Sharp 40LE600 - kilka pytan

bob77

New member
Od wczoraj mam w domu 40LE600 i dzisiaj planuje sie troche pobawic we wlasnym zakresie w skalibrowanie obrazu. Mam jednak kilka watpliwosci co do paru opcji w Menu, ktore nie sa dla mnie w pelni zrozumiale opisane w instrukcji.

Czy moglby mi ktos wyjasnic dokladniej dzialanie poszczegolnych funkcji oraz co daje ich wlaczenie:

-Tryb filmu (chodzi o opcje wlaczana w Menu, nie ustawienie AV Mode na Film)

- DNR
- Automatyczny kontrast
- Kontrola obrazu ECO (tez chodzi o opcje Menu, nie o ustawienie ECO w tryb Standard lub Zaawansowany).

Orange, zdaje sie ze ty robiles profesjonalna kalibracje. Jesli to nie tajemnica moglbys powiedziec jak u Ciebie zostaly ustawione te opcje?


Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz zwiazana z dopasowywaniem rozmiaru obrazu do ekranu (zwlaszcza przy odbiorze programow SD z anteny, ale rowniez SD z nboxa). Generalnie chcialbym uniknac sytuacji, w ktorej obraz jest rozciagany nieproporcjonalnie w szerz lub obcinana jest gora i dol obrazu - chcialbym zeby obraz 4:3 byl wyswietlany z czarnymi pasami po bokach, ale co zrobic gdy program SD nadaje obraz w formacie panoramicznym? Przy ustawieniu na proporcje normalne w okienku 4:3 wyswietlany jest obraz panoramiczny w efekcie czego pojawiaja sie czarne pasy dookola (na bokach oraz na gorze i na dole). Czy da sie zmusic TV zeby automatycznie formatowal wtedy obraz na caly ekran czy trzeba przelacz to recznie?
 

orange

New member
heheh no nie wierze :))
Co do kalibracji - była ona zrobiona profesjonalnie, dostalem certyfikaty, ale ich nie udostępnie, ze wzlędu na to,ze sam za nie musialem zaplacic :)
 

bob77

New member
orange napisał:
heheh no nie wierze :))
Co do kalibracji - była ona zrobiona profesjonalnie, dostalem certyfikaty, ale ich nie udostępnie, ze wzlędu na to,ze sam za nie musialem zaplacic :)

Testow tego telewizora i tak bym sie raczej nie doczekal ;)

Co do kalibracji rzecz jasna, ze nie udostepnisz parametrow, sam bym tez nie udostepnil. Chodzilo mi tylko o to czy kalibracje wykonuje sie przy wylaczonych DNR i automatycznym kontrascie.
 

PedroAlwaro

New member
bob77 napisał:
Od wczoraj mam w domu 40LE600 i dzisiaj planuje sie troche pobawic we wlasnym zakresie w skalibrowanie obrazu. Mam jednak kilka watpliwosci co do paru opcji w Menu, ktore nie sa dla mnie w pelni zrozumiale opisane w instrukcji.

Czy moglby mi ktos wyjasnic dokladniej dzialanie poszczegolnych funkcji oraz co daje ich wlaczenie:

-Tryb filmu (chodzi o opcje wlaczana w Menu, nie ustawienie AV Mode na Film)

- DNR
- Automatyczny kontrast
- Kontrola obrazu ECO (tez chodzi o opcje Menu, nie o ustawienie ECO w tryb Standard lub Zaawansowany).

tryb filmu niby wykrywa czy material bym oryginalnie w 1080p i jakos niby poprawia jakosc(plynnosc) - w praktyce u mnie nie niektorych kanalach hd dorabia w szybkich scenach artefakty - ja wylaczylem
- automatyczny kontrast to pewnie to samo to aktywny kontrast czyli wyostrzy kolory w tym czern stanie sie bardziej czarna a biel biala, u mnie tez na kanalach hd eliminuje takie wrazenie obrazu za mgla...wlaczylem
dnr - redukuje szumy, wyostrza obraz w praktyce przydaje sie tylko przy sygnale analogowym jak masz ziarno to on to poprawi tak ze go nie bedzie ale obraz bedzie troche plastikowy
 
Ostatnia edycja:

bob77

New member
PedroAlwaro napisał:
- automatyczny kontrast to pewnie to samo to aktywny kontrast czyli wyostrzy kolory w tym czern stanie sie bardziej czarna a biel biala, u mnie tez na kanalach hd eliminuje takie wrazenie obrazu za mgla...wlaczylem

Zauwazylem, ze wlaczenie tej opcji powoduje ze niektore detale na ciemnym tle gina a na skorze pojawia sie wiekszy blask, poza tym gdy aktywny kontrast jest wlaczony to na planszy do kalibracji jasnosci nie moge uzyskac widocznych wszystkich odcieni szarosci przy zachowaniu idealnie czarnego tla...Wylaczylem ;)


Tak poza tym to mam wrazenie, ze ten TV ma troche kiepskie katy boczne. Widze to zwlaszcza przy ogladaniu w slabym oswietleniu. Na wprost czern jest niesamowicie czarna, ale wystarczy stanac po skosie 45 stopni do plaszczyzny ekranu i juz czern przestaje byc czernia.

Niemniej jednak jakosc obrazu HD z nboxa a nawet DVD po komponencie wgniata w fotel. ;)
 
Ostatnia edycja:

PedroAlwaro

New member
bob77 napisał:
Zauwazylem, ze wlaczenie tej opcji powoduje ze niektore detale na ciemnym tle gina a na skorze pojawia sie wiekszy blask, poza tym gdy aktywny kontrast jest wlaczony to na planszy do kalibracji jasnosci nie moge uzyskac widocznych wszystkich odcieni szarosci przy zachowaniu idealnie czarnego tla...Wylaczylem ;)


;)

Owszem w skrajnym przypadkach ciemne czy bardzo jasne sasiadujace ze soba detale potrafia sie zlac jdnakze dla mnie - szczegolnie w przypadku kanalow hd z nki - obraz z ta opcja wlaczona wyglada duzo lepiej tyle ze ja mam inny model telewizora ;)
 

bob77

New member
PedroAlwaro napisał:
Owszem w skrajnym przypadkach ciemne czy bardzo jasne sasiadujace ze soba detale potrafia sie zlac jdnakze dla mnie - szczegolnie w przypadku kanalow hd z nki - obraz z ta opcja wlaczona wyglada duzo lepiej tyle ze ja mam inny model telewizora ;)

No na pewno zwieksza sie kontrast (jasne kolory staja sie biale a ciemne robia sie czarne), ale przestaja byc widoczne detale, np. widoczne pojedyncze pasma zaczynaja sie zlewac w jeden kolor. Polecam tez sprawdzenie co dzieje sie z zielenia, bo jej wyglad zmienia sie dosc istotnie przy wlaczonej opcji.
 

PedroAlwaro

New member
bob77 napisał:
No na pewno zwieksza sie kontrast (jasne kolory staja sie biale a ciemne robia sie czarne), ale przestaja byc widoczne detale, np. widoczne pojedyncze pasma zaczynaja sie zlewac w jeden kolor. Polecam tez sprawdzenie co dzieje sie z zielenia, bo jej wyglad zmienia sie dosc istotnie przy wlaczonej opcji.
Szczerze mowiac zlewanie kolorow zauwazylem tylko w jednym konkretnym przypadku pracujac z pecetem. Sprawdzalem rozne ciemne sceny, a nawet dvd do kalibracji z roznymi odcieniami bialego i po wlaczeniu AC nic sie nie zlewalo. Sprawadzalem tez batmana w full hd w bardzo ciemnej scenie gdzie jasnosc ustawilem tak ze ciemne detale byly widoczne naprawde na granicy - po wlaczeniu rowniez nic sie nie zlalo. Zielen tez wyglada normalnie - ogladam duzo kanalow przyrodniczych to wiem...jak dla mnie jedyne minusy to czasem zbyt mocne wzmocnienie efektu oswietlenia danego przedmiotu czy to przez lampe czy slonce ale i tak wole miec to wlaczone nie wylaczone. Mam dh77e. Moze masz ustawiony za wysoki kontrast? A moze kwestia innego tv...bo zrodlo czyli nka widze ze mamy to samo...
 
Ostatnia edycja:

bob77

New member
PedroAlwaro napisał:
Szczerze mowiac zlewanie kolorow zauwazylem tylko w jednym konkretnym przypadku pracujac z pecetem. Sprawdzalem rozne ciemne sceny, a nawet dvd do kalibracji z roznymi odcieniami bialego i po wlaczeniu AC nic sie nie zlewalo. Sprawadzalem tez batmana w full hd w bardzo ciemnej scenie gdzie jasnosc ustawilem tak ze ciemne detale byly widoczne naprawde na granicy - po wlaczeniu rowniez nic sie nie zlalo. Zielen tez wyglada normalnie - ogladam duzo kanalow przyrodniczych to wiem...jak dla mnie jedyne minusy to czasem zbyt mocne wzmocnienie efektu oswietlenia danego przedmiotu czy to przez lampe czy slonce ale i tak wole miec to wlaczone nie wylaczone. Mam dh77e. Moze masz ustawiony za wysoki kontrast? A moze kwestia innego tv...bo zrodlo czyli nka widze ze mamy to samo...

Mysle, ze to kwestia innego TV. Opcja w sumie dosc fajna, bo na niektorych obrazach poprawia wyglad (efekt eliminacji szarej mgly, o ktorej wspominales) z drugiej strony zmniejsza odleglosc miedzy biela a czernia.
Zatrzymalem na chwile obraz na MTV HD, byl jakis koncert, przewaga czarnego tla. Po wylaczeniu AC na stojacym na scenie wzmacniaczu pojawil sie napis z jego nazwa a w tle ukazaly sie wczesniej niewidoczne statywy mikrofonow.
 
Do góry