Sanyo PLV-Z700 czerwone przebarwienie

Optymlizator

New member
Witam!
Zanabyłem drogą kupna projektor używany. Niestety, nie wszystko działa idealnie, jak to zresztą często bywa w używkach :neutral:
Otóż na białym tle, wzdłuż lewej krawędzi widać przebarwienie wpadające w odcień czerwieni.

Czy ktoś zetknął się może z taką przypadłością?
Czy może być to symptom padającej lampy (już jest na końcówce żywota) czy raczej jakiś feler paneli LCD?
 

Przemek_PC

New member
Lampa nie ma nic do rzeczy jeśli chodzi o przebarwienia. Przyczyną może być któryś polaryzator albo któryś panel LCD. Równie dobrze projektor może wymagać regulacji luster. Zwykle przebarwienia są niebieskie ze względu na dużą zawartość promieni UV w świetle z lampy co powoduje degradację polaryzatora składowej niebieskiej a w starszych typach projektorów z organicznymi panelami LCD również nieodwracalne zmiany w panelu LCD toru niebieskiego (mój PLV-Z3 powoli zaczyna z tego powodu cierpieć a ma przepracowane 3000 godzin i drugą lampę). Moja rada to przyzwyczaić się patrzeć w centrum kadru a nie na boki :)
 

Optymlizator

New member
Dzięki za odpowiedź. Trochę szkoda, że to nie lampa, bo niedługo będzie trzeba ją zmieniać.


Moja rada to przyzwyczaić się patrzeć w centrum kadru a nie na boki :)
Tak też pewnie uczynię. Swoją drogą ciekawe czy taka kalibracja jest bardzo kosztowna i czy panowie w serwisie faktycznie się znają, bo z tym to bywa w naszym kraju różnie.


Ostatnio pytałem o filtr powietrza. Odpowiedź przyszła szybko: 299zł. Trochę dużo jak za sam filtr. W Kanadzie tylko 30 parę $. Ale u nas Polska, więc wszystko odwrotnie :-D Niestety rodziny w Kanadzie nie mam, a za granicę nie wysyłają.
 

Przemek_PC

New member
Mam instrukcję serwisową do PLV-Z3 i takie operacje jak np. ustawienie luster są tam opisane i jak najbardziej do zrobienia we własnym zakresie. Rozebrałem projektor na czynniki pierwsze aby go porządnie wyczyścić i nasmarować zaczynające terkotać wentylatory a przy okazji poznałem budowę samego projektora. Lustra mają za zadanie rozłożyć światło lampy na trzy składowe koloru czerwoną, zieloną i niebieską, które to składowe poprzez filtry polaryzacyjne trafiają do trzech monochromatycznych paneli LCD a z nich do pryzmatu gdzie są sumowane i kierowane w stronę obiektywu. Ten czerwony obszar jest jednolity w sensie kształtu? No i jest to czerwień czy róż?
 

Optymlizator

New member
Róż czy czerwień...Kolega mnie zabił tym pytaniem. Kobieta czasami też mi takie kliny daje.
No może i róż. Bo jest to delikatna tonacja czerwonego wzdłuż całej lewej krawędzi.
Gdy ustawie obraz na białe tło, to widać, że nie jest ono jednolite na całej powierzchni, bo na lewej stronie przechodzi w delitkatny róż (niech będzie :roll:)


Da się z tym żyć. Filmy rzadko mają cały kadr w bieli, więc nawet nie sposób tego wychwycić gdy cały czas coś się dzieje na ekranie.


Można prosić na PW taką instrukcję? Może się przydać na przyszłość.
 

kyys

New member
dostałeś Kolego tą instrukcję? jeśli tak to ja również poproszę na kyys(at)o2.pl
mój plv-z700 ma dokładnie te same objawy, możliwe że zaniedbałem kilka razy czyszczenie/wymianę filtra i też mnie to dopadło :(
jeden ze znajomych twierdził, że jak nie dba się o filtr to projek się zaczyna przegrzewać i zmiany obrazu mogą być już nieodwracalne

Optymalizator, poradziłeś sobie z problemem?
 
Do góry