SHARP AQUOS QUATTRON - wymiana matrycy

Catgern

New member
Witam serdecznie,

Postaram się nie zanudzać czytelników, więc do rzeczy:
Od niespełna roku jestem posiadaczem LC-60LE840E. Po kilku miesiącach użytkowania na matrycy pojawiły się przebarwienia. Telewizor "poszedł" do serwisu. I nawet już wrócił. Jednak pewna rzecz wzbudziła mój niepokój. Telewizor ma inną ramkę, a na dodatek patrząc lekko pod kątem (i to niedużo z boku) obraz jakby traci kolory i szarzeje (np normalny kolor twarzy zmienia się na szaro-sinawy). Na oryginalnej ramce był napis AQUOS****QUATTRON 3D (tu, gdzie wpisałem gwiazdki były kolorowe znaczki). Na matrycy zamontowanej w serwisie widnieje tylko "AQUOS". Kwestia samej ramki jest drugorzędna, ale jaką mam pewność, że ta matryca to też quattron? Po prostu brak mi fachowej wiedzy, więc szukam odpowiedzi w najprostszy sposób i chwytam się takich szczegółów jak napisy na ramce. Prowadziłem korespondencję z główną siedzibą Sharp Polska celem ustalenia, czy zamontowanie innej matrycy do tego odbiornika jest wogóle możliwe (na przykład zamontowanie matrycy nie-quattron / od starzego modelu telewizora / itp). Z początku otrzymałem odpowiedź wymijającą i dopiero po naciskach niejako wymusiłem odpowiedź, że zamontowanie innej matrycy nie jest możliwe. Czemu taka odpowiedź "parzyła" od początku?
Przed zakupem telewizora wielokrotnie odwiedzałem portal hdtv.com.pl i przyznam, że to tutaj znalazłem najbardziej wartościowe odpowiedzi na moje pytania (także później, kiedy konfigurowałem ustawienia telewizora).
Liczę więc na to, że i tym razem ktoś wspomoże mnie fachową wiedzą.
Być może to wszystko nie jest aż takie ważne, bo telewizor działa (choć jak wspomniałem nieco inaczej kolorystycznie), ale skoro już wydaje się ciężkie pieniądze - to jednak chciałoby się wiedzieć czy wszystko jest tak, jak powinno być.
A może jest jakiś sposób, żeby taką matrycę sprawdzić?
 

paeru

New member
Bez reklam
Matryca Quattron ma czwarty-dodatkowy (obok czerwonego, zielonego, niebieskiego) żółty subpiksel. Zerknij z bliska na świecący telewizor, ew. weź lupę :)
 

Catgern

New member
Matryca Quattron ma czwarty-dodatkowy (obok czerwonego, zielonego, niebieskiego) żółty subpiksel. Zerknij z bliska na świecący telewizor, ew. weź lupę :)

Dzięki za odpowiedź. Niestety chyba nie da się tego zaobserwować gołym okiem. Gdzieś widziałem na reklamie telewizorów quattron specjalną lupę. Niestety nie dysponuję taką.
A czy jest w ogóle możliwe zamontowanie innej matrycy? Technicznie czy to jest możliwe, bo chyba każda matryca ma jakieś swoje parametry, które dedykują ją do konkretnego modelu telewizora?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Wystarczy zwykła lupa i widać wyraźnie czterokolorowy pixel na matrycy.
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Dzięki za odpowiedź. Niestety chyba nie da się tego zaobserwować gołym okiem. Gdzieś widziałem na reklamie telewizorów quattron specjalną lupę. Niestety nie dysponuję taką.
A czy jest w ogóle możliwe zamontowanie innej matrycy? Technicznie czy to jest możliwe, bo chyba każda matryca ma jakieś swoje parametry, które dedykują ją do konkretnego modelu telewizora?

Sądzę że jest to wykonalne, płyta główna nie zwariuje jeśli matryca nie będzie quatrronem. Ale to nie ja jestem inżynierem, stąd zrób tak - odpal całe białe tło, zbliż się na 5cm i spójrz czy cokolwiek lekko na żółto świeci. Albo weź tę lupę, nie wierzę że nie masz żadnej w domu.
 

Catgern

New member
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi / podpowiedzi i poświęcony czas. Dzisiaj wieczorem sprawdzę s domu wszystkie opcje i natychmiast doniosę o wynikach obserwacji.
Najbardziej martwi mnie to, że obraz traci kolory. Szczególnie ten "twarzowy" naturalny kolor przy niewielkim nawet kącie - patrząc lekko z boku. Naprawdę LEKKO. Z tego co pamiętam oryginalna matryca tak się nie zachowywała. Czy jakiś posiadacz LC-60LE840E może się wypowiedzieć na ten temat?
 

Catgern

New member
"Uzbrojony" w lupę sprawdziłem matrycę. Szczerze mówiąc nie potrafię (może to wiek) na białym tle rozróżnić kolorów w typie żółty-zielony-biały. Czerwony i niebieski są. I to nawet w różnych odcieniach. Reszta jest jak wspomniałem: biały albo żółty (chyba) albo jakiś taki jasnozielony / żółtozielony. Raczej trudno jest zaobserwować zielony właśnie! Prędzej żółty jest i biały. Od razu uprzedzam - z rozróżnianiem kolorów nie mam najmniejszych problemów!
Sprawdzałem w internecie jak to wygląda:
Na jednej stronie jest RGBY w kolejności: niebieski-czerwony-żółty-zielony-niebieski...
U mnie jest inna kolejność: niebieski-biały(żółty?)-czerwony-biały(żółty?)-niebieski.
Takie screeny też są z Sharpa, z tym, że u mnie za diabła żółty, biały i zielony nie chcą się odróżniać.
Już mnie to troszkę męczy. Chciałem mieć pewność, że wszystko jest ok, ale chyba przejdę nad tym do porządku dziennego i zajmę się ważniejszymi sprawami.
Z resztą to jeszcze nic. Najbardziej niepokoi mnie fakt, że wystarczy odchylić głowę lekko w lewo czy w prawo (licząc od czoła ekranu) i obraz szarzeje/sinieje. To jest denerwujące. Właściwe kolory obserwuje się TYLKO patrząc całkowicie prostopadle do matrycy. Jestem pewien, że wcześniej (w oryginalnej matrycy) taki efekt nie występował, albo był mało zauważalny. Cały czas mam w pokoju ten sam układ mebli i te same kąty obserwacji - dlatego zauważyłem różnicę.
Tak to jest, jak się komuś zachce fajnego telewizora. Lepiej było oglądać stare pudło i nie było problemów :)
No nic...
Dziękuję wszystkim za pomoc i życzę kryształowego obrazu !!!
 

Catgern

New member
Tryb? Dekoder wyłączony, telewizor włączony na "ustawienia" i tam są elementy na białym tle - to oglądałem pod lupą szukając pikseli.
Jeżeli chodzi o tryb wyświetlania to "film" (ustawienia obrazu mam swoje - mogę podać jeżeli to ważne).
Czy o to Ci chodziło kiki? (Przepraszam za może naiwne pytania ale naprawdę nie jestem biegły w dziedzinie RTV)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Na wieczór i na noc jest super takie ustawienie. Ale w dzień faktycznie ma duże braki. Zmień tryb podświetlenia w dzień i te problemy spadu jakości bocznego ustaną.
 

gilek1975

New member
Bez reklam
Tryb? Dekoder wyłączony, telewizor włączony na "ustawienia" i tam są elementy na białym tle - to oglądałem pod lupą szukając pikseli.
Jeżeli chodzi o tryb wyświetlania to "film" (ustawienia obrazu mam swoje - mogę podać jeżeli to ważne).
Czy o to Ci chodziło kiki? (Przepraszam za może naiwne pytania ale naprawdę nie jestem biegły w dziedzinie RTV)

Spróbuj tych. To są moje ustawienia i nie mam żadnych kątów bocznych. Nawet jak stoję prawie z boku TV to są kolory i nic nie sinieje ani nie szarzeje. Aż poszedłem teraz sam sprawdzić.

Tryb - użytkownik
OPC- wyłączone
Podświetlanie -2
Kontrast +29
Jasność +1
Kolor +5
Barwa +5
Ostrość +4
C.M.S. odcień
+1, -1, +1, -4, +4, +6
C.M.S. nasycenie
-4, +5, -10, -15, -11, -2
C.M.S. wartość
-1, +4, +9, +2, +3, +3
Temp. kolorów - średnia
Wzmocnienie (po kolei wpisuj w dół)
-8, 0, -8, -10, 0, -10
Korekcja ruchu - activ mot 200
sub pixel - wł.
regulacja gamma -1,
Tryb filmu - standardowo
Aktywny kontrast - wł.
DNR - niskie
 

Catgern

New member
Dzięki za ustawienia gilek1975. Faktycznie jest lepiej. Ale jeszcze trochę ten "twarzowy" kolor szarzeje/sinieje. Spróbuj włączyć wiadomości, czy coś takiego, stań przed ekranem i wpatrując się w twarz odchodź w bok. U mnie właśnie wtedy efekt szarzenia jest widoczny. Z Twoimi ustawieniami faktycznie jakby mniej.
Podam poniżej swoje wcześniejsze ustawienia (to są zmiany wprowadzone w stosunku do ustawień fabrycznych, reszta parametrów pozostaje nie zmieniona):
FILM
OPC: wył.
podświetlenie: +16

kontrast: +30
jasność: 0
kolor: -5
barwa: 0
ostrość: +4
korekcja ruchu: wysoka
gama kolorów: rozszerzona
sub pixel: włącznony
gamma: 0
tryb filmu: zaawansowane niskie
aktywny kontrast: włącznony
DNR: wysoka
temperatura kolorów: niska
ECO - wyłącznone
oszczędzanie energii: wyłączone
Tak to wygląda - dobrze się sprawuje zarówno w oglądaniu scen dynamicznych, jak i statycznych. Rewelacyjnie wyglądają bajki dla dziecka. No słowem fajnie wygląda (gdyby nie ten problem z widokiem z boku).
Może spróbuj moich ustawień i zobacz, jak to będzie wyglądało u Ciebie?
 
Do góry