież jak najbardziej normalna kwestia ale wtedy musisz siedzieć odpowiednio dalej...zresztą jak sobie odpalisz full hd na 40 calach z 2 metrów to będzie żyleta czyż nie?no a jak sobie odpalisz full hd na 80 calach z 3 metrów to co będzie?bo dałeś właśnie tego typu porównanie...
 

ronin

New member
postawie filizanke z dobra kawa, ze tyz brak reon'a ;d...

No dobra gdzie stawiasz? Z chęcią pogadam z kimś o sprzęcie live =, tym bardziej gdy stawia dobra kawe :)

RX-V2067 - AV Receivers/Amplifiers - Yamaha - Other European Countries
nie wiem czemu ale na "amerykańskiej" stronie opisane jest to dokładniej:
RX-A2000 - AVENTAGE - Audio & Visual - Products - Yamaha United States

@pkomp chodzi o bardzo prostą rzecz. I nie pisze tego na podstawie tylko jakiś testów, bo to, że tak się wyrażę dla mnie prosta fizyka, ale tez posiadam w domu 3 odbiorniki TV (Panasonic50V20, Pioneer4207 i Samsung40C6000) i mam okazję do porównania. Tylko ten Pioneer nie posiada matrycy FullHD. Abstrahując już od tego, ze na pewno nie jest najgorszym z tych trzech TV (dla mnie i tak na głowę bije Samsunga, ale to kwestia oczywiście gustu postrzegania) na pewno najlepiej wyświetla z tych wszystkich TV obraz SD np. z dvd. Każdy z tych TV wyświetlając obraz składający się z 576 linii musi go przeskalowując do swojej macierzystej rozdzielczości. Choćby nie wiem jak się starały skalery Panasa i Samsunga to i tak Pioneer, że tak się wyrażę "dopowiada" zdecydowanie mniej informacji, które tak naprawdę i tak są pewnym rodzajem przekłamania. Lepszym lub gorszym, ale przekłamania, dorysowując rzeczy których tak naprawdę w macierzystym przekazie nie ma. Teoria to raz, mogę się mylić. Ale dwa to obiektywne odczucie akurat sporej liczby znajomych, którzy dość często pokazują się u mnie na meczach czy filmach. Każdy z nich obiektywnie stwierdził, ze obraz z SD jest zdecydowanie najlepszy z Pioneera (akurat razem z samsungiem stał obok siebie blisko 3 tygodnie .. nim Samsung trafił do pokoju córki, jako nie spełniający oczekiwań). Kilku z moich znajomych, m.in. i moja zona, twierdzi do dziś, ze Pioneer to w ogóle najlepszy z tych TV jeśli chodzi o jakoś obrazu (po pierdółek typu youtube, ipla czy iplex na panasie i tak nie oglądamy).
Od tak dla mnie ma się Full HD do jakości obrazu. Oczywiscie Pioneer posiada niezaprzeczalna wadę jaka jest Overscaning, ale jeśli chodzi o samą jakość obrazu, dla mnie to wszystko jeśli chodzi o wady. Od tyle. Jak nie wierzysz a mieszkasz w środkowej Polsce mogę Cie zaprosić i sam ocenisz czy jesteś jedynym =, który sądzi inaczej ;-). Źródłem obrazu dvd tez nie jest byle co, tylko Denon1930, TV to do wyboru Pace cyfry+ (obraz taki sobie) lub TechnisatHD-8S (obraz górna półka)
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
no akurat nic odkrywczego nie napisałeś :) - obraz SD zawsze będzie wyglądał lepiej na tv o niższej rozdziałce niż na fullHD - na 4K będzie tragedia do kwadratu :)
to proste że ma łatwiej i mniej linii musi dodawać - niestety im wyższa rozdzielczość tym bardziej wychodzą niedoskonałości obrazów o niskiej rozdzielczości
to akurat każdy wie

jesteśmy jak narazie w takim okresie przejściowym że jeszcze jest SD ale generalnie technologia cyfrowa jak i tym bardziej HD wymaga źródeł sygnału HD by dało się to oglądać
 
Do góry