Satelitki do kina domowego

torentt

New member
Witam
Zastanawiam się nad kupnem satelitek 5.1 do pokoju 10m2 jako kino domowe. Niestety nie jestem za bardzo zorientowany w temacie satelitek i nie za bardzo wiem jakie satelitki są dobre itp. Chciałbym zapytać was, które satelity świetnie by się sprawowały podczas oglądania filmów (filmy tylko z DTS i DD) jak i słuchania muzyki. :) I jak to jest z amplitunerem lub wzmacniaczem do nich? Czy może być zwykły amplituner np: yamaha 5.1 czy musi być jakiś "specjalny" dedykowany pod dane satelitki?

Pozdrawiam
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Pytanie bardzo ogólne. Satelitki to takie same kolumny jak cała reszta, z tym tylko że stawia się je na standach lub podwiesza, a inne stawia na podłodze. Nie ma najmniejszego problemu z podłączeniem ich do amplitunera czy wzmacniacza, bo łączysz je w ten sam sposób co podłogówki. Co do wyboru, to temat rzeka i bez odsłuchu nie ma co brać w ciemno. Każdy producent ma w swojej ofercie kolumny podstawkowe i to o róznych mocach/wymiarach, więc jest tego sporo. Dodatkowo jak napisałem możesz je podpiąć pod dowolną elektronikę, więc to tylko od Ciebie zależy co wybierzesz i co się będzie podobało. Napisz jeszcze czego słuchasz i jaki budżet na ampli i kolumny 5.1?
 

torentt

New member
Dzięki za odpowiedź :) Co do muzyki to słucham każdej, od klasyki po aktualne hity. Mój budżet to 1500zł na kolumny i 1000zł na amplituner. Ogólnie myślałem też nad zestawem 3.0 lub 3.1, który składałby się tylko z dwóch kolumn podłogowych, głośnika centralnego i ewentualnie subwoofera, ale nie wiem czy podczas oglądania filmów byłyby jakieś dobre efekty dźwiękowe, ponieważ wszystko jest na przodzie a nie ma tyłów. Stąd właśnie pomyślałem nad satelitkami
 

Henry

Active member
Bez reklam
Na ten metraż i do kina to zobacz HKTS 16 Harman Kardon. Jak mieści się w kasie, którą możesz wydać to będzie zadowolony. O ceny napisz do blackninja.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Przy tym budżecie nie zaszalejesz. Na doś fajne satelity trzeba szykować 1k-1,5k (para), do tego central też ok. 750-800zł. Nawet niewielki subwoofer to też koszt od ok. 1k w górę. Amplitunery za 1k to najczęściej najniższe modele producentów pozbawione pewnych udogodnień np. autokalibracji. Można w tym budżecie pomysleć o platikowych kolumnach, jak kolega wyżej zaproponował, tylko w muzyce już nie będzie tak fajnie jak na "drewnie". Ale całkiem możliwe że jakość dźwięku dla ciebie by była w zupełności wystarczająca.
 

torentt

New member
No właśnie plastiki nie za bardzo do mnie przemawiają, mam jakąś taką zraze do nich. No cóż, jeżeli za te pieniądze nie dostanę żadnych dobrych satelitek to załóżmy, że zwiększymy budżet do 2500zł za głośniki i do 1500zł na amplituner. Byłoby coś z tego?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
To też nie tak, że nie dostaniesz żadnych satelit w tej cenie. Zawsze zalecamy odsłuch, bo nie wiadomo co kumu wystarcza. Ja podałem ceny już ładnie grających kolumn jak Paradigm Monitor Mini, Melodika BL 20, Minitor Audio BX2 itd. To samo się tyczy suba. To są zestawy z których ja bynajmniej bym był zadowolony, ale przecież masz tańsze konstrukcje np. Koda, Jamo, Taga (nie Platinum:)), gdzie jest dużo taniej. Tylko właśnie nie wiemy czy byś był zadowolony? Z tanich a dobrych kolumieniek zobacz Klipsch B20, jak widzę na Allegro to można już kupić po 750zł za parę. One grają dosyć efekciarsko i często są polecane do kina czy dynamicznej muzy.
 
Ostatnia edycja:

torentt

New member
W sumie masz rację, odpuszczę sobie satelitki i kupie jakieś porządne frontowe kolumny. Oczywiście wezmę pod uwagę Klipsch'e ponieważ są bardzo ciekawe za przystępną cenę ;). Ogólnie myślałem nad zestawem Tannoy M3 + Tannoy Mc na razie byłoby bez suba. Co o tym sądzisz?
 

torentt

New member
Ok, porozglądam się za jakimiś satelitkami, może znajdę coś przyzwoitego. Skoro podłogowce odpadają to w takim razie zostają podstawkowe. Na oku mam jeszcze kolumny Dali Zensor 3 i Onkyo TX-8050, ale na razie ten zestaw sobie odpuszczę. Jaki amplituner polecasz do w.w Klipsch'ów?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
To już kwestia gustu, ale Klipsch lubią grać dołem i górą więc ja bym szukał coś z Denon, HK czy Marantz. Onkyo w kinie gra też zupełnie inaczej niż w stereo, więc też bym tej marki nie skreślał. Musisz sobie gdzieś posłuchać, bo to na razie takie gdybanie.
 

torentt

New member
Dzięki Ci wielkie za pomoc :) Jak będę miał kiedyś chwilkę to pochodzę po sklepach audio i posłucham tych Klipsch'ów z różnymi amplitunerami. Jeszcze raz dzięki :)
 
Do góry