SatKrak 2008 - relacja z targów!

KKuba

New member
Bez reklam
Jak co roku w Krakowie StaKrak, największe targi techniki satelitarnej w Polsce. Tym razem nie mogło tam zabraknąć kogoś związanego z naszym portalem.

Targi jak i w zeszłym roku odbywają się w hali wystawowej przy Klimeckiego, organizowane są przez Sat-Kurier. Na Dzień Dobry uciąłem sobie więc krótką pogawędkę z Mr Orbitą i właścicielem Hollexu P. Suliszem, a potem ruszyłem na zwiedzanie. Co ważne dla HD Maniaków było na czym oko zatrzymać...

targiwejscie.jpg


Spacer rozpocząłem od stoiska Profana.

profan.jpg


Ta firma jest najsilniej kojarzona z Topfieldem i moje pierwsze pytanie dotyczyło nowości w ofercie tego koreańskiego potentata. Ogólnie to przeżyłem rozczarowanie, właściwie nic nowego nie zapowiedziano. Profan spodziewa się nowego modelu w przyszłym roku, ale na razie nie mają jeszcze żadnych konkretów. Siłą rzeczy rozmawialiśmy więc głównie o 7770HSCI, najpopularniejszym w Polsce - w swoim czasie - odbiorniku HDTV. Zdaniem dystrybutora soft do tego modelu jest ciągle rozwijany (co cieszy) i nie jest bynajmniej wykluczona implementacja MediaHigway. W sumie nie do końca w to wierze, zwłaszcza po rozmowie z ludźmi z Sensora, ale o tym może później. Na pewno na dniach pokaże się polska wersja 98 softu do 7700 HSCI usuwające obecne bolączki z rozjazdem zegara z EPG i poprawiająca współpracę z dyskami Western Digitala. Chyba dla ilustracji tego eksponowanego na stoisku 7700HSCi podpięto właśnie do bardzo charakterystycznego MyBooka WD...
Oczywiście można było także zobaczyć pozostałą ofertę Topfielda z flagowym 7700HDPR

ofertaprofan1.jpg



Ciekawostką jest, że Profan podjął się dystrybucji powracającego na rynek polski sRadixa. Pokazano jeden, premierowy model odbiornika HDTV o symbolu HS410CI. Przyznam, że odbiornik wygląda ciekawie, ma polskie menu i porządnie zrobione EPG (Cyfra aż na 7 dni podobno!) Nie ma co prawda czytnika CR, ale na pokładzie meldują się dwa złącza CI. Całość ma stylistykę nawiązującą trochę do Technisata i dobrą cenę, mocno poniżej 1000zł Jeśli w praktyce sRadix będzie się tak dobrze prezentował jak na wystawie to może być duży sukces. Zwłaszcza, że marka ciągle w Polsce znana i pamiętana (nie koniecznie źle zresztą)...

radix.jpg



Moje nogi zaniosły mnie teraz na najciekawsze chyba stoisko na targach - Technisata.

technisat1.jpg


Technisat miał naprawdę ogromne stoisko. Przywieziono praktycznie całą ofertę, łącznie z takimi egzotykami jak telewizory. Te ostatnie prezentowały się zresztą dość ciekawie z największym HDTV 46 Full HD. Ten akurat posiadał dwie głowice satelitarne DVB-S/S2 (jak zwykle u Technisata) i dysk twardy 500Gb. Obudowa co prawda standardowa, ale dość porządnie wyglądająca. Telewizor bazował na matrycy Samsunga i miał niestety kosmiczną cenę, oscylującą na poziomie około 8000PLN.
Na zdjęciu oczywiście model 32 calowy i nowa wersja DigiCordera z głowicą DVB-C.. :)

technisat2.jpg


Stoisko było naprawdę duże i pokazywało siłę Technisata na rynku niemieckim – katalog produktów ma ponad 200 stron!

Co ważne ludzie byli także mili – uciąłem sobie krótką pogawędkę z regionalnym dyrektorem sprzedaży.
Największa i wyczekiwana nowość to młodszy brat DigiCordera HD8-SX. Zbliżona obudowa, dwa gniazda CI, da gniazda CR i... brak twardego dysku. Oczywiście jedna głowica DVB-S2, ale za to dobra cena – poniżej 1000zł. Na zdjęciu to ten... u samej góry po lewej, trudno go odróżnić od DigiCordera (w prawej kolumnie na dole).

technisat3.jpg


Ponarzekałem na obecne bugi softu DigiCordera – zwłaszcza sypanie się połączenia karta Conax i karta Cyfry (nie chodzi TVP). O dziwo problem przedstawicielowi Technisata nie był znany – obiecał interwencję. Dodam od siebie, że nie zgadzam się z werdyktem jury SatKraka, dla mnie odbiornik DigiCorder S2 to ciągle najlepszy dekoder HDTV obecny na rynku. Tymczasem nagrodę dostał Humax iCord. Ale do Humaxa i jego nowości oczywiście dojdę za chwilę... :)

Oczywiście dla Technisata znakomitą reklamą jest TNK. Po premierze projektu ITI rozpoznawalność marki Technisata wzrosła skokowo. Ale ja lubiłem ich także wcześniej... :) Jakby było jeszcze trochę taniej. :(

Kolejne kroki skierowałem na stoisko Technomate. Ta marka bardzo szybko zdobywa popularność na rynku polskim, choć praktycznie wcześniej nie była u nas znana. To jednak prawdziwy gigant w Anglii, a jego produkty są niezwykle dopracowane. Jakby jeszcze zrobili do nich polskie menu. Podobno będzie – kiedyś...

technomate1.jpg


Największy hit Technomate to kombajn TM-6900 HD Combo PVR. Odbiornik posiada głowicę DVB-S2 i DVB-T/MPEG4 oraz obsługę dysku PVR. Do tego dochodzi prawdziwy ewenement na polskim rynku czyli sprzętowy „blind scan” (dla niewtajemniczonych przeszukiwanie całego satelity lub pojedynczych transponderów bez żadnych danych wejściowych – częstotliwości itd.). Odbiornik jest szybki i działa pewnie z dwoma modułami CI Cyfry i Polsatu. Do tego ma złącze eSata, a jak zapewniał mnie dystrybutor podłącza się do niego nawet dyski 1Tb i to bez problemu!
Do tego jest w miarę ładny – moim subiektywnym zdaniem. Tylko ten brak polonizacji. Do tego nikt nie wie kiedy ją zrobią.
Zdjęcie niestety nie wyszło to ten czarny na dole...

technomate2.jpg


Jest jeszcze całą gama odbiorników SD, ale dla nas mało ciekawych.

technomate3.jpg


CDN.

Drobne uzupełnienie odnośnie sRadixa podesłał do mnie Mr Orbita.
Spolszczenie SRadixa robiła redakcja Sat-Kuriera, częściowo on sam. Producent podszedł do sprawy profesjonalnie - przyjechał do Polski osobiście szef sprzedaży SRadixa na Europę i jasno powiedział, że chciałby sprzedawać już, ale nie będzie robić amatorki, tylko prosi o pomoc w spolszczeniu, by wprowadzić na rynek dopracowany produkt.
Dla SRadixa (dawnego Radixa) polski rynek jest dość ważny, ponieważ ogólnie przysnęli w Europie i trochę o nich zapomniano - to mógłby być przyczółek do ponownego wyjścia na rynki na zachodzie jeśli produkt zdobyłby dużą popularność. Niestety polski rynek jest ciężki - jak na początek to odważna próba...
Oto i ten dekoder:

techninew.jpg



I jeszcze uzupełnienie do Technisata - ulotka nowego HD8-SX. Tego modelu jestem naprawdę ciekaw - mam nadzieje, że wpadnie mi w ręce.

radixnew.jpg



Czas chyba na parę słów o Humaxie...

Stoisko Sensora nie imponowało – mimo nagrody dlaiCorda, Humax wyglądał dość blado. Pokazano telewizor Humax z wbudowanym tunerem satelitarnym (jak się potem okazało elektronika z 2000), kilka dekoderów i... tyle. Sam telewizor LDE-HD40S, akurat wyglądał dość przyzwoicie, acz nie było fajerwerków. Matryca Samsung, jedna głowica i brak dysku. Ciekawostką jest, że projekt płyty robił sam Humax i tyner jest rzeczywiście zintegrowany – dane obrazu są przesyłane wewnętrzna magistralą, a nie przez HDMI.

humax1.jpg


Po chwili zacząłem podpytywać przedstawiciela Sensora chwalącego się statuetką dla iCorda i dowiedziałem się jednak kilku nowych interesujących rzeczy. Po pierwsze mam złe wiadomości dla posiadaczy HDCI – 2000, nie ma żadnych szans na opcję PVR w tym modelu. Pomijając już fakt, że model ten wycofano z produkcji to okazało się, że jest on za słaby sprzętowo dla PVR. Podjęto co prawda próby implementacji obsługi dysku (stąd ukryte menu), ale to się producentowi zwyczajnie nie udało.
Za to... Na SatKraku można było zobaczyć następcę popularnej 2000 – model o symbolu 5000. Był to egzemplarz przedprodukcyjny, nie był nawet oblepiony logiem Humaxa. Tym razem czarna, klasyczna obudowa i ponoć hardware wystarczający do obsługi dysku. O modelu w sumie na razie nie za wiele wiadomo – poza prezentowanymi zdjęciami. W sprzedaży ma się pojawić za około miesiąc.

humax2.jpg


Potem zaczęła się dyskusja na temat nieszczęsnego EPG w iCordzie. Człowiek z Sensora nakreślił problem w czarnych barwach, twierdząc, że implementacja MediaHigway jest mało prawdopodobna. Nie chodzi nawet o opłatę licencyjną, która ponoć nie jest duża -–około 50centów od odbiornika, ale o skalę roboty. Na moją uwagę, że jest przecież EPG Cyfry na 10,892 GHz na 3 dni nie miał sensownej odpowiedzi.

A Mr Orbita tak podsumował stan EPG Cyfry:
- na wszystkich częstotliwościach jest nadawane EPG w formacie DVB dla bieżącej i kolejnej pozycji programowej, ale polskie znaki nie są kodowane jak powinno być, czyli w ISO-8859-2, tylko po swojemu. To powinien odczytywać każdy tuner, a polską czcionkę trzeba dorobić (do tego gryzie się ona z niemieckimi fontami, więc potrzebny jest system rozpoznawania co jest z Cyfry+, a co nie i najlepiej przełączane tablice znaków - brzmi banalnie, ale od strony software'owej to pewne wyzwanie, dlatego nie każdy producent decyduje się w tym grzebać)
- na 10,892 GHz, pol. H SR=27500 FEC=3/4 jest emitowane EPG na 3 dni także w formacie DVB z takim samym "domowej roboty" kodowaniem polskich znaków, jest jednak haczyk - w strumieniu jest coś co powoduje, że odczyt może się wywalić po bieżącej i kolejnej pozycji programowej (ale na karcie DVB można bez problemu podejrzeć całe 3 dni). Tu jeśli producent się decyduje - musi zrobić bufor EPG (żeby EPG nie kasowało się po zmianie częstotliwości, tylko ew. dodawało nowe dane, bo inaczej po zmianie kanału z przykładowo TVP 1 na TVP Info bufor by się czyścił i 3 dni zostałyby usunięte na rzecz bieżącej i kolejnej pozycji). Jednak jak pokazało kilku producentów - 3 dni da się zrobić (nawet Humax w HDCI-2000 tak ma, iCord niestety nie)
- na 10,719 GHz, pol. V SR=27500 FEC=3/4 jest nadawane pełne 7 dni, ale w strumieniu MediaHighway. Opcje są dwie: albo legalna - kupić na to licencję, albo mniej legalna - przesył EPG MediaHighway został już dawno rozpracowany

humax3.jpg


Niestety słabo widzę porządne EPG w iCordzie. Rozmowa była ciekawa, ale konkluzja nie zachwycała.

CDN.

I ostatni już brakujący fragment relacji. O stoiskach platform nie piszę, bo też nic ciekawego dowiedzieć się tam nie można było. Rozczarowało też stoisko Globo. Liczyłem, że po ich ostatnich sukcesach tunera HD S1 (bardzo udany model) będzie coś ciekawego pokazane, ale jak widać było raczej przegadane.

globo.jpg


Na koniec dwa słowa podsumowania. Targi są bardzo ciekawe dla ludzi interesujących się sprzętem, można spotkać sporo ludzi z branży i zobaczyć nowości. Co ważne jest komu zadać pytania... Mnie osobiście męczy podejście organizatorów do zwiedzających – tzw. szarych ludzi.
Brakuje mi zdecydowanie atrakcji – jakiejś prezentacji platform (bo wciskającej wszystkim ulotki hostesy n-ki do tego nie zaliczam), może nawet stoiska Hollexu z promocyjnymi cenami na targi (co im szkodziło np. posprzedawać po promocyjnej cenie jakieś karty czy coś tego typu). Przez to na targach jest trochę mało ludzi, co trochę pogarsza ogólnie pozytywne wrażenie z wystawy.
W zeszłym roku to był mój odosobniony głos, ale tym razem przedstawiciele Technisata i ProFana już głośno wyrażali zdziwienie, że targi są zamykane w sobotę o 14, co praktycznie uniemożliwia spotkanie z szarymi ludźmi. To ewidentnie pozostawiam Hollexowi do przemyślenia.

end.jpg


I do zobaczenia za rok tej największej w Polsce imprezie branżowej. Choćby dlatego, że jest to praktycznie jedyna taka wystawa w kraju - warto się na nią przejść - do czego i Was serdecznie zachęcam.
 

Jimmy

New member
Szkoda, że nie zajrzałem to wcześniej. To, że Hollex (więc i SatKrak) promuje Humaxa iCorda, a nie uznaje Technisata to jest znane od ponad pól roku. Hollex prawdopodobnie dostaje specjalne rabaty od Humaxa/Sensora i mimo, że na wielu forach (w tym forum SatKuriera) Humax iCord HD jest oceniany przez użytkowników jako szmelc, Hollex uparcie go promuje, a Technisata Digicordera nie ma nawet w ofercie. Jak widać pieniądz nie śmierdzi.
 
Do góry