Skąd bierzecie materiały Dolby Atmos

gruby19

New member
Cześć
Właśnie kończę składać swoje "kino" zbudowane na 65OLED855 + JBL Bar 9.1. Kwestię podłączenia mam już raczej rozwiązaną. Chciałbym móc możliwie dobrze wykorzystać ten zestaw i zastanawiam się, skąd brać filmy/seriale, które nie będą miały skompresowanej jakości wideo, lub spłaszczonego audio. Czy aplikacje Youtube, Netflix, HBO, Amazon, itd z AndroidTV będą w stanie taki sygnał Dolby Atmos przekazać bezstratnie? Nie ukrywam, że preferuję cyfrową dystrybucję materiałów, więc płyty BluRay raczej odpadają. A może po prostu pliki wideo wrzucone na dysk zewnętrzny podłączony przez USB? Ale wtedy na jaki format plików zwracać uwagę, aby uniknąć stratnej kompresji?
Boję się trochę, że wydałem pieniążki na zestaw, który ma duże możliwości, a źródło materiałów nie pozwoli mi tych możliwości wykorzystać.

Pozdrawiam
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Blu Ray UHD z Dolby Atmos lub DTS X to nośnik zapewniający bezstratny dźwięk. Z wymienionych serwisów to Netflix, Amazon Prime Video, Aple. Choć tutaj możesz mieć Atmos zakodowany jako DD+, czyli już niepelny. HBO Go, YouTube tam dobrego nieskomplikowanego dźwięku nie uświadczysz.
Pliki z dysku też oczywiście mogą być. Odpowiedniej jakości video z wysokim bitrate i dźwiękiem zakodowanym właśnie jako Dolby Atmos lub DTS X. Jednak tutaj nie zawsze sam telewizor jest dobrym odtwarzaczem. Często lepiej wypada ,zewnętrzny player typu np. box na androidzie.
 
Ostatnia edycja:

gruby19

New member
Pliki z dysku też oczywiście mogą być. Odpowiedniej jakości video z wysokim bitrate i dźwiękiem zakodowanym właśnie jako Dolby Atmos lub DTS X
Czyli póki co jest to rozwiązanie najbardziej optymalne dla mnie. Pytanie, czy są jakieś formaty wideo, które gwarantują/wykluczają przekazywanie dźwięku Dolby Atmos? Czy zawsze trzeba będzie sprawdzać parametry pliku wideo i zgadywać czy ma czy nie?

Jednak tutaj nie zawsze sam telewizor jest dobrym odtwarzaczem. Często lepiej wypada ,zewnętrzny player typu np. box na androidzie.
To mnie trochę dziwi, że MiBox za 100zł ma przekazać lepszej jakości dźwięk niż TV za 9k pln. Tym bardziej, że tu i tu nośnikiem będzie dysk SSD podłączony przez USB.
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Zamiast się dziwić zaakceptuj to.
Obraz nie ma nic do kwestii dźwięku.
Urządzenia niczego nie kompresują co najwyżej nie odtworzą jakiegoś audio lub odtworzą/przekażą tylko jego warstwę core.

Istnieją "dwa" atmosy atmos który pochodzi z płyt TrueHd+atmos i DD+Atmos który jest w platformach vod online.
Na mboxie się nie nadaje do odtwarzania formatów HD audio.
Zanim coś kupisz i wepniesz w hdmi in do soundbara zastanów i trzy razy jaki to będzie odtwarzacz.. sugeruje również zdobyć trochę więcej wiedzy.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
gruby19, tak jak napisał kolega wyżej, tak to już jest. A pretensję to można mieć do producentów telewizorów...
Co do boxa, to taki za 100 zł nie będzie optymalnym rozwiązaniem. Tutaj też trzeba trochę zainwestować. Taki odtwarzacz musi mieć dobry procesor, żeby video nie przycinało przy dużym bitrate a i dźwięk wszelkich gęstych formatów typy Dolby Tru HD/Atmos był odtwarzany.



Niestety tak to jest aby faktycznie cieszyć się obrazem dobrej jakości z HDR i DV trzeba zainwestować w dobry telewizor. Do odtwarzania plików warto dokupić odtwarzacz BD UHD.

Jeżeli nie lubisz/nie chcesz płyt to potrzebny będzie wspominany box, ale nie za 100 zł...
Jest tego trochę, Nvidia Shield, Zidoo Z10 pro, Dune HD pro itp.
 

gruby19

New member
gruby19, tak jak napisał kolega wyżej, tak to już jest. A pretensję to można mieć do producentów telewizorów...
Co do boxa, to taki za 100 zł nie będzie optymalnym rozwiązaniem. Tutaj też trzeba trochę zainwestować. Taki odtwarzacz musi mieć dobry procesor, żeby video nie przycinało przy dużym bitrate a i dźwięk wszelkich gęstych formatów typy Dolby Tru HD/Atmos był odtwarzany.



Niestety tak to jest aby faktycznie cieszyć się obrazem dobrej jakości z HDR i DV trzeba zainwestować w dobry telewizor. Do odtwarzania plików warto dokupić odtwarzacz BD UHD.

Jeżeli nie lubisz/nie chcesz płyt to potrzebny będzie wspominany box, ale nie za 100 zł...
Jest tego trochę, Nvidia Shield, Zidoo Z10 pro, Dune HD pro itp.

Jak zatem sprawdzi się tutaj Xbox One X jako odtwarzacz BluRay?
Czy tutaj podłączenie dysku SSD z plikami wideo zda egzamin?
 

DarkMag

New member
XboX pomimo swojej mocy kompletnie nie nadaje się jako odtwarzacz plików z dysku. Tak jak kolega wyżej, brak passthrough audio, do tego nawet jak odpalisz film i obraz leci płynnie to w 99% przypadków pauza albo przewinięcie równa się zaczynanie filmu od nowa bo albo zacznie klatkować albo całkiem się wykrzaczy. Mi boxy nie wszystkie mają opcję passthrough, sam tego doświadczyłem. Od siebie polecę shielda pro.
 

gruby19

New member
Czyli podsumowując:

Jeśli chcesz odtwarzać wideo z Atmos z pliku, musisz dokupić odtwarzacz za ~1k PLN i znaleźć plik wideo w odpowiednim formacie.

Jeśli chcesz odtwarzać Atmos z platform VOD, to dostaniesz "oszukany" DD+Atmos.

Jeśli chcesz odtwarzać pełnowartościowy sygnał 4K z Dolby Atmos, musisz kupić odtwarzacz Blu Ray a potem jeszcze płyty z filmem za ~100zł, albo biegać do wypożyczalni, której w Twoim mieście może nie być.

Na zagranicznych forach czytam jeszcze, że może się udać uruchomienie pliku wideo na laptopie i podłączenie po hdmi do tv.

No cóż, wygląda na to, że to okazjonalna rozrywka.
Podchodząc do tematu miałem nadzieję, że mając zestaw Konsola -> Soundbar -> TV, mam już komplet i jedynym moim zmartwieniem pozostanie kwestia, skąd wziąć odpowiedni materiał i na czym go uruchomić. Całość miała być rozszerzona jedynie o serwer NAS, na którym te materiały wylądują.
 
Ostatnia edycja:

bl4ck

Active member
Bez reklam
Pliki też mogą być***pełnowartościowe ponieważ jest możliwe wykonanie kopii 1 do 1 równej oryginałowi z płyty.

Co do płyt to nie chciał byś wiedzieć jak wygląda polski rynek płyt UHD zresztą wydań BD również...
Dlatego wiele osób kupuje płyty za granicą gdzie można kupi je taniej a również zawierają PL audio/napisy.

Szczerze? tobie i jak to nazwałeś oszukany atmos wystarczy nie masz prawdziwego systemu audio atmos, bar to namiastka systemu przestrzennego. Prawidłowo zbudowany system atmos musi mieć zamontowane głośniki w suficie ponieważ atmos to gdzieś z pochodzący z sufitu.
Ale oczywiście czym lepszej jakości dźwięk doprowadzić tym lepszy efekt, większa głębia dźwięku.
 
Ostatnia edycja:

Caparzo

New member
Bez reklam
Jeśli chcesz odtwarzać pełnowartościowy sygnał 4K z Dolby Atmos, musisz kupić odtwarzacz Blu Ray a potem jeszcze płyty z filmem za ~100zł, albo biegać do wypożyczalni, której w Twoim mieście może nie być.


Za 100 to już masz uhd używanie a to i tak drogo bo po premierze tyle wołają, blu masz od 30 zł już ale to tez nie każdy film ma atmosa, więc tylko dobry ampli musi zrobić upmix.



Poza tym, obrałem metode kupowania, oglądania i sprzedawania , tracisz 10-20 zł to jakbyś szedł do kina


Możesz kupować za granicą na amazonie, jest taniej, ale okładki mają dziwne tytuły ale Bipo i Henry nie narzekają :lol:


A teraz parząc na rynek filmów, to wielkie G wychodzi a jak wyjdzie to kosztuje kosmiczne pieniądze jak Tenet UHD 159 zł ( no ale dla mnie warto bo to drugi film w tym roku yyy w 2020 kupiony więc nie żal mi było )
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Biorąc pod uwagę, że masz belkę, a nie pełnoprawny (pełnozakresowy) sprzęt w postaci skrzynek, odpuść sobie takie dylematy. Co tam nie odpalisz (w dobrej jakości z dostępnych formatów) będzie podobnie.

Jeżeli chodzi o wizje i 4K, to masz chociażby Netlixa.
Jak chcesz bezkompromisowo, to jak już zostało powiedziane, idziesz do sklepu (lub kupujesz w sieci) wydanie na płycie. Technicznie rzecz ujmując, możesz sobie też ściągnąć 1:1 z sieci co chcesz w 30min. - skoro nie chce Ci się bawić w czekanie, dokupić takiego Shielda i zapchać go wszystkimi dostępnymi filmami 4k/Atmos/DTSX na dysku.
Ja swojego czasu zgrałem sobie większość moich filmów na HDD i odpalam wszystko nie wstając z kanapy.

Ze sprzętem jak z konsolami, to tylko narzędzia. Trzeba mieć jeszcze siano na gry, czy w tym wypadku na filmy. Netflix też nie jest za darmo.
 
Do góry