Scherzo 350

Tygrysekk

New member
Witam. Pisze w imieniu kolegi. Chlopak chce kupic 2 kolumny stajace. Przeznaczenie 90% muzyka, sporadycznie kino domowe. budzet ok 1000zl.
Mowi mi ze Scherzo 350 graja wg niego super, uzywane na allegro trafiaja sie w cenie ok 600zl. Czy warto? Czy tez mozna kupic cos nowego w podobnej cenie i o zblizonej jakosci, np jamo s708, tyle by mogl jeszcze dac.
Co sadzicie? kolega nei chce suba. tylko kolumny wiec musza meic dobre niskei tony.

aha, znajdowlaem mu rozne glosniki, niektore schodzily z dolem do 25Hz, ale koleg ami mowi ze to niemozliwe przy srednicy glosnika 190mm. Czy to prawda?
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Producenci podają zakres pasma przy określonym spadku poziomu głośności. Jedni podadzą, że kolumny przenoszą od 40 Hz przy spadku -3 dB, a inni, że od 25 Hz (ale zapomną podać, że przy spadku -10 dB). Dane techniczne nie zawsze mówią prawdę.

ArtS :)
 

don111

Banned
mialem kolumny z glosnikami 16,5cm i ich pasmo zaczynalo sie od 25hz (mierzylem) oczywiscie przy minimalnej glosnosci

obecnie glosniki maja wieksza sprawnosc i lepsze parametry niz bylo to kiedys, np taki 30cm (chyba) basowiec w Scherzo zagra gorzej od niejednej dwudziestki

z tanich i mocnych kolumn mozesz jeszcze popatrzec na np Magnat Monitor (pare modeli) albo wlasnie te Jamo s708 (sa jeszcze E680)
 

Tygrysekk

New member
no wlasnie o to moj spor kolega. ja tez uwaam ze technologia idzie do przodu ale on twardo mowi ze bez konkretnej objetosci kolumny i srednicy glosnika niskotonowego nie ma szanas np na 170mm uzyskac 25Hz skoro Scherzo pry srednicy 250mm daje 35.

Jak to w koncu jest?
 

kenobi36

New member
don111 napisał:
mialem kolumny z glosnikami 16,5cm i ich pasmo zaczynalo sie od 25hz (mierzylem) oczywiscie przy minimalnej glosnosci
"Przy minimalnej głośności", przy nieco większej głośności membrana przekroczy maksymalene wychylenie generując nieprzyjemne zniekształcenia. Ja z kolumienki Sony z kwadratową membraną 10x10cm podłaczonej do Onkyo (zone2 podłączony do SubwooferOut) uzyskałem bardzo niskie częstotliwości ale niestey dosyć słabe. Na więcej nie pozwoliło wychylenie membrany.

Jeśli porównamy głośnik 30cm z 15cm to ten drugi będzie musiał mieć 4 razy większe wychylenie aby uzyskać odpowiednie ciśnienie. Aby pozwolić na duży wychył musimy zwiększyć resor przez co membrana będzie jeszcze mniejsza.
Na ratunek może nam przyjść BassReflex w dolnym zakresię gdyż przy częstotliwości rezonansowej portu głośnik jest mocno obciążony i przez to ma małe wychylenie (stąd też rozwiązanie z małym głośnikiem między dwoma komorami BR). Ale poniżej cześtotliwosci rezonansowej lepiej obciąć pasmo bo kolumna zchowuje się jak głośnik bez obudowy.

Czyli ogólnie czym chcemy niżej (ale i mocno) tym większy głośnik potrzebny a technologie tylko trochę nam pomogą.
 

don111

Banned
zgadza się, pewnych norm nie da się przeskoczyć ale czasami lepiej jak głośnik przenosi takie niskie częstotliwości nawet przy minimalnej głośności niż miałby ich nie przenosić wcale (a sporo dużo większych głośników nie przenosi tych częstotliwości w ogóle, widać tylko ruch membramy)
 
Do góry