Skalery, konwertery HDMI w amplitunerach

kburas

New member
Witam!

Czy może mnie ktoś z szanownych forumowiczów oświecić po co w amplitunerach umieszcza się skalery tudzież konwertery HDMI skoro te funkcje posiadają TV. Zastanawiam się nad zasadnością posiadania takiej funkcji ponieważ właśnie rozglądam się za nowym ampem. Czy rzeczywiście warto dopłacać do wyższych modeli ze względu na tą opcję???

Karol
 

mobor

Banned
to zalezy od tego jakie klocki chcesz do takiego ampa podłaczyc a sam amp do jakiego TV jest podpięty (jaki ma skaler, deinterlacer etc)
 

kburas

New member
hej!

TV to będzie nowa plazma Panasa, DVD po HDMI i jakiś sygnał TV. Na początku jeszcze analogowy, później coś cyfrowego. DVD mogę bezpośrednio podpiąć do TV po co więc wpinać to w ampa? Może to jest niezbędne gdy przez ampa chcę przepuścić sygnał audio? Sygnał TV analogowy muszę i tak wpiąć do tunera analogowego w TV???

Karol
 

jarek0z

New member
z mojego doświadcznia, sprzęt jak w podpisie, skaler w ampli ustawiony na auto, wyraźnie lepsza jakość niż ustawienie na 720p, czy to sygnał z dvd po component czy dream, takie same objawy
 

mobor

Banned
Jak masz 2 zrodla sygnału na krzyż- problem z wpinaniem czy nie do ampa nie istnieje bo mozesz to spokojnie podpiąc do TV.... Ale np ja mam takich źródełek...8+1 (amplituner który tez musi byc podpiety pod TV zeby móc go konfigurować via menu)
Skaler w amplitunerze ma sens tylko wtedy jesli skaler w DVD jest od niego gorszy (np sprzet marketowy za 500-600zl)
 

zxx

New member
podtrzymuję poprzednie pytanie i dodaję swoje, czy są amli, które przyjmują obraz analogowy (np. zwykła kablówka) i są w stanie go na wyjściu podać poprzez skaler?
 

knox

Klub HDTV.com.pl
vip
Witam, obraz ze zwykłej kablówki to nie bardzo, bo ampli nie ma tunera tv w sobie, ale np jak podłączysz przez magnetowid (albo jakiś zewnętrzny tuner tv) tak że sygnał telewizyjny będzie szedł po composite (chinch) z magnetowidu do ampli - to już ampli może go skonwertować na sygnał cyfrowy (i np puscić po hdmi do tv jako np 576p), niektóre ampli go jeszcze zupskaluja np do 720p albo 1080 ... czy jest lepiej? zależy od procesora który to robi..
np w moim onkyo 605 skaler do 720p działa jakoś dziwnie, tzn dodaje czarne pasy po bokach ekranu (nawet dla sygnału 16:9) wygląda to tak jakbym na tv włączył tryb 4:3.. dlatego nie używam tej opcji ;)
pozdro
 

mobor

Banned
Niestety tak- za 500-600 zł mamy WYŁACZNIE marketowy szmelc (bez urazy)
Elektronika w nim zawarta miesci się zazwyczaj na powierzchni płytki wielkosci paczki papierosów.
Duże uproszczenia konstrukcyjne w budowie zasilaczy, mechaniki, toru dzwiekowego i video....
W powaznych konstrukcjach sekcje te są zazwyczaj oddzielone - czesto nawet galwanicznie... Ale to już inna bajka...

Sam doświadczyłem jak KOLOSALNA może być roznica w jakosci obrazu pomiedzy odtwarzaczem za 2 a za 3 tys zl.... A co tu dopiero mowic o czymś kosztującym tyle co kiepski procesor do kompa...
 
Do góry