Scart --> Component czy RGB

emer

Member
Bez reklam
Trochę pogubiłem sie ....

1. Czy wyjścia RGB w Scart a wyjścia Component są na tych samych pinach we Scarcie ?
I kwestia jest tylko taka , czy "nadajnik" (w moim przypadku dekoder) ustawię na component czy RGB, to taki właśnie sygnał będzie na wyjściu ?

2. Są przejściówki Scart > Component czyli z takiego eurozłącza wychodzi dostojnie i solidnie 3x cinch Component, ale dlaczego nie ma takich, że wychodzi oprócz tych Component (3x RCA) jeszcze dodatkowo 2x audio ....
Niiigdzie nie moge takiego czegoś znaleźć ...
 

Henryk55

New member
Ad.1
możesz troche jaśniej z tymi pinami?

Ad.2
te dostojnie wychodzące chinche to mogą być: video composite + 2 x audio, a nie component.
Ze SCARTa dostajesz skaładowe RGB, natomiast wejście komponent musi otrzymywać składową luminancji Y, oraz składowe różnicowe Pb i Pr. Są to zupełnie INNE sygnały i prosta zmiana końcówek nic tu nie załatwi. Taka przejściówka musi zawierać konwerter.
No chyba, że Twój dekoder faktycznie ma taką możliwość by na wyj. SCART pojawiły się składowe YPbPr
 

emer

Member
Bez reklam
Faktycznie może zamotałem ...

Ad.1 Ktos mi powiedział że w eurozłączu , czy to RGB czy Component (YpPbPr) są na tych samych pinach fizycznie w nim - i zależy czy urządzenie pod które podepnie sie to eurozłacze ustawi sie na nadawanie RGB czy Component, to taki sygnał będzie na tych pinach (czyli de facto na tych 3x RCA) będzie .

Ad.2 Alez ja rozumiem, i mój dekoder WŁASNIE mozna m.inn. tak ustawić, że z jego gniazda Scart pójdzie sygnał Component (YPbPr).
Ale nie ma osobnego wyjscia audio (tylko cyfrowe, oraz DVI z audio :) ).
Więc poszukuje (bez skutku) przejściówki SCART --> Component (YPbPr) + 2x audio (z tego Scarta).
Czyli fizycznie powinno ze Scarta wychodzić 5 kabelków ....
Konia z rzędem kto takie coś znajdzie ...
 

Henryk55

New member
Nie wiem do czego podłączasz ten dekoder, ale przesłanie dźwięku z wyj. cyfrowego to lepsze rozwiązanie niż analogowo przez 2x chinch.
 

emer

Member
Bez reklam
dekoder mój ma wyjście DVI (z audio). Przejściówka-kabel która jest z dekoderem , to DVI (z audio) na HDMI - i tak podłączam TV
Mówiono mi jednak że jak połącze wyjście SCART (i ustawie dekoder aby dawał Component YPbPr z niego) na TV i jego wejscie YPbPr, to jakość SD kanałów jest lepsza.
Wszystko OK, ale wtedy nie mam audio, bo nie moge znaleźć przejściówki-kabla SCART --> Component+audio
 

Henryk55

New member
Źle zrozumiałem Twój wcześniejszy post, myślałem że oprócz DVI masz jeszcze inne wyjście cyfrowe (optyczne lub coaxial)
Jakość składowych component powinna być lepsza niż RGB przez SCART, ale i tak moim zdaniem DVI-->HDMI jest najlepszym sposobem na transmisję video. Component to analog, a HDMI to przesył cyfrowy.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Jeśli masz odpowiednią ilość gotówki, to proszę bardzo:
http://www.avclarity.com.au/vmchk/K...O-S-SCART-5xRCA-cable-3m/flypage-ask.tpl.html

http://en.kioskea.net/guide-achat/q...lr-5-0m-578403626-caracteristiques-techniques

:D ;)

Tutaj taniej:
http://shop.conrad.nl/audio-tv-vide...io-video-kabels/scart-cinch-kabel/351132.html

I to samo, ale po polsku:
http://www.conrad.pl/?serch=1&keyword=&art=351132

Google się kłania!!! ;)

Ja osobiście zakupiłbym wtyk EURO, 5 wtyczek CINCH, odpowiednią ilość przewodu i poskładał całość do kupy.

Ewentualnie, możesz przerobić takie coś:
http://www.soltronik.pl/przylacze_scart_6xrca_15m_hq/p-10292.html
przelutowując co poniektóre kabelki na piny RGB w EURO.
 

emer

Member
Bez reklam
Pierwszy to chyba to ... (choc dalej nie wiem czy RGB i component wykorzystuje te same piny w eurozłączu ...) - ale cena raczej zaporowa :D
Drugi - hmmm .. pisze o RGB
Trzeci - to samo ...
Czwarty - to samo ...
Piaty - Scart > 6xRCA
- audio R (in)
- audio L (in)
- wideo (in)
- audio R (out)
- audio L (out)
- wideo (out)

Dzieki ... ale niech ktos wytłumaczy i powie napewno , ze dla componentu i RGB w Eurozłączu są wykorzystywane TE SAME PINY ... a czy to jest RGB czy Component steruje sie ewentualnie w nadajniku ...
 

amq0

New member
Ad.1
możesz troche jaśniej z tymi pinami?

Ad.2
te dostojnie wychodzące chinche to mogą być: video composite + 2 x audio, a nie component.
Ze SCARTa dostajesz skaładowe RGB, natomiast wejście komponent musi otrzymywać składową luminancji Y, oraz składowe różnicowe Pb i Pr. Są to zupełnie INNE sygnały i prosta zmiana końcówek nic tu nie załatwi. Taka przejściówka musi zawierać konwerter.
No chyba, że Twój dekoder faktycznie ma taką możliwość by na wyj. SCART pojawiły się składowe YPbPr

Niektóre urządzenia mają taką możliwość żeby wysłać sygnał Component Video na złączu scart, takim przykładem jest tuner naziemno satelitarny Ferguson Ariva 250 Combo, wysyła na złączu Scart sygnał component nawet w rozdzielczości 1080p
 

amq0

New member
Pierwszy to chyba to ... (choc dalej nie wiem czy RGB i component wykorzystuje te same piny w eurozłączu ...) - ale cena raczej zaporowa :D
Drugi - hmmm .. pisze o RGB
Trzeci - to samo ...
Czwarty - to samo ...
Piaty - Scart > 6xRCA
- audio R (in)
- audio L (in)
- wideo (in)
- audio R (out)
- audio L (out)
- wideo (out)

Dzieki ... ale niech ktos wytłumaczy i powie napewno , ze dla componentu i RGB w Eurozłączu są wykorzystywane TE SAME PINY ... a czy to jest RGB czy Component steruje sie ewentualnie w nadajniku ...

Tak, te same piny są wykorzystywane do sygnału Component Video, na zielonym jest sygnał luminacji, a na niebieskim i czerwonym są sygnały różnicowe chrominacji i nie trzeba kupować drogich przejściówek, wystarczy kupić dwukierunkową przejściówkę scart na chinch i w niej przepiąć piny video i 2 audio z kierunku chinch -> scart, żółty na pin zielonego rgb, biały na pin niebieskiego rgb, czerwony na pin czerwonego rgb, w ten sposób można także wziąść sygnał audio

W przypadku gdy telewizor obsługuje component w złączu scart i podłącza się z zewnętrznego urządzenia przez chinch do scart w telewizorze to w ten sam sposób przepiąć piny z kierunku scart -> chinch, mam nadzieję że pomogłem
 

amq0

New member
Faktycznie może zamotałem ...

Ad.1 Ktos mi powiedział że w eurozłączu , czy to RGB czy Component (YpPbPr) są na tych samych pinach fizycznie w nim - i zależy czy urządzenie pod które podepnie sie to eurozłacze ustawi sie na nadawanie RGB czy Component, to taki sygnał będzie na tych pinach (czyli de facto na tych 3x RCA) będzie .

Ad.2 Alez ja rozumiem, i mój dekoder WŁASNIE mozna m.inn. tak ustawić, że z jego gniazda Scart pójdzie sygnał Component (YPbPr).
Ale nie ma osobnego wyjscia audio (tylko cyfrowe, oraz DVI z audio :) ).
Więc poszukuje (bez skutku) przejściówki SCART --> Component (YPbPr) + 2x audio (z tego Scarta).
Czyli fizycznie powinno ze Scarta wychodzić 5 kabelków ....
Konia z rzędem kto takie coś znajdzie ...

Kup przejściówkę dwukierunkową scart - chinch i przepnij piny z kierunku chinch -> scart do pinów rgb we wtyku scart, żółty do pinu zielonego rgb, biały do pinu niebieskiego rgb, czerwony do pinu czerwonego rgb
 
Do góry