Sharp XS1 wszystko o serii

RS4

New member
SławekSS napisał:
niestety cena bedzie wysoka, bo:
1. podswietlanie jest strefowe, czyli w kwadratach mniej więcej 5x5cm(może więcej, nie mierzyłem) a u innych producentów jest na tej samej zasadzie co do tej pory ze świetlówkami, czyli jedno całe pole.
2. ze wzgledów technologicznych podswietlenie LED częściowo składane jest ręcznie(chodzi o te rozpraszacze światła).

Coś chyba pokreciłeś, led jest rozmieszczone równomiernie na całej powierzchni panela, jakość zalezy od ilości podświetlającech led-ów i ich swiecenia, jaki byłby sens stosowania panelowego podświetlenia jak świetlówki w klasycznym lcd, to właśnie jest zaleta tej technologii , że można punktowo podświelać matrycę tylko tam gdzie to jest potrzebne ze wzgledu na wyświetlany obraz(jasne miejsce w obrazie) tonowanie podświetlenia powoduje wyodrębnienie w dużym stopniu różnch odcieni czerni, co jest praktycznie nieosiągalne w klasycznym podświetleniu.

RS4
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Zgadza się, im mniejsza strefa podświetlenia tym lepiej. Doskonałością byłaby możliwość włączenia pojedynczego pixela jak to ma miejsce np w PDP.

Bardzo ciekawa strona xs1:

http://www.xs-aquos.com/
 

SławekSS

New member
Bez reklam
RS4 napisał:
Coś chyba pokreciłeś, led jest rozmieszczone równomiernie na całej powierzchni panela, jakość zalezy od ilości podświetlającech led-ów i ich swiecenia, jaki byłby sens stosowania panelowego podświetlenia jak świetlówki w klasycznym lcd, to właśnie jest zaleta tej technologii , że można punktowo podświelać matrycę tylko tam gdzie to jest potrzebne ze wzgledu na wyświetlany obraz(jasne miejsce w obrazie) tonowanie podświetlenia powoduje wyodrębnienie w dużym stopniu różnch odcieni czerni, co jest praktycznie nieosiągalne w klasycznym podświetleniu.

RS4
nie pokręciłem. Widziałes ta matryce jak jest zbudowana :?: Widziałeś, chociazby na zdjęciach, proces produkcji jej :?:
Ja tak.

Podświetlenie nie jest na całej powierzchni, tylko polami. Strzelam bo nie mierzyłem. Diody na powierzchni powiedzmy 1,5x3cm oświetlaja poprzez rozpraszcze powierzchnie 5x5 lub 7x7 cm.

I te pola sa sterowalne, każde osobno.

Zastrzegam, że wymiary podałem obrazowo tak jak je widac na zdjęciu(nie mam praw na ich udostepnianie).

Natomiast w innych telewizorach poswietlenie jest zrealizowane w inny sposób. Sterowanie odbywa sie na całym ekranie.
 
Ostatnia edycja:

z3

New member
Bez reklam
strasznie zawiła ta Twoja teoria, nic z niej nie mogę zrozumieć, co to znaczy:

w innych telewizorach poswietlenie jest zrealizowane w inny sposób. Sterowanie odbywa sie na całym ekranie?

Jeśli myślisz, że TV które mają stałe matrycowe podświetlenie za które odpowiada jakiś procesor są lepsze od tych z wyłączanymi strefami to się mylisz.
 

SławekSS

New member
Bez reklam
hmmm... spróbuje to wytłumaczyć.
W Sharpie jest tak, ze np. jak pół obrazu jest biała,a pół czarna, to podświetlenie jest tylko na tej połowie, natomiast w innych bedzie podświetlona cała matryca.

o ile w takim przypadku nie w Sharp'ach bedzie widac podświetlenie matrycy na tej czarnej połowie, ale znajac własciwości naszych oczu, nie bedziesz widział tego, bo jasne pole bedzie na tyle "razić", ze oko zmniejszy czułość i dla Ciebie, ta czarna połowa bedzie mocno czarna. Tak samo w obrazie np. z filmu.
Zwróć uwage, ze nawet na tych LCD'kach co sa obecnie z podświetleniem świetlówkami jak masz obraz jasny, mocno kontrastowy, to ciemne fragmenty widzisz jako "głeboko" czarne, natomiast, gdy obraz jest ogólnie ciemny, np. nocne zdjecia, to wtedy widzisz nie czerń, tylko szarość. I teraz wchodzi nam zasada poswietlenia LED. W takich nocnych scenach podswietlenie bedzie zmniejszone, co pozwoli obejrzeć "jasne" fragmenty obrazu a jednocześnie czerń sie pogłebi. Działa to cos na zasadzie dynamicznego kontrastu.

Oczywiście, wiem dokładnie jak to działa i wyglada oraz jakie jest sterowanie podświetlenia w XS1, natomiast co do innych marek, to wiem tylko z opowiadań ludzi z branży. Nie widziałem.
Natomiast to jak Wy uważacie, że podświetlana jest cała matryca np. diodami co 5mm i na dodatek kazda dioda jest sterowana oddzielnie, to jesteście w błędzie. Owszem, mozna tak zbudować podswietlenie, ale do ceny kazdego TV trzeba by było dołożyc od 10 do 15 tys. zł do obecnej ceny.

poszukajcie materiałów jak sa rozwiazane podświetlenia w konkretnych matrycach, to bedzie Wam łatwiej zrozumieć.

Niestety ja nie moge nic znaleźć na ten temat, nawet na stronach .jp.
Wiem jakich zdjęc/obrazków szukam, bo juz je widziałem. Niestety nie w internecie.

OT
Nie myslcie, że sie mądrze, bo jak czegoś nie wiem, to nie pisze, nie mam zamiaru tez wywyzszać się, bo Wasza wiedza na wiekszość tematów z zakresu tego forum(i zapewne nie tylko) jest zdecydowanie wieksza niz moja
EOT
 

z3

New member
Bez reklam
No i gitara gra, bo taki system jest dużo lepszy od podświetlania całej matrycy jednym źródłem światła.
 

SławekSS

New member
Bez reklam
Witam.
Dzis miałem okazje skladać go(52") i ogladać.
Piekna Bestia, a ciężka:-o.... .
Trzy pudła. W jednym sam ekran, w drugim sama jednostka sterująca z pilotem i kabelkami, a w trzecim podstawa(tylko 40kg :) ). Całośc waży ponad 90kg.
A obraz, no cóż, mnie powala. Niestety nie mam porównania do innych, więc nie bede opisywał.

Aha, z tego co mi wiadomo, nie bedzie go w sprzedazy marketowej i internetowej, czyli saturny, media markty itp. Oczywiscie mówimy o dystrybucji Sharp Polska. Byc moze z importu tak, ale nie z Sharp Polska.
 
Ostatnia edycja:

RS4

New member
SławekSS napisał:
nie pokręciłem. Widziałes ta matryce jak jest zbudowana :?: Widziałeś, chociazby na zdjęciach, proces produkcji jej :?:
Ja tak.

Podświetlenie nie jest na całej powierzchni, tylko polami. Strzelam bo nie mierzyłem. Diody na powierzchni powiedzmy 1,5x3cm oświetlaja poprzez rozpraszcze powierzchnie 5x5 lub 7x7 cm.

I te pola sa sterowalne, każde osobno.

Zastrzegam, że wymiary podałem obrazowo tak jak je widac na zdjęciu(nie mam praw na ich udostepnianie).

Natomiast w innych telewizorach poswietlenie jest zrealizowane w inny sposób. Sterowanie odbywa sie na całym ekranie.
No to jesli Sharp tak to rozwiązał to poszedł na łatwiznę w innych tv jest to tak rozwiazane jak pisałem, napewno ma tu znaczenie koszt wyprodukowania matrycy ale sterowanie podświetleniem nie jest tak drogie jak piszesz, samsung musialby kosztowac 5 razy tyle co kosztuje.

PS jeśli dobrze Cię rozszyfrowałem SharpService ;) pozdrowienia dla AB
Aha parę matryc widziałem i nawet jak są zbudowane, fakt nowego podswietlenia led w sharpie nie, ale w innych tak.

RS4
 
Ostatnia edycja:

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Sony i Samsung mają bardzo podobną technologię, oglądałem budowę matryc SLCD na prezentacjach, poza tym pamiętajmy, że LED służy jako źródło światła, ostatecznie i tak przechodzi wszystko jeszcze przez ciekłe kryształy.
 

SławekSS

New member
Bez reklam
RS4 napisał:
No to jesli Sharp tak to rozwiązał to poszedł na łatwiznę w innych tv jest to tak rozwiazane jak pisałem, napewno ma tu znaczenie koszt wyprodukowania matrycy ale sterowanie podświetleniem nie jest tak drogie jak piszesz, samsung musialby kosztowac 5 razy tyle co kosztuje.
Jak pisałem, nie widziałem w innych, wiec opieram sie tylko na tym co usłyszałem

RS4 napisał:
PS jeśli dobrze Cię rozszyfrowałem SharpService ;) pozdrowienia dla AB
RS4
:D Niestety nie, ale jakby na to z drugiej strony spojrzał......
A Ar.Br sam mozesz pozdrowić :p nie mniej jednak moge mu przekazać
 

Marhio2000

New member
Jesli ktos ma watpliwosci co do glosnika to powiem wprost kwestia gustu.. ALE po 1sze jest to glosnik Pioneera a po 2gie gra zajefajnie 7 nie zaleznych glosnikow gra niesamowicie...
Co do matrycy niesamowicie oddaje kolory i realistyczny obraz. A czern, ciemniejsza od czasrnego :) rewelacja.. Cena droga i nic dziwnego, kwestia czasu, spadnie o 10tys zl na pewno po nowym roku. Pozdro
 

SławekSS

New member
Bez reklam
RS4 napisał:
No to jesli Sharp tak to rozwiązał to poszedł na łatwiznę w innych tv jest to tak rozwiazane jak pisałem, napewno ma tu znaczenie koszt wyprodukowania matrycy ale sterowanie podświetleniem nie jest tak drogie jak piszesz, samsung musialby kosztowac 5 razy tyle co kosztuje.
Pozwole sobie jeszcze dopisac cos na ten temat.
Zagłebiłem sie w temacie i okazuje sie, ze inne firmy np. samsung owszem ma sterowanie ledami punktowo na całym ekranie, tzn. ze w miejscach gdzie jest ciemno, nie swiecą diody, a gdzie jest jasno to swiecą odpowiednio jasno.
I tu jest róznica miedzy Sharpem a np. samsungiem, bo w Samsungu diody świeca na biało i sterowanie jest tylko nazwijmy to luminacją, natomiast w Sharpie sterowanie jest RGB, czyli dodatkowo kolorami.
Jak to działa:
wyobrażmy sobie, ze na całym ekranie są świecące kwadraty np. w kolorach RGBK (K-czarny), to o ile w samsungu te kwadraty bedą podświetlone na biało, to w Sharpie w odpowiednich kolorach i tak: pod czerwonym kolorem bedzie podświetlenie czerwone, pod niebieskim-niebieskie, a pod zielonym-zielone. Stąd róznica w budowie matrycy i sposobie podświetlania.
Dlatego, tez jest róznica w cenie.
Reasumując:
W Sharpie jest podświetlenie RGB-LED, a w pozostałych samo LED(w kolorze białym).

Podobno samsung tez wyprodukował jakis telewizor LCD z podświetleniem RGB-LED, a jego koszt to ok 80tys. zł.
 

czesiukatana

New member
Marhio2000 napisał:
Witam tak sie sklada ze mam ten model w sklepie. Jako jedyna firma w 3miescie ja posiadamy. Jesli ktos ma watpliwosci co do glosnika to powiem wprost kwestia gustu.. ALE po 1sze jest to glosnik Pioneera a po 2gie gra zajefajnie 7 nie zaleznych glosnikow gra niesamowicie...
Co do matrycy niesamowicie oddaje kolory i realistyczny obraz. A czern, ciemniejsza od czasrnego :) rewelacja.. Cena droga i nic dziwnego, kwestia czasu, spadnie o 10tys zl na pewno po nowym roku. Pozdro
Jak porownujesz ten TV do KURO?

Ponizej pare zdjec, piekny jest :D
 

Attachments

  • IMG_0022.JPG
    IMG_0022.JPG
    99,6 KB · Wyś: 366
  • IMG_0023.JPG
    IMG_0023.JPG
    212,8 KB · Wyś: 354
Do góry