SHARP LC-42X20E, LC-37X20E, LC-46X20E wszystko o serii X20

mk5461

New member
Michal_2007 napisał:
witam wszystkich, to moj pierwszy post na forum.

Jestem zdecydowany na 37" X20, z tym ze chcialem Was podpytac jeszcze jak to jest z krajem produkcji? Ktos tutaj wczesniej wspomnial, ze sa produkowane w Polsce??

O ile wiem, to matryce są produkowane w Japonii (przynajmniej 46 i 52"). Reszta produkcji oraz montaż odbywa się w Polsce lub w Hiszpanii. Ponieważ wartość matrycy przekracza 80% wartości całego odbiornika, więc mogą być oznaczane Made in Japan.

Pozdrawiam
 

mabaturo

New member
37x20e

Witam, jest to mój pierwszy post na forum, więc proszę wybaczyć jeżeli coś nie tak. Ale do rzeczy: w weekend (dokładnie 5.01.2008) stałem się posiadaczem 37X20E (zakupiony w Saturnie w Gdańsku, 4399pln). Oto konfiguracja w jakiej narazie pracuje ten lcd:
1. pierwszym źródłem sygnału jest Polsat Cyfrowy, podawany przez złącze SCART, z EchoStara 717.
2. drugim DVD Denona 1730, narazie również przez SCART, docelowo przez HDMI.
Odnośnie kanałów z Polsat-u: na niektórych jest ok, na niektórych średnio, na innych niespecjalnie. Ogólnie nie spodziewałem się cudów, ale obraz akceptowalny. Denerwujące jest tylko to, że muszę dość mocno kombinować z ustawieniami obrazu Panorama/Normalny/Pełny. Acha, u mnie występuje dość dziwne wrażenie przy ustawieniu innym niż Normalny - chyba jest to wynik skalowania obrazu - przy lewej i prawej krawędzi obraz jakby uciekał, im bliżej krawędzi tym szybciej. Jakby efekt soczewki.
Odnośnie sygnału z DVD:
a)Koncert The Cure - Trilogy - jakość obrazu ok,
b)Koncert Rogera Watersa - In the flesh - jestem zawiedziony - w zbliżeniach ok, ujęcia sceny z dalszej odległości jakby rozmyte, nieostre.
c)Koncert Petera Gabriela - Secret World - ogólna porażka, obraz ziarnisty.
d)Harry Potter i Kamień Filozoficzny - ogólnie jakość dobra, ale: w niektórych scenach obraz jakby odrobinę zamglony - szczególnie sceny zbliżeń bohaterów w jasnych sceneriach z małą ilością jaskrawych kolorów. W ciemnych scenach zauważyłem, że lewa i prawa krawędź ekranu jest odrobinę jaśniejsza (parę tonów, mniej więcej jakieś 10-15 cm od krawędzi).
Dzwięku nie oceniam, bo od dzwięku to jest co innego.
W większości przypadków ustawienia były fabryczne (w zasadzie ustawienie Film, które mi najbardziej odpowiadało).
Reasumując: na pewno będę testował różne ustawienia telewizora. Ponieważ jest to mój pierwszy LCD nie bardzo wiedziałem czego się spodziewać, i może przez to moja ocena jest narazie "poniżej oczekiwan". Tak czy inaczej, daję sobie trochę czasu na przyzwyczajenie i eksperymenty...
Pzdr. levin_a
 

krecha2

New member
Film? mi to uistawienie sie wcale nie podoba! i wcale go nie uzywam , ja mam puszczone na Standard , lub zrobilem wlasny kontrast 30 , jasnosc 15, barwa 2 ostrosc 2 , na tym najlepiej nmi wygladaja fimy z divixa , co do opcji film jest do dupy , jeszcze opc sie wlacza , zobacz na innych ustawieniach!
 

mariusz_nowak

New member
Efekt soczewki masz tylko na "Panoramie" producent zrobił coś takiego,żeby nie rozszerzać całego obrazu tylko na środku jest taki jak 4:3 a boki są bardziej rozciągnięte. Na "Pełny" masz najlepiej wyskalowane (przynajminiej wg mnie), a ustawienia fabryczne nie są najlepsze. Pamiętaj jeszcze, że dla każdego źródła możesz ustawić sobie osobne parametry (ustawienia użytkownika np. inne dla dekodera a inne dla DVD). Pozdrawiam;)
 

Ru$lan

New member
krecha2 napisał:
Film? mi to uistawienie sie wcale nie podoba! i wcale go nie uzywam , ja mam puszczone na Standard , lub zrobilem wlasny kontrast 30 , jasnosc 15, barwa 2 ostrosc 2 , na tym najlepiej nmi wygladaja fimy z divixa , co do opcji film jest do dupy , jeszcze opc sie wlacza , zobacz na innych ustawieniach!

ja też mam ustawiony na film ( zdrobnymi modyfikacjami jasności i kontrastu ) - ten tryb najbardziej mi odpowiada - btw opc zawsze można wyłączyć...
a tak swoją drogą, czy ktoś wie jak dostać się do menu serwisowego tego tv (kombinacja z modleu xd1 nie działa :-/ )
 

Michal_2007

New member
Dzieki za odpowiedz mk5461.

Od kilku dni wertuje forum, caly ten temat przeczytalem jednak jak juz poprzednicy wspominali, mam jeszcze wiekszy metlik.

Zastanawialem sie nad seria X20 - fajnie by bylo podlaczayc PS3 i miec filmy w BD w 1080p i 24fps, fajmie by bylo w ogole miec fullHD ("na przyszlosc"), ale jednak nie ma on jak wiadomo 100hz, ktore to posiada Rd2 (nawet mysle czy nie brac 42" zamiast tych 37").

Dlaczego wspominam o tych 100hz przy RD2? Bo jednak wiekszosc czasu rodzina bedzie ogladac zwykle UPC z kabla, tak podliczajac to bedzie pewnie 60%....
Ze 30% to bedzie DVD (poznieh BD) - tu PS3 bedzie zrodlem, no i reszta to gry....

Porownywalem oba w sklepie i jakos powoli przekonuje sie do RD2... Podoba mi sie ten "efekt teatru", X20 jednak troche sie szarpie....

Czy ktos moglby cos fachowo doradzic? Chociazby proste "bierz Rd2", mimo ze wtedy moze sie zrobic maly off topic.....
 

Michal_2007

New member
kiki napisał:
zdecydowanie bierz RD2 . To właśnie 100 Hz odpowiada za to że nie Sharpie Sharp Rd2 :D.


nie no, na serio bawilem sie w sklepie oba modelami. Widac, naprawde IMO widac te 100hz przy Rd2.... Zaliczam sie -w wychodzi na to - do grona zwolennikow tego efektu "teatru"...

Szkoda tylko, ze 42" RD2 nie jest japonska, nie ma kontrastu 2000/10000 i jest 6ms (z tym 4ms to chyba rozne wersje byly, w kazdym razie 37" X20 ma 6ms a 42" X20 4 ms - wg nalepki).

A cenowo tam gdzie patrzylem 42" RD2 - 6299 PLN, 42" X20 6499 PLN....
 

mystic

New member
Tylko, że RD2 nie jest FullHD a tylko 1.366 x 768, jeśli dla kogoś jest to ważne. Więc do SD jak najbardziej RD2, a pod konsole x20 zdecydowanie.
 

Airvision

New member
Jeżeli w Sharpach FullHD bez 100Hz nie ma trybu "Teatru" to się boję jak to musi wyglądać na Sharpach z 100Hz, jeżeli już w tych pierwszych przy oglądaniu kablówki przy powłączanych różnych opcjach jest bardzo płynnie i przypomina to tzw. teatr :p
 

mabaturo

New member
Witam, ponownie. Chciałbym dalej podrążyć temat jaśniejszych krawędzi (prawej i lewej) ekranu przy wyświetlaniu ciemnych ujęć. Zrobiłem parę eksperymentów z różnymi ustawieniami podświetlenia i jasności. I wychodzi, że im jaśniej i więcej podświetlenia tym efekt jest bardziej widoczny. Czy w Waszych telewizorach też coś takiego macie (innymi słowy czy ten typ tak po prostu ma)? Czy raczej jest to wynik
a)nierównomiernego podświetlenia matrycy
b)skalowania (bo jeżeli obraz jest wyświetlany jako 4:3, to boki są czarne)?
Jeżeli jest to (a) to jak wygląda sprawa reklamacji (bo jeżeli tak jest to raczej będę starał się telewizor oddać do reklamacji).
Acha i jeszcze jedno: narazie nie mam jak podpiąć DVD po HDMI. Czy jakość obrazu z tak podpiętego DVD będzie "znacząco" lepsza niż przez SCART?
pzdr. levin_a
 

marek206

Klub HDTV.com.pl
vip
Powinno byc lepiej ale ten telewizorek X20 odpada jak dla mnie ponieważ nie ma 100Hz,napisz czy nie ma problemów ze smużeniem przy sd.
 

mabaturo

New member
Hej, jakoś na sygnale SD nie zauważyłem smużenia. Np. wczoraj na Eurosporcie leciał sobie meczyk w siatke PL-HOL i żadnych komet nie widziałem :), tenisa i bilarda nie oglądałem, może tam byłoby bardziej widoczne...
 

AmiYumi

New member
bikerhd napisał:
Ja mam karte GF 7600GS i podłączyłem SHARPA 42 X20E kablem DVI-HDMI 10 metrowym za 58,00 na WWW.TME.PL i obraz śmiga bez problemu, dzwięk przez kino z pc.

WESOŁYCH ŚWIĄT.
A ja mam te same "graty" i pytanie w związku z tym...Czy na waszych sprzętach obraz z PC wygląda najlepiej w 1360x768...? Bo u mnie niestety tak jest i nie mam pojęcia dlaczego... Kiedy ustawię 1080p obraz wygląda jak przeskalowany i czcionka się rozmywa. Hmmm...dziwne to trochę,bo to chyba nie jest natywna rozdzielczość X20E, a może ja coś nie tak robię? Ktoś ma jakiś pomysł?

Pozdrawiam

PS...I jeszcze jedno...w rozdzielczości 1920x1080 krawędzie pulpitu wyjeżdżają poza obszar ekranu a korekta w ustawieniach sterownika nie poprawia wyglądu obrazu tylko krawędzie
 
Ostatnia edycja:

MyKey

New member
AmiYumi napisał:
A ja mam te same "graty" i pytanie w związku z tym...Czy na waszych sprzętach obraz z PC wygląda najlepiej w 1360x768...? Bo u mnie niestety tak jest i nie mam pojęcia dlaczego... Kiedy ustawię 1080p obraz wygląda jak przeskalowany i czcionka się rozmywa. Hmmm...dziwne to trochę,bo to chyba nie jest natywna rozdzielczość X20E, a może ja coś nie tak robię? Ktoś ma jakiś pomysł?

Pozdrawiam
Ja bym pokombinował z różnymi sterami do karty - problem plega na tym że w x20 certfikowane sa rozdzielczosci do 1400x1050 (a z rozdzielczości formatu 16:9 - tylko 1360x768) - powyżej tej rozdzielczosci tv może a nawet powinien poprawnie wyświetlic sygnał (bo przecie matryca ma 1920x1080) - ale nie musi (zgodnie z instrukcją) !!!

Wg mnie któraś z wersji (sterowników) powinna rozweiązac problem (tym bardziej ze z tej karty (7600) na bank da sie uzyskac 1080p jak pisał bikerhd)
PozdrawiaM
 

marek206

Klub HDTV.com.pl
vip
mabaturo napisał:
Hej, jakoś na sygnale SD nie zauważyłem smużenia. Np. wczoraj na Eurosporcie leciał sobie meczyk w siatke PL-HOL i żadnych komet nie widziałem :), tenisa i bilarda nie oglądałem, może tam byłoby bardziej widoczne...
Wydaje mi sie że ma to związek z czasem reakcji matrycy 6ms. może przy takiej reakcji nie musi byc 100Hz żeby telewizorek nie smużył,prosze o wypowiedzi na ten temat.
 

krexon

Member
AmiYumi napisał:
PS...I jeszcze jedno...w rozdzielczości 1920x1080 krawędzie pulpitu wyjeżdżają poza obszar ekranu a korekta w ustawieniach sterownika nie poprawia wyglądu obrazu tylko krawędzie

W TV ustaw tryb 1:1 (pksel w piksel) z poziomu pilota gdy będziesz w trybie 1080p.
 

jk01

New member
x20e problem

Witam wszystkich. Przez ok. 3 miesiace sledzilem to forum, zeby moj wybor padl na sharpa 42' X20E. Telewizor zamowilem w jednym ze sklepow internetowych, ktory akurat znajdowal sie w moim miescie wiec mialem mozliwosc sprawdzenia sprzetu na miejscu. Gdy tv wyladowal juz u mnie w domu po podlaczeniu itd. czulem sie mile zaskoczony. Obraz z x360 puszczony przez hdmi w rozdzielczosci 1080p - bajka, sygnal SD z kablowki - moze byc, obraz wyswietlany przez PC (dvi -> hdmi) zyleta, nawet pomimo tego ze jest to dosyc stary sprzet (athlon 1,6ghz, radeon 9200 SE, 512ddr2). Jedynym mankamentem tej konfiguracji sprzetowej jest to ze max. rozdzielczosc jaka moge osiagnac to 1280x1024. O tym tv moglbym sie wyrazac w samych superlatywach lecz po ok. 3 tygodniach uzytkowania pojawil sie problem popularnego tutaj "buczenia". Sam efekt "buczenia" wystepuje bardziej jako pisk jaki mozna uslyszec na TVP 1 czy tez TVP 2 gdy juz nie nadaja i jest ten obrazek z godzina. Pisk ten jest znacznie mniej uciazliwy niz ten na TVP. Pamietam ze tv sprawdzilem w sklepie czy nie wydaje on jakis dziwnych dzwiekow i nie wydawal. Po przetransportowaniu go do domu sprawdzilem go w bardziej "cichych" warunkach i bedac z tylu tv dalo sie uslyszec ten pisk lecz wydaje mi sie, ze nie byl on jednak tak glosny jak jest dotychczas. Za dnia jest ok i nie jest to uciazliwe gdyz wogole nie slychac tego piszczenia, natomiast w nocy przy glosnosci od 9 do 11 gdy zaczynam sie wsluchiwac tak lekko, to lezac 3,5m od tv jestem w stanie go uslyszec. I mam pytanie do Was: tez tak macie w swoich x20e? Czy powinienem zaliczyc to do usterki i zareklamowac?

Kolejny problem jaki mam z tym tv jest to dosyc dziwne zjawisko, ktore mam juz od samego poczatku. Mianowicie gdy gram w gre Colin DiRT na x360 (sygnal puszczany przez oryginalny kabel hdmi microsoftu dolaczony do x360 elite) to w niektorych miejscach jak jade samochodem np. przez las nastepuje takie jakby zalamanie obrazu. Tworzy sie 1 lub 2 linie poziome na ok 1 sek. i znika, tak jakby w miejscach, w ktorych grafika x360 musi dzialac na pelnych obrotach. To samo mam przy ogladaniu filmow divx na PC (dvi -> hdmi firmy hama), z tym ze pojawia sie taka 1 linia pozioma bardziej z dolu ekranu niz u gory, jak ma to miejsce w przypadku colina na x360. Te linie poziome moglbym porownac do efektu jaki wystepuje przy niektorych kartach graficznych serii GeForce w momencie kiedy w panelu sterowania karty graf. wylaczymy Vertical Synchronization i odpalimy gre (podczas patrzenia na boki bedzie sie wtedy rowniez obraz zalamywac. Pozwolcie ze teraz zapytam: czy to jest normalne zjawisko, ktore wystepuje rowniez u was?

ps: z gory dziekuje za pomoc.
ps2: pozdrawiam wytrwalych, ktorym chcialo sie czytac moje wypociny :)
 

czenio

New member
Sharp 37XD1

Ru$lan napisał:
ja też mam ustawiony na film ( zdrobnymi modyfikacjami jasności i kontrastu ) - ten tryb najbardziej mi odpowiada - btw opc zawsze można wyłączyć...
a tak swoją drogą, czy ktoś wie jak dostać się do menu serwisowego tego tv (kombinacja z modleu xd1 nie działa :-/ )

Z Twojego postu wnoszę że znasz metodę wejścia do menu serwisowego
do XD1. Bardzo Cię proszę o podanie kodu.
 
Do góry