Sanyo PLV-Z800 konfiguracja i wady obrazu

Jakuda

New member
Hej,
Jestem szczęśliwym nabywcą projektora full HD.
Ogólnie obraz jest super ale zauważyłem kilka dziwnych objawów:
1. Na jasnych obiektach obok czarnego tła pojawia się jakby obwódka na ok. 2 piksele które są jaśniejsze. Najbardziej to widać na filmach które mimo 16:9 (jak mnie to wkurza!!) wyświetlają pasy u góry i u dolu- na styku tych pasów obraz ma jaśniejsze cieniutkie paski- wygląda to jak bym wyświetlał obraz przez szklankę albo przez soczewkę i na krawędziach przejaśniało- coś jak by aberacha chromatyczna, tylko że poprostu jest jaśniejsza linia.
Gdy zmieniam na zdefiniowane tryby- kinowy, gdzie obraz jest mniej kontrastowy i rozmyty- wtedy to mniej widać.

2. Niezależnie od trybu lampy- normalny, A1 A2 (to chyba jakieś automatyczne dopasowywanie jasności) czy eco- zmienia mi jasność całego obrazu w zależności od ilości jasnych elementów- czyli jak mam np. ciemny film a z boku wyświetlę okno opcji, to cały film mi rozjaśnia.
Oczywiście dzieje się to cały czas gdy zmieniają się sceny w filmach i grach z jaśniejszych na ciemniejsze- i odwrotnie- bez przerwy rozjaśnia albo ściemnia mi cały ekran. Strasznie mnie to irytuje- czemu tak jest? da się to jakoś wyłączyć?

3. Czytałem, że można dużo wycisnąć z tego projektora, konfigurując go ręcznie- ale ja się za bardzo na tym nie znam. Czy ktoś bawił sie opcjami i mogłby doradzić jakieś najlepsze ustawienia? Ustawień jest tam multum i niektórych kompletnie nie rozumiem- np. przesłona tęczówkowa.

Z góry dzięki za pomoc.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
AD.1.: Brzmi jak skopany/zabrudzony uklad optyczny. Projektor rozumiem kupiles uzywany. Jest to leciwy model, wiec jesli dodatkowo jest on odkupiony od kogos to mozna bylo sie tego spodziewac.
Co do czarnych pasow to sa dwie mozliwosci: albo filmy, albo ekran ktory posiadasz nie sa formatu 16:9(1,78:1) - innej mozliwoasci nie ma. Pamietaj tez ze obecnie jest duzo filmow w formacie 1,66:1 i 1,85:1.
AD.2.: Typowe objawy dzialania auto-iris. Jesli nie jestes w stanie wylaczyc tego w ustawieniach oznacza to ze masz to rowniez skopane.
AD.3.: Do samodzielnej kalibracji polecam plyte AVS HD 709 dostepna za darmo na AVformu - AVS HD 709 - Blu-ray & MP4 Calibration
 
Ostatnia edycja:

Jakuda

New member
Funky
Wielkie dzięki za odpowiedź.

Zgadza sie projektor kupiłem używany. Niestety nie stać mnie żeby kupić taki albo o połowę gorszy sprzęt-nowy.

Projektor miał przepracowane 270h...wiec nie powinno być tak źle, na optyce i na teście RGB też nie widać żadnych zabrudzeń.
Btw. ciekawe czemu licznik filtra pokazuje 314h (podobno podczas wychładzania też sie nalicza- no ale żeby aż taka różnica).

Wieczorem spróbuję zrobić screena- kurcze wątpię żeby tak wyraźny i powtarzalny efekt wynikał z zabrudzenia.

Co do tego iris- gdzie to sie wyłącza? bo pod taką nazwą nie widziałem.

Co do kalibracji- dzięki wielkie. Spróbuję się tym pobawić-a tak w skrócie to o co chodzi? bo wygląda na dość skomplikowane:]

Mówiąc o kalibracji miałem na myśli właśnie ustawienie kolorów, jasności kontrastu- ale też innych tych dziwnych opcji które napotkałem w menu:)
 

Jakuda

New member
Załączam zdjęcia

Na tych 2 z łąką widać ten jaśniejszy pasek.
Na kolejnych zestawienie ciemniejszej klatki z filmu wraz włączeniem okna z menu- Jak widać cała twarz sie rozświetla (szczególnie widać na policzku gdzie jest jasna plama a potem jeszcze jaśniejsza) i pokazują się ciemniejsze detale w tle. Na ostatnim okno otworzyłem w drugim końcu ekranu, żeby nie świeciło do obiektywu- i dokładnie widać jak cały obraz jest rozjaśniony.
dwqf.jpg


fyb8.jpg
fyb8.jpg
 
Ostatnia edycja:

foxis

New member
Funky
Wielkie dzięki za odpowiedź.

Zgadza sie projektor kupiłem używany. Niestety nie stać mnie żeby kupić taki albo o połowę gorszy sprzęt-nowy.

Projektor miał przepracowane 270h...wiec nie powinno być tak źle, na optyce i na teście RGB też nie widać żadnych zabrudzeń.
Btw. ciekawe czemu licznik filtra pokazuje 314h (podobno podczas wychładzania też sie nalicza- no ale żeby aż taka różnica).

Wieczorem spróbuję zrobić screena- kurcze wątpię żeby tak wyraźny i powtarzalny efekt wynikał z zabrudzenia.

Co do tego iris- gdzie to sie wyłącza? bo pod taką nazwą nie widziałem.

Co do kalibracji- dzięki wielkie. Spróbuję się tym pobawić-a tak w skrócie to o co chodzi? bo wygląda na dość skomplikowane:]

Mówiąc o kalibracji miałem na myśli właśnie ustawienie kolorów, jasności kontrastu- ale też innych tych dziwnych opcji które napotkałem w menu:)


Witajcie,
udało się wyłączyć iris?
Bo u mnie jest to samo :(


Czy ktoś może napisać jak zmienić parametry iris?


Pozdrawiam
AF
 
Do góry