Serwer DLNA i TV

mslocins

New member
Planuję w najbliższym czasie kupić TV oraz dysk/serwer DLNA do streamingu filmów.

Słyszałem że zdarzają się czasem różne problemy w stylu - nie można odczytać pliku z napisami, dźwięk, itp.

Moje pytanie - który element "bardziej" za to odpowiada? Czy tego typu problemy wynikają raczej z odbiornika TV czy z samego serwera?

PS. jeśli możecie polecić jakiś fajny serwerek do którego można wpakować 1 - 2 TB danych to będę również wdzięczny za polecenie.
 

pkomp

New member
daj sobie spokój - jak narazie tylko tv samsung potrafi dość dużo odtworzyć - reszta to bida
podobnie jak to całe DLNA - póki nie będzie to system dla którego nie będzie trzeba bawić się w transkodowanie i tym podobne bzdety to będzie to tylko wkurzająca zabawka

zamiast bawić się w takie bzdury kup obudowę z esata/usb na dwa dyski(podłącz pod taki tv samsunga czy jakiś hdd player) i będziesz miał wypas albo podłącz komputer - będzie to znacznie lepsze niż transkodowanie z jakiegoś media serwera
 

MMrozo

New member
Za odczytywanie nie odpowiada serwer DLNA, tylko np. TV, PS3, odtwarzacz BD itd. DLNA jest opisem wymagań tzw. standardem więc nie ma potrzeby żadnego transkodowania i innych bzdetów, jeśli urządzenie odtwarza dany format. PS3 nie odtwarza plików mkv więc trzeba przekodować do postaci mp4 ale np. BD-C5500 śmiga wszystko co jest zapisane na dysku i jest plikiem multimedialnym tzn. muzyką, obrazem lub filmem bez transkodowania.

Jak masz sieć w domu to tzw. NAS jest dobrym rozwiązaniem jednak dość drogim. Dobre obudowy powinny umożliwiać szybki zapis i odczyt danych, co w tym wypadku kosztuje od 1.000zł do 2.500zł plus dyski. Dysk usb jest dużo tańszy jednak mniej wygodny, trzeba przełączać między urządzeniami. W przypadku braku sieci domowej jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Co do TV to faktycznie na razie tylko Samsung jest godny uwagi.
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
w przypadku niewielu sprzętów nie trzeba transkodować za wiele - w przypadku sony praktycznie wszystko co jest w HD

zapomniałeś kolego jeszcze o wydajności sieci - nie każdy film płynnie pójdzie
 

MMrozo

New member
Zgadzam się, że tylko Samsung w Tv i BD oraz LG w BD są godne zainteresowania w przypadku DLNA. Inne marki słabo się w ty odnajdują, a Sony w szczególności - to ich polityka antypiracka.

Filmy, nawet ripy BD bez kompresji, z maksymalnym transferem 54Mbit/s (Blu-ray Disc - Wikipedia, the free encyclopedia) nie powinny mieć problemów, a standardowo filmy na płytach mają 36Mbit/s, więc nie widzę problemu z przesyłem za pomocą kabla w sieci 100Mbit/s. Poza tym filmy w kontenerze mkv są kompresowane np. Książę Persji Osłoskop - eMule, eDonkey, Overnet łączny transfer danych na poziomie około 9-10Mbit/s. Faktem jest, że jest to 720p więc niższa rozdzielczość.
[ViDEO]
Codec: x264
Resolution: 1280x536 (2.38:1)
Bitrate: 6592 kb/s
Frame Rate: 23.976 fps
[AUDiO]
Codec: DTS
Bitrate: 1510 kb/s (5.1 chnls) CBR
Frequency Sample: 48000Hz

Opowieści z Narni Osłoskop - eMule, eDonkey, Overnet jest 1080p i mak transfer około 12Mbit/s.
Nawet NAS, który mam daje radę (transfer maks około 17Mbit/s)
 

MMrozo

New member
Zgadam się, że przy słabych komponentach (router, switch itd) mogą być zacięcia przy filmach 1080p ale jest możliwość budowy sieci 1Gbit/s gdzie raczej problemów nie będzie. Komponenty mogą być 50-100% droższe ale jest to rozwiązanie na dłuższy czas.
 

pkomp

New member
no jest i to w sumie bardzo tanio - tplink 1043 niecałe 200 pln kosztuje

ale zasadniczo drogę jaką obrał pytający darowałbym sobie - pchać bez sensu kasę w NAS nie ma po co - lepiej kupić dobry player NMT z dyskiem
 

MMrozo

New member
Ostatnio testowałem filmy mkv z napisami z zewnętrznego pliku str, z pena czy dysku usb śmiga, a z NAS (DLNA) NIE!!! Ten mankament dyskwalifikuje Samsunga jako uniwersalny odtwarzacz. Kolega ma LG ale dopiero instaluje dysk sieciowy więc nie mam danych, jak skończy to dam znać.

Jednak, przynajmniej na dzisiaj, player z dyskiem jest chyba lepszym rozwiązaniem.

Bez transkodowania nie da się oglądać filmu z napisami na stacjonarnym BD i PS3 z serwera mediów DLNA.
 

plast

New member
Zgadzam się, że tylko Samsung w Tv i BD oraz LG w BD są godne zainteresowania w przypadku DLNA. Inne marki słabo się w ty odnajdują, a Sony w szczególności - to ich polityka antypiracka.

Filmy, nawet ripy BD bez kompresji, z maksymalnym transferem 54Mbit/s (Blu-ray Disc - Wikipedia, the free encyclopedia) nie powinny mieć problemów, a standardowo filmy na płytach mają 36Mbit/s, więc nie widzę problemu z przesyłem za pomocą kabla w sieci 100Mbit/s. Poza tym filmy w kontenerze mkv są kompresowane np. Książę Persji Osłoskop - eMule, eDonkey, Overnet łączny transfer danych na poziomie około 9-10Mbit/s. Faktem jest, że jest to 720p więc niższa rozdzielczość.
[ViDEO]
Codec: x264
Resolution: 1280x536 (2.38:1)
Bitrate: 6592 kb/s
Frame Rate: 23.976 fps
[AUDiO]
Codec: DTS
Bitrate: 1510 kb/s (5.1 chnls) CBR
Frequency Sample: 48000Hz

Opowieści z Narni Osłoskop - eMule, eDonkey, Overnet jest 1080p i mak transfer około 12Mbit/s.
Nawet NAS, który mam daje radę (transfer maks około 17Mbit/s)

Testowalem kilka dni temu DLNA/UPnP w LG PK760 i wyglada to tak:

- Przetestowalem chyba wszystkie lub prawie wszystkie serwery upnp/dlna opensource pod Linuksa i na kazdym TV ma ten sam problem - nie potrafi poprawnie ustawic aspect ratio streamowanego obrazu. Np. mam film w rozdzielczosci 1440:1080, a na TV jest on w 1920x1080, czyli rozciagniety i nie da sie tego zmienic, bo jedyne opcje przy takim odtwarzaniu to 'pelny ekran' i 'rozmiar oryginalny', a ten drugi nie daje zadnego efektu.

- Streaming z wykorzystaniem DLNA i tych serwerow materialow FHD ze strony High Definition Trailers (HD) - Demo World wymieka - odtwarza sie pierwsze kilkanascie sekund, a potem jest ciagle 'loading', pare sekund i znowu 'loading'. Tak jakby bandwidth sieci LAN byl za maly, ale to wg. mnie niemozliwe, bo siec mam 100Mbit, a testowalem nawet bezposrednie polaczenie TV<->komp kablem krosowanym i karta sieciowa 1Gbit (nie wiem ile jest w TV, nigdzie nie moge znalezc takich danych). Z innymi obrazami, np. w rozdzielczosci 1440x1080 czy MKV 720p nie ma tego problemu.

- Przy streamingu DLNA sa generalnie dostepne te same opcje co przy odtwarzaniu bezposrednio z USB (dysk, karta, itp.), zatem nie mozna wlaczyc np. 'THX Kino'. Niemniej przy USB nie ma problemu z aspect ratio (a przynajmniej nie zauwazylem w zadnym testowanym materiale). Zatem jest to wina DLNA raczej.

- Zrobilem sobie tez specjalnie kabel RJ45 krosowane wszystkie 4 pary specjalnie dla gigabitowego polaczenia i polaczylem bezposrednio TV z komputerem. Efekt bez zmian - nadal wymieka przy tych filmach, przy ktorych wymiekal. Sprawdzilem jednoczesnie w systemie jakie polaczenie jest zestawiane - 100Mbit. Proba wymuszenia 1000Mbit owocowala zerwaniem polaczenia. Karta sieciowa jest na pewno 1Gbit, zatem albo kabel nie teges, albo telewizor nie ma 1Gbit, albo jednak cos nie tak z moja karta.

- Sprawdzilem tez transfery - przy ogladaniu nawet 1440x1080 sa rzedu 1MB/s i to takie urywane, zatem komputer pewnie streamuje wieksza partie i potem przerwa i potem znowu. Przy tych fullhd z tej stronki z kolei transfer dochodzi do 4-5MB/s i na takim poziomie zostaje na stale, a na TV ciagle jest loading. Zapas transferu jeszcze jest zatem (bo gdzie tam do 10-11MB/s), a calosc i tak nie wyrabia. Tego nie rozumiem. Przy transferze tego rzedu ping z 0.1ms skacze do 40-50ms (przy kablu 1 metr to dosyc kosmiczna wartosc swiadczaca o sporym nasyceniu lacza).

- Zmniejszylem tez na probe polaczenie do 10Mbit - praktycznie nic sie nie odtworzylo przy takim ustawieniu, nawet divx zglasza 'nieprawidlowy plik'. Dosyc dziwny komunikat. Ping przy probie odtworzenia czegkolwiek przy 10Mbit skacze do 10-30ms i spada do 0.1ms gdy jest komunikat o bledzie, transfer tez zaczyna rosnac, ale potem spada. Tak jakby TV stwierdzal, ze to za malo te 10Mbit.
 

pkomp

New member
po co krosowałes kabel?od lat sie tego nie robi bo kazda obecnie karta sama wykrywa jaki ma kabel :)
krosowanie to stare dzieje

co do reszty masz racje - bywa problem z transferem, ostatnio i z aspect ratio - odpaliłem najnowszy ps3 media serwer na bravia w5500 - odrazu filmy smignęły dzieki wbudowanemu profilowi tv ale kazdy miał skopane ratio

generalnie cos co mogło zrewolucjonizować udostępnianie a jak zawsze okazało sie niedopracowanym bublem

dlatego prosciej może niekoniecznie taniej ale napewno wygodniej kupić skrzynke na dysk - te 500 pln mozna poświęcić dla wygody
 

MMrozo

New member
Co do formatu wyświetlania (aspect ratio) to faktycznie byłem zaskoczony problemami na Samsungu. Posiada on 3 ustawienia:

  1. oryginalne - w 100% filmów mały obraz na środku tv,
  2. powiększenie 1 - 70% rozciągnięcie w górę i w dół oryginalnego obrazu (pasy po bokach), a w 30% prawidłowy obraz,
  3. powiększenie 2 - 100% filmów na całym ekranie.
Wniosek taki, że 30%filmów można oglądać w oryginalnych proporcjach, a 70% rozciągniętych na cały ekran.

Najdziwniejsze jest to, że na PS3 wszystko jest prawidłowo.

Jeśli chodzi o transfer to z zestawem taki jak mam nie ma najmniejszego problemu z płynnością odtwarzania fimów zarówno na PS3 jak i na Samsungu.
 

pkomp

New member
no a u mie na w5500 wypełniają cały ekran - bo taki dostaje tv sygnał i ustawienia w tv nic tu nie zmienią - pewnie cos nie tak w konfigu ps3media servera ale szkoda czasu na dłubanie
 

pkomp

New member
ale tak już nadaje media server - tv dostaje 1920x1080 a nie oryginalną rozdzielczość - i to co dostaje już jest właśnie rozciągnięte
 

MMrozo

New member
W temacie BD LG i odtwarzania mkv z napisami z pliku zewnętrznego, to jest kicha. Tak samo jak w Samsungu nie ma możliwości wczytania napisów z serwera DLNA.
 

briareus

New member
Niestety nie zgodzę się. TV Samsung PS50C550 spokojnie czyta pliki z napisami z serwera DLNA "minidlna" postawionym na linuxie. Warunek format napisów w .srt i nazwa napisów taka sama jak filmu.
 

janekpiekar

New member
Bzdura

musiałem się zalogować bo to co piszecie to kompletna bzdura mój TV nie odtwarza mkv. z dysku tylko pliki AVI. a z serwera idzie aż miło i to 1080p a PS3 media serwer bez problemu przesyła film mkv. zcalony z filmem a od prawie dwóch lat korzystam z dlna dla mnie programem nr 1 jest serviio nr 2 PS3 media server :p
 
Do góry