Sharp LC-60UQ10E test otwarty - więcej ostrości, więcej dokładności, więcej radości.

Bartsol

New member
Trochę na nowo na temat UQ10

To ja się może odniosę w kilku słowach do wątku na nowo.
Jako jeden z pierwszych użytkowników tego telewizora napisałem to co nieco na jego temat. Z perspektywy czasu po raz pierwszy wypowiem się jednak w nieco innym tonie na temat tego modelu. Od razu powiem , że nie będę się na nim wyżywał bo nie mam takiego celu tylko zwyczajnie odniosę się do rzeczywistości po 9 miesiącach zabawy w kotka i myszkę z tym modelem.
Pierwsze wrażenia super!!!! Byłem nim zachwycony bo po pierwsze wielkość , po drugie dynamika kolorów i rozbudowane opcje internetowe. Wykonanie bajka, design bardzo ładny. Hybryda.

Niestety, rzeczywistość okazała się nieco inna niż zapowiadany sukces zakupowy. Moje przekonanie co do prawidłowego wyboru telewizora względem oczekiwań po przeczytaniu na tym forum testu kikiego prysnęło jak bańka mydlana w momencie kiedy okazało się, że nie da się go skalibrować w taki sposób żebym był z niego zadowolony. Nie da się w tym telewizorze uzyskać dynamicznego i względnie nasyconego kolorami obrazu bez pojawiania się kilku denerwujących cech. Jeśli chce się zachować względną dynamikę trzeba pogodzić się z: artefaktami - szczególnie odcienie szarości w tle - elektronika nie wyrabia z obróbką obrazu przez co matryca daje niejednolity kolor ciemny - wrażenie jakby telewizor nie mógł się zdecydować w jaki odcień wejść przez co dana powierzchnia zwyczajnie ożywa i ma się wrażenie , że się rusza kilkoma barwami równocześnie. Jest to szczególnie widoczne w filmach o słabym doświetleniu nie wspominając już o gorszej jakości treści. Druga sprawa - oglądanie meczy. Piłka zawsze zostawia za sobą smugę szczególnie kiedy ruch obserwujemy w z dołu do góry i z góry na dół. Trwa będzie się rozlewała plamami szczególnie kiedy na boisku są różne odcienie trawy. Nawet napis Canal + będzie się rozmywał kiedy kamera szybko zmienia położenie horyzontalnie. Ktoś może powiedzieć - zdejmij kontrast i ostrość, wyłącz ulepszacze itd. Wszystkiego próbowałem i nie ma szans ustawić tego tak aby zachować fajny odcień kolorów ,a tym samym ostry, nieprzekłamany obraz. Trzecia sprawa: kąty. Nie trzeba specjalnie daleko się wychylić żeby zobaczyć przekłamania w kolorach. Moim zdaniem to dyskwalifikacja. Owszem jeśli siedzi się na wprost nie ma żadnego problemu. Czwarta sprawa - przy ustawieniach odpowiadających głębokiej czerni i większego kontrastu trzeba przyzwyczaić się do niebieskawej poświaty na krawędziach zmieniających się obrazów - wystarczy, że raz się to zobaczy.... później widać to już zawsze. Piąta sprawa - dla mnie nieco dziwna: wifi. Mój router jest piętro wyżej w stosunku do miejsca telewizora. Nie mam żadnego problemu z sygnałem w żadnym miejscu na wszystkich urządzeniach. Na tym niestety nie było szans na połączenie i skończyło się to zakupem acces poitna i połączeniem via LAN. Trochę to śmieszne w urządzeniu za taka kasę.

Teraz pozytywnie:
Bardzo dobra głębia kolorów przy obrazach statycznych. Oglądanie TVN24 czy innych treści typu studio super!
Znakomite 3D
Dobra obsługa
Fantastyczny dźwięk! - Yamaha zrobiła swoje!!!!


Ponieważ moje doświadczenia z nim nie dawały mi spokoju poprosiłem Firmę Sharp o konsultację. Przysłano do mnie serwis który stwierdził, że jest to cecha tego telewizora i nie da się w żaden sposób go skalibrować tak żeby sprawy o których mówię zostały wyeliminowane. Później przyjechał do mnie drugi serwis który stwierdził, że również mam rację. Jedni i drudzy Panowie bardzo chcieli pomóc wykonując swoje kalibracje i inne sztuczki ale niestety nie udało się...
Finał jest taki, że Firma Sharp zgodziła się na moją propozycje zwrotu tego modelu za co jestem im niezmiernie wdzięczny. Uważam, że ich zachowanie w moim konkretnym przypadku pokazuje klasę na najwyższym poziomie. Dodam, że w domu mam inny telewizor Sharpa i jestem z niego bardzo zadowolony.

Teraz w swój (subiektywny) sposób odniosę się do testu (również subiektywnego) jaki poprzedza wszystkie w tym i moje komentarze na jego temat.

Zalety:
Przyjęcie i odtwarzanie sygnałów 4K. - POTWIERDZAM
Bardzo dobry dźwięk z głośników Yamahy. ZNAKOMITY!
Bardzo niski pobór energii - NIE MAM ZDANIA CHYBA TAK
Rewelacyjne skalowanie w SD - JEST DOBRZE ALE W ODCIENIACH SZAROŚCI PRZY DYNAMICZNYM USTAWIENIU PO KALIBRACJI ŻENADA
Extra przejścia tonalne - NIE ZGADZAM SIĘ KOMPETNIE
Dobre współpraca multimedialna. POD WARUNKIEM ŻE ROUTER STOI OBOK
Świetna czytelność czcionki - ZGODA
Obudowa aluminium - MISTRZOSTWO
Jasny obraz w 3D - ZGODA - 3D NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE
Zachwycająca jakość przy dobrym bitrate - JEŚLI ZDECYDUJESZ SIĘ ODPUŚCIĆ KONTRAST I NIE JEST TO MECZ PIŁKI NOŻNEJ
Bardzo równe podświetlenie matrycy - NIE ZGADZAM SIĘ WIDOCZNE PLAMY I JAŚNIEJSZE PRZEŚWIETLENIA MATRYCY
Nowe kąty boczne - znacznie poprawione - "ZNACZNIE POPRAWIONE" WZGLĘDEM CZEGO??? kĄTY TO PORAŻKA W STOSUNKU DO NOWYCH MATRYC VA
Znakomita ostrość - PRZY OBRAZACH STATYCZNYCH NIESAMOWITA, PRZY DYNAMICZNYCH ELEKTRONIKA NIE DAJE RADY
Mistrzowska płynność: pionowa, skośna i pozioma PŁYNNOŚĆ PIONOWA TO ABSURD - JESZCZE RAZ ODWOŁAM SIĘ DO SPADAJĄCEJ PIŁKI

Punkty - do 1 do 10 w każdej pozycji.

1.Płynność SD - 10 pkt - 7
2.Kąty boczne - 9 pkt - 5
3.Czerń - 9 pkt -7
4.Skalowanie SD - 9 pkt -7
5.Kolory - 10 pkt -8,5
6.Pobór energii - 10 pkt - NIE MAM ZDANIA ale niech będzie że 10
7.Obsługa - 9 pkt 9
8.Dźwięk - 9 pkt - 10
9.Wyposażenie - 8 pkt 7 - ZA BRAK POPRAWNEJ INSTRUKCJI OBSŁUGI - NIE DOWIESZ SIĘ Z NIEJ JAK SPAROWĆ OKULARY. DOTYCZY NIE TEGO MODELU
10.Cena do jakości i możliwości - 9 pkt - 8

Na zakończenie:
To dobry telewizor!
Nie spełnił jednak moich oczekiwań na tyle żebym finalnie był z niego zadowolony. Jeśli chce się oglądać na nim TVN czy wyłącznie dobrej jakości kanały przyrodnicze lub studio to jest ok. Najgorzej wypadają filmy gdzie większa część akcji dzieje się w ciemności nie wspominając już o słabszej jakości. Niebieskie poświaty były widoczne na krawędziach treści nawet czarno białych filmów! Miałem też problemy przy odtwarzaniu treści z blu ray (koncet gdzie jest dużo ciemnych scen) bo pojawiały się mocne artefakty.
Na koniec dodam tylko tyle, że napisałem tego posta po przeczytaniu ostatniego posta kikiego dotyczącego prośby innego użytkownika forum o ustawienia kalibracyjne:

"Jak będziesz niebieski kalibrację dostaniesz gratis."

Nie da się ustawić tego modelu tak, żeby wyeliminować cechy o których piszę. No chyba, że jednak serwis się pomylił i oddali mi kasę bo jestem miły, a oni są filantropami.
Reszty nie komentuję.

Jeśli chcesz kupić telewizor to idź do sklepu z własnym dekoderem pod pachą i sprawdzaj, rozmawiaj, testuj , kalibruj. Niech sprzedawca ma Cię dość , a przy tym niech się wykaże wiedzą!
Nie słuchaj opowieści .... treści pisanych na forach bo skąd wiesz na ile są one obiektywne, a na ile służą biznesowi samej sprzedaży lub później rady (w cenie) dotyczącej kalibracji.
Pozdrawiam!
 

r_ADM

New member
Troche mi sie swiat zawalil bo bylem praktycznie zdecydowany na ten telewizor, ale wymienione przez ciebie wady sa niestety dyskwalifikujace.

Problem w tym, ze na rynku prawie nie ma wyboru w telewizorach 70-calowych. Pytanie czy np. 70le857 jest tych wad pozbawiony?
 

firekage

New member
Bez reklam
Jak będziesz niebieski kalibrację dostaniesz gratis.

LOL. Kalibrację można robić w oparciu o konkretny egzemplarz odbiornika i tylko bezpośrednio u klienta, a nie zbiorcze nastawy wysyłane na kartce listem, czy w formie emaila....Mocne. Widziałem już wszystko.

Troche mi sie swiat zawalil bo bylem praktycznie zdecydowany na ten telewizor, ale wymienione przez ciebie wady sa niestety dyskwalifikujace.
Dziwne...że recenzenci nie wspominają o takich aspektach, prawda? :wink: U nich zazwyczaj wszystko jest "bajka".
 

RHJG

New member
Bez reklam
Troche mi sie swiat zawalil bo bylem praktycznie zdecydowany na ten telewizor, ale wymienione przez ciebie wady sa niestety dyskwalifikujace.

Problem w tym, ze na rynku prawie nie ma wyboru w telewizorach 70-calowych. Pytanie czy np. 70le857 jest tych wad pozbawiony?
Witam polecam ten TV-jest OK Samsung UE75H6400
 

Bartsol

New member
Troche mi sie swiat zawalil bo bylem praktycznie zdecydowany na ten telewizor, ale wymienione przez ciebie wady sa niestety dyskwalifikujace.

Problem w tym, ze na rynku prawie nie ma wyboru w telewizorach 70-calowych. Pytanie czy np. 70le857 jest tych wad pozbawiony?



Nie kieruj się tym co napisałem w sposób jednoznaczny. Idź do sklepu, weź dekoder z dyskiem , sprawdź różne treści.
To dobry telewizor. Są ludzie którzy nie zobaczą tego o czym pisze. Ja brałem go z podwójną pewnością. Jedno to fakt wielkich achów i ochów na forum a drugie to ze 60" było najmniejsza przekątna z serii co miało niby dać mi gwarancję jakości.

Faktycznie w większych calarzach nie ma w czym wybierać. Wszystko kwestia budżetu.
 

Bartsol

New member
LOL. Kalibrację można robić w oparciu o konkretny egzemplarz odbiornika i tylko bezpośrednio u klienta, a nie zbiorcze nastawy wysyłane na kartce listem, czy w formie emaila....Mocne. Widziałem już wszystko.


Dziwne...że recenzenci nie wspominają o takich aspektach, prawda? :wink: U nich zazwyczaj wszystko jest "bajka".




Ja na podstawie tych bajek wydałem swoją kasę. Nie ruszyłoby mnie nic gdyby nie kolejne wpisy typu daj kasę to będę mądrzejszy niż producent i twój telewizor rozbłyśnie nienotowanymi dotąd kolorami!
 

szajtiis

Member
Mam obecnie 40le830 i oglądam na nim wszystkie mecze piłki nożnej jakie mi dane jest oglądać. Jak jest w tym modelu ? bo trudno mi uwierzyć żeby mogło być gorzej w końcu mój model jest z 2011 roku.
 

Bartsol

New member
Ja też mam w domu starszy telewizor o małej przekątnej. Na tych w okolicach 40" jakość hd powoduje efekt oglądania taki jak na przekatnych 50" plus przy Blu Ray.
wbrew pewnym poglądom starsze telewizory nie są gorsze od tych nowych. Problemem staje się wielkość matrycy elektronika oraz jakość treści. Inaczej będzie fizycznie wyglądało skalowanie treści do przekątnej 40" a inaczej do 60, 65, 70 czy więcej.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Dokładnie. Albo mała przekątna, albo mocna elektronika. Ja jestem w 60 calowej 857 zakochany, ale nie jest to tv bez wad. Moin zdanien procek jest za słaby. To widać. Ale w tej cenie i w tej wielkości naprawdę warto. Jakość do ceny rewelacja :)

A po przejściu na 4k tym bardziej będzie potrzebny dobry procej. Musowo.
 

szajtiis

Member
Dokładnie. Albo mała przekątna, albo mocna elektronika. Ja jestem w 60 calowej 857 zakochany, ale nie jest to tv bez wad. Moin zdanien procek jest za słaby. To widać. Ale w tej cenie i w tej wielkości naprawdę warto. Jakość do ceny rewelacja :)

A po przejściu na 4k tym bardziej będzie potrzebny dobry procej. Musowo.

857 co to za model tv ?

Spodobał mi się ten 60UQ10E ale jak mi będzie smużył przy oglądaniu piłki albo będą inne wydziwiasy to się zdenerwuję :))
 
Do góry